Pravá zima by se měla letos opět vrátit. Vytáhněte teplé oblečení a myslete na základy bezpečné jízdy!

Pravá zima by se měla letos opět vrátit. Vytáhněte teplé oblečení a myslete na základy bezpečné jízdy!
Nová Kia cee´d. Dobrý výhled na zimní ulici.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Letošní sněhová pokrývka je výjimečná. Co do intenzity potěšila nejen spoustu dětí, ale i dospělých. Mrazy s sebou ale přinášejí i rizika. Náledí a sněhové jazyky mohou potrápit zejména řidiče.

Zabalte se i v autě

Zasednutí do prochlazeného automobilu nebývá dobrým začátkem nového dne. Ani šokové vytápění, ke kterému míváme tendence se vzápětí obrátit, tomu příliš nepomáhá. Pokud vaše auto stává venku, poohlédněte se po způsobech, jak si zvýšit komfort řízení i po této stránce.

Vhodné jsou například různé vyhřívací dečky na sedadlo nebo obyčejná deka, kterou si nahřejete doma.

Zimní počasí nepodceňujte

Faktem je, že jsme zapomněli, jak zákeřná umí zima být, protože poslední léta nás sníh příliš nezatěžoval. Nicméně některá existující rizika stále platí a je dobré si na ně dávat pozor.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Při zimním provozu vozidla je důležité dodržovat zásady bezpečné jízdy. Vozovka bývá vlhká a může klouzat i za předpokladu, že ještě nemrzne. Brzdná dráha automobilu se prodlužuje i za těchto okolností. Opatrnost je tedy nejen na místě, ale měla by být prakticky samozřejmostí. Dávejte pozor při předjíždění, nespěchejte a zbytečně nepředjíždějte. Snižte rychlost jízdy a dodržujte rozestupy mezi auty.

Dovolte si mít strach

Není na škodu si připustit, že nemáte dostatek zkušeností na to, abyste nevyjeli v počasí, na které se necítíte. Platí to zejména tehdy, pokud je vaše řidičské oprávnění v kapse ještě teplé z výroby. Některé dny zkrátka vyžadují alternativní způsoby přepravy. Nehrňte se do řízení, pokud se na něj necítíte. Totéž platí pro situace, kdy se necítíte úplně zdraví. I váš stav je rozhodující.

Nejvíce nehod se děje právě proto, že řidiči přecení své dovednosti a schopnosti. Jak se říká: hřbitovy jsou plné hrdinů. Pokud se chcete cítit za volantem dobře nehledě na počasí, neváhejte se v nejbližší autoškole poptat po kurzech bezpečné jízdy.

Rozhodně nezapomínejte ani na kvalitní povinné ručení pro rok 2021, nehledě na to, jak velkou důvěru ve své řidičské schopnosti máte. Každá společnost poskytuje jiné výhody a podle nich se pochopitelně liší také ceny. A i přestože sami sobě věříte dostatečně, pojištění vám dokáže v případě nouze zachránit rozpočet, jelikož byste škody způsobené jiným řidičům museli jinak platit ze svého.

Připravte se dobře na každou jízdu

Před každou jízdou nezapomínejte na vaši povinnost odklidit z auta vrstvy sněhu, které mohou ohrožovat další účastníky provozu. Pro vaši bezpečnost je zásadní pořádně si očistit výhledové cesty.

Oškrábejte od ledu a sněhu všechna okna, která potřebujete k pohodlnému výhledu. Díky tomu budete vědět, co se okolo vašeho auta děje, a můžete rychle přizpůsobit jízdu všem okolnostem.

Pořiďte kvalitní zimní pneumatiky

Vzorek pneumatik by měl být hluboký alespoň 4 mm. Rozhodující je také jejich stáří. Čím jsou pneumatiky starší a více oježděné, tím méně jsou vhodné pro provoz v zimním období. Podle BESIPu by zimní pneumatiky neměly být starší než 4 roky.

Díky zimním pneumatikám je vozidlo ve sněhu a na ledu stabilnější a lépe se ovládá. Své dělá také vnější teplota. Letní pneumatiky v teplotě pod +7 °C ztrácí svou pružnost a dochází ke zhoršení jejich přilnavosti k vozovce, prodloužení brzdné dráhy a zhoršení ovladatelnosti vozu.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Doplňte zimní výbavu

Vedle zimních pneumatik můžete vybavit vůz i sněhovými řetězy. Zvláště bydlíte-li ve výšinách, řetězy vám mohou zachránit život. V používání automobilu vám ale může pomoci i další vybavení - rozmrazovače zámků a oken jsou alfa a omega.

