Češi neposlouchají lékaře a ohrožují své zdraví

Češi neposlouchají lékaře a ohrožují své zdraví
Staročeské slavnosti piva a jídla ve Velkých Popovicích.
Autor snímku 2media
SDÍLEJ:

Pacienti, kteří neužívají léky dle pokynů lékaře, mají o 20 až 50 % vyšší riziko komplikací infarktu myokardu či mozkové mrtvice. Přitom 40 % pacientů přestává léky brát do jednoho roku od zahájení léčby.

Jak na to

All In Packagingláhve, kelímky, rozprašovače, tuby, kartonové krabice, lékové obaly a další obalové materiály.

Nemoci oběhové soustavy mají v České republice za následek nejvíce úmrtí, každý rok na ně umírá okolo 50 000 pacientů. Rozhodně se tedy nevyplácí v oblasti léčby kardiovaskulárních chorob cokoliv zanedbávat. A jedním z důležitých faktorů úspěšného zvládnutí nemoci je i dodržování rad lékaře. Ne všichni pacienti však dbají rad svého lékaře a předepsanou léčbu neužívají. Především v současné pandemické době je spolupráce lékaře a pacienta klíčová. Pravidelné užívání léků, vyvážený jídelníček, omezení kouření a dostatek pohybu přitom mohou výrazně zlepšit kvalitu a délku života pacientů s nemocemi srdce a cév.

Omyl je vyloučen?

Výrobci léčiv, léků a dalšího zdravotnického zboží podporují správné užívání léků mimo jiné také promyšlenými obaly. Jedná se o obalový materiál na farmaceutické produkty. 

Pro pacienty a jejich ošetřovatele se jedná především o správné odlišení jednotlivých léků, které užívají. To se řeší výraznými barvami a tvarem obalu a také nezaměnitelným názvem léčiva.

Farmaceutické a také veterinární produkty, léky, léčiva, klinická kosmetika a potraviny se zdravotními účinky vyžadují certifikované balení. 

Výrobci a distributoři v oboru farmacie volí obaly na pilulky, především aby ochránily léky. Tmavý a neprůsvitný materiál ochraňuje látky, které jsou citlivé na světlo. Pevný materiál brání mechanickému poškození léků uvnitř. Součástí mnoha farmaceutických prostředků  je pojistka proti nechtěnému otevření a také před dětmi. Větší množství léků a léčiv, případně nebezpečných látek nebo látek pod přísnějším dozorem státních orgánů, je opatřeno tak zvaným tamper evident - to jsou plomby, značky, záslepky a další techniky, které poukáží na neoprávněnou manipulaci.

Velikonoční perníkové srdce.

Cholesterol a hypertenze 

Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům onemocnění srdce a cév, nejčastější příčiny úmrtí nejen Čechů. Pro úspěšnou léčbu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním je nejdůležitějším faktorem spolupráce mezi lékařem a pacientem. 

Co to v praxi znamená? Dodržovat předepsanou léčbu a doporučená režimová opatření. Dle studií bylo zjištěno, že pacienti, kteří neužívají léky dle pokynů lékaře, mají o 20 až 50 % vyšší riziko komplikací. Mluvíme-li o vysokém krevním tlaku a cholesterolu, pak se jedná o komplikace jako infarkt myokardu či mozková mrtvice. Při nedostatečném dodržování léčebných doporučení (tzv. non-adherence) hrozí velké riziko zbytečného úmrtí.

Poslouchejte svého lékaře

Pro mnoho pacientů je ošetřující lékař autoritou. Dodržování léčby by tedy mělo být zásadní. "Úspěšná léčba rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, cholesterol, ale i cukrovka a obezita má několik úskalí. Pacienti totiž často nedodržují režimová opatření jako například omezit kouření a konzumaci alkoholu. Pacienti také nemají dostatek pohybu a nedodržují dietní opatření. Podobná situace bohužel nastává až v 50 % případů a téměř 40 % pacientů přestává léky užívat do jednoho roku od zahájení léčby," říká Miroslav Souček, přednosta II. interní Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Lékař Miroslav Souček.

Nemoc tiše zabíjí

Vysoký krevní tlak (hypertenze) a hladina cholesterolu jsou potíže, které nebolí, ale dokáží tiše zabíjet. Hypertenze trápí až 43 % populace, přitom nemocným v porovnání se zdravým člověkem hrozí až dvojnásobné riziko infarktu myokardu. A pokud k tomu mají ještě vysokou hladinu zlého cholesterolu, riziko je dokonce šestinásobné. Jenže ne všichni pacienti předepsanou léčbu rizikových onemocnění dodržují.

Co můžeme udělat?

"Snažíme se, aby pacienti nemuseli brát velké množství tablet a doporučujeme jim takzvanou kombinační léčbu. Dáváme dvě až tři účinné látky do jedné tablety, a pak hovoříme o fixních kombinacích. Čím více tablet totiž pacient bere, tím horší je dodržování léčby. Do jedné tablety můžeme například dát lék na vysoký krevní tlak i na vysokou hladinu cholesterolu. Tedy léčit jednou tabletou více rizikových faktorů. Dále se pacienty snažíme přesvědčit, aby léky opravdu brali. Pacient se musí chtít léčit a spolupracovat s ošetřujícím lékařem. Pokud nám nebudou věřit, že léčba je pro jejich zdraví prospěšná a pokud nebudou léky brát, tak se jejich stav a celá situace nezlepší. Důvěra mezi lékařem a pacientem je zde zcela zásadní," dodává Miroslav Souček.

