Úrazy na ledu: práce pro fyzioterapeuta nebo chirurga?

Úrazy na ledu: práce pro fyzioterapeuta nebo chirurga?
Čistá radost na sjezdovkách.
Autor snímku Atomic
SDÍLEJ:

V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach, naraženin ramen i zlomenin zápěstí. Bez včasné rehabilitace a se znehybněním sádrou se rekonvalescence povleče týdny i měsíce a hrozí trvalé následky.

Pády na kluzkém sněhu a ledu jsou častou příčinou zranění končetin. První kroky většiny zraněných vedou do čekáren chirurgií nebo ortopedií, kde se díky rentgenovému vyšetření potvrdí či vyvrátí zlomenina. Případně se nasadí sádra a lékař naordinuje klidový režim.

Méně obvyklá, ale stejně vhodná je okamžitá návštěva fyzioterapie, kde je možné díky přístrojům urychlit hojení kostí i měkkých tkání a ihned začít s podpůrnou léčbou či jemnými prvky z rehabilitace.

"Pokud se poškozené či natažené měkké tkáně (myšleno vazy, šlachy, svaly) bezprostředně po zranění zafixují sádrou, dojde k úbytku svalové hmoty, zatuhnutí vazů a zkrácení šlach a pacient musí po sejmutí sádry delší dobu rehabilitovat. Úplné vyléčení, včetně rozhýbání svalů, se tím prodlužuje. U zlomenin je znehybnění kosti sádrou nezbytné, ale i s ní lze podpořit léčebný proces vhodným ‚cvičením‘, například manuálními či fyzikálními šetrnými technikami, které podpoří vstřebávání otoku a buněčný metabolismus. Jedná-li se ‚jen‘ o poškození měkkých tkání, podle vážnosti úrazu je efektnější fixovat bandáží nebo pevnější ortézou a bez váhání zahájit jemnou podporující rehabilitaci," uvádí hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková.

Při vyloučení zlomeniny je fyzioterapeut připraven poskytnout pacientovi rychlé ošetření a následnou péči. "Existuje mnoho fyzioterapeutických metod, které zvyšují látkové výměny, stimulují regeneraci měkkých tkání a tím zkracují dobu hojení. Zkušený fyzioterapeut provede vyšetření pacienta pohmatem, pohledem, tzv. funkčními testy nebo si stav měkkých tkání může zkontrolovat pomocí diagnostického ultrazvuku, aby určil ideální postup léčby. Zvolí vhodné manuální nebo fyzikální techniky, případně doporučí podpořit rekonvalescenci přístrojovou lymfodrenáží nebo velmi efektivní fokusovanou rázovou vlnou. V případě akutních bolestí dokáže uvolnit napjaté svaly a přinést okamžitou úlevu," poukazuje Iva Bílková.

Vyvrknutý kotník

Poškození vazu hlezenního kloubu patří k nejčastějším úrazům bez ohledu na věk či aktivity. Stačí špatně došlápnout. Pro prvotní zklidnění pomáhá kotník polohovat výš než srdce a pravidelně ledovat, případně stáhnout elastickým obinadlem. Pokud otok ani bolest neustupují několik hodin nebo se navíc objeví v místě úrazu modřina, je vhodné vyhledat odborníka. "Při akutním zranění měkkých tkání pacientům doporučujeme nejlépe ještě v den úrazu absolvovat terapii s fokusovanou rázovou vlnou na urychlení hojení měkkých tkání. Poté aplikujeme lymfotape, který pomáhá vstřebávat modřinu a lymfatický otok. U vážnějších úrazů doporučujeme fixující ortézu a terapie s fokusovanou rázovou vlnou opakovat. Bolestivost, vstřebání modřiny i otok odchází a zároveň rozsah pohybu se zvyšuje do několika dnů. Máme případy, kdy dva týdny po úrazu s přetrženými vazy byl klient zhojený a s poučením, jak nohu šetřit a chránit před dalším podvrtnutím, odjel na dovolenou schopen vysokohorské turistiky. U chroničtějších úrazů, kdy i po fixaci sádrou přetrvává otok a bolest, je terapie fokusovanou i radiální rázovou vlnou vhodná zhruba jednou týdně v kombinaci s manuální fyzioterapií a cvičením pro získání stabilizace kloubu a opětovné zvýšení pevnosti měkkých tkání," popisuje Iva Bílková.

