Jak zvládnout trek v období klimakteria: Víte, co pomůže?

Jak zvládnout trek v období klimakteria: Víte, co pomůže?
Treking v období menopauzy? Proč ne?
Autor snímku Womeno.cz
SDÍLEJ:

Všichni víme, že se ženské tělo od toho mužského v mnoha ohledech liší. Jedním z hlavních rozdílů je plodnost. Zatímco muži mohou zplodit potomka i v hodně pokročilém věku, u žen je schopnost otěhotnět poměrně jasně ohraničená. Vzhledem k tomu, že klimakterium způsobuje mnoho potíží a může snižovat kvalitu vašich prožitků, dnes se podíváme na to, za jakých podmínek s ním můžete vyrazit na horskou túru.

Na přechod se ženy obvykle netěší, i tak se ale musí s jeho příchodem vnitřně nějak vyrovnat. Každá žena je jiná, takže i menopauzu každá z nás vnímá a snáší trochu jinak. Zatímco u některých žen má poměrně pohodový průběh a téměř o ní neví, další do ní skočí rovnýma nohama a v průběhu dne je trápí nespočet návalů horka a pocení.

Jelikož si na příznaky menopauzy a na změny, které toto období v životě žen přináší, musíme zvyknout, je docela dobře možné, že nebudete chtít podnikat aktivity, na které jste se v minulých dobách těšily. Pokud tímto způsobem přemýšlíte o svém přechodu i vy, rychle na tyto myšlenky zapomeňte a raději hledejte cesty, jak se můžete věnovat trekingu i ve zralém věku.

Jde to, jen se hodí znát pár užitečných tipů, na které se podíváme níže.

Co je klimakterium a jak dlouho trvá

Kdy začíná menopauza a jak ji zvládnout zajímá stále více žen. Jak už ale bylo řečeno v úvodu tohoto článku, tělo každé ženy je trochu odlišné, proto nic jako jednotný věk vstupu do období menopauzy neexistuje. Obecně se uvádí, že tento čas nejčastěji přichází mezi 45-50 lety. Co se týče její délky, opět jde o velmi nespecifický údaj. Některé ženy mohou mít přechod kratší, ale intenzivnější. (Například v řádu měsíců.) Další mohou mít příznaky mírnější, ale mohou trvat i po dobu několika let.

V tomto čase dochází k útlumu funkce vaječníků, které již nezvládají každý měsíc uvolňovat nejkvalitnější vajíčka, jež jsou vhodná k případnému oplodnění. Ve své podstatě tedy ženy postupem času ztrácí svoji plodnost. Vzhledem k tomu, že v průběhu klimakteria dochází k poklesu estrogenu, tento propad hormonů mívá řadu negativních symptomů.

Menopauza a její příznaky

Příznaky menopauzy jsou poměrně dost pestré. Opět ale platí, že ne každá žena se s těmito symptomy setká. Hodně individuální je i jejich intenzita.

Nejčastěji se setkáváme s:

  • Návaly horka a pocení
  • Nespavostí
  • Přibíráním na váze
  • Náladovostí a podrážděností
  • Horší kvalitou vlasů a pokožky
  • Infekcemi močových cest
  • Vaginální suchostí a bolestí při styku
  • Únavou

A s mnoha dalšími jevy, které mohou zahrnovat i větší depresivitu a nástup úzkosti.

Jak ovlivňuje fyzický výkon?

Řada žen, které prochází menopauzou, pociťuje zvýšenou únavu. Na své koníčky tedy nemusí mít dostatek energie. Ke zlepšení situace navíc nepřispívá mnohdy ani to, že ženy mohou během menopauzy hůře spát. Spolu s poklesem fyzických sil také může docházet k větší zapomnětlivosti a ke snížení schopnosti se soustředit, takže vám najednou nemusí jít ani plánování tras a podobně.

V neposlední řadě, pokud se necítíte být po fyzické stránce dlouhodobě fit (například kvůli návalům horka a pocení) s největší pravděpodobností se budete raději zdržovat v pohodlí svého domova. A pokud ne, tyto faktory vás mohou během výletů o něco zpomalit.

