Sporten vyrábí světové lyže

Sporten vyrábí světové lyže
Výroba lyží je věda.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Devadesát procent běžkařů chodí na lyžích. Neběhají. Z tohoto faktu vychází vychází ředitel tuzemské firmy Sporten Ján Hudák. V Novém Městě na Moravě vyrábí pod svojí značkou především lyže pro rekreační sjezdování i turistiku. Mnohem více jich však vyrobí pro firmy světových jmen.

Rossignol, Fischer, Quechua, Madshus, Karhu, K2, Skitrab, Hagan, Alpina, Zag, Toyota... To je několik světoznámých lyžařských značek, které se vyrábějí nebo vyráběly na Vysočině.

Folie na vršek lyží. Jaká značka se chystá do výroby?

Továrna v Novém Městě na Moravě jede na plné obrátky, aby zásobila celosvětový trh svými výrobky. Konstrukce lyží jsou často její, design je obvykle cizí. Tak funguje marketing.

Lyže Sporten se mezi snoby považují za póvl. Kdy by si kupoval nástupce Artisek nebo Bohemek, že ano...?

Sporten, část výroby lyží je pořád práce pro silné chlapy.

Kvalitu nabízí každý

Jenže je to trochu jinak. Kvalita Sportenů není jiná než u zahraniční konkurence. S výjimkou speciálních závodních modelů, které nemají mnoho společného s komerční produkcí, jsou všechny lyže srovnatelné. Rozdíly nemůže zákazník najít v kvalitě ani odolnosti, ale pouze v jednotlivých kategoriích.

Jiné jsou sjezdovky pro začátečnické plužení, rekreační sjíždění, razantní sportovně laděnou jízdu na upravených sjezdovkách a speciály do terénu.

Stejně tak to platí i pro běžky na kondiční běhání v upravených stopách, turistické běžky i backcountry do terénu beze stop.

Světové značky se zavrtaly do hlav

"Naše zkušenost je taková, že asi díky obecnému povědomí uživatelé raději v prodejně či půjčovně sáhnou po nářadí známějších značek. Nejvíce na ně působí výsledky vrcholových sportovců. Stává se tak, že zákazník odejde s u nás vyrobenými lyžemi, ale pod jinou značkou," vysvětluje svoji pozici na trhu obchodní ředitel Sportenu Ivan Hudák.

Výroba lyží Head v českém Sportenu.

Proč se tedy Sporteny neobjevují v lyžařských časopisech a na specializovaných internetových serverech po boku ostatních značek? Trochu je to nezvládnutým marketingem a zbytek jde na vrub ostrému konkurenčnímu boji. Vždyť prodej lyží na celém světě dramaticky klesá už několik let.

"Testy lyží i v renomovaných zahraničních časopisech nejsou o opravdovém testování, ale jde pouze o doporučení některých modelů a značek," míní ředitel Sportenu Ján Hudák. "Viděli jsme to u naší konkurence Visu. Naivně dali své solidní běžky do jednoho německého testu, ale dopadli úplně nejhůř, ačkoliv úplně ty samé lyže pod jinou značkou zvítězily."

Upečené lyže čekají na závěrečnou úpravu.

Pozor na lyže ve skladu, neprodaly by se

"Největší český výrobce lyží Sporten vyrobí letos téměř 180 tisíc párů lyží a snowboardů. Bude to přibližně o pětinu víc než vloni," uvádí Dana Samková ze společnosti Seteva, která pro Sporten zajišťuje mediální výstupy. "Z celkového objemu bude asi devadesát procent vyvezeno do celého světa. Deset procent pod značkou Sporten, zbylých devadesát procent pod názvy jiných světových výrobců. Na domácím trhu je distribuováno asi deset procent produkce."

"Už vyrábíme pouze na zakázku, ne jako dříve na sklad," dodává ředitel Ján Hudák. "Kdo si co ze světa objedná, to mu dodáme. Jinak bychom přišli na buben."

Dodejme, že před pár lety vyrobil Sporten téměř čtyři sta tisíc párů lyží za rok, ale skladové zásoby ho málem přivedly ke krachu. Zpomalil se totiž prodej lyží na celém světě a to zasáho i tuzemský trh.