Moderní medicína přináší možnosti, jak pacientům dodržování léčby usnadnit. Nicméně bez pevné vůle v dodržování režimových opatření a respektu k doporučením svého lékaře to nepůjde.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zobání

píšu z pozice mírně poučeného laika:

1. hlavně nečtěme příbalové letáky. a když už je čtěme, tak si uvědomme, že nejsou psané pro lékaře (opravdu nestudují šest let na univerzitě a pak průběžně celý život čtení příbalových letáků) ani pro samoordinující pacienty. hlavně nečiňme dalekosáhlé závěry z tam popsaných výjimečných vedlejších účinků a na základě obavy z nich nevysazujme léčbu. samozřejmě instrukci z příbalového letáku o nevhodnosti kombinace toho či onoho léku s alkoholem nebo s řízením auta berme vážně.

2. když něco nevíme, ptejme se lékaře nebo lékárníka a ne kutila z jiného oboru. nebo byste se odvážili chodit po mostě postaveném od teatrologa? nechali byste si operovat žlučník elektrikářem?

3. na internetech je mnoho užitečných informací, ale násobně více pitomostí. jako laik (v libovolném oboru) je od sebe nedovedete odlišit. 

4. rovněž tak "sousedka vyprávěla" berte s velkou rezervou.

5. lékařské zprávy si tiskněme a zařazujme do šanonů (nebo používejme něco méně předpotopního podobně přehledného), a když chodíme po různých specialistech, tak - pokud op to stojí -  ukažme každému dalšímu specialistovi co už nám je a co zobeme (lékařská zpráva pro něj bude srozumitelnější než naše koktání). a v každém případě mějme svého praktika a tomu dávejme kopii všech zpráv od specialistů (nebo mu je posílejme emailem). pokud to od vás nechce, vyměňte ho. několik desítek let se mluví o nějakém systému provázání zdravotnické dokumentace, a furt nic. dokud to nebude, tak se ve vlastním zájmu starejme.

6. na více léků ve všelikých kombinacích a s různým dávkováním existují organizéry (různé velikosti). jednou týdně dvacet minut soustředěného třídění léků do chlívečků ušetří spoustu mudrování, jestli už jsme si ten den ráno zobli.

7. excel je mocná zbraň a dá se i použít na evidenci zásob léků a pro žádost, co potřebujeme dopředepsat. ušetříme čas sobě i lékařům.

8. výjimky potvrzují pravidlo. medikace v psychiatrii při (nejen) ambulanční léčbě se vyznačuje tím, že většina pacientů nezobe (odhady procent se velmi různí), nepřiznává to a z hlediska statistiky je to pole neorané a může to vést k závěru, že účinnost medikace je jakási nižší a že je potřeba ordinovat vyšší dávky. hodláme-li zobat smědomitě, sdělme to jednoznačně svému lékaři.

9. i lékaři jsou jenom lidí a tak nějak je víc těší smysluplná práce než házení hrachu na zeď. spolupracující pacienty si rychle oblíbí.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 21.10.2022 11:01
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Vytlačí sociální kasina tradiční kasina jako Spinanga?

Vytlačí sociální kasina tradiční kasina jako Spinanga?

Online kasina jsou dnes velice rozšířenou možností zábavy, která je snadno dostupná každému. Samozřejmě jsou regulovaná státem, v kasinech proto mohou hrát jen osoby starší 18 let a musejí splňovat ještě další... celý článek

Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech

Nový podcast o hodinkách Tik Talk

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech

Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech

Sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a také porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského filmového festivalu.
Vytlačí sociální kasina tradiční kasina jako Spinanga?

Vytlačí sociální kasina tradiční kasina jako Spinanga?

Online kasina jsou dnes velice rozšířenou možností zábavy, která je snadno dostupná každému. Samozřejmě jsou regulovaná státem, v kasinech proto mohou hrát jen osoby starší 18 let a musejí splňovat ještě další
Nový podcast o hodinkách Tik Talk

Nový podcast o hodinkách Tik Talk

Pražské hodinářství Helveti rozjelo podcast Tik Talk o hodinkách. Poslechněte si české povídání od lidí, jejichž vášní jsou hodinky.
10 tipů pro efektivní úklid domu: Jak dosáhnout čistoty a pohodlí

10 tipů pro efektivní úklid domu: Jak dosáhnout čistoty a pohodlí

Uklid domu může být náročný úkol, ale s správným přístupem a několika osvědčenými tipy se může stát příjemným a efektivním způsobem, jak dosáhnout čistoty a pohodlí ve vašem domově.
Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Plánujete jet autem na lyžovačku? Budete v zimě jezdit po zasněžených a zledovatělých silnicích? Kvalitní zimní pneumatiky vám zajistí pohodovou a bezpečnou jízdu. Jakou značku zvolit? A jak se vyznat ve všech

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Muzejní potlach Jílové u Prahy, muzeum 29.6. 13:00
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Pelargonie - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 11.-14.7. 11.7.
Prague Pride Praha 5.-11.8. Festival homosexuálů 5.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží 18.8. 07:00
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.

Diskuse

Earnesthaide IsmaelEvirm, 25.6.2024 23:49, 117 příspěvků
Patients sacrococcygeal u... onuxzoruia, 25.6.2024 23:46, 15 příspěvků
CBD exceeded my expectati... Melissafes, 25.6.2024 23:44, 5 příspěvků
This exists acarbosa swad... ooweyupu, 25.6.2024 23:36, 15 příspěvků
A where to buy tadalis sx... edoipgisuhav, 25.6.2024 23:31, 15 příspěvků
viulffih pills, 25.6.2024 23:00, 1 příspěvek
CBD exceeded my expectati... Melissafes, 25.6.2024 22:57, 13 příspěvků
Stroke sepsis influence c... eenukuoseki, 25.6.2024 22:29, 15 příspěvků
CBD exceeded my expectati... Melissafes, 25.6.2024 22:13, 1 příspěvek
yexqgqcf medication, 25.6.2024 22:10, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22