Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?
Hybridní BMW i8 na benzin a elektřinu.
Autor snímku BMW
SDÍLEJ:

Dvě třetiny ojetých aut na prodej ukrývají nepříjemná tajemství. Příslovečně stočený tachometr je vlastně drobnost. Mnohé vozy jsou kradené. Mají za sebou bouračky. Jsou složené z několika rozbitých modelů. Mají závažné závady. Odhalit reálný stav auta ještě před koupí je ovšem možné s pomocí firem, které se specializují na sledování vozidla od výrobce, přes servis až po likvidaci. Je k tomu potřeba znát pouze VIN kód.

VIN kód (Vehicle Identification Number) má 17 znaků a přesně identifikuje každé vozidlo. Prověření VIN zahrnuje výrobní číslo, model, rok výroby, typ motoru a následně z něho lze zjistit kompletní historii auta.

Mají ho osobní auta, nákladní vozy, přívěsy, autobusy, motocykly a motokola. Je zapsaný ve velkém i malém technickém průkazu každého auta. Zároveň je vyražený nebo vygravírovaný na několika různých místech ve vozidle.

Ojetý kombík, dodávka či obytňák na hory? 

To je velmi důležité při koupi ojetého auta, aby nás nenapálil autobazar nebo soukromý prodejce. Potřebujeme totiž vědět, že nelže a že nám prodává vůz ve slušném stavu a že nám o něm nic netají.

Většina vyznavačů outdooru o tom ví své. Vodáci, horolezci, turisté i lyžaři často kupují starší kombíky, dodávky, mikrobusy či obytná auta, aby s nimi mohli jezdit na své oblíbené řeky či hory. 

Jedinečný kód pro každé vozidlo

Mezinárodní dohody určují, co je ve VIN kódu zaznamenané, ale neříkají přesně, kam ho umístit. Automobilky však samy od sebe kódy vkládají na podobná místa. Je to v zájmu majitelů starých i nových aut, ale také policistů, státních úřadů, autoservisů, prodejců náhradních dílů a autobazarů. 

VIN kód najdete obvykle na sedmi místech: pod čelním sklem vpravo, na dělící příčce motorového prostoru, na horním lemu podběhu motorového prostoru, na držáku pravého předního tlumiče, na typovém štítku u spolujezdce nad podlahou, na typovém štítku nad pravým kolem vzadu v kabině, na pravém podélníku šasi.

Než si vybrané vozidlo koupíte, ujistěte se, že o něm víte maximum. Kromě podrobné prohlídky v nezávislém autoservisu je nezbytné nechat prověřit historii pomocí VIN kódu v rámci VIN dekodérů. Jejich přehled najdete na wenu https://bestvin.cz/ 

Dobré informace znamenají významnou úsporu

Jde o bezpečnost, ale také o peníze. Obchodování s ojetinami je totiž ve své podstatě jen pokračováním handlování s koňmi. V těchto oborech se kupující může setkat s poctivými a seriozními prodávajícími či obchodníky, avšak mnozí se ho snaží oškubat jako slepici.   

Chybějící informace z historie vozidla může znamenat velké peníze za budoucí opravy. U levnějších aut to mohou být desetitisícové částky, ale u střední a vyšší třídy se šplhají na stovky tisíc korun.

Podle policejních i servisních statistik se odhaduje, že u dvou třetin prodávaných ojetin jsou vědomě či nevědomky utajeny důležité informace o vozu. U třetiny aut tají jejich prodejci historii vozu. Více než polovina aut měla před prodejem dva a více majitelů. Polovina prodávaných aut má závažné poškození. Průměrný rozdíl v ceně mezi vozidly prodávanými jako bez nehod a těmi, které byly v minulosti poškozeny, činí zhruba třetinu. 

Velké množství detailních údajů o všech vozech

Za použití VIN kódu dokážou menší tuzemské i velké globální společnosti vysbírat informace o všech autech na celém světě a vy se podle nich můžete zařídit. Za mírný poplatek získá zájemce velmi bohaté informace o jakémkoliv vozu, který má v úmyslu koupit. 

Neznamená to, že VIN dekodéry doporučí zákazníkovi konkrétní auto, anebo mu vyberou automobil úplně bez chyb. Avšak poskytnou informace, podle kterých se lze dobře rozhodnout.

