Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?

Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?
Moře, přístav, jachta, motorový člun. Léto jak má být.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Asociace cestovních kanceláří České republiky nesouhlasí s mediální reakcí Ministerstva pro místní rozvoj ze 7. září 2021. Cestovní kanceláře a cestovní agentury prý obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví. Čísla jsou zkreslená a neodpovídají realitě. Cestovní kanceláře a cestovní agentury však již chtějí hlavně pracovat!

"Cílená podpora určená pro cestovní kanceláře a cestovní agentury ve svém součtu nepřevýšila 500 milionů korun," uvádí Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří a dodává: "Navíc tato podpora byla za období do 10. října loňského roku, přitom některá omezení stále trvají a cestovní kanceláře a agentury tedy nemohou plně podnikat. Doposud nemáme ani zcela otevřené hranice." 

Co se všechno počítá?

Ministerstvo uvádí, že celková výše podpor přesáhla 1,6 miliardy korun. Tato částka je zkreslená z několika důvodů, jednak obsahuje i obecné podpory, které od Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva práce a sociálních věcí nebo Ministerstva financí mohl obdržet každý podnikající subjekt poškozený pandemií a s ní souvisejících vládních restriktivních opatření. V takových případech se nejednalo o podporu cílenou na cestovní kanceláře a agentury. Větší cílenou pomoc obdrželi například ubytovatelé, nepravidelní autobusoví dopravci, lázně, kongresy a veletrhy nebo kultura. Současně nelze reálně dohledat, jaká pomoc opravdu z těchto programů směřovala do cestovních agentur, jelikož se jedná o živnost volnou. Navíc ministerstvo uvedlo v součtu i dotační tituly, které nejsou určené pro cestovní kanceláře a agentury. 

Zmíněný speciální zákon Lex voucher nebyl finanční pomocí. Představoval odsunutí závazků cestovních kanceláří vůči klientům, a to ve chvíli, kdy cestovní kanceláře měly u svých zahraničních partnerů zálohy ve výši několika miliard korun. Navíc ke zrušení zájezdů došlo vládním vyhlášením zákazu cestovat. Zákon také obsahoval i tzv. zranitelné osoby, kterým cestovní kanceláře musely uhrazené zálohy za zájezdy obratem vrátit, což mělo u některých specificky zaměřených cestovních kanceláří fatální dopad v podobě nuceného ukončení činnosti. 

Podpora domácícho a příjezdového cestovního ruchu byla mizivá 

"Z naší analýzy vyplývá, že činnost některých specializovaných oborů nebyla téměř vůbec podpořena. Jedná se například o IATA agentury, prodávající letenky, domácí cestovní ruch či organizovaný příjezdový cestovní ruch," konstatuje Martina Košlíková, manažerka asociace a doplňuje: "Navíc je zavádějící zmiňovat podpory, které nebyly určené pro cestovní kanceláře a agentury. Jedná se například o COVID – školy v přírodě nebo COVID – kultura či kongresy. Tím se opět dostáváme do živnosti volné a nepřehledné situaci, kterou MMR v podpoře vyčíslilo." 

I přesto, že letošní letní sezona v tradičních destinacích proběhla lépe, jsou stále země, do kterých cestovat nelze (Severní a Jižní Amerika, části Afriky nebo Asie) a současně jsou země, ze kterých stále do České republiky nelze přicestovat. Restrikce i nadále přetrvávají a ty dopadají v multiplikacích na všechny subjekty v cestovním ruchu i mimo něj. Bez vlastní viny má řada subjektů stále propady tržeb ve výši 90 - 95 %. 

Asociace tedy žádá ministerstvo, aby zkreslováním údajů nedělalo z poctivých podnikatelů, kteří státu odvádí daně a mají vysoký podíl na příjmech státního rozpočtu a zaměstnanosti jen ty, kteří křičí o peníze. Cestovním kancelářím a cestovním agenturám ve výjezdovém i příjezdovém cestovním ruchu jde zejména o rychlé uvolnění restrikcí, které omezují jejich podnikání.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Češi a Bavoři vybudovali stovky kilometrů turistických tras

Češi a Bavoři vybudovali stovky kilometrů turistických tras

13 vybraných projektů ukazuje mapa Vzorové projekty přeshraniční spolupráce v česko-bavorském pohraničí v období 2014–2020, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Figurují mezi nimi projekty z oblastí vědy a výzkumu, ochrany životního prostředí, vzdělávání, cestovní... celý článek

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Kulhánek je ředitelem Středočeské centrály cestovního ruchu

Kulhánek je ředitelem Středočeské centrály cestovního ruchu

Jakub Kulhánek se stal ředitelem Středočeské centrály cestovního ruchu. Tuto organizaci zřizuje Středočeský kraj, aby propagovala cestovní ruch.
Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu
Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Nejvyšší správní soud potvrdil, že provozovatel hotelu může zakázat vstup dětem do 15 let v případě, že pro to má legitimní důvody. Zamítl kasační stížnost České obchodní inspekce, která tvrdila, že
Češi a Bavoři vybudovali stovky kilometrů turistických tras

Češi a Bavoři vybudovali stovky kilometrů turistických tras

13 vybraných projektů ukazuje mapa Vzorové projekty přeshraniční spolupráce v česko-bavorském pohraničí v období 2014–2020, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Figurují mezi nimi projekty z oblastí vědy a výzkumu, ochrany životního prostředí, vzdělávání, cestovní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 16.-17.9. 16.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Vinobraní Valtice 16.-17.9. 16.9.

Diskuse

New Height of Mt. Everest Roshan, 4.7.2022 10:12, 7 příspěvků
Příspěvek Honza, 3.7.2022 10:52, 1 příspěvek
kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1493muple Elmer1493muple, 3.7.2022 11:42
Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45