Moderní stroje jsou doménou mužů

Sporten zaměstnává v Novém Městě 1722 lidí a z toho je pouhých 53 žen. "Dříve býval poměr opačný, ale přešli jsme na nové technologie, pracujeme na počítači řízených strojích a to je spíše doménou mužů," konstatuje výrobní ředitel Peter Petrilák.

Téměř všechny polotovary kupuje Sporten od specializovaných výrobců v Česku i ve světě. Dřevo, skluznice, fólie, lepidla, pěnu...

Trend na běžkách: protismyk

"Pětadevadesát procent běžek, které se na světě prodají, jsou vybavené skluznicí s protismykem, v Česku je to zanedbatelný počet," prozrazuje obchodní ředitel Ivan Hudák. "Největší problém je v tomto ohledu s aktivními sportovci, kteří nad protismykem ohrnují nos a ovlivňují tak masy lyžařů, kteří by běžky, které není potřeba mazat na stoupání, velmi ocenili."

"Dokonce i závodníci protismyk občas využijí," říká Josef Kučera. Od jara do podzimu lepí v novoměstské továrně skluznice na komerční lyže a v zimě se o ně jako reprezentační servisman stará na nejvyšší úrovni.

Trend na sjezdovkách: individuální potisk

Chcete mít vlastní nezaměnitelné lyže? Není to nemožné. Ve Sportenu vyrábějí nejen na zakázku lyžařských značek, ale také ostatních firem nebo dokonce sportovních oddílů či jednotlivců.

Pokud spěcháte, zaplatíte za vlastní potisk na lyžích velké peníze. Stačí poslat design v počítačovém souboru a domluvit termín dodání.

Jednodušší a levnější cesta k vlastním lyžím vede přes domluvu se Sportenem. Pokud příliš nespěcháte, vyberete si běžný komerční model a navrhnete si na něj vlastní design. Sporten vám sdělí, kdy bude správná šarže lyží ve výrobě, a přihodí vaše dílo do své série. Potom si připočítá jen okolo dvaceti procent k běžné velkoobchodní ceně a vy si můžete pro vlastní individální sportovní nářadí dojet do Nového Města na Moravě.

Nejčastěji prý nechávají individuální zákazníci přidávat na lyže své fotografie, nebo snímky někoho ze svého okolí. Častá také bývají firemní loga, podpisy, nebo věnování k významným životním jubileům.

INFO: Sporten

Dřevěné prefabrikáty ve Sportenu čekají na zázračnou proměnu - stanou se z nich lyže slovutné značky.

Horydoly.cz Sporten na Horydoly

TEXT Méně lyží, ale víc pod svojí značkou 2013
TEST Sporten Cult Sun - lyže do snowparku 2012
FOTO Sporten sází na běžky Perun 2012
VIDEO Skřet Ymli ovládl Sporten 2011
TEXT Ymli není Sporten. Brzy to prý bude samostatná firma 2011
VIDEO Ivan Hudák představuje Sporten freeride 2010
FOTO Jak vypadá výroba lyží Sporten 2010
VIDEO Ivan Hudák představuje běžky Sporten backcountry 2010
FOTO Sporten představuje lyže 2009
FOTO Sporten vyrábí skialpinistické lyže 2009

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Na Bohemkách jezdí Tomáš Jakoubek, již delší dobu a Jizerskou 50 na nich jezdí s dost dobrým umístěním.
 • Autor Lea
 • Datum a čas 15.12.2010 21:25
Reaguj
sporten bohemia
A kdyz uz se tady rozebira Sporten a pokud se budeme bavit pouze o bezkach a to jeste o tech neturistickych - zna nekdo nekoho, kdo jezdi na bohemkach (Sporten Bohemia)? Jak uz trefne psal nekdo nahore, predpokladam, ze ti z prvni stovky na Jizerske 50 to nebudou. Jel na tech lyzich nekdy nekdo? Jake jsou?
 • Autor jx zero
 • Datum a čas 6.11.2010 23:27
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ooooo, Joe
Ale fůj, copak fotky se posílají mailem? Kolik ti projde ven přes SMTP? Dvě fotky v jednom mailu, nebo jen jedna? Dej odkaz na celou galérku, jen upozorňuji, že nemám a nemohu mít účet na fejsbůku.