Je jasné, že drahé firemní auto by mělo mít detailní historii ze značkových servisů, a pokud tomu tak není, je to podezřelé. Ovšem staré levné auto nejspíš nikdo neopravoval jinde než v levném servisu, kde se zápisy nedělají. Oboje se dají najít v záznamech kradených vozů, v zápisech o haváriích, v pojistných seznamech, ale také třeba na inzertních autowebech. To vše dávají VIN dekodéry dohromady a poskytují to jako ucelený balíček informací o vozech.

Od nejlepších světových služeb dostanete kompletní výpis znalostí o autě, který zahrnuje informace ze státních registrů, dat pojišťoven a leasingových společností, policejních databází, z inzerce a též aukčních, bazarových a insolvenčních prodejů. Doplňují je servisními, prodejními a výrobními záznamy od automobilek, servisů a obchodníků.

O dobrém autě od solidního prodávajícího se lze dočíst především model vozu, rok výroby a jeho výbavu. K tomu servisní historii, případné skryté anebo neopravené závady. Skutečný počet ujetých kilometrů. Předchozí majitele a jejich nájezdy, z čeho lze snadno odvodit, zda není přetočený tachometr.

Důležité jsou údaje o haváriích, krádežích a případně o pojistných podvodech.   

Pro závěrečnou orientaci slouží fotografie vozu během jeho životnosti a ceny, za které bylo auto nabízeno a prodáno dříve.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Elektrifikovaný wingsuit létá s podporou BMW i

Elektrifikovaný wingsuit létá s podporou BMW i

BMW, Designworks a skydiver Peter Sulzmann se zasloužili o inovativní způsob létání. Elektrický pohon nového létajícího obleku wingsuit zvyšuje rychlost a prodlužuje dobu letu. ... celý článek

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Rakouské dálniční známky a mýto

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Sokolov a okolí může žádat BMW o finanční podporu na zlepšení života

Sokolov a okolí může žádat BMW o finanční podporu na zlepšení života

Výstavba vývojového centra BMW severně od Sokolova je v plném proudu. Protože BMW Group aktivně přistupuje k řešení společenských výzev ve všech regionech a místech, kde podniká, pokračuje ve spolupráci v oblasti kultury, kvalitního
Elektrifikovaný wingsuit létá s podporou BMW i

Elektrifikovaný wingsuit létá s podporou BMW i

BMW, Designworks a skydiver Peter Sulzmann se zasloužili o inovativní způsob létání. Elektrický pohon nového létajícího obleku wingsuit zvyšuje rychlost a prodlužuje dobu letu. 
Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Dvě třetiny ojetých aut na prodej ukrývají nepříjemná tajemství. Příslovečně stočený tachometr je vlastně drobnost. Mnohé vozy jsou kradené. Mají za sebou bouračky. Jsou složené z několika rozbitých modelů. Mají závažné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ivanovice na Hané, Městský úřad 26.-28.11. 26.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 1.-3.12. 1.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 7.-10.12. 7.12.
Vánoce na Moravě Vacenovice, U Letochů 20.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 7.-9.2. 7.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.

Diskuse

eshrdsed Tadeáš Gau, 26.11.2020 20:43, 1 příspěvek
Dovolená Jana33ma, 26.11.2020 13:10, 7 příspěvků
čurimurifuk Jana, 26.11.2020 11:57, 2 příspěvky
čurimurifuk Pišišvor, 25.11.2020 15:16, 2 příspěvky
Mastná pokuta Skiák, 22.11.2020 22:19, 17 příspěvků
Mastná pokuta Anonym, 21.11.2020 18:11, 17 příspěvků
Akné Petra, 20.11.2020 9:36, 1 příspěvek
Courmayeur vypadá strašid... Kuba Turek, 19.11.2020 12:33, 2 příspěvky
Courmayeur vypadá strašid... Skiák, 19.11.2020 10:25, 2 příspěvky
Whisky Tomáš, 19.11.2020 2:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mistrovství ČR v lezení n... Horydoly , 27.11.2020 11:59
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 25.11.2020 1:23
GO a Regiontour 2021 Horydoly , 24.11.2020 15:43
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:38
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:36
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:34
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:24
Dotaz na možnost zveřejni... Horydoly Open, 24.11.2020 11:21