Pravda o cestování

Pravda o cestování
Středomoří.
Autor snímku Eva Mráčková
SDÍLEJ:

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme si čistého vína.

Především, jisté není na tomto světě nic a nikdo. Cestovní ruch utrpěl kvůli pandemii větší ztráty než kterýkoliv jiný obor, u nás stejně jako v zahraničí. Vlády dělají hodně pro to, aby pomohly škody napravit, ale není to zas až tak moc.

Zkrachovat může kdokoliv. Hotel, letecká společnost, cestovní kancelář. Jediné místo, kde máte dovolenou absolutně jistou, je vaše vlastní chata. Je ale rozdíl mezi jistotou dovolené a jistotou peněz, které jste na ni dopředu vynaložili. Pokud předem zaplatíte ubytovateli nebo letecké společnosti a oni zkrachují, svých peněz se můžete, ale zdaleka nemusíte domoci. Záleží na poměru zbylého majetku a dluhů, a ten bývá neutěšený. Přitom zárukou bezpečí není ani známá a dlouholetá značka. České aerolinie by mohly vyprávět. A zárukou není ani silná zahraniční společnost. I takové už padly, zatímco mnohá rodinná firmička s dobře postaveným podnikatelským záměrem snáze překonala všechny nástrahy osudu.

Pro klienty cestovních kanceláří je pro tyto případy k dispozici záchranné lano. Evropská unie přijala už dlouho před pandemií směrnici, která nařizuje ochránit ty, kdo si zakoupili zájezd, před následky případného krachu. Musí být zajištěno, aby se turisté dostali z ciziny domů a aby obdrželi náhradu za služby, které jim nebyly poskytnuty. I u nás na to máme zákon, a to důslednější než v některých jiných zemích.

Takže ta špatná zpráva zní: může být pravda, že některé cestovní kanceláře nepřežijí letošní rok a nesplní své závazky. A je naivní věřit, že je před tím imunní nějaká firma proto, že je velká, a to v Česku stejně jako v zahraničí.

Ta dobrá zpráva je, že kdo si koupil zájezd, tomu nezůstanou oči pro pláč, ale adekvátní úhrada z pojišťovny. Proto bývají zájezdy cestovních kanceláří dražší než partyzánské akce nejrůznějších spolků. V cenách zájezdů je totiž započtena právě tato jistota pro klienty. Myslím, že letos se to zvlášť počítá. A platí to i pro ty tolikrát skloňované či zpochybňované vouchery. Ty se do pojistky započítávají také. Ale pozor! Tato právní ochrana platí jen při koupi zájezdů. Hodně zjednodušeno, koupi dvou a více služeb na víc než 24 hodin, respektive s přenocováním. Když si někdo koupí jen letenku, nebo jen pobyt v apartmánu, tak je na tom stejně, jestli si ji koupil v cestovce nebo u poskytovatele služby.

V době koronavirové je nejvýš praktické zajistit si pro dovolenou v zahraničí kompletní služby včetně informačního servisu a zázemí delegáta raději, než řešit dovolenou na vlastní pěst. A jistota, že moje peníze neuvíznou někde v konkurzní podstatě, je bonus navíc. Jen si nezapomeňte prověřit, že cestovní kancelář má platné pojištění pro případ úpadku. A kontrolujte to i v té cestovní kanceláři, případně u příslušné pojišťovny. Ministerstvo pro místní rozvoj má na svých webech seznam cestovních kanceláří, kde jsou pojistky uvedeny, jenže u některých cestovek bohužel není doplněn aktuální údaj.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na hlavním nádraží v Miláně se otevírá TCL Edelweiss Land

Na hlavním nádraží v Miláně se otevírá TCL Edelweiss Land

TCL posouvá zážitek ze Zimních olympijských her v Miláně a Cortině 2026 pro fanoušky i sportovce a umožňuje zažít vizi It's Your Greatness.... celý článek

Seriál Valachy tour skončil

Praha AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

AKTUALIZACE Na střední Ploučnici ve Stružnici pod Českou Lípou funguje tábořiště a občerstvení zvané U močálu.
Sport je jen jeden? Ale kdeže! Lékař Boris Šťastný považuje handicapované sportovce za poloviční lidi

Sport je jen jeden? Ale kdeže! Lékař Boris Šťastný považuje handicapované sportovce za poloviční lidi

Sport je jen jeden! Tohle heslo se skloňuje během významných společenských akcí a galavečerů. Sportovci, s handicapem i bez něj, vystupují jako jedna rodina. Ministr pro sport, prevenci a zdraví, a také lékař Boris Šťastný
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Krach na Příkopech: Hamleys alias The Playground

Krach na Příkopech: Hamleys alias The Playground

Pražské hračkářství Hamleys otevřelo prodejnu roku 2016 Na Příkopě. Na počátku roku 2024 se proměnilo v zábavní centrum The Playground. Na začátku roku 2026 firma zkrachovala. Zůstaly po ní nedobytné dluhy
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 20.-22.2. Cestovní ruch 20.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Caravn, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.

Diskuse

Hezká knížka Pišišvor, 17.2.2026 14:38, 1 příspěvek
Málo vina Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků
Hezké nalákali jste mě vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky
Inu Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky
Inu Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků
Inu Honza, 10.2.2026 11:07, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00