Co se probíralo na Valném shromáždění Asociace cestovních kanceláří?

Co se probíralo na Valném shromáždění Asociace cestovních kanceláří?
Asociace cestovních kanceláří jedná na Valném shromáždění.
Autor snímku Eva Mráčková
SDÍLEJ:

Jakkoliv letošní turistický rok značně ztížilo uzemnění letadel Boeing 747 Max, dokázaly letecké společnosti spolu s českými cestovními kancelářemi přepracovat přípravu na léto a zájezdy se mohly realizovat. Jejich objem byl dokonce větší o 18-20 % oproti loňsku.

Co se probíralo na Valném shromáždění Asociace cestovních kanceláří?
Asociace cestovních kanceláří navštívil ředitel CzechTourism Jan Herget.
Autor snímku Eva Mráčková
Jak na to

Po Valném shromáždění Asocace cestovních kanceláří zůstává předsedou Vladimír Dolejš a tiskovým mluvčím Jan Papež.

Na Valném shromáždění Asociace cestovních kanceláří uvedl předseda Vladimír Dolejš, že obrat za zájezdy činil cca 31 miliard korun.

Trend: senioři, hotely, all inclusive

Téměř čtvrtinu klientů tvoří senioři a tento trend bude nadále posilovat. Prudce se navýšil zájem zákazníků o kvalitní ubytování, rozsáhlé stravovací nabídky a doprovodné služby.

Asociace konstatuje značný nárůst počtu pobytů do 4* a 5* hotelů s opětovným nárůstem zájmu o program all inclusive a kvalitní nabídku poznávacích, kulturních a sportovních programů v místě pobytu.

Průměrná cena zájezdu na osobu v roce 2019 byla vyčíslena na cca 18 000 Kč/týden. To je meziroční nárůst 4-5 %.

Markantní se jeví zvýšený zájem Čechů o více než jednu dovolenou ročně. Asociace proto očekává zvýšený zájem o zájezdy do zimních letovisek a exotických destinací i v období zima 2019 a jaro 2020.

Řecké ostrovy a Chorvatsko jsou nejoblíbenější

V letní sezoně se létalo nejvíce do Řecka, resp. na řecké ostrovy, Bulharska, Turecka, Španělska, na Kypr, ale i do Itálie a Tuniska. Vlastní dopravou směřovali turisté nejčastěji do Chorvatska, Rakouska, Itálie, na Slovensko a do Maďarska, kde jsou stálicí termální lázně. Asociace cestovních kanceláří zaznamenává nárůst zájmu i o lázeňské a wellness pobyty v příhraničních částech Německa a Rakouska.

Létá se stále více

Vzrostl počet prodaných letenek, v sezoně cca o 5 %. Nejvíce letenek bylo vystaveno do Londýna a Paříže. Z dálkových destinací jsou nejúspěšnější Dubaj a Hanoj. K pozitivnímu trendu přispívá stále větší počet leteckých dopravců, kteří spojují Prahu přímými lety, v letním letovém řádu se jednalo o 162 destinací v 54 zemích světa.

Thomas Cook zkrachoval, Neckermann to řeší

Klienti českých cestovek mají stoprocentní jistotu, že o své peníze nepřijdou. Druhou nejvýraznější událostí ve světovém cestovním ruchu byl bezesporu krach jedné z nejstarších a největších cestovních kanceláří Thomas Cook, skupiny, která měla 55 dceřiných společností - cestovních kanceláří, leteckých společností i hotelů.

V Česku operuje nejznámější dceřinná společnost CK Neckermann. Jak s uspokojením konstatoval náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz, i rakouští profesionálové ocenili, jak příkladně se ke klientům v nastalé kritické situaci choval český Neckermann na rozdíl od toho rakouského.

Lidé by si měli uvědomit, že tuto jistotu mají jen u legálně podnikajících českých cestovních kanceláří. V ostatních zemích Evropské unie je sice také povinné jištění, ale jak ukázalo dění po krachu Thomas Cook, zdaleka ne všude stačí k pokrytí skutečných ztrát klientů.

