5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně
Mercedes-Benz Viano X-Clusive.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kdo si pro cestu po památkách, přírodních krásách nebo městech rozhodne půjčit auto, má nejvyšší čas na výběr autopůjčovny. Pokud se do výběru a zjišťovaní smluvních podmínek pustíte zavčas a budete se řídit 5 pravidly, ušetříte peníze, ale i případné problémy s úřady a policií.

1. Porovnejte autopůjčovny

Pro většinu cestovatelů je nejdůležitějším faktorem pří výběru autopůjčovny cena. Zpravidla je půjčovné na internetu výhodnější než přímo na pobočce. Vyhledávání se vyplatí věnovat trochu času – stejná kategorie vozů (v půjčovnách většinou nevybíráte konkrétní značku auta, pouze kategorii) ve stejné půjčovně se může v různých vyhledávačích lišit. Záleží na podmínkách smlouvy, kterou půjčovny s vyhledavači mají.

Výjimkou mohou být lokální půjčovny, které přes vyhledávače nenajdete. Zapátrejte na cestovatelských fórech a poptejte se na doporučení. Obrátit se můžete také na české komunity, žijící v konkrétním městě či zemi, které najdete na sociálních sítích.

2. Kdo bude řídit?

Sázíte na to, že se, ať už při cestě v páru nebo ve skupině, budete za volantem střídat? Chyba. "V naprosté většině zahraničních autopůjčoven smí za volant usednout pouze člověk, na jehož jméno je rezervace zřízena. Druhého řidiče je často možné přihlásit navíc, počítejte ale s nemalým poplatkem. Jinak ovšem riskujete pokutu od půjčovny a problémy s místní policí. V případě nehody navíc nemůžete očekávat ani pomoc od pojišťovny," varuje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Samozřejmostí je, že řidič musí splňovat požadavky pro řízení motorového vozidla v dané zemi. Například minimální věk se v různých zemích liší. I při splnění věkové hranice může zpravidla mladší řidiče čekat nepříjemný příplatek, protože se autopůjčovny chrání před větším rizikem nehody u méně zkušených začátečníků. Zkontrolujte si také, zda pro řízení v dané zemi není potřeba mezinárodní řidičský průkaz. V Evropské unii si ale vystačíte s tím českým.

3. Při pojištění dejte pozor na spoluúčast

Většina autopůjčoven nabízí základní pojištění v ceně půjčovného. Mnohdy je také možné pojištění za příplatek rozšířit například na výši plnění, nebo na jízdu po nezpevněných cestách. Dopředu se proto rozhodněte, zda se budete pohybovat jen po městech, dálnicích a silnicích vyšších tříd, nebo vyrazíte také na polní a lesní cesty, které jsou mnohdy jedinou spojnicí s odlehlejšími plážemi nebo přírodními lákadly.

VIDEO Obytný Mercedes Viano

Odkliknutí nabízené kolonky připojištění ale neznamená, že můžete odpovědnost za půjčené auto pustit z hlavy. "Když si v zahraničí půjčujete v oficiální půjčovně auto, většinou si sjednáváte i pojištění, u kterého ale bývá v podmínkách vysoká spoluúčast. To znamená, že u všech škod, které způsobíte, musíte část zaplatit z vlastního. Proto k cestovnímu pojištění nabízíme i připojištění půjčeného auta, díky kterému vám tuto částku do sjednaného limitu proplatíme," říká Nela Maťašeje.

Vyhnete se tak vysokým doplatkům například i pokud jen poškrábete půjčené auto při parkování nebo poškodíte podvozek při najetí do nerovnosti v silnici.

4. Foťte a nezapomínejte na interiér

Půjčovny ve smluvních podmínkách požadují, abyste auto vrátili ve stejném stavu, v jakém jste ho dostali. V hlavní turistické sezoně se ale auta mezi zákazníky často točí tak rychle, že drobné závady nestíhají půjčovny řešit, případně jejich opravy nechávají až na zimu. Pokud si tedy auto půjčujete ke konci sezóny, může se stát, že letní provoz na něm bude patrný. Kromě odřeného laku a promáčknutých plechů nemusí být navíc všechna poškození viditelná.

"Auto si důkladně vyfoťte ze všech stran a zaměřte se na všechna poškození, včetně těch v interiéru, jako například na roztržené potahy sedaček. Ještě v areálu půjčovny vyzkoušejte funkčnost světel, stěračů, ostřikovačů a zavírání všech dveří a okének. Zjištěné závady nechte klidně ručně připsat do předávacího protokolu a podepsat půjčovnou," doporučuje Matašeje. Vyhnete se tak dohadům, kdo škodu způsobil, a vracení vozu se zbytečně neprotáhne.

 

5. Pokuty plaťte na místě

Pokud se dopustíte dopravního přestupku a zastaví vás policejní hlídka nebo najdete za stěračem pokutu, snažte se vyřešit situaci hned a na místě. Za pokuty je vždy zodpovědný vypůjčitel a půjčovna tak po vás bude chtít peníze nahradit. Pokud byste pokutu za špatné parkování zatajili, může vám peníze strhnout prostřednictvím platební karty z účtu, a to klidně i po půl roce, když se vám to bude nejméně hodit, často i s dalšími poplatky za vyřizování.

Stejná situace bohužel může nastat i u přestupků, o kterých ani nevíte. Například když vás změří rychlostní kamera, nebo nevědomky projedete mýtnou branou bez zaplacení elektronického mýtného. Hlídejte si proto rychlostní limity a dopředu si zjistěte, jak je to se zpoplatněnými úseky v dané zemi.

Horydoly.czPOSLECHNĚTE SI ROZHOVOR: Karavan se vlastně nevyplatí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Tak obrovskou reklamu Česka i Slovenska jsme už dlouho neviděli! Red Bull poslal své auto, letadlo, Davida Coultharda a Martina Šonku na Pražský hrad, do Vysokých Tater, do Bratislavy a na Moravu.... celý článek

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

V pražské dopravě skončí provoz tramvají typu T6A5. Poprvé vyjely na koleje před 26 lety. Naposledy pojedou v sobotu 19. června na lince číslo 4. Dopravní podnik hlavního města Prahy tam pošle
Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Tak obrovskou reklamu Česka i Slovenska jsme už dlouho neviděli! Red Bull poslal své auto, letadlo, Davida Coultharda a Martina Šonku na Pražský hrad, do Vysokých Tater, do Bratislavy a na Moravu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31