Od půlky listopadu do konce února je povinnost prodávat výhradně zimní paliva, díky kterým byste měli zvládnout nastartovat i v počasí, kdy vládnou výrazné mínusové teploty.

Důležité je také doplnění všech nutných kapalin ve voze a kontrola dobíjení akumulátoru. Tým silniční bezpečnosti také doporučuje zopakovat si zimní dopravní značky. Existují totiž trasy označené například značkou Zimní výbava.

Pozor na neosvětlené trasy

V zimě se dříve stmívá, a proto byste měli být opatrní i na případné chodce a zvířata blízko vozovky. Může se totiž stát, že je ve tmě neuvidíte. Samozřejmě je odpovědností chodce opatřit se reflexními prvky. Na druhou stranu právě vy můžete předejít nepříjemnostem tím, že budete jezdit v neosvětlených místech opatrně (a samozřejmě se zapnutými světly).

Nechte sníh, aby vás zachránil

Objevila se před vámi nečekaná překážka, které se nestihnete vyhnout? Možná vás zachrání halda sněhu. Lyžaři to důvěrně znají. Při pádu dokáže být sníh měkkou a příjemnou přistávací plochou.

Sníh může zabránit větší škodě a zastavit auto. V blízkosti silnice se možná odhrnutá hromada sněhu nachází. Lepší je najet sem než do kmene stromu. Samozřejmě to nezkoušejte z legrace a pozor na vysoké rychlosti. Auto by se možná zas tak nepoškodilo, ale mohli byste ublížit sobě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak jsem celý týden nabíjel elektromobil

Jak jsem celý týden nabíjel elektromobil

Elektromobilem jezdit na krátké a střední vzdálenosti, stále stejnou trasou, je jednoduché. Jednodušší než na benzín nebo naftu. Cestovat s ním po Česku je ovšem napínavá bojovka. Jezdil jsem s nejnovějším modelem Kia... celý článek

Karavany zaplnily parkoviště na Horních Mísečkách

Kia e-Soul, malé velké elektroauto

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Švýcarská dálniční známka

Švýcarská dálniční známka

AKTUALIZACE Švýcarská dálniční známka stojí 40 švýcarských franků i v roce 2021. Její cena se nezměnila od roku 1995. Dálniční známka - vignette, jak se jí říká ve Švýcarsku, platí čtrnáct měsíců
Karavany zaplnily parkoviště na Horních Mísečkách

Karavany zaplnily parkoviště na Horních Mísečkách

Jarní prázdniny v Praze 1 až 5 spolu s uzavřením okresu Trutnov způsobily větší nájezd karavanů a obytných přívěsů na parkoviště u lyžařského areálu Horní Mísečky. Což je nyní vedle apartmánů nejspíš jediná možnost přenocování.
Pravá zima by se měla letos opět vrátit. Vytáhněte teplé oblečení a myslete na základy bezpečné jízdy!

Pravá zima by se měla letos opět vrátit. Vytáhněte teplé oblečení a myslete na základy bezpečné jízdy!

Letošní sněhová pokrývka je výjimečná. Co do intenzity potěšila nejen spoustu dětí, ale i dospělých. Mrazy s sebou ale přinášejí i rizika. Náledí a sněhové jazyky mohou potrápit zejména řidiče.
Turbo do benzínu i dieselu

Turbo do benzínu i dieselu

Turbodmychadlo neboli lidově řečeno "turbo" je jedna z nejcitlivějších součástek v moderním automobilu. Rychle se opotřebovává nebo dokonce ničí. Turbo se buď v autorizovaných servisech celé draze mění nebo se dá vyměnit za
Kia e-Soul, malé velké elektroauto

Kia e-Soul, malé velké elektroauto

TEST Jak se jezdí moderním elektromobilem střední třídy? Dá se využít na výlety do přírody a za sportem? Vrtalo nám to hlavou už delší dobu, a tak jsme sedli do modelu Kia e-Soul.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 19.-20.5. 19.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

lithium od Babiše Kuba Turek, 26.2.2021 0:01, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 23:56, 9 příspěvků
kosmetika Ola Piclová, 25.2.2021 23:55, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 22:39, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 22:17, 9 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Pišišvor, 25.2.2021 21:21, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 20:15, 9 příspěvků
Elektrokoloběžka Karel, 25.2.2021 14:37, 13 příspěvků
Pozor Michal, 25.2.2021 13:13, 8 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 25.2.2021 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50