4 tipy, jak zvládnout menopauzu během horské túry

Realistické cíle

Možná jste v mládí zvládaly několikadenní výpravy do hor a ani jste nemrkly. Situace se ale změnila, takže je důležité jí přizpůsobit své cíle. Například místo třiceti kilometrů můžete pro začátek vyzkoušet jen deset nebo patnáct. Jakmile budete mít alespoň přibližnou představu o tom, kolik toho zvládnete, další túry do hor pro vás budou mnohem předvídatelnější a jednodušší.

Dostatek odpočinku

I když se to někdy snadno řekne, snažte se před trekingem pořádně odpočívat, ať naberete dostatek sil. To znamená, že si nebudete vyčítat trochu delší spánek a podobně. Zbytečně se tedy během svého pracovního dne nepřepínejte a šetřete energii na výlet.

Pomocníci na cestě

Aby vás tolik netrápily vedlejší příznaky menopauzy někde na horách, můžete vyzkoušet několik dalších užitečných tipů. Například kofein může zhoršovat zrychlený tlukot srdce, návaly horka a pocení. Proto se mu snažte při výšlapech raději vyhnout. Dále se snažte snížit příjem soli a omezte některé druhy koření, protože mohou opět podporovat návaly horka a pocení. (Třeba kari, pepř a pálivé papričky.)

Když vás nějaký nával horka a pocení přepadne přímo na cestě, mějte u sebe dostatek vody, něco na převlečení a ideálně vějíř/něco, co vás dovede vnitřně trochu zchladit. (Například kousky nakrájeného jablka s trochou arašídového másla.) Rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si na túru vezmete ručník a láhev s vodou strčíte před výletem na několik hodin do mrazáku. Pokud to situace a roční období dovoluje, během výletu si můžete zchladit nohy a ruce v potůčku.

Bylinky na menopauzu

V neposlední řadě také nesmíme zapomínat na dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro menopauzální ženy, které obsahují komplex několika bylinek, jež se tradičně spojují se zmírňováním příznaků přechodu. V jejich složení se snažte hledat smldinec chlupatý, červený jetel, ploštičník hroznatý, drmek obecný, ženšen a mnoho dalších, včetně lnu setého. Tyto doplňky stravy by se měly užívat každý den po dobu několika měsíců.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

RADY DO OBCHODU Připravte své oblečení na další cestovatelské výzvy: Návod, jak vybrat nejlepší pračku (nejen) pro outdoorové nadšence.... celý článek

100 kilometrů hřebenovky Českým Švýcarskem

Kdoule: voňavé a chutné ovoce, které skoro nikdo nezná

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

Dámské pohorky na těžší turistiku, lehčí lezení a feráty prodává renomovaný německý výrobce Meindl pod názvem Litepeak GTX Lady. Pánský model stejného jména je stejný, jen trochu těžší a pevnější.
Houby AKTUÁLNĚ 2023

Houby AKTUÁLNĚ 2023

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Jako hráč se musíte naučit rozpoznat rizika, která jsou pro vás příliš velká, stejně jako správně rozdělit své síly a finance a kontrolovat své zapojení do herního procesu a náladu, když sedíte u black
Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Muškátová burza Praha, Botanická zahrada 26.-28.5. 26.5.
Aviatická pouť Pardubice 27.-28.5. 27.5.
Bike and Music Festival Itálie, Paganella 27.-29.5. 27.5.
Pohádkové krajiny ze sukulentů - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 5.-28.5. 28.5.
Papírové modely gotických staveb - výstava Jílové u Prahy, muzeum Do 30.5. 30.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Vydra - konec splutí Modrava 15.3.-31.5. Jen víkendy 31.5.
Opylování - výstava Praha, Botanická zahrada 1.6.-30.9. 1.6.
O poklad zubaté Žáby
Česko 1.-4.6. Etapový koloběžková závod 1.6.
Primátorky Praha 2.-4.6. Veslařský závod 2.6.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05