Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné
Elektromobilita: elektrokoloběžka, jednokolka, skateboard a segway.
Autor snímku Freepik
SDÍLEJ:

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost pojistit vozidlo přechází na jiné osoby, než ji mívaly doposud. Jak se změny dotknou výletníků, co milují hory a doly?

Výlet na elektrickém vozítku? Jedině s ručením!

Byli jste doposud zvyklí si na výlet vyrazit na elektrickém vozítku? Ani třeba nikam daleko, stačí na jakoukoliv veřejnou komunikaci. Ve městě, za město po cyklostezce nebo do skateparku. Od dubna už musíte mít vozítka pojištěná. Ale ne všechna.

Povinnost sjednat si pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem těchto vozítek se vztahuje na ta elektrická vozidla, kde:

 • konstrukční rychlost (určená výrobcem) je vyšší než 25 km/h

 • nebo vyšší než 14 km/h u těch vozidel, která mají hmotnost vyšší než 25 kg.

Postupně budou nabídky na pojištění elektrických vozítek přibývat i ve srovnáních povinného ručení, jako je třeba tohle. Aby si i lidé, kteří se chtějí přepravovat na elektrických koloběžkách, na segwayích nebo převážet zahradní traktůrky po veřejných komunikacích, mohli vybrat z nejlepších nabídek na trhu. A na povinném ručení zbytečně netratili.

Elektrokoloběžky.

Nebyla by to legislativa, kdyby neměla výjimky

Z výše zmíněné povinnosti sjednání povinného ručení je ovšem vyňata široká škála elektrických vozítek. Jedná se zejména o invalidní vozíky, které zákonodárce vyňal z povinnosti plateb za povinné ručení, byť jsou čistě na elektrický pohon.

K dalším výjimkám patří elektrokola. Ani na elektrické kolo, přestože se může pohybovat vysokou rychlostí a konstrukční hmotnosti značně převyšuje zákonem daný limit, netřeba sjednávat povinné ručení. Jinými slovy: i nadále jsou platby za způsobené škody plně na bedrech cyklistů, včetně těch, co jezdí na elektrickém kole. Alternativně si lze pro elektrokolo sjednat klasické odpovědnostní pojištění, ale nejde tu v žádném případě o povinné ručení.

K dalším výjimkám patří všechny zahradní elektrická vozítka, s nimiž se jejich provozovatelé nevydají na veřejnou komunikaci. Využívají je opravdu jen u sebe na zahradě, nepřejíždějí mezi pozemky v sedě na traktůrku (ale mají ho naložený na vozíku) apod.

Povinné ručení už nesjednává majitel, ale provozovatel

Novinka je i u pojištění aut a dalších vozidel, včetně jednostopých (motorek) nebo včetně vozíků. Povinné ručení už se nevztahuje na majitele vozidla, ale na jeho provozovatele. V domácnostech je majitelem a provozovatelem často jedna a tatáž osoba.

Ale pokud si budete kupovat auto na leasing, situace se mění. Majitelem je celou dobu leasingová společnost, jenže provozovatelem můžete být vy (pokud není ve smlouvě o leasingu stanoveno jinak). Ujistěte se proto, jestli je pojištění auta součástí leasingových splátek, či si ho musíte sjednat sami a hradit ho nad rámec splácení.

Jak se zelenou kartou? V mobilu ji držte stále, tiskněte při cestě za hranice

Zelenou kartu už s sebou vozit nemusíme, protože si ji hlídka policie dohledá online. Potud první část příběhu. A ukažme si ještě i tu druhou. Faktem zůstává, že alespoň základní povědomí o své zelené kartě byste měli mít neustále.

Jednak údaje z ní budete potřebovat při případné dopravní nehodě: do záznamu o dopravní nehodě musíte uvést všechna důležitá data o své současné zelené kartě. Pro tyto účely ji budete potřebovat třeba jen jako fotku v mobilu, nebo jako dokument v pdf verzi, který si můžete uložit do aplikace v mobilu a mít ji ihned po ruce.

