Hurá na dovolenou! Buďte v bezpečí vy i váš majetek

Hurá na dovolenou! Buďte v bezpečí vy i váš majetek
Pozor na zloděje!
Autor snímku Topsecurity.cz
SDÍLEJ:

Nemůžete se dočkat až vyrazíte na vysněnou dovolenou? Abyste si užili zasloužený odpočinek naplno, zamyslete se nad zabezpečením domu nebo bytu, který opouštíte i nad bezpečností během dovolené. Štěstí přeje připraveným a když vše promyslíte předem, můžete se vyhnout mnohým nepříjemnostem spojeným s vykradenou domácností, s nájezdem kapsářů na pláži nebo dokonce s krádeží automobilu během vašich cest.

Zabezpečení domu a bytu před dovolenou

Už při přípravách na dovolenou můžete udělat několik zásadních kroků vedoucích k zabezpečení své domácnosti, která bude nějaký čas opuštěná. Místo vás mohou dům nebo byt hlídat spolehlivé zabezpečovací systémy.

Máte několik možností zabezpečení:

  • Kamerový systém – chcete-li mít vše pod dozorem a na vlastní oči se přesvědčit, že i když si užíváte na pláži, je vaše domácnost v pořádku, pořiďte si moderní bezpečnostní kamery, které přenášejí živý obraz na váš telefon. V případě zjištění přítomnosti cizí osoby dokáží kamery efektivně zareagovat a poslat vám upozornění. Mohou též návštěvníka varovat, že je sledován.

  • Elektronický zabezpečovací systém – detektory a alarmy jsou osvědčeným způsobem, jak si ohlídat majetek. Detektory pohybu, vibrací, tříštění skla, otevření dveří i úniku vody spustí alarm, odešlou varovnou SMS na váš mobil nebo upozorní pult centrální ochrany bezpečnostní agentury, na který je systém připojen.

  • Bezpečnostní agentura – podpora ve formě připojení na PCO (pult centrální ostrahy) je neocenitelnou pomocí. Pokud dojde k vniknutí pachatele do vašeho domu nebo bytu, postará se bezpečnostní agentura o okamžitý zásah. Můžete si i sjednat individuální ostrahu domu.

Pokud odjíždíte na více dní, požádejte o pomoc spřátelené sousedy, kteří mohou občas dům nebo byt zkontrolovat, vybrat schránku, zalévat kytky nebo i posekat trávu. Vaše domácnost bude vypadat stále v chodu a zloději si nebudou jisti, jestli jste odjeli nebo ne.

Zabezpečovací systémy do domácnosti.

Pro dokonalou jistotu, že jste doma nechali vše v bezpečí si také pořiďte elektronickou požární signalizaci, která upozorní na kouř nebo na únik CO².

A hlavně, neupozorňujte na svůj odjezd na sociálních sítích. Zbytečně byste dali vědět, že váš dům je prázdný.

Zabezpečení vozu během cest

Když jste udělali vše pro zabezpečení domácnosti, je načase vyrazit. Pokud dáváte přednost cestování autem, nezapomeňte si vzít všechny doklady. Určitě neprohloupíte, pokud vašeho cestovního mazlíka vybavíte i některým ze systémů proti krádeži vozu. Sáhnout můžete po klasickém autoalarmu, zámku řadící páky, imobilizéru nebo pokročilém GPS sledování, se kterým lze odcizený vůz bezpečně dohledat.

Zabezpečení v hotelu

Nejčastějším ubytováním na dovolených bývá hotel. I když provozovatel hotelu by měl využívat vlastní systém zabezpečení, i vy můžete přispět k ochraně svého majetku. Výhodou je, pokud máte na hotelovém pokoji bezpečnostní sejf, do kterého si schováte cennosti, fotoaparáty, kamery a hotovost. Často se dá využít i sejf na hotelové recepci.

Dobré je, pokud si před odjezdem necháte udělat fotokopie dokladů, které budete nosit u sebe a v sejfu necháte originály dokladů.

Chcete-li se cítit opravdu bezpečně přímo ve svém hotelovém pokoji, pořiďte si malý přenosný dveřní alarm a hlídač oken. Ten se dánainstalovat na jakékoli dveře. V případě jejich otevření se spustí nepřeslechnutelný alarm.

