Mnich na hrotu

Mnich na hrotu
Otec Maximilian z kláštera Göttweig hraje fotbal.
Autor snímku Mostviertel Tourismus
SDÍLEJ:

Fotbalista s číslem 10 Otec Maximilian je benediktinský mnich a srdcem fotbalista. Obě poslání povýšil na umění v klášteru Göttweig. 

Dívají se mniši jen do Bible? Benediktinský mnich Maximilian z dolnorakouského kláštera Göttweig se v každém případě dívá i na fotbal a navrch také sám hraje, nejraději jako střední útočník.

Když hraje za kněžský tým diecéze St. Pölten, tak hlavně pro dobré účely. Se svým nadšením pro fotbal ovšem není otec Maximilian v klášteře Göttweig sám. Fotbalová frakce osazenstva kláštera intenzivně sleduje fotbalová klání na nejvyšší úrovni.

Klasický střední útočník

Hraje vlevo i vpravo, v útoku i v obraně. Vyznačuje se mnohostranností, pouze brankářské rukavice neobléká. nejsilnější je v taktice hry a ve spolupráci na hřišti, jeho srdeční záležitostí je pozice středního útočníka a klasické číslo 10.

Maximilian Krenn nebo prostě otec Maximilian, patří k tvůrcům hry a to nejen na trávníku. Jako vedoucí práce s mládeží kláštera Göttweig se mimo jiné stará o smysluplné a kreativní trávení volného času mladých lidí.

Otec Maximilian je benediktinský mnich a fotbalista – kombinace, která přeci jen tu a tam vyvolá údiv. Zde jsou odpovědi na tři nejčastější otázky:

Ne, v hábitu, řádovém obleku, hraje jen pro účely focení!

Ano, občas také on fauluje!

Ne, po faulu se nepokřižuje!

Že mnichy baví fotbal, není nic zvláštního, říká otec Maximilian. V klášteře Göttweig je mezi mnichy několik fotbalových nadšenců. Někteří, jako otec Maximilian nebo otec představený Columban (podle otce Maximiliana “fotbalista od Boha”) hrají sami, jiní sledují národní a mezinárodní fotbalové dění.

Vidět muže duchovního stavu hrát fotbal, při tom není nic neobvyklého. Zvláště mladí kněží nebo mniši, kteří se věnují mládeži, obují copa adidas nebo jiné jiné slavné kopačky Puma, Nike, New Balance, ve kterých hrají neslavnější hvězdy, a jsou si s dětmi zakopat na školní, městské či klášterní hřiště. 

Při finále světových šampionátů bývá v klášteře Göttweig velké promítací plátno. Televizní spolek navíc u piva a brambůrků pravidelně sleduje Ligu mistrů a dokonce o nejdůležitějších výsledcích informují opata.

Kněží proti mnichům

Otec Maximilian vypráví, že se sám ke hře dostane bohužel velmi zřídka. Šestkrát, sedmkrát v roce se postaví do kněžského týmu diecéze St. Pölten. Hrají vždy jen pro dobré účely, například na pomoc rodině v nouzi nebo kvůli renovaci farního sálu.

Protihráči jsou většinou týmy prominentů nebo místní výběr, ale také kněžské týmy z jiných zemí. "Lidem se samozřejmě líbí sledovat fotbalový zápas mezi mnichy a kněžími," vypráví 39letý muž, který už tři desítky let patří k benediktinům.

Kláštery žijí všedním životem

Fotbal sbližuje a zejména v ubytovně pro mladé lidi, která ke klášteru patří, působí jako příjemný spojovací článek mezi mnichy a hosty. S mýty o mniších vzdálených běžnému životu otec Maximilian vůbec nesouhlasí. Svět je podle jeho slov s klášterem již po staletí silně srostlý.

Göttweig.

Dříve býval Göttweig správním sídlem regionu se soudem, finančním úřadem, hostincem a lékárnou. Dnes je tato impozantní barokní stavba stojící na výrazném návrší nad Dunajem zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je oblíbeným cílem turistů.

Její součástí je restaurace, muzeum, hostinec a pořádají se zde nejen religiózní akce.

Vítejte v klášteře

Tradiční rakouská klášterní pohostinnost v moderním pojetí se nevztahuje jen na klášter Göttweig. Největší počet klášterů se nachází v Dolním Rakousku a mnoho z nich již dnes otevírá své brány a nabízí svým hostům dovolenou v klášteře.

Mnoho klášterů také bere velmi vážně svou klasickou roli umělecké instituce. V Melku se pravidelně představuje dobová hudba a výtvarné umění, knihovna v Altenburgu se mění v divadelní jeviště a Geras si udělal jméno uměleckými kurzy.

Že se v mnoha klášterech hraje fotbal, o tom není pochyb. I když ne všude s takovou přesností v přihrávkách, jakou se vyznačuje otec Maximilian.

Horydoly.cz ČTĚTE VÍCE O FOTBALU na Horydoly:

Za Čechem do Londýna

Sportovní muzea v Německu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Flybe je už podruhé v insolvenci

Flybe je už podruhé v insolvenci

AKTUALIZACE Britská letecká společnost Flybe skončila v insolvenci. Zrušila všechny mezinárodní i vnitrostátní lety a silně omezila vnitrostátní lety. Aerolinky se specializovaly na kratší lety s menšími letadly především v rámci Velké Británie.... celý článek

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jaro začíná dnes v podvečer

Jaro začíná dnes v podvečer

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

České cestovní kanceláře hledí do příštího roku s nejistotou. Nechají chorvatští hoteliéři dost místa pro naše turisty, nebo budeme tak trochu vycpávka pro mezery v příjezdech Němců?
Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux,
Legendární sportovní obuv Botas se přestala vyrábět

Legendární sportovní obuv Botas se přestala vyrábět

Botasky končí. Výrobce ve Skutči propustil zaměstnance a ukončil výrobu. 
Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Finanční potíže cyklistické společnosti BP Lumen se rozkrývají. Spadla do insolvence, má napůjčováno tři čtvrtě miliardy korun, nikdo její kola nechce a úvěry v bankách zaplatí díky Andreji Babišovi všichni občané České

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.

Diskuse

Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 1 příspěvek
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42