Vodárenská věž od Kotěry v Třeboni

Na kopečku v Třeboni stojí vodárenská věž od slavného architekta Jana Kotěry. Je z dálky nepřehlédnutelná - v naprosté rovině se vypíná do výšky 42 metrů. Byla postavena 1909.

Jedná se o autorskou repliku Kotěrovy věže na pražské Zelené lišce. Na pankrácké pláni sloužila jako zásobárna vody pro Vršovice o dva roky dříve než jeji třeboňská sestra. 

Kilometr od třeboňského centra byla postavena jako součást nového městského vodovodu, neboť původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky kapacitně přestal stačit. Vodárenská věž obsluhovala artéské studně. Čerpadlo v nové věži poháněl benzinový motor, který byl 1922 nahrazen elektromotorem.

Architekt využil režné neomítané cihly a měděnou střechu. Kónická válcová podnož z kamenného a cihelného zdiva je vyztužena pilíři a nese vodní nádrž z ocelové nýtované konstrukce. Po 2. světové válce byla věž vyřazena z vodárenského provozu. Dnes je budova kulturní památkou. Od roku 2013 je ve věži umístěna stálá expozice buddhistického umění.

Podívejte se také na věž staré radnice Třeboň.

Vložit na web | Všechna videa

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k videu

Celkem 0 příspěvků v diskuzi

Nejčtenější články

Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Pod novým názvem, v obměněném složení, ale stále s nejvyššími ambicemi vstupuje do nové sezony nejúspěšnější český cyklistický tým současnosti, Kasper Crypto4me. Jeho cílem je letos zaútočit na sedmý titul mistra České
Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu

Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu

Maledivy zahrnují 1190 tropických ostrovů v Indickém oceánu. Všechny jsou ploché. Nejvyšší bod souostroví se nechází pět metrů nad hladinou moře. Chcete je poznat? Maledivy již nejsou jen pro milionáře.
Bondì Ghibinet: Tři králové v Livignu

Bondì Ghibinet: Tři králové v Livignu

Jak se slaví svátek Tří králů v malebném alpském městečku Livigno? Jedním z tradičních zvyků, který si místní uchovávají až do dnešních dní, je Bondì Ghibinet. Tento půvabný obyčej, slavený každoročně 6.
Who We Are Desert Tour Marrakech

Who We Are Desert Tour Marrakech

Desert Tour Marrakech is a locally owned Moroccan tour company operated by experienced Berber guides and professional drivers. Our deep knowledge of Morocco’s history, geography, and culture allows us to offer journeys
Turistické novinky roku 2026 ve středních Čechách

Turistické novinky roku 2026 ve středních Čechách

Středočeská centrála cestovního ruchu upozorňuje ne nejvýznamnější novinky v okolí Prahy. Střední Čechy letos otevřou nové obytovací možnosti, atraktivní muzejní expozice a zrekonstruované památky.
Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu

Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu

Práce v kasinu zvenčí působí jako nepřetržitý kolotoč světel, tleskajících hráčů a klapajících žetonů. Jenže za blyštivou fasádou se odehrává důsledně řízený provoz plný pravidel a pevných rolí.
Skandinávie AKTUÁLNĚ 2026

Skandinávie AKTUÁLNĚ 2026

ISLAND Krátké zprávy ze Švédska, Norska, Finska a Dánska. Islandu a Grónska.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 5.-8.2. Turismus a karavaning 5.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 6.-8.2. 6.2.
Vysoké Hory - festival Pohronský Inovec, chata Inovec 7.2. 16:30
Lipno Ice Marathon Černá v Pošumaví Běh 7.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee  7.-8.2. 7.2.
Zimní Slapy
Slapy 7.-8.2. Mořské kajaky 7.2. 10:00
Přejezd Capartice - Gibacht Capartice Běžky 8.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
Keňa - diashow Žatec, Městské divadlo Přednáší manželé Motaní 9.2. 17:00

Diskuse

Get More Information russ... Darrellpiemn, 7.2.2026 14:22, 8 příspěvků
ladger Stanleydub, 7.2.2026 13:46, 1 příspěvek
Málo vina kotrik, 6.2.2026 23:33, 12 příspěvků
Málo vina :)), 6.2.2026 21:36, 12 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 6.2.2026 21:33, 76 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Michael Beranek, 6.2.2026 19:29, 76 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 6.2.2026 13:00, 76 příspěvků
slinty o gotice Paulse, 5.2.2026 23:57, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 5.2.2026 13:59, 76 příspěvků
Máte s airbagem v lavině ... Michael Beranek, 4.2.2026 13:41, 76 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Galasova Cyklojízda Č.403... Horydoly , 4.2.2026 10:23
SVĚTOVÝ POHÁR V MARATONU ... Horydoly , 3.2.2026 17:59
Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30