Tak jak bylo na Islandu?

Tak jak bylo na Islandu?
Island, Reykjavík.. Cíl. Nebo jen nový začátek?
Autor snímku ARCHIV René Kujana
SDÍLEJ:

Tuhle otázku už mi pár lidí v posledních dnech položilo. Správná odpověď na ni není nikterak jednoduchá. Ani krátká. Možná ale lze zážitky ze třiceti šťavnatých dnů zbouchat do krychličky a zapsat v kostce...

Začalo to všechno docela nevinně. To si takhle koupíte knížku 50 šíleně romantických věcí, které můžete dělat na Islandu a s přítelkyní se smějete nápadu objet ostrov autem během jediného letního dne.

Je to šílené? Je to romantické? Vedli jsme o tom krátký spor. Na jeho konci stála přítelčina holá věta, vyslovená o zlomek sekundy dříve než byla promyšlená: "Co takhle ten Island oběhnout? To bys byl teprve frajer!" Smáli jsme se, až se naše spacáky otřásaly a konstrukce stanu se chvěla v základech.

Island. Utíkejte! Je to nějakej magor! Ale né za ním, od něj, proboha!!!

U toho mohlo zůstat. Ale nezůstalo. Myšlenka zapustila hluboké kořeny a o několik málo měsíců později jsme už pilně pracovali na realizaci projektu. No ano, máte pravdu - pracovní název sice zněl 1 muž – 30 dnů – 30 maratonů, ale přeci jen to byla týmová práce.

Superhrdinná přítelkyně sváděla boje s větrnými mlýny marketingových oddělení nejrůznějších firem se stejným zapálením jako já sám. Pomáhalo nám pár kamarádů, k týmu se přidal i nově narozený syn a Ívar, důležitá spřízněná duše na Islandu.

Island. Kudy teď?

Od začátku bylo jasné, že takovou věc nelze dělat jen tak pro sebe. Volba padla na Sportovní klub vozíčkářů Praha, neb sportsmeni si mají pomáhat. Obíhat ostrov a sbírat prostředky pro vozíčkáře, to byla myšlenka, která se zdála, že tu s námi byla odjakživa. Díky již výše zmiňovanému islandskému příteli se podařilo rozjet pomoc handicapovaným sportovcům i na samotném Islandu, takže nejširší team spolupracovníků si nezaslouží nic jiného než věčnou čest a slávu!

Na mne zbylo to nejjednodušší z celého projektu: Oběhnout Island za 30 dní a zdolat tak každý den vzdálenost o něco málo větší než maratonskou.

Horydoly.cz Podrobný itinerář běhu: 1 muž, 30 dnů, 30 maratonů

Island. Stéfane, ty kluku ušatá, tak ty jsi se mnou běžel jeden celý maraton!

Z Reykjavíku se běželo nejdříve na jižní pobřeží, kde nás přírodní živly značně potrápily. Vítr se snoubil s deštěm a nízkými teplotami a provázel nás svými nárazy z protisměru rychlostí až 80 km/h. Na můj ztrápený obličej po dokončení každodenního penza kilometrů přítelkyně reagovala nekompromisně: "Co je? Vždyť sis to vybral sám!" Inu, ví jak jednoho povzbudit, a když k tomu přidala ještě svoji certifikovanou masáž... A já k tomu mohl se synkovým dovolením přidat přiměřené množství hodin kvalitního spánku, ráno bylo zase dost sil na další úprk.

Zastavilo u mne jednou menší osobní vozidlo přeplněné čtyřmi ženami středního věku, které měly hned několik zvídavých otázek: "Odkudpak běžej, panáčku?" – Z Reykjavíku, dámy, z Reykjavíku. – A kampak mají namíříno, panáčku? – Do Reykjavíku, ctěné dámy, do Reykjavíku. [Výměna série nechápavých pohledů uvnitř vozu.] – Pročpak to proboha dělají? A jak dlouho to chtějí dělat, panáčku? – Inu, pro dobrou věc, panimámy. 30 dnů jsem si vyhradil, 30 dnů na 30 maratonů. [Další výměna nechápavých pohledů uvnitř vozu.] – Tak to ať se jim daří! A šťastnou cestu!"

Ještě než se z výfuku vyvalil oblak hustého dýmu, jak řidička vozu rychle pustila spojku a prudce přidala plyn, jako bych v jejich jadrné islandštině zaslechl něco jako: "Máňo, šlápni na to, ať už jsme pryč, to bude nějakej magor!"

Island. Ne v sýru, v šílenství hledej sílu!

