Karavan se vlastně nevyplatí

Karavan se vlastně nevyplatí
Karavan v prodejně Hykro Praha.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Karavaning je drahý koníček. Každý karavanista to ví. Kdyby se zbavil svého obytného auta či karavanu, nebo ho dokonce vůbec nekoupil, ušetřil by spoustu peněz. Nemusel by spávat po kempech, ale mohl by si užívat měkkých hotelových postelí. Přesto něco takového neudělá. Karavan mu totiž dává svobodu, kdy, kam a na jak dlouho pojede.

Karavan se vlastně nevyplatí
Karavany v prodejně Hykro Praha.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Booking.com

Vladimír Horký - majitel firmy Hykro

První díl obsáhlého rozhovoru popisuje, kdy je správný čas na výběr a koupi nového obytného vozu nebo přívěsu.

Druhý díl se zabývá prodejem a cenami karavanů.

Třetí díl řeší dilema, zda je vhodnější obytné auto nebo přívěs.

Hodně lidí řeší, zda si koupit obytné auto nebo přívěs.

V obchodě na to narážím denodeně. Nelze totiž generalizovat. Rozhodování je o financích, o tažném vozidle, o řidičském průkazu, o zručnosti a plánovaném využití.

Vezměme to po pořádku. Napřed peníze.

Přívěs stojí přibližně třetinu toho, co obytné auto.

Dále jste zmiňoval tažné vozidlo.

Ne každý má dnes takové auto, aby mohlo tahat běžný přívěs, jehož hmotnost je minimálně čtrnáct set kilogramů. Na to je potřeba nejméně jednaosmička nebo dvoulitr.

Karavany v prodejně Hykro Praha.

Řidičské oprávnění?

Na obyčejný řidičský průkaz typu B můžete vozit soupravu, jejíž hmotnost nepřekročí tři a půl tuny. Je to součet váhy auta a přívěsu. Většina běžných aut a přívěsů se do toho zaplať pán bůh vejde. Jenže to platí v Česku. Každá země to má však trošičku jinak, a tak může nastat problém v případě, že se této povolené hmotnosti souprava blíží. Pořád je to však zjednodušení oproti době před pěti lety, kdy bylo nutné mít zvláštní řidičský průkaz typu E na všechno, co jste táhl a vážilo nad 750 kilo.

Zručnost?

Kdo má dneska peníze, může si pořídit cokoliv. Ale limitující je schopnost jezdit s přívěsem. Klotové rukávy, což jsou například úředníci, bankéř a manažeři, s přívěsem jezdit často neumí. Mají peníze na přívěs, mají dost silné auto na jeho tažení, ale po dovolené přivezou domů jenom oj.

Jde o couvání, nebo ještě něco jiného?

Couvání samozřejmě také, ale vůbec manévrovat s velkým přívěsem je pro nezkušeného člověka těžké. Souprava měří nějakých dvanáct metrů! Po dálnici je to v pohodě, ale pokud jede v přímořských oblastech či po památkách, tak jsou v historických městech a vesnicích úzké uličky, kde někam vjet, otočit, či vyhnout mnohdy není šance.

To jsou všechno nevýhody přívěsu. Je tedy lépe koupit obytné auto?

Ještě bych dodal, že důležitá je i rychlost. Zatímco nový přívěs může jet maximálně stovkou, nové obytné auto má cestovní rychlost na dálnici až 120 km/h. Když máte jet k moři třeba osm set kilometrů, tak je to znát. Další věc je, že při jízdě s přívěsem se řidič nevystřídá s partnerkou za volantem.

Ženské nemohou jezdit s přívěsem?

Na těžší obvykle nemají papíry a neumějí jezdit ani s lehkými přívěsy.

Co lidé, kteří na začátku dovolené přijedou do kempu, píchnou karavan k vodě a odjezdou, až dovolená skončí?

