Temu zaplavuje trh falešnými produkty českých značek

Temu zaplavuje trh falešnými produkty českých značek
Neautorizované reklamní předměty z Temu: Prazdroj, Slavia, Sparta.
Autor snímku Aspen.pr
SDÍLEJ:

Český trh se potýká s nezákonným vlivem čínských online tržišť, zejména pak Temu, které nedodržují české zákony a parazitují na známých českých značkách. Na těchto platformách se ve velkém objevuje zboží, jež kopíruje populární produkty Pilsner Urquell, Škoda, Kofola a oblíbené jsou také fanouškovské předměty klubů Sparta Praha, Slavia Praha, Viktoria Žižkov či Viktoria Plzeň.

Tyto nabídky výrazně deformují trh a poškozují jak spotřebitele, protože nemají patřičné certifikáty, tak české firmy.

Na čínských e-shopech lze nalézt stovky předmětů porušujících copyright českých značek, jako jsou upomínkové předměty Pilsner Urquell, fanouškovské doplňky sportovních klubů Sparta Praha, Slavia Praha, Viktoria Žižkov, Viktoria Plzeň, či značek Škoda, Jawa, Kofola.

Regulace pro Čínu neplatí?

"Tržní prostředí je tak v nerovnováze. Zatímco evropské značky musí splňovat přísné normy, zajišťovat bezpečnost výrobků a odvádět daně, mnohé čínské e-shopy a jejich dodavatelé fungují zcela mimo zdejší regulace. Produkty jsou zasílány jako levné balíčky přímo z Číny, bez nutnosti clení a odvádění patřičných daní," říká Adam Rožánek, spolumajitel českého e-shopu Trenýrkárna.cz.

Rychlé, levné, přesně podle požadavků zákazníků

Jde o problém, který stále roste. Čínské marketplace investují do agresivního marketingu a cílených reklam v Česku, čímž přivádějí další spotřebitele. Zároveň využívají výhodu extrémně rychlé výroby a schopnosti kopírovat úspěšné produkty v řádu týdnů. Tento stav není jen nelegální, ale především nebezpečný. Vedle nerespektování ochranných známek je zákazník vystavován rizikům, která s sebou takové zboží nese.

"Změna přitom nemusí spočívat ve vytváření nových zákonů. Mnohem účinnější by bylo začít důsledně vyžadovat dodržování těch stávajících - a to plošně. Odpovědnost za prodej nelegálního či vadného zboží by neměl nést pouze český podnikatel, ale také každé tržiště, které umožňuje prodej takového nelegálního a neprověřeného zboží. Stát by měl zavést reálný dohled nad tímto segmentem a vymáhat národní i evropské standardy i na zahraničních digitálních platformách. Zároveň by se členské státy EU měly domluvit na plošném zrušení výjimky pro clení na balíčky s hodnotou pod 150 €, abychom zastavili příval nekvalitního zboží v dumpingových cenách," dodává Adam Rožánek, spolumajitel Trenýrkárna.cz.

Tržby za 70 miliard dolarů 

Podle odhadu amerického webu zaměřeného na digitální marketing Backlinko, který sbírá údaje z veřejně dostupných analýz, odhadů a marketingových výzkumů, se loni na Temu prodalo zboží za 70,5 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun). Temu ale z této částky získává jen část jako provizi. Celkem měla podle serveru firma loni 242 milionů aktivních uživatelů měsíčně, z toho 92 milionů v Evropské unii.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na hlavním nádraží v Miláně se otevírá TCL Edelweiss Land

Na hlavním nádraží v Miláně se otevírá TCL Edelweiss Land

TCL posouvá zážitek ze Zimních olympijských her v Miláně a Cortině 2026 pro fanoušky i sportovce a umožňuje zažít vizi It's Your Greatness.... celý článek

Seriál Valachy tour skončil

Praha AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

AKTUALIZACE Na střední Ploučnici ve Stružnici pod Českou Lípou funguje tábořiště a občerstvení zvané U močálu.
Sport je jen jeden? Ale kdeže! Lékař Boris Šťastný považuje handicapované sportovce za poloviční lidi

Sport je jen jeden? Ale kdeže! Lékař Boris Šťastný považuje handicapované sportovce za poloviční lidi

Sport je jen jeden! Tohle heslo se skloňuje během významných společenských akcí a galavečerů. Sportovci, s handicapem i bez něj, vystupují jako jedna rodina. Ministr pro sport, prevenci a zdraví, a také lékař Boris Šťastný
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Krach na Příkopech: Hamleys alias The Playground

Krach na Příkopech: Hamleys alias The Playground

Pražské hračkářství Hamleys otevřelo prodejnu roku 2016 Na Příkopě. Na počátku roku 2024 se proměnilo v zábavní centrum The Playground. Na začátku roku 2026 firma zkrachovala. Zůstaly po ní nedobytné dluhy
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 20.-22.2. Cestovní ruch 20.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Caravn, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.

Diskuse

7k casino — официальное к... Ronaldlamma, 19.2.2026 20:12, 120 příspěvků
Ask from newbie nop, 19.2.2026 18:43, 1 příspěvek
přenášení hrází? Kuba Turek, 18.2.2026 15:08, 2 příspěvky
přenášení hrází? Střelec, 18.2.2026 14:23, 2 příspěvky
Hezká knížka Pišišvor, 17.2.2026 14:38, 1 příspěvek
Málo vina Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků
Hezké nalákali jste mě vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00