Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?
Hybridní BMW i8 na benzin a elektřinu.
Autor snímku BMW
SDÍLEJ:

Dvě třetiny ojetých aut na prodej ukrývají nepříjemná tajemství. Příslovečně stočený tachometr je vlastně drobnost. Mnohé vozy jsou kradené. Mají za sebou bouračky. Jsou složené z několika rozbitých modelů. Mají závažné závady. Odhalit reálný stav auta ještě před koupí je ovšem možné s pomocí firem, které se specializují na sledování vozidla od výrobce, přes servis až po likvidaci. Je k tomu potřeba znát pouze VIN kód.

VIN kód (Vehicle Identification Number) má 17 znaků a přesně identifikuje každé vozidlo. Prověření VIN zahrnuje výrobní číslo, model, rok výroby, typ motoru a následně z něho lze zjistit kompletní historii auta.

Mají ho osobní auta, nákladní vozy, přívěsy, autobusy, motocykly a motokola. Je zapsaný ve velkém i malém technickém průkazu každého auta. Zároveň je vyražený nebo vygravírovaný na několika různých místech ve vozidle.

Ojetý kombík, dodávka či obytňák na hory? 

To je velmi důležité při koupi ojetého auta, aby nás nenapálil autobazar nebo soukromý prodejce. Potřebujeme totiž vědět, že nelže a že nám prodává vůz ve slušném stavu a že nám o něm nic netají.

Většina vyznavačů outdooru o tom ví své. Vodáci, horolezci, turisté i lyžaři často kupují starší kombíky, dodávky, mikrobusy či obytná auta, aby s nimi mohli jezdit na své oblíbené řeky či hory. 

Jedinečný kód pro každé vozidlo

Mezinárodní dohody určují, co je ve VIN kódu zaznamenané, ale neříkají přesně, kam ho umístit. Automobilky však samy od sebe kódy vkládají na podobná místa. Je to v zájmu majitelů starých i nových aut, ale také policistů, státních úřadů, autoservisů, prodejců náhradních dílů a autobazarů. 

VIN kód najdete obvykle na sedmi místech: pod čelním sklem vpravo, na dělící příčce motorového prostoru, na horním lemu podběhu motorového prostoru, na držáku pravého předního tlumiče, na typovém štítku u spolujezdce nad podlahou, na typovém štítku nad pravým kolem vzadu v kabině, na pravém podélníku šasi.

Než si vybrané vozidlo koupíte, ujistěte se, že o něm víte maximum. Kromě podrobné prohlídky v nezávislém autoservisu je nezbytné nechat prověřit historii pomocí VIN kódu v rámci VIN dekodérů. Jejich přehled najdete na wenu https://bestvin.cz/ 

Dobré informace znamenají významnou úsporu

Jde o bezpečnost, ale také o peníze. Obchodování s ojetinami je totiž ve své podstatě jen pokračováním handlování s koňmi. V těchto oborech se kupující může setkat s poctivými a seriozními prodávajícími či obchodníky, avšak mnozí se ho snaží oškubat jako slepici.   

Chybějící informace z historie vozidla může znamenat velké peníze za budoucí opravy. U levnějších aut to mohou být desetitisícové částky, ale u střední a vyšší třídy se šplhají na stovky tisíc korun.

Podle policejních i servisních statistik se odhaduje, že u dvou třetin prodávaných ojetin jsou vědomě či nevědomky utajeny důležité informace o vozu. U třetiny aut tají jejich prodejci historii vozu. Více než polovina aut měla před prodejem dva a více majitelů. Polovina prodávaných aut má závažné poškození. Průměrný rozdíl v ceně mezi vozidly prodávanými jako bez nehod a těmi, které byly v minulosti poškozeny, činí zhruba třetinu. 

Velké množství detailních údajů o všech vozech

Za použití VIN kódu dokážou menší tuzemské i velké globální společnosti vysbírat informace o všech autech na celém světě a vy se podle nich můžete zařídit. Za mírný poplatek získá zájemce velmi bohaté informace o jakémkoliv vozu, který má v úmyslu koupit. 

Neznamená to, že VIN dekodéry doporučí zákazníkovi konkrétní auto, anebo mu vyberou automobil úplně bez chyb. Avšak poskytnou informace, podle kterých se lze dobře rozhodnout.

Je jasné, že drahé firemní auto by mělo mít detailní historii ze značkových servisů, a pokud tomu tak není, je to podezřelé. Ovšem staré levné auto nejspíš nikdo neopravoval jinde než v levném servisu, kde se zápisy nedělají. Oboje se dají najít v záznamech kradených vozů, v zápisech o haváriích, v pojistných seznamech, ale také třeba na inzertních autowebech. To vše dávají VIN dekodéry dohromady a poskytují to jako ucelený balíček informací o vozech.

Od nejlepších světových služeb dostanete kompletní výpis znalostí o autě, který zahrnuje informace ze státních registrů, dat pojišťoven a leasingových společností, policejních databází, z inzerce a též aukčních, bazarových a insolvenčních prodejů. Doplňují je servisními, prodejními a výrobními záznamy od automobilek, servisů a obchodníků.

O dobrém autě od solidního prodávajícího se lze dočíst především model vozu, rok výroby a jeho výbavu. K tomu servisní historii, případné skryté anebo neopravené závady. Skutečný počet ujetých kilometrů. Předchozí majitele a jejich nájezdy, z čeho lze snadno odvodit, zda není přetočený tachometr.

Důležité jsou údaje o haváriích, krádežích a případně o pojistných podvodech.   

Pro závěrečnou orientaci slouží fotografie vozu během jeho životnosti a ceny, za které bylo auto nabízeno a prodáno dříve.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Tak obrovskou reklamu Česka i Slovenska jsme už dlouho neviděli! Red Bull poslal své auto, letadlo, Davida Coultharda a Martina Šonku na Pražský hrad, do Vysokých Tater, do Bratislavy a na Moravu.... celý článek

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

V pražské dopravě skončí provoz tramvají typu T6A5. Poprvé vyjely na koleje před 26 lety. Naposledy pojedou v sobotu 19. června na lince číslo 4. Dopravní podnik hlavního města Prahy tam pošle
A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

German company is developing solutions for the mobile holiday of the future – Focus on electromobility and sustainability – From visions and concepts to prototypes or even production-ready vehicles, the
Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Tak obrovskou reklamu Česka i Slovenska jsme už dlouho neviděli! Red Bull poslal své auto, letadlo, Davida Coultharda a Martina Šonku na Pražský hrad, do Vysokých Tater, do Bratislavy a na Moravu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31