Karavan se vlastně nevyplatí

Karavan se vlastně nevyplatí
Karavan v prodejně Hykro Praha.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Karavaning je drahý koníček. Každý karavanista to ví. Kdyby se zbavil svého obytného auta či karavanu, nebo ho dokonce vůbec nekoupil, ušetřil by spoustu peněz. Nemusel by spávat po kempech, ale mohl by si užívat měkkých hotelových postelí. Přesto něco takového neudělá. Karavan mu totiž dává svobodu, kdy, kam a na jak dlouho pojede.

Karavan se vlastně nevyplatí
Karavany v prodejně Hykro Praha.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Booking.com

Vladimír Horký - majitel firmy Hykro

První díl obsáhlého rozhovoru popisuje, kdy je správný čas na výběr a koupi nového obytného vozu nebo přívěsu.

Druhý díl se zabývá prodejem a cenami karavanů.

Třetí díl řeší dilema, zda je vhodnější obytné auto nebo přívěs.

Hodně lidí řeší, zda si koupit obytné auto nebo přívěs.

V obchodě na to narážím denodeně. Nelze totiž generalizovat. Rozhodování je o financích, o tažném vozidle, o řidičském průkazu, o zručnosti a plánovaném využití.

Vezměme to po pořádku. Napřed peníze.

Přívěs stojí přibližně třetinu toho, co obytné auto.

Dále jste zmiňoval tažné vozidlo.

Ne každý má dnes takové auto, aby mohlo tahat běžný přívěs, jehož hmotnost je minimálně čtrnáct set kilogramů. Na to je potřeba nejméně jednaosmička nebo dvoulitr.

Karavany v prodejně Hykro Praha.

Řidičské oprávnění?

Na obyčejný řidičský průkaz typu B můžete vozit soupravu, jejíž hmotnost nepřekročí tři a půl tuny. Je to součet váhy auta a přívěsu. Většina běžných aut a přívěsů se do toho zaplať pán bůh vejde. Jenže to platí v Česku. Každá země to má však trošičku jinak, a tak může nastat problém v případě, že se této povolené hmotnosti souprava blíží. Pořád je to však zjednodušení oproti době před pěti lety, kdy bylo nutné mít zvláštní řidičský průkaz typu E na všechno, co jste táhl a vážilo nad 750 kilo.

Zručnost?

Kdo má dneska peníze, může si pořídit cokoliv. Ale limitující je schopnost jezdit s přívěsem. Klotové rukávy, což jsou například úředníci, bankéř a manažeři, s přívěsem jezdit často neumí. Mají peníze na přívěs, mají dost silné auto na jeho tažení, ale po dovolené přivezou domů jenom oj.

Jde o couvání, nebo ještě něco jiného?

Couvání samozřejmě také, ale vůbec manévrovat s velkým přívěsem je pro nezkušeného člověka těžké. Souprava měří nějakých dvanáct metrů! Po dálnici je to v pohodě, ale pokud jede v přímořských oblastech či po památkách, tak jsou v historických městech a vesnicích úzké uličky, kde někam vjet, otočit, či vyhnout mnohdy není šance.

To jsou všechno nevýhody přívěsu. Je tedy lépe koupit obytné auto?

Ještě bych dodal, že důležitá je i rychlost. Zatímco nový přívěs může jet maximálně stovkou, nové obytné auto má cestovní rychlost na dálnici až 120 km/h. Když máte jet k moři třeba osm set kilometrů, tak je to znát. Další věc je, že při jízdě s přívěsem se řidič nevystřídá s partnerkou za volantem.

Ženské nemohou jezdit s přívěsem?

Na těžší obvykle nemají papíry a neumějí jezdit ani s lehkými přívěsy.

Co lidé, kteří na začátku dovolené přijedou do kempu, píchnou karavan k vodě a odjezdou, až dovolená skončí?

Pokud karavan zůstává někde natrvalo, tak je výhodné nechat přívěs na místě a dojíždět k němu. Dělají to tak například rybáři u svého oblíbeného rybníka nebo třeba důchodci, kteří mohou zajet do kempu, kdy se jim chce a je hezké počasí. Přívěs je také vhodný pro cestovatele, kteří preferují více místa než v autě. Přitáhnou karavan na začátku dovolené do kempu, odpojí osobní auto a tím pak podnikají výlety do okolí. Pokud však chcete jezdit někam dál a poznávat nová místa, je jednoznačně vhodnější obytné auto.