Úraz kolene

Zranění struktur měkkého kolene (menisky, chrupavka, postranní vazy, kloubní pouzdro) postihuje převážně sjezdové lyžaře, ale stačí i špatné uklouznutí na zledovatělém chodníku. Úraz bývá spojený se slyšitelným prasknutím a pocitem vyskočení kolene dovnitř nebo ven. Okamžité zahájení terapie v podobě podpůrných jemných technik a posléze aktivace okolních svalů ve spolupráci s fyzioterapeutem snižuje dobu léčby na minimum a často pacienty uchrání před operací.

"V případě otoku kolene by měla být součástí fyzioterapie i přístrojová lymfodrenáž, která minimalizuje otok a tím snižuje bolestivost, zvyšuje hybnost poraněného kolene a zrychluje regeneraci měkkých tkání po úrazu. Ideální je aplikace přístrojové lymfodrenáže v délce 60–120 minut již jeden či dva dny po úrazu, jelikož se tím zrychlí vstřebání otoku v měkkých tkáních. Vhodné je pokračovat každodenní lymfodrenáží po dobu minimálně jednoho týdne. Poté je možné frekvenci aplikací postupně snižovat. V léčbě je opět dobré využít podpůrný lymfotape a fokusovanou rázovou vlnu," doporučuje Iva Bílková.

Žena na lyžích.

Zlomené zápěstí

Zlomeniny jsou pro zimní období typické. Pády na ledu nejčastěji ohrožují zápěstí, pažní kosti a předloktí, stoupá počet fraktur stehenní kosti a zlomenin v oblasti kyčelního kloubu. Hojicí terapie pomocí fokusované rázové vlny je možná bezprostředně po úrazu, ještě před nasazením sádry anebo až po jejím sundání v případě pokračujících potíží. U zlomenin fixovaných místo sádry pevnou ortézou lze po jejím sejmutí aplikovat fokusovanou, případně po zvážení v kombinaci s radiální, rázovou vlnu i během léčby, stejně jako při komplikovaných zlomeninách s externí fixací.

"Aplikace rázové vlny na postižené místo co nejdříve po zranění zabrání následnému otoku a urychlí hojení měkkých tkání. Pacienti se pak obvykle vrací do běžného života brzy po sejmutí fixace, bez potřeby delší rekonvalescence. Málokdo však zamíří hned po úrazu na fyzioterapii, lidé se spíš drží zažitého kolečka chirurgie-ortopedie-rehabilitace, proto častěji ošetřujeme pacienty až po odejmutí sádry, kdy už je končetina oteklá s velmi omezeným rozsahem zafixovaných kloubů a vyžaduje delší, třeba i několikaměsíční rehabilitaci. V těchto případech pomáhá aplikace fokusované a radiální rázové vlny urychlit hojení vzniklého otoku, zmírňuje bolestivost a zkracuje dobu poúrazové rekonvalescence z několika měsíců na pár týdnů," vysvětluje Iva Bílková.

@horydoly Tatranska Lomnica #freeride #skiing uchvatny traverz / awesome track All movie youtu.be/shoJfQ6VRoM #vysoketatry @slovakia.be.like ♬ původní zvuk - Kuba Turek
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Mnoho z nás s příchodem jara opět opráší svoje kola a vyjede do města či přírody. Jak se ne nadarmo říká, bezpečnost především! Neměli byste tedy vyjíždět bez bezpečností helmy. Tu by kromě... celý článek

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Úrazy na ledu: práce pro fyzioterapeuta nebo chirurga?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2023

Slovensko AKTUÁLNĚ 2023

LIPTOV Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Mnoho z nás s příchodem jara opět opráší svoje kola a vyjede do města či přírody. Jak se ne nadarmo říká, bezpečnost především! Neměli byste tedy vyjíždět bez bezpečností helmy. Tu by kromě
Úrazy na ledu: práce pro fyzioterapeuta nebo chirurga?

Úrazy na ledu: práce pro fyzioterapeuta nebo chirurga?

V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach, naraženin ramen i zlomenin zápěstí. Bez včasné rehabilitace a se znehybněním sádrou se rekonvalescence povleče týdny i měsíce a hrozí trvalé následky.
Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Horolezectví je náročný sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a obratnost. Horolezci tlačí svá těla na limity, uchopují se kamenů a šplhají po vertikálních útesech, což může způsobit napětí a bolest jejich

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Tatarkov memoriál Tatranská Lomnica Závod horských záchranářů 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Rumchalpa - otužilecké plavání Nová Paka 8.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 13.4. 18:00
Tvarůžkový festival Olomouc 15.-16.4. 15.4.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.
Flora - veletrh Olomouc 20.-23.4. 20.4.

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44