Ve vytištěné podobě budete zelenou kartu (a stačit bude na bílém papíru) potřebovat při cestách do zahraničí. Její digitalizace se sice chystá i v dalších zemích, ale doposud neproběhla na mezinárodní úrovni. Proto zatím vozte za hranice zelenou kartu pěkně postaru na papíře.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

problémy s auty

na osobokilometry je v civilizovaných zemích zdaleka nejbezpečnější vlak a metro (když ze statistiky vyškrtnebe sebevrahy skákající úmyslně  pod vlak a sebevrahy neúmyslné opilé pod vlak padající a řidiče vjíždějící na přejezd na červenou), podobně je na tom ledadlo (velké ledadlo, ne nějaká cesna), pak dlouho dlouho nic, pak autobus a tramvaj a lanovky, zase dlouho dlouho nic a pak všechno ostatní. kdo chce řešit bezpečnost dopravy a začít u sebe, vzdá se používání  individuálních dopravních prostředků a dle možností i chůze, zejména pak doma po schodech.

vzrůstající mortalita elektrokolařů a elektrokoloběžkářů má pak dvě zásadní příčiny/množiny, tou první jsou staří lidé (kteří na elektrokolech dostávají infarkty a mrtvice nebo kola už nedovedou zvládnout a elektrokola jsou čím dál tím dostupnější) a druhou skupinou jsou opilci hřešící na to, že jízda našrot zmrskaného opilce  na elektrokoloběžce je kontrolována a postihována jen velmi zřídka.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 2.5.2024 09:35
Reaguj
problémy s auty

Pokud počítáš na moto-cyklohodiny tak na tom budou cyklisti líp. Pokud na ujeté kilometry, tak hůř. Kol jezdí daleko víc než aut.

 • Autor JaT
 • Datum a čas 30.4.2024 10:16
Reaguj
problémy s auty

Zajímavé. Když se to ovšem vztáhne na podíl frekvence aut a cyklistů, bude to o něčem jinémn...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 30.4.2024 10:07
Reaguj
problémy s auty

Podle policejní statistiky jsou problémy na silnicích především s řidiči a né cyklisty.

 • Autor JaT
 • Datum a čas 25.4.2024 21:09
Reaguj
INU

S oněmi elektrovozítky a v vlastně nejen s těmi se rostrh pytel, Ono totiž rapidně přibylo i nejrůznějších mopedů motokol, skůtříků,čtyrkolek,ale i frézek, sekaček a podobných samohybů . A navíc ještě automobilů, což je vidět na každém kroku. A ono to vše dohromady pak dává kopu problémú, když vesměs se s komunikacemi (snad mimo ony cyklostezky) nic neděje, A tak se prostě jezdí i když se většinou nemusí.  Je škoda, že rozšiřováním silnic na úkor oněch "panketů" které dřív sloužily cyklisrům a dnes by mohly oněm jednostopým vozítklům jako ony ,mopedy a babety. Protoýe každej motorista ví, jaké jsou s nimi na silnici problémy. Prostě řešeno, když je něčeho moc, je toho až příliš. A k řešení, snad kvůli oné "ekonomice" na oněch vozítkách nejvíce závislé. se nemá nikdo.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 25.4.2024 20:15
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

TRAMVAJ Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglocknerská vysokohorská silnice / Grossglockner Hochalpenstrasse vede napříč přes nejkrásnější rakouský národní park Hohe Tauern pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner.
Oldtimer Express, vytrvalostní jízda veteránů startuje u Národního technického muzea

Oldtimer Express, vytrvalostní jízda veteránů startuje u Národního technického muzea

Druhý ročník vytrvalostní jízdy českých veteránů odstartuje v sobotu 4. května od Národního technického muzea v Praze. 43 posádek za 5 dní urazí více než 2500 kilometrů a navštíví 7 zemí - Česko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Setkání rotujících setrvačníků Bubovice, Solvayovy lomy 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.

Diskuse

ouhsgmik prescription, 25.5.2024 16:35, 118 příspěvků
fhhzehhdf tablet, 25.5.2024 16:23, 2 příspěvky
bspixoojz medication, 25.5.2024 16:22, 13 příspěvků
hghsrhba drugs, 25.5.2024 16:06, 13 příspěvků
mpgpware pills, 25.5.2024 14:58, 118 příspěvků
tyatbfrz prescription, 25.5.2024 14:38, 2 příspěvky
Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37