Pojištěné české cestovky dostávají pro každý rok od ministerstva certifikát, takže se dají snadno identifikovat. Pojištění pro případ úpadku ovšem se netýká organizací, které nabízejí zájezdy aniž jsou cestovními kancelářemi a už vůbec ne leteckých společností. Stovky Čechů už letos přišly o své peníze kvůli krachu leteckých společností Germania a British Midland. Proto se doporučuje: než zákazník soukromě vycestuje, neměl by zapomenout koupit si kromě cestovního pojištění i pojištění proti úpadku letecké společnosti. A rovněž by si měl dát pozor na podvodné nabídky letenek na internetu a nenechat se zlákat vidinou nejnižší ceny na trhu. Nejnižší cena vůbec nemusí znamenat nejvyšší výhru.

Stará písnička: turisty chceme dostat do regionů 

"Je na čase přetavit slova o efektivitě do činů. I v České republice se začínáme potýkat s problémem overtourismu v pár městech, například v Praze a Českém Krumlově," uvedl ředitel vládní agentury CzechTourism Jan Herget. Už v příští sezoně může následovat Kutná Hora. Přitom je plno pozoruhodných míst, která by turistům poskytla lepší zážitek než mačkání se v davu.

Proto Jan Herget zdůraznil orientaci na dosud méně objevené cíle. Od tvorby exkluzivní nabídky po její propagaci. Samozřejmě především pro turisty z blízkých zemí, kteří jsou s to pochopit, že Česko není jen Praha.

Číňané už nejsou prvovořadým cílem

Také je třeba dívat se na to, jaký je přínos z incomingu podle jednotlivých zdrojových zemí. Jak dlouho a kde u nás turista je, jaké služby čerpá a zda je zajišťují domácí podnikatelé. Statisíce čínských turistů tu dlouho nepobudou, přiváží je čínská cestovka, mají čínského průvodce a kde to jde, tak i další služby čínských subjektů, nehledě na to, že kromě nákupů příliš českých služeb nevyužívají.

I proto se příští rok má omezit počet zahraničních zastoupení CzechTourism v Číně ze tří na jedno. Z  Hong Kongu se přesune do Japonska a z Šanghaje na Tchaj-wan.

Podstatný přínos pro propagaci České republiky v zahraničí by mělo přinést propojení a vzájemné využívání zahraničních zastoupení CzechTourism, Czech Trade a Českých center. Prudký rozvoj informačních technologií a s nimi spojené změny v přístupu k nabídce cestování, jeho způsobu a způsobu života se pochopitelně do průmyslu cestovního ruchu promítá a přinese tedy i jiné metody práce a marketingu.

Jan Herget avizoval změny v pojetí činnosti Czech Tourismu například v projektu Kudyznudy a nastínil i aktuální problémy k řešení. Které projekty z nedávné minulosti ukončit a které rozvíjet, jak s certifikací kvality služeb, jak s veletrhy, které se přežily z hlediska uzavírání obchodů, ale stále jsou místem osobních kontaktů.

Domácí turisty baví wellness a technické památky

Pokud jde o domácí turisty, konstatovali představitelé Asociace, že prodej zájezdů a pobytů roste a s nimi roste i náročnost účastníků. Mají zájem o vyšší kategorie ubytování, lepší vybavenost a hlavně o zážitky všeho druhu.

Rozvíjející se stálicí jsou wellness pobyty. Skokanem poslední doby jsou industriální památky.

Velkou pozornost věnovala Asociace cestovního ruchu spolu s ministerstvem pro místní rozvoj neoprávněnému podnikání.

INFO: Asociace cestovních kanceláří

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský laterální kanál byl naposledy vypuštěn. Staví se přes něj poslední most ve Vrbně. Kanál bude znovu napuštěn 10. listopadu.... celý článek

Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

Rakouské dálniční známky a mýto

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

Počet cestujících na britské železnici se snížil na úroveň 19. století. Kvůli epidemii koronaviru přepravily vlaky ve Velké Británii méně pasažérů naposledy před 170 lety.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Liam Neeson natočil spot proti obchodování s lidmi

Liam Neeson natočil spot proti obchodování s lidmi

Letecká společnost Emirates se hrdě hlásí k podpoře celosvětového spotu What is Human Trafficking?, který byl představen ve spolupráci s hercem Liamem Neesonem. Krátké video vzniklo v rámci kampaně organizace It’s Penalty, která se
Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský laterální kanál byl naposledy vypuštěn. Staví se přes něj poslední most ve Vrbně. Kanál bude znovu napuštěn 10. listopadu.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Jak se plánuje Praha - přednáška Praha, Neobyčejná klubovna Přednáší Marek Vácha 29.10. 15:10
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.

Diskuse

Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 1 příspěvek
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18