Outdoor survival. Konec zahrádkaření v Čechách?
Všichni jsme už asi tak nějak byli v lese na čundru nebo někde v horách trochu pochodit a pojezdit na skialpech nebo zlézt nějaký ten vrchol. V takovou chvíli jsou zdroje značně omezené. Všechno potřebné je nutné vzít s sebou a vyrovnat se musíme i s jistým druhem diskomfortu, když si třeba po ránu nemůžeme dát čerstvou překapávanou kávu a k tomu čerstvý croissant přímo z pekárny.
Existují ale i situace krajně nečekané. Při pádu se vám podaří upustit batoh s veškerou výbavou a ten se odporoučí někam do údolí. Přepadne vás krutá nepřízeň počasí, ocitnete se bez prostředků v neznámém terénu nebo dojde k přírodní katastrofě.
Situací může nastat spousta. Takových situací, kdy se budete muset řídit podle hesla "Co nemám, to nepotřebuji!“ Situací, které můžou být docela v pohodě, pokud se k nim dokážete postavit a budete na ně připraveni a schopni je vyřešit s chladnou hlavou, ale zároveň situací smrtelně nebezpečných, pokud uvedeného nebudete schopni.
Výcvik pod křídly Outdoor Survival z Domažlic vás na podobné věci připraví během víkendového kurzu, na který budete určitě dlouho vzpomínat.
Překvápko na začátek: Odevzdej skoro všechno!
Patřím mezi ostřílené hochy. Na čundru už jsem párkrát byl, musel jsem si poradit i několik týdnů sám, když jsem přebíhal Island z jednoho krajního bodu na druhý, a co to je vydržet opravdu s málem, jsem si vyzkoušel i letos, když jsem přebíhal Českou republiku jen s minimem vybavení a získáváním všeho jen z přírodních zdrojů.
Ale řeknu vám, i tak mě překvapila hned úroveň kurzu 1. A při tom má Outdoor Survival hned čtyři úrovně. Naštěstí jsem na naléhání kamaráda začal pěkně od jedničky.
"Každý si myslí, že už má spousty zkušeností a jednička pro něj není, ale vážně od ní začni. Na konci uvidíš, že ti radím dobře," pravil onen bodrý Jirka, a tak jsem dal na jeho slova.
Že mi do e-mailu přišla pouze strohá instrukce, že si mám vzít spacák a batoh, mne trochu zarazila. A co ostatní věci? Mám si vzít i karimatku? Hrnek, šňůru, placatku? Hm, vzal jsem si pár věcí navrch a čekal, co se bude dít. Hned po příjezdu nám zabavili (uschovali k sobě do trezoru) peněženky a telefony.
S tím jsem tak nějak počítal. Co to je za survival, když na mobilu u ohně sledujete nejnovější díl amerického seriálu, že jo? Ale že nám seberou úplně všechno kromě batohu a spacáku, případně karimatky, to jsem nečekal. Neprošel mi ani kartáček na zuby. (Mami, promiň, fakt jsem se snažil!)
Ostatní členové kurzu se taky jen se slzami v očích loučili se svými placatkami, camelkami nebo višňovými doutníčky. Ne, mohli jsme si nechat opravdu jen batoh a základní spací potřeby. Jako určitý druh satisfakce jsme nafasovali multitool, kvalita od Leathermana, čelovku Ledlenser a křesadlo.
KŘESADLO: Nemáš jiskru, sokolíku?
První noc proběhla ještě víceméně v pohodě. Dlouhá instruktáž u plápolajícího ohně a pak noc na sardinky pod bashou, britskou celtou, v šesti. Další den nacpaný informacemi, praktickými ukázkami a hlavně vlastními pokusy napodobit protřelého instruktora Dutche.
Odevzdej spacák i karimatku!
Hned po ránu ale přichází další plánovaná rána. Zazněl neradostný pokyn: "Odevzdejte spacáky a karimatky!" Ach jo! Ty nám asi nesebrali z toho důvodu, že by nám chtěli šetřit záda a nepřivezou nám je taxíkem do místa dalšího bivaku, bylo mi úplně jasné.
Jak rozdělat oheň na nejrůznější způsoby, jak se neztratit v neznámém terénu, jak si opatřit vodu, jak vydržet v divočině celý den bez jídla nebo jak si navečer chytit, zabít, vyvrhnout a zpracovat drobnou zvěř jen holýma rukama?