Jací lidé kupují karavany, auta nebo přívěsy?

Především střední a starší generace od pětatřiceti-čtyřiceti let výše. Hlavní skupina zákazníků je starší než padesát let. Většinou jsou to podnikatelé, protože z platu si to může dovolit koupit jen málokdo, anebo peníze potřebuje na něco jiného - pořídí si bydlení, chatu, auto, zázemí pro rodinu. Podle marketingové studie mám šanci prodat karavan jen třem procentům populace v Česku právě z těchto důvodů.

V Mercedesu mi řekli, že obytná auta kupují nejčastěji lidé, kteří jdou právě do penze.

Jsou to lidé, kteří právě prodávají své firmy, nebo je předávají dětem a jdou do důchodu. Mají možnost část svých financí vzít, užívat si je, cestovat a vyčistit si hlavu.

Obytná auta jsou prý pro manžele, kterým je třicet a mají dvě malé děti. Ti ovšem obvykle nemají tolik peněz nebo času na cestování.

Obytňák by byl ideální pro rodinu se školními dětmi jako prostředek pro společné trávení volného času v přírodě, ale málokterá rodina si to může finančně dovolit. Proto je mnohdy sponzorují prarodiče nebo se o auto dělí dvě generace.

Není nakonec levnější spát do konce života v hotelech, než si kupovat karavan?

Pokud jde o matematický kalkul, tak říkám, že obytné auto ani přívěs nejsou výhodné. Když vše přepočtu na peníze, tak se vyplatí koupit nebo půjčit menší mikrobus a cestovat s ním od hotelu k hotelu. Karavan ovšem dává volnost a možnost pobytu v přírodě. Rozhodnete se, že pojedete do jižních Čech, nebo do Maroka či Skandinávie a také tam vyrazíte. Všechno máte s sebou, zaparkujete na noc, kde se vám líbí, zůstanete tak dlouho, jak se vám chce. 

Hykro je jedna z větších českých firem, která se zabývá prodejem nových obytných aut a přívěsů, dodává na český trh doplňkové příslušenství do karavanů, vybavení na kemping a pobyt v přírodě.

celovky336x280.jpg

AUDIO
Poslechněte si pracovní verzi rozhovoru KARAVANY 2011 (31 MB, MP3, 33:19 min). S Vladimírem Horkým (Hykro) mluví Kuba Turek (Horydoly).


Zobrazit místo Česko - Slovensko outdoor business na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dotaz

Chcem koupit karavan a chtel bych vedet jestli je nejaka mapa s misty pro parking karavanu. Kde maji treba el.pripojku, vodu a odpad na chem.wc. CR a evropa.

 • Autor Mirek
 • Datum a čas 29.8.2018 02:11
Reaguj
Karavan

My jsme dřív taky jezdili spíš do hotelů, ale to bylo hlavně kvůli tomu, že děti byly malé, takže s nimi žádné větší cestování nebylo moc možné. Teď už na nás protáčení oči, když jen navrhneme, že by vyrazily s námi, takže si alespoň můžem se ženou užívat pravého dobrodružství, což jsme si ještě zpříjemnili tím, že jsme si koupili  vlastní karavan. Zatím za sebou máme jen jednu týdenní cestu po Česku ale oba jsme nadšení. Rozhodně nejlepší dovolená.

Reaguj
Tahat něco za jedna dvojkou?

Nekdo tady psal že tahat NĚCO (karavan) za jedna dvojkkou, tedy autem s objemem 1,2 L je nesmysl? A proč by byl??? S lehčím karavanem (500 kg) jsem projel pred 15 lety celé Slovensko Škodou Favorit 1,3. A žádný problém nebyl, i když max bezpečná rychlost byla 70-80 km/h 

 • Autor Mirexx
 • Datum a čas 3.10.2015 23:37
Reaguj
úvěr
Diskusní příspěvek vymazala redakce HORYDOLY kvůli skryté reklamě.
Reaguj
K rukám: Půjčka Nabídka Použít teď
Diskusní příspěvek vymazala redakce HORYDOLY kvůli skryté reklamě.
Reaguj
tažné auto.

Ahoj.

900kg? tak co řešíš.....

Důležité je, co máš napsáno v TP - max. povolená hmotnost přívěsu.

Co se týče převodovky, tak vozy s automatem mají vesměs povoleno tahat těžší přívěsy.

Začínal jsem s octavií 1,6 74 kw a měl jsem karavan 1100kg.