Tak nejezdi do Nového Města a už vůbec neparkuj u Skihotelu:-D Běžky jsou fajn, že vyrazím po snídani, a vrátím se na oběd či na večeři. Auto platí firma (to je jedna z takových nezdaněných prémií), a já preferuji domácí stravu. Výborný je motorest v Rovném a okruh na Jimramov, i když i tam začíná jezdit hodně lidu. Pak vzdálenější okruhy areálu ve žďáru nebo skůtrové cesty od Piláku.

 • Autor Joe
 • Datum a čas 3.11.2010 15:07
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: ooooo, Joe
Ty jsi někdy v Itálii, nebo v Rakousku stál frontu na lanovku ?????????????????????????????????????????????????????? Nespletl jsis to náhodou s vánoční Vídní a frontou na svařák a letním Římem a frontou na zmrzlinu ??? Teda nevím jak ty a hlavně kde, ale já jsem stála poslední frontu na vlek někdy v roce 1992. Rozhodně ne za posledních cca 10 let. Letos v Crans Montaně se lidem nechtělo do kabinek ani nastupovat, jak tam bylo málo lidí. Pokud máš zájem, tak napiš jaký je tvůj mejlík a já ti pošlu fotky. Lidí na sjezdovkách nula a na lanovkách obsazena každá 15 sedačka. Středisek je jeko plevele a lyžování či snowboardování už dávno netáhne a je všude spousty místa. Třeba v Rakousku. Ve Schladmingu je sportovní lyžařská škola, kde pro nadbytek studentů před 20 rokama vyhodili Hermanna Majera a dnes mají problém naplnit 1 třídu na ročník. Před 20 lety jich měli 5 v ročníku !! Dneska už moc lidí nejezdí. Jsou jiné sporty. Internet, facebook ....a třeba běžky. To je všude narváno. Třeba na Mísečkách je tolik běžkařů, že to vypadá, že jim někdo za to lyžování platí. V Novém Městě to samé. Tam není o víkendu ani kde zaparkovat a na stadionu lidí jak při Mistrovství Světa. A ty na mě s frontou na vlek. A co je drahé ???? Týden ubytování + energie + skipas za 4990Kč v Livignu ???? To je drahé ??? Nebo to stejné v březnu za 4590Kč v Bormiu ???? Francouzký Risoul, 12.3.2011, týden ubytování včetně poplatků + skipas za 4999Kč !!!! Ten stejný Risoul 10-19.12.2010 ale navíc včetně cesty za 4850Kč za osobu .... atd. Na běžkách v Krkonoších zaplatíš víc, nebo se této částce hodně přiblížíš.
 • Autor Lucinka pusinka - Krásná
 • Datum a čas 3.11.2010 14:09
Reaguj
Re: Snowboart to má za sebou
Pchá, bikfůty. To je pouhá komerční kopie sestupu holorezců přes sněhová pole v horách celého světa. Už starej Messner popisuje, jak po botách sjížděli z čumulangmy.

Další stopy vedou do osmdesátých let, kdy jsme jezdili na čem se dalo. Stačilo urvat lištu na kabely (tenkrát se dělala z tlustých novodurových profilů, měla obdélníkový profil ca 20x60), nad sporákem ohnout "špičky" a nahorů nalepit neklouzavou úpravu kobercovkou. Na kopec se to vyneslo, a po polňačce dolů to pěkně svištělo. Blbě se to ovládalo, bo na tom ty boty nedržely.

Bikfůty jsou prakticky to samý, jen se tam přidělaj nafest boty.