I tohle jsem se dozvěděl. Ochutnal syrová játra, okusil ještě teplou krev. A i na čištění zubů pomocí uhlíku došlo! V podstatě celý víkend krásně propršelo. "Ideální počasí na survival," shodovali jsme se všichni.
V neděli odpoledne jsme si zase rozebrali své nevyužité placatky a camelky a odjížděli domů s dobrým pocitem, že jsme to dali. A zároveň s trochou roztřesených obav, co asi bude v dalších levelech, když už ten první byl takové maso.
Čtěte více o spacích pytlích
RADY DO OBCHODU Ve spacáku jako pod peřinou
PRO DĚTI Ustřihni spacák a strč do něj prcka
PRO DOSPĚLÉ Spacák na prázdniny
JEŽKOVY VOČI Tuning zimního spacáku
KDYŽ SPACÁK CHYBÍ Jak dobře bivakovat
A že budeme muset zkusit i další levely, no tak to si pište! Je to taková herní závislost, jednou tomu propadnete a chcete víc. Na rozdíl od počítačových blbinek vás ale tahle hra připraví na nečekané situace, katastrofy, pohromy, nepředvídané nástrahy osudu, zkrátka na život, jaký je. A trochu se bojím, že po survivalu v Českém lese už mi bude každý normální čundr připomínat spíš zahrádkaření, co jsem nikdy neměl moc rád...
Příště asi nechám spacák doma a vyrazím jen se třemi věcmi, ať to má nějakou úroveň, no ne?
INFO: Outdoor Survival
Diskuse
Diskuze k článku
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku
Loučeň a Mcely: výlet od zámku k zámečku a zpět
Nejčtenější články
Elektrokoloběžky a elektrokola 2026
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích
Teflon: výhody teflonových tkanin v průmyslových a technických aplikacích
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách
Tromsø: lov polární záře v Norsku
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Reisen - veletrh | Německo, Hamburg | 5.-8.2. Turismus a karavaning | 5.2. | |
| Balttour - veletrh | Lotyšsko, Riga | 6.-8.2. | 6.2. | |
| Jennerstier - skialpinismus | Německo, Königsssee | 7.-8.2. | 7.2. | |
|
Zimní Slapy
|
Slapy | 7.-8.2. Mořské kajaky | 7.2. | 10:00 |
| Přejezd Capartice - Gibacht | Capartice | Běžky | 8.2. | |
| AIME - veletrh | Austrálie, Melbourne | 9.-11.2. | 9.2. | |
| Keňa - diashow | Žatec, Městské divadlo | Přednáší manželé Motaní | 9.2. | 17:00 |
| BIT - veletrh | Itálie, Miláno | 10.-12.2. Cestovní ruch | 10.2. | |
| Pól chůadu a Manaslu - přednáška | Praha, Národní muzeum | Přednáší Ota Baláž, Petr Horký, Jan Trávníček | 11.2. | 19:00 |
Diskuse
| 7к казино онлайн - обзор ... | Ronaldlamma, 8.2.2026 21:11, 123 příspěvků |
| Hi! | hex, 8.2.2026 20:45, 123 příspěvků |
| игровые автоматы онлайн н... | ZacharyEpiny, 8.2.2026 20:29, 123 příspěvků |
| Новости Стим | Allanesomb, 8.2.2026 20:03, 123 příspěvků |
| трипскан вход | Javierurith, 8.2.2026 16:44, 13 příspěvků |
| Málo vina | kotrik, 6.2.2026 23:33, 12 příspěvků |
| Málo vina | :)), 6.2.2026 21:36, 12 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Apuka, 6.2.2026 21:33, 76 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Michael Beranek, 6.2.2026 19:29, 76 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Tom, 6.2.2026 13:00, 76 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Přihlaste svou ulici, dvo... | Horydoly , 7.2.2026 23:15 |
| Galasova Cyklojízda Č.403... | Horydoly , 4.2.2026 10:23 |
| SVĚTOVÝ POHÁR V MARATONU ... | Horydoly , 3.2.2026 17:59 |
| Kam za vínem v únoru? | Horydoly , 29.1.2026 21:11 |
| Jazz at Lincoln Center oz... | Horydoly , 29.1.2026 16:43 |
| FITUR Madrid | Horydoly , 27.1.2026 23:33 |
| Re: Po dlouhém pracovním ... | freide freide, 23.1.2026 15:57 |
| Po dlouhém pracovním dni ... | jonas williams, 23.1.2026 15:56 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH