Jak zvládnout trek v období klimakteria: Víte, co pomůže?

Jak zvládnout trek v období klimakteria: Víte, co pomůže?
Treking v období menopauzy? Proč ne?
Autor snímku Womeno.cz
SDÍLEJ:

Všichni víme, že se ženské tělo od toho mužského v mnoha ohledech liší. Jedním z hlavních rozdílů je plodnost. Zatímco muži mohou zplodit potomka i v hodně pokročilém věku, u žen je schopnost otěhotnět poměrně jasně ohraničená. Vzhledem k tomu, že klimakterium způsobuje mnoho potíží a může snižovat kvalitu vašich prožitků, dnes se podíváme na to, za jakých podmínek s ním můžete vyrazit na horskou túru.

Na přechod se ženy obvykle netěší, i tak se ale musí s jeho příchodem vnitřně nějak vyrovnat. Každá žena je jiná, takže i menopauzu každá z nás vnímá a snáší trochu jinak. Zatímco u některých žen má poměrně pohodový průběh a téměř o ní neví, další do ní skočí rovnýma nohama a v průběhu dne je trápí nespočet návalů horka a pocení.

Jelikož si na příznaky menopauzy a na změny, které toto období v životě žen přináší, musíme zvyknout, je docela dobře možné, že nebudete chtít podnikat aktivity, na které jste se v minulých dobách těšily. Pokud tímto způsobem přemýšlíte o svém přechodu i vy, rychle na tyto myšlenky zapomeňte a raději hledejte cesty, jak se můžete věnovat trekingu i ve zralém věku.

Jde to, jen se hodí znát pár užitečných tipů, na které se podíváme níže.

Co je klimakterium a jak dlouho trvá

Kdy začíná menopauza a jak ji zvládnout zajímá stále více žen. Jak už ale bylo řečeno v úvodu tohoto článku, tělo každé ženy je trochu odlišné, proto nic jako jednotný věk vstupu do období menopauzy neexistuje. Obecně se uvádí, že tento čas nejčastěji přichází mezi 45-50 lety. Co se týče její délky, opět jde o velmi nespecifický údaj. Některé ženy mohou mít přechod kratší, ale intenzivnější. (Například v řádu měsíců.) Další mohou mít příznaky mírnější, ale mohou trvat i po dobu několika let.

V tomto čase dochází k útlumu funkce vaječníků, které již nezvládají každý měsíc uvolňovat nejkvalitnější vajíčka, jež jsou vhodná k případnému oplodnění. Ve své podstatě tedy ženy postupem času ztrácí svoji plodnost. Vzhledem k tomu, že v průběhu klimakteria dochází k poklesu estrogenu, tento propad hormonů mívá řadu negativních symptomů.

Menopauza a její příznaky

Příznaky menopauzy jsou poměrně dost pestré. Opět ale platí, že ne každá žena se s těmito symptomy setká. Hodně individuální je i jejich intenzita.

Nejčastěji se setkáváme s:

  • Návaly horka a pocení
  • Nespavostí
  • Přibíráním na váze
  • Náladovostí a podrážděností
  • Horší kvalitou vlasů a pokožky
  • Infekcemi močových cest
  • Vaginální suchostí a bolestí při styku
  • Únavou

A s mnoha dalšími jevy, které mohou zahrnovat i větší depresivitu a nástup úzkosti.

Jak ovlivňuje fyzický výkon?

Řada žen, které prochází menopauzou, pociťuje zvýšenou únavu. Na své koníčky tedy nemusí mít dostatek energie. Ke zlepšení situace navíc nepřispívá mnohdy ani to, že ženy mohou během menopauzy hůře spát. Spolu s poklesem fyzických sil také může docházet k větší zapomnětlivosti a ke snížení schopnosti se soustředit, takže vám najednou nemusí jít ani plánování tras a podobně.

V neposlední řadě, pokud se necítíte být po fyzické stránce dlouhodobě fit (například kvůli návalům horka a pocení) s největší pravděpodobností se budete raději zdržovat v pohodlí svého domova. A pokud ne, tyto faktory vás mohou během výletů o něco zpomalit.

4 tipy, jak zvládnout menopauzu během horské túry

Realistické cíle

Možná jste v mládí zvládaly několikadenní výpravy do hor a ani jste nemrkly. Situace se ale změnila, takže je důležité jí přizpůsobit své cíle. Například místo třiceti kilometrů můžete pro začátek vyzkoušet jen deset nebo patnáct. Jakmile budete mít alespoň přibližnou představu o tom, kolik toho zvládnete, další túry do hor pro vás budou mnohem předvídatelnější a jednodušší.

Dostatek odpočinku

I když se to někdy snadno řekne, snažte se před trekingem pořádně odpočívat, ať naberete dostatek sil. To znamená, že si nebudete vyčítat trochu delší spánek a podobně. Zbytečně se tedy během svého pracovního dne nepřepínejte a šetřete energii na výlet.

Pomocníci na cestě

Aby vás tolik netrápily vedlejší příznaky menopauzy někde na horách, můžete vyzkoušet několik dalších užitečných tipů. Například kofein může zhoršovat zrychlený tlukot srdce, návaly horka a pocení. Proto se mu snažte při výšlapech raději vyhnout. Dále se snažte snížit příjem soli a omezte některé druhy koření, protože mohou opět podporovat návaly horka a pocení. (Třeba kari, pepř a pálivé papričky.)

Když vás nějaký nával horka a pocení přepadne přímo na cestě, mějte u sebe dostatek vody, něco na převlečení a ideálně vějíř/něco, co vás dovede vnitřně trochu zchladit. (Například kousky nakrájeného jablka s trochou arašídového másla.) Rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si na túru vezmete ručník a láhev s vodou strčíte před výletem na několik hodin do mrazáku. Pokud to situace a roční období dovoluje, během výletu si můžete zchladit nohy a ruce v potůčku.

Bylinky na menopauzu

V neposlední řadě také nesmíme zapomínat na dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro menopauzální ženy, které obsahují komplex několika bylinek, jež se tradičně spojují se zmírňováním příznaků přechodu. V jejich složení se snažte hledat smldinec chlupatý, červený jetel, ploštičník hroznatý, drmek obecný, ženšen a mnoho dalších, včetně lnu setého. Tyto doplňky stravy by se měly užívat každý den po dobu několika měsíců.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bike maraton Vysočiny startuje v Kněžicích

Bike maraton Vysočiny startuje v Kněžicích

Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina se koná nadcházející sobotu 25. května.... celý článek

Krkonošské cyklobusy 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se
Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Dračí lodě Bohumín, Vrbické jezero 24.-25.5. 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton MTB a gravel 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

ffyphkwr purchase, 22.5.2024 6:10, 120 příspěvků
oobpzrfwd pills, 22.5.2024 5:49, 120 příspěvků
nxadeaxk pharmacy, 22.5.2024 5:47, 120 příspěvků
This Site Fl studio Olliedyday, 22.5.2024 5:46, 10 příspěvků
bafeiffm purchase, 22.5.2024 5:30, 1 příspěvek
оземпик купить москва +и ... WesleyPrews, 22.5.2024 5:07, 10 příspěvků
почивка в тайланд за нова... Sownxvi, 22.5.2024 5:02, 2 příspěvky
почивка в тайланд за нова... Sownxvi, 22.5.2024 5:02, 2 příspěvky
aldmzubva price, 22.5.2024 4:57, 120 příspěvků
onmbixdz azithromycin rx coupon, 22.5.2024 4:46, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37