Vedlo se všelijak. Ale stačilo přeběhnout první horský hřeben směrem na východní fjordy a stalo se kouzlo. Islanďané pozorující náš každodenní boj jen nechápavě kroutili hlavami. V tuhle roční dobu je tady normálně permanentní větrná smršť, déšť, hustý poklop mraků. Nás však na naší pouti provázelo slunko zlaté, vítr žádný nebo velmi lehký či příjemně vanoucí do zad, milí lidé a stoupající zájem běžců.

V kopcích kolem Akureyri záchranné týmy ještě dohledávaly pomocí lavinových sond poslední sněhem zasypané ovce, zatímco jsme si s velkou skupinou tamních běžců zlehka poklusávali po sluncem vyhřátém asfaltu směrem na západ. Krásné počasí vydrželo neuvěřitelně až do reykjavíckého finiše.

Island. Soffia mne doprovodila hned třikrát.

Poslední den jsem se nemohl cítit opuštěn ani opravdu velkým omylem. Za každým keřem či rohem budovy se objevovali noví a noví běžci přidávající se do skupiny spurtující k vítěznému cíli. Z tváří pro mne zatím bezejmenných se vylupovaly tu legendy islandského vytrvalostního běhu, tu slibné výkvěty mládeže, tu zlatí medailisté z paralympiády (jako třeba Jón Margeir Sverrisson).

Island. Běžec nikdy nemůže být tak šílený, aby se nenašli další jemu rovní.

Kdybych v tu chvíli nebyl za čerta, měl jsem na hlavě svoji oblíbenou červenou běžeckou kšiltovku s drobnými ďábelskými růžky, určitě bych se rozbrečel dojetím. Cestu tarasila poslední překážka. Cílová páska. Posledními skoky ji procítěně trhám, abych si s namakanými paralympioniky a mistry svých sportovních oborů na evropské či mezinárodní úrovni už konečně mohl potřásat pravicemi.

Pak už jen horká sprcha. A špetka trudných myšlenek. Copak ten Island nemohl být větší?! Už to dnes jako vážně končí?!

Přečtěte si velký článek v MF Dnes, který vyšel po dokončení Run30:

Článek v MF Dnes po doběhu 30 maratonů.

Reného se můžete ptát v pořadu Hydepark v České televizi ČT24 v pátek 2. listopadu od 20:00 h.

Reného si můžete poslechnout v pořadu Casablanca na radiu Wave v neděli 4. listopadu od 11:00 h.

Díky všem, kteří se rozhodli pomoci postiženým (čti: neobyčejným) sportovcům! Díky všem, kteří nás podporovali na cestě Islandem tu dobrým slovem, tu dobrým činem! Díky Islandu (tamním božstvům, polobožstvům, trollům a vílám), že nás shovívavě nechal přežít!


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

dotaz

Renda opravdu běžel každý den mezi 40 a 50 kilometry a přesně se držel okružní silnice A1. Podívejte se na mapu v tomto článku. Můžete si ji zvětšit nebo stáhnout k sobě a změřit vzdálenosti mezi jednotlivými kempovacími místy.   

Reaguj
dotaz

Jen dotaz, zda všechny maratony navazovaly na sebe. Na severu (Mývatn-Egilsstadir) jsme na kole ujeli 210 km a na mapě jsou 3 maratony (130 km). 

Reaguj
Jooo!

Snad jedno neřekly ty zmiňované dámy v autě: "Sou dobrej, panáčku, sou MOC dobrej!" Tak to říkám za ně. Ať to běhá dál!

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Sportovní oblečení basic – proč je vhodné mít ho ve svém šatníku?

Sportovní oblečení basic – proč je vhodné mít ho ve svém šatníku?

Každé roční období má svá vlastní pravidla, i pokud jde o otázku oblečení. Tlusté péřové bundy nebo zateplené kalhoty se v létě příliš neosvědčí, a krátké šortky se v zimě hodí spíše do posilovny. Existuje... celý článek

Nová sezóna Běhej lesy je za bukem

Horská výzva se letos nepoběží

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hus Muž odstartoval český pohár v terénním triatlonu

Hus Muž odstartoval český pohár v terénním triatlonu

V malebném údolí šumavské říčky Blanice odstartoval nový ročník Českého poháru v terénním triatlonu. Na duatlonu Hus Muž si připsali suverénní vítězství Tomáš Strnad s Janou Dubcovou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 28.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Běh sídlištěm Police nad Metují 29.5.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 3.6.
Budějovický půlmaraton České Budějovice 4.6.
Milada Run - běh Ústí nad Labem, Milkada Běh 4.6.
Štěkatlon - canisross Varnsdorf, Mašíňák 4.-5.6. 4.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Ještěd 24 hodin Ještěd 11.-12.6. Štafetový běh 11.6.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40