 • Autor Joe
 • Datum a čas 3.11.2010 13:43
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: ooooo, Joe
Jasně, na tom se shodneme. Lyže jsou pouze pro ty nejlepší z nejlepších opravdových sportovců. Roky odříkání v marné snaze ovládnout dvě prkénka a dvě hůlky. Abych si pak za upocenou výplatu mohl vyjet "hory" (v Evropě tak nazývají každou větší vysočinu) do Itálie nebo Rakouska. A tam stát fronty na vymrzlou lavičku a ještě za to platit. To opravdu není nic pro mne.
 • Autor Joe
 • Datum a čas 3.11.2010 12:50
Reaguj
Snowboart to má za sebou
Nechci moc popichovat, ale v Alpách už není snowboard moc IN. Jezdí na něm totiž staří páprdové ve věku starého Bártna a to je přece dost trapný. To už na tom může jezdit i Joe z Brna v šusťákových gatích... Frantíci tohoto ražení přesedlali na bigfooty a Rakušáci na twintipy. V celém světě rychle klesají prodeje lyží, ale ještě rychleji snowboardů.
Reaguj
Re: Re: Joe a jeho popis lyžaře
Tak v takovém případě nejsi žádný snowboarďák, ale lyžař, který se nenaučil pořádně lyžovat a tak přešel na líné prkýnko. Tím pádem platí něčí příspěvek z 2.11.2010 6:37. Jestli nemáš brýle pěkně na uchu a rozkrok u kotníků, tak je to pouhá parodie na snowboardistu a bojuješ za špatný team .
 • Autor Realista
 • Datum a čas 3.11.2010 12:35
Reaguj
Re: Re: Re: Re: ooooo, Joe
Tak tady mě už lehce provokativně chytáš za slovo. Samozřejmě jsem myslela 1% ze všech a navíc mě nějak vypadlo, že myslím jak lyžaře, tak boarďáky. Dále ja naprosto logické, že větší procento dobře jezdících je u snowboardistů, protože to je za jedno lehčí na naučení a za druhé jsou daleko mladší. Drtivá většina snowboardistů je pod 35 let. V životě nikdy jsem v parku nebo na rampě neviděla snowboarďáka nad 40 let. U lyžařů je to přesně naopak. Navíc na dobrou jízdu na lyžích potřeba dobré lyže a dobrý jezdec. Kdežto na dobrou jízdu na snowboardu ti stačí krám ze supermarketu za pár korun a když bude mít ostrou hranu, tak s ním vykroužíš ten tvůj krásný kárvový oblouk, jak od kružítka. Na lyžích ani náhodou !!! Tam ti nějaké plasťáky nestačí a ani mistr světa bez kvalitních lyží pěkný oblouk nezajede. To už tady řešilo několik pedřečníků a právě na toto téma byla tahle diskuse. Že si někdo koupí Atomic za 30 tisíc neznamená, že se kvalitně sveze. Jen se zařadí do té skupiny sjížděčů, protože na to ta lyže jednoduše nemá. Když si ale koupí opravdu dřevěnou AHV 06, tak na jí bude oblouky jen krájet. Na to aby člověk uměl perfektně lyžovat, to chce roky odříkání a dřiny. Jenže to stojí za to. Kdo má rád rychlost a přesnou jízdu s velkým přetížením, ten jezdí na lyžích. Kdo má rád pohodičku a sem tam nějaký trik, ten jezdí na snowboardu. Tak to prostě je a každý jezdí na tom, co ho baví, ale srovnávat lyže a snowboard opravdu nejde. Jediné co mají tyto dva sporty společné, je ten zasněžený svah a lanovku. Nic víc.
 • Autor Lucinka pusinka - Krásná
 • Datum a čas 3.11.2010 12:00
Reaguj
Re: Re: Re: ooooo, Joe
No vidíš, snowboard je jednodušší na naučení, dobře jezdí větší procento snowboardistů než lyžníků, tak mi prozraď, co lidi na těch lyžích ještě vidí? Krom toho, sama uznáváš, že snowboardistů víc. Jestli to dobře počítám, tak celých 101%

 • Autor Joe
 • Datum a čas 3.11.2010 11:20
Reaguj
Celkem 40 příspěvků v diskuzi


Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu... celý článek

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

UKRADENÉ SOCHY Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.
Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 16.-17.9. 16.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.

Diskuse

Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48