Pokud karavan zůstává někde natrvalo, tak je výhodné nechat přívěs na místě a dojíždět k němu. Dělají to tak například rybáři u svého oblíbeného rybníka nebo třeba důchodci, kteří mohou zajet do kempu, kdy se jim chce a je hezké počasí. Přívěs je také vhodný pro cestovatele, kteří preferují více místa než v autě. Přitáhnou karavan na začátku dovolené do kempu, odpojí osobní auto a tím pak podnikají výlety do okolí. Pokud však chcete jezdit někam dál a poznávat nová místa, je jednoznačně vhodnější obytné auto.

Jací lidé kupují karavany, auta nebo přívěsy?

Především střední a starší generace od pětatřiceti-čtyřiceti let výše. Hlavní skupina zákazníků je starší než padesát let. Většinou jsou to podnikatelé, protože z platu si to může dovolit koupit jen málokdo, anebo peníze potřebuje na něco jiného - pořídí si bydlení, chatu, auto, zázemí pro rodinu. Podle marketingové studie mám šanci prodat karavan jen třem procentům populace v Česku právě z těchto důvodů.

V Mercedesu mi řekli, že obytná auta kupují nejčastěji lidé, kteří jdou právě do penze.

Jsou to lidé, kteří právě prodávají své firmy, nebo je předávají dětem a jdou do důchodu. Mají možnost část svých financí vzít, užívat si je, cestovat a vyčistit si hlavu.

Obytná auta jsou prý pro manžele, kterým je třicet a mají dvě malé děti. Ti ovšem obvykle nemají tolik peněz nebo času na cestování.

Obytňák by byl ideální pro rodinu se školními dětmi jako prostředek pro společné trávení volného času v přírodě, ale málokterá rodina si to může finančně dovolit. Proto je mnohdy sponzorují prarodiče nebo se o auto dělí dvě generace.

Není nakonec levnější spát do konce života v hotelech, než si kupovat karavan?

Pokud jde o matematický kalkul, tak říkám, že obytné auto ani přívěs nejsou výhodné. Když vše přepočtu na peníze, tak se vyplatí koupit nebo půjčit menší mikrobus a cestovat s ním od hotelu k hotelu. Karavan ovšem dává volnost a možnost pobytu v přírodě. Rozhodnete se, že pojedete do jižních Čech, nebo do Maroka či Skandinávie a také tam vyrazíte. Všechno máte s sebou, zaparkujete na noc, kde se vám líbí, zůstanete tak dlouho, jak se vám chce. 

Hykro je jedna z větších českých firem, která se zabývá prodejem nových obytných aut a přívěsů, dodává na český trh doplňkové příslušenství do karavanů, vybavení na kemping a pobyt v přírodě.

AUDIO
Poslechněte si pracovní verzi rozhovoru KARAVANY 2011 (31 MB, MP3, 33:19 min). S Vladimírem Horkým (Hykro) mluví Kuba Turek (Horydoly).


Zobrazit místo Česko - Slovensko outdoor business na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Obytné auto se vyplatí

Přesně jste to napsal do poslední tečky. Dělám všechno pro to aby mi na dvoře co nejdřív stál integrovaný bydlík. Jen řeším rébus jak s přepravou na výlety, ptz máme malou holčičkua kolo je zatím nesmysl. Už jsem došel tak daleko, že v zimě to řešit nebudu a v létě klidně připřahnu podíval a koupim nějakou fabii na přibližování :-) ????????

 • Autor Pavel
 • Datum a čas 3.1.2021 07:35
Reaguj
pujceni karavanu

Ahoj, jsem začínající karavanysta. Jezdila jsem jako malá s našima, párkrát jsem byla s kamarádama, ale tentotkát se do toho chci opravnu vrhnout. Myslela jsem že bych začala pujčením obytnaku abych zjistila co a jak. Jsem z Plzne a nasla jsem ze tady mame https://www.karavan.cz  Mate nekdo zkusenosti s timto eshopem?