Nebyl žádný problém.

Jen počítej s tím, že spotřeba poroste.......

Jezdím s karavanem 15 let a vidím ten vývoj.

Navíc kolik asi tak najedeš kilometrů s karavanem za rok? Proč bys ho měl zničit?

Neptej se servisáků, ale lidí, kteří s karavany jezdí.

koukni třeba sem: www.caravan24.cz

Ahoj a hodně šťastných kilometrů.

 • Autor Martin
 • Datum a čas 18.6.2015 15:32
Reaguj
tažné auto

Ahoj Miloši, s automatem nemůžu sloužit: nikdy jsem ho neměl a nerozumím tomu.

 • Autor JN
 • Datum a čas 4.5.2015 12:10
Reaguj
tažné auto

Díky za názor.Já to vím také,že je Golfík slabý,ale stále doufám,že někdo napíše,že můžu.Mě ani nejde o motor,ale o automaticou převodovku.Nevm co mám děla.Asi to musí být jenom moje rozhodnutí.Do Chorvatska bych se asi neodvážil.Každý rok tam jezdím,ale do soukromí.No nic.Mějte se ať berou!

 • Autor Miloš
 • Datum a čas 4.5.2015 09:23
Reaguj
karavan a 1800 ccm

Ahoj Miloši, mám Ford 1.8 mondeo benzín. Občas vozím malý karavan na ryby. Troufnu si s tím po rovině a jednou jsme s tím byli i v Chorvatsku u moře (to ještě nebyla dálnice všude) ale to jsme měli ještě Ford 2,0 Sierra benzín. Jedna osmička je na tohle ještě dobrá, ale třeba do hor nebo na delší cestu po Evropě bych se bál, že auto vylágruju. Asi jsme přiblžně stejně starý takže už s tím asi nebudeme bláznit a pojedeme klidně 80 km/hod a tak asi mají servisáci pravdu 50/50 podle toho kam chceš jezdit.

 • Autor JN
 • Datum a čas 30.4.2015 17:15
Reaguj
Celkem 27 příspěvků v diskuzi


Nejzajímavější výlovy rybníků v říjnu 2018

Nejzajímavější výlovy rybníků v říjnu 2018

AUDIO Podzimní rybářská sezona je v plném proudu. Loví se jeden rybník za druhým. Poslechněte si tipy na divácky nejzajímavější výlovy druhé poloviny října.... celý článek

V Brdech pozor na munici, lesníky a vojáky

Co je moderní flamenco?

registrovat

BOOKING.com Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí a apartmány. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Divovánoce v Lodžii Jičín, Valdštejnská lodžie 14.12.
Polabský knižní veletrh Lysá nad Labem 14.-16.12. 14.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 8.-16.12. Lodě 16.12.
Vánoční průvod Třebětice 23.12. 19:00
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 4.-6.1. 4.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 10.-13.1. 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 10.-13.1. 10.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 12.-20.1. 12.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 13.-15.1. 13.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 16.-19.1. 16.1.

Diskuse

Posílení imunity Pišišvor, 13.12.2018 19:00, 8 příspěvků
doporuceni david, 13.12.2018 13:18, 17 příspěvků
odkud Ivo, 13.12.2018 12:13, 7 příspěvků
Posílení imunity Adéla, 13.12.2018 9:26, 8 příspěvků
ekolobezka david, 12.12.2018 16:35, 9 příspěvků
Špindl Lukas B., 12.12.2018 13:34, 3 příspěvky
Špindl Novinář, 12.12.2018 12:53, 3 příspěvky
Posílení imunity Karolina, 12.12.2018 10:03, 8 příspěvků
těžší! Lukas B., 12.12.2018 8:44, 2 příspěvky
tak blesk a minulej víken... Lukas B., 12.12.2018 8:28, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Aerolinky Air France – KL... Horydoly , 11.12.2018 18:22
Surya - Sluneční škola v ... Horydoly , 9.12.2018 19:44
Vánoční výstava v Heřmano... Horydoly , 9.12.2018 18:36
Vánoční koncert Policie v... Horydoly , 9.12.2018 18:16
Knihy k Vánocům 2018 Horydoly , 9.12.2018 17:48
Fotografie na Hlavním nád... Horydoly , 9.12.2018 17:20
Voucher do restaurace Gra... Horydoly , 9.12.2018 13:00
Vánoce a Advent 2018 Horydoly , 6.12.2018 13:31