Pravda o cestování

Pravda o cestování
Středomoří.
Autor snímku Eva Mráčková
SDÍLEJ:

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme si čistého vína.

Především, jisté není na tomto světě nic a nikdo. Cestovní ruch utrpěl kvůli pandemii větší ztráty než kterýkoliv jiný obor, u nás stejně jako v zahraničí. Vlády dělají hodně pro to, aby pomohly škody napravit, ale není to zas až tak moc.

Zkrachovat může kdokoliv. Hotel, letecká společnost, cestovní kancelář. Jediné místo, kde máte dovolenou absolutně jistou, je vaše vlastní chata. Je ale rozdíl mezi jistotou dovolené a jistotou peněz, které jste na ni dopředu vynaložili. Pokud předem zaplatíte ubytovateli nebo letecké společnosti a oni zkrachují, svých peněz se můžete, ale zdaleka nemusíte domoci. Záleží na poměru zbylého majetku a dluhů, a ten bývá neutěšený. Přitom zárukou bezpečí není ani známá a dlouholetá značka. České aerolinie by mohly vyprávět. A zárukou není ani silná zahraniční společnost. I takové už padly, zatímco mnohá rodinná firmička s dobře postaveným podnikatelským záměrem snáze překonala všechny nástrahy osudu.

Pro klienty cestovních kanceláří je pro tyto případy k dispozici záchranné lano. Evropská unie přijala už dlouho před pandemií směrnici, která nařizuje ochránit ty, kdo si zakoupili zájezd, před následky případného krachu. Musí být zajištěno, aby se turisté dostali z ciziny domů a aby obdrželi náhradu za služby, které jim nebyly poskytnuty. I u nás na to máme zákon, a to důslednější než v některých jiných zemích.

Takže ta špatná zpráva zní: může být pravda, že některé cestovní kanceláře nepřežijí letošní rok a nesplní své závazky. A je naivní věřit, že je před tím imunní nějaká firma proto, že je velká, a to v Česku stejně jako v zahraničí.

Ta dobrá zpráva je, že kdo si koupil zájezd, tomu nezůstanou oči pro pláč, ale adekvátní úhrada z pojišťovny. Proto bývají zájezdy cestovních kanceláří dražší než partyzánské akce nejrůznějších spolků. V cenách zájezdů je totiž započtena právě tato jistota pro klienty. Myslím, že letos se to zvlášť počítá. A platí to i pro ty tolikrát skloňované či zpochybňované vouchery. Ty se do pojistky započítávají také. Ale pozor! Tato právní ochrana platí jen při koupi zájezdů. Hodně zjednodušeno, koupi dvou a více služeb na víc než 24 hodin, respektive s přenocováním. Když si někdo koupí jen letenku, nebo jen pobyt v apartmánu, tak je na tom stejně, jestli si ji koupil v cestovce nebo u poskytovatele služby.

V době koronavirové je nejvýš praktické zajistit si pro dovolenou v zahraničí kompletní služby včetně informačního servisu a zázemí delegáta raději, než řešit dovolenou na vlastní pěst. A jistota, že moje peníze neuvíznou někde v konkurzní podstatě, je bonus navíc. Jen si nezapomeňte prověřit, že cestovní kancelář má platné pojištění pro případ úpadku. A kontrolujte to i v té cestovní kanceláři, případně u příslušné pojišťovny. Ministerstvo pro místní rozvoj má na svých webech seznam cestovních kanceláří, kde jsou pojistky uvedeny, jenže u některých cestovek bohužel není doplněn aktuální údaj.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští... celý článek

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Vodácké značky

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,
Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31