Budu vděčná za každou radu. Dík moc, Jana

 • Autor Jana
 • Datum a čas 3.4.2019 18:16
Reaguj
Dotaz

Chcem koupit karavan a chtel bych vedet jestli je nejaka mapa s misty pro parking karavanu. Kde maji treba el.pripojku, vodu a odpad na chem.wc. CR a evropa.

 • Autor Mirek
 • Datum a čas 29.8.2018 02:11
Reaguj
Karavan

My jsme dřív taky jezdili spíš do hotelů, ale to bylo hlavně kvůli tomu, že děti byly malé, takže s nimi žádné větší cestování nebylo moc možné. Teď už na nás protáčení oči, když jen navrhneme, že by vyrazily s námi, takže si alespoň můžem se ženou užívat pravého dobrodružství, což jsme si ještě zpříjemnili tím, že jsme si koupili  vlastní karavan. Zatím za sebou máme jen jednu týdenní cestu po Česku ale oba jsme nadšení. Rozhodně nejlepší dovolená.

Reaguj
Tahat něco za jedna dvojkou?

Nekdo tady psal že tahat NĚCO (karavan) za jedna dvojkkou, tedy autem s objemem 1,2 L je nesmysl? A proč by byl??? S lehčím karavanem (500 kg) jsem projel pred 15 lety celé Slovensko Škodou Favorit 1,3. A žádný problém nebyl, i když max bezpečná rychlost byla 70-80 km/h 

 • Autor Mirexx
 • Datum a čas 3.10.2015 23:37
Reaguj
úvěr
Diskusní příspěvek vymazala redakce HORYDOLY kvůli skryté reklamě.
Reaguj
K rukám: Půjčka Nabídka Použít teď
Diskusní příspěvek vymazala redakce HORYDOLY kvůli skryté reklamě.
Reaguj
tažné auto.

Ahoj.

900kg? tak co řešíš.....

Důležité je, co máš napsáno v TP - max. povolená hmotnost přívěsu.

Co se týče převodovky, tak vozy s automatem mají vesměs povoleno tahat těžší přívěsy.

Začínal jsem s octavií 1,6 74 kw a měl jsem karavan 1100kg.

Nebyl žádný problém.

Jen počítej s tím, že spotřeba poroste.......

Jezdím s karavanem 15 let a vidím ten vývoj.

Navíc kolik asi tak najedeš kilometrů s karavanem za rok? Proč bys ho měl zničit?

Neptej se servisáků, ale lidí, kteří s karavany jezdí.

koukni třeba sem: www.caravan24.cz

Ahoj a hodně šťastných kilometrů.

 • Autor Martin
 • Datum a čas 18.6.2015 15:32
Reaguj
tažné auto

Ahoj Miloši, s automatem nemůžu sloužit: nikdy jsem ho neměl a nerozumím tomu.

 • Autor JN
 • Datum a čas 4.5.2015 12:10
Reaguj
Celkem 29 příspěvků v diskuzi


Adam Ondra vyhrál Evropský pohár v Praze

Adam Ondra vyhrál Evropský pohár v Praze

Adam Ondra zvítězil v Evropském poháru v boulderingu v Praze. Nejvýznamnější závod v lezení za poslední roky se konal v Letňanech na umělé stěně Jungle.... celý článek

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Obuv na túru: Jak vybrat opravdu kvalitně?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Pivo a pivovarnictví na Nymbursku Přerov nad Labem, skanzen 18.3.-31.10. Výstava 31.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.

Diskuse

RE Honza, 11.8.2022 20:14, 16 příspěvků
TEAMS MICROSOFT teams microsoft, 11.8.2022 19:03, 117 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 16 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 16 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 16 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 11:01, 16 příspěvků
RE Kuba Turek, 10.8.2022 22:13, 16 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 10.8.2022 22:06, 16 příspěvků
INU re Kuba Turek Šlojíř, 10.8.2022 15:29, 16 příspěvků
RE hONZA, 10.8.2022 9:41, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41