Zabezpečení v kempu

Stany i karavany jsou rájem pro zloděje. Ve většině případů nejsou nijak zabezpečené a přes den, kdy jsou všichni na výletech nebo u vody bývá v kempech prázdno. Zloděje si málokdo všimne. Mechanickým zámkem zajistíte možná dveře karavanu či obytného přívěsu, ale stan je tímto způsobem nezabezpečitelný. Naštěstí i tady mohou pomoci elektroničtí hlídači.

Na poličku karavanu nebo do rohu stanu umístěte minialarm s detekcí pohybu. Každý, kdo se octne v jeho akčním rádiusu spustí sirénu, která jistě nezůstane bez povšimnutí. Na dveře karavanu se dá připojit i přenosný alarm reagující na vibrace, který jednoduše vypnete a zapnete dálkovým ovladačem.

Zavazadla ponechaná ve stanech, karavanech nebo obytných vozech lze chránit detektorem vibrací. Jakmile by se někdo pokusil takto zabezpečené zavazadlo odnést, spustí se alarm, který bude houkat tak dlouho, dokud se bude zavazadlo hýbat.

Bezpečnost na pláži

Pláže jsou vyhledávaným působištěm různých kapsářů a zlodějíčků. Pokud je vás více, můžete se v koupání v moři střídat a jeden vždy ohlídá odložené věci.

Pokud si chcete užívat koupání všichni, a přesto mít své věci pod dozorem, vybavte batohy a tašky bezpečnostní kartičkou reagující na světlo. Vložte ji pod zavazadlo, pokud ho někdo zvedne a na kartičku dopadne světlo, spustí se pípání upozorňující na manipulaci s vašimi věcmi.

Dobrým způsobem, jak mít cennosti stále pod dohledem je použití vodotěsného pouzdra, do kterého vložíte hotovost, kreditní kartu i klíče od hotelu a vše budete mít u sebe i při plavání.

Bezpečnost na výletech

Co by to byla dovolená bez výletů. Poznávat nová místa pěšky, na kole nebo prostřednictvím místní MHD je přeci úžasné. I zde vás ale mohou potkat nepříjemnosti v podobě zcizení peněženek, zavazadel nebo rovnou celých jízdních kol.

Své věci proto mějte vždy pod dohledem. Peněženky nenechávejte v přístupných kapsách batohů a batohy ni kabelky nevěště v restauracích na opěradla židlí. Hotovost noste vždy na více místech, rozdělenou na menší částky (v peněžence, v bezpečnostní kapsičce, v ledvince atd.) a pro jistotu rozdělte peníze mezi více lidí. Šance, že budou okradeni všichni je mizivá. Oddělujte od sebe doklady a peníze – v případě krádeže nepřijdete o všechno.

Do peněženky můžete přidat bezpečnostní kartičku reagující na světlo. Pokud vám někdo vytáhne peněženku z batohu, budete upozorněni alarmem. Do batohu si můžete přidat hlídač vzdálenosti. Pokud by vám někdo zavazadlo nepozorovaně odnesl, přijímač umístěný například ve vaší kapse vás upozorní, že je od vás zavazadlo příliš vzdáleno. Hlídač vzdálenosti můžete také chytře využít na ohlídání dětí na místech, kde hrozí, že by se mohly zaběhnout v davu nebo v nepřehledné krajině.

Na kolo pak nainstalujte alarm nebo visací zámek s alarmem. Ty se rozezní při manipulaci s kolem.

V případě útoku zastrašte útočníka rychlou reakcí. Pokud si s sebou na dovolenou vezmete některou z obranných pomůcek (pepřový sprej, paralyzér, teleskopický obušek..), vždy se předem ujistěte, že je v daném státě můžete používat a nejsou hodnoceny jako zbraň. Úplně nejjednodušším způsobem obrany může být píšťalka, na kterou v případě nebezpečí zapískáte a upozorníte tak na sebe.

Pod dohledem státu

Od roku 2009 můžete svěřit svou bezpečnost i do rukou státu, který prostřednictvím projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky v systému DROZD umožňuje rychle a účinně poskytnout pomoc osobám, které se ocitnou v nouzi nebo se stanou obětí teroristických útoků či přírodních katastrof. Systém rovněž odesílá osobám SMS nebo emaily upozorňující na hrozící nebezpečí v daných zemích.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2021/2022

České hory AKTUÁLNĚ 2021/2022

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

EPO outdoor fest 2022

Drahanská rokle na koloběžce

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Jihozápad USA - diashow Prachatice, Městské divadlo Přednáší Miloslav Martan 25.1. 19:00
EPO outdoor fest Praha, Aero 26.1. 17:30
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11