Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?
Když sladíte fasádu s lakem, auto s domkem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Koupit pozemek a postavit na něm dům je nejkrásnější cesta k bydlení přesně podle vašeho přání. Ale také nejtěžší, nejdelší a nejdražší.

Dům své majitele připoutá

Zvažte, zda do něho chcete investovat peníze, čas a úsilí. Má to smysl především pro lidi, kteří chtějí stabilně žít na jednom místě, v jednom městě nebo na vesnici. Kteří jsou spokojeni se svým životem a nechtějí ho příliš měnit.

Rodinný dům totiž připoutá své majitele k sobě. Emocionálně i prakticky. Dům se obvykle stane součástí jejich identity, jejich rodinným hnízdem a základem života. Obyvatelé, kteří si ho postaví, ho nechtějí prodat ani za nic. Raději se zadluží, aby se nemuseli stěhovat. Prodej domu nepřichází v úvahu. Chtějí v něm žít až do smrti.

Zároveň se o něj musejí neustále starat. Mají ho jako stroj na bydlení, který je nutno opečovávat, uklízet, opravovat a vylepšovat. Paní domu se stará od mládí do stáří o zahrádku. Pán domu jak řemeslník opravuje nekonečně drobností, které se objevují v každé budově během jejího stárnutí. 

Mnoho času ani prostředků pak už rodině nezbývá na ostatní činnosti, koníčky a třeba dovolené.

Starý Kolín, historický mědihamr v části Bašta.

Nekoupíte raději starší budovu?

Než se konečně rozhodnete, že dům budete stavět, podívejte se ještě na domy na prodej. Možná v nabídce realitních agentur najdete místo i budovu, která se vám zalíbí. Pokud bude odpovídat vašim představám, neváhejte. I kdybyste ho měli opravit nebo dokonce rekonstruovat, ušetří vám spoustu úředního jednání a tím pádem i spoustu času.

Stávající dům je totiž obvykle na stavební parcele s vyřešenými vlastnickými vztahy, se zavedenými inženýrskými sítěmi (elektřina, voda, plyn a kanalizace nebo septik), příjezdem pro auto i chodníkem nebo cestou pro pěší.

Starý Kolín, Bašta, vorařská hospoda. Nejstarší fungujícího hospoda na české vesnici.

Úřednické tance mají smysl

Jestli jste už skálopevně přesvědčeni o tom, že koupíte pozemek a na něm postavíte dům, nespěchejte. Nejprve si nechte od banky spočítat, na jak vysokou částku od ní dosáhnete, kolik peněz můžete přidat v hotovosti ze své kapsy a hlavně, kolik budete schopni splácet po následující desítky let. Bylo by smutné postavit dům a pak o něj přijít, kdybyste nebyli schopni zaplatit své dluhy.

Začněte hledat vhodnou parcelu. Nechejte si poradit od co největšího množství lidí. Konečné rozhodnutí bude samozřejmě na vás, ale je důležité posbírat všechny možné připomínky, ačkoliv se zpočátku mohou zdát malicherné. Příbuzné, přátele, ale i stavební inženýry či obecní úředníky pozorně poslouchejte. Dozvíte se hodně o sousedech, majitelích pozemku, potížích či výhodách širšího okolí vybrané parcely, blízkých službách a další důležité informace.

Následuje pečlivá příprava z úředních dokumentů. Doporučujeme na to najmout specialistu. Parcela musí být opravdu stavební, abyste na ní vůbec mohli začít stavět. Nejlépe aby byla zasíťovaná, ale stačí, aby bylo možné sítě přivést ze přijatelnou cenu svépomocí. Omezení může přinést podzemní i nadzemní vedení, na které se vztahují zvláštní zákony. Je potřeba vědět, zda v místě neplatí stavební uzávěra. Také co se bude v okolí stavět a komu to bude patřit. Typické potíže přinášejí liniové stavby, čili silnice, dálnice a železnice. Je nutné zjistit, jaká další omezení se pozemku a případné stavby týkají, například z hlediska ochrany přírody, kvůli architektonickému rázu, památkové ochraně a tak dále.

Územně plánovací informace k pozemkům poskytují příslušné úřady v obci či městě. Každý úřad je poskytuje ve lhůtě do 30 dnů.

Na listě vlastnictví najdete základní informace o majiteli pozemku. Zda jsou na pozemku omezení vlastnického práva, zda na něm váznou dluhy a jestli je na něm věcné břemeno. Tyto informace poskytují katastrální úřady.

Nezapomeňte navštívit vodárny, elektrárny a plynárny. Ptejte se na připojení energií a jejich kapacitu.

Kryštofovo Údolí.

Prověřte si, zda k pozemku vede silnice či ulice a chodník a že jsou ve vlastnictví obce. Když je ve vlastnictví soukromého majitele, zakládá to do budoucna možnost sporů. Stačí jakákoliv osobní záminka, spor mezi sousedy, nebo třeba jen změna majitele komunikace, a nastanou soudní tahanice, nebo rovnou znemožnění příjezdu. Časté jsou případy, kdy nespokojený majitel komunikace zasype cestu kamením, hromadou hlíny, nebo přes ni natáhne plot.   

Od stavaře a architekta si nechte posoudit, zda je vybraný pozemek vhodný na typ domu, který chcete postavit. Stavební odborníci kladou zřetel na velikost parcely, ale také její umístění, orientaci ke světovým stranám, svažitost, vlhkost pozemku, zastínění a další parametry.

Jestli koupíte od majitele jen část parcely, musíte nechat zaměřit geometrický plán. Může to udělat pouze autorizovaný zeměměřič a vy ho poté vložíte do katastru. Katastrální úřad ho poté zakreslí do katastrální mapy a pozemek převede na vás.

Parcela je vaše! Můžete začít stavět

Teprve teď pozemek zaplatíte a je konečně váš. Můžete začít shánět stavební povolení. Desítky razítek vás k němu dovedou. Bud vám to trvat nejméně rok, ale třeba i dva či tři roky.

Konečně můžete začít stavět. Svépomocí nebo si na práci najmete stavební firmu. Jestli vše dobře dopadne, za pár let realizujete prodej bytu a nastěhujete se do vysněného domu.

Praha, Rustonka.

Není pro vás vhodnější byt?

Pokud se chcete úředně-stavebnímu martyriu vyhnout, nejspíš místo domu koupíte byt. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla vloni zrušena, což vám ušetří nemalé náklady. Byty na prodej jsou stále, je jich dost, ačkoliv v atraktivních městech stoupají jejich ceny do těžko dosažitelných výšin. Řeči o nedostatku bytů na trhu jsou jen chiméra, kterou vypouštějí někteří developeři, politici a na ně navázané média, z nichž každý má k tomu skrytý ekonomický zájem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vlastní bydlení je k nezaplacení pořád

Bydlet ve vlastním se stále vyplatí, i přes rostoucí ceny všeho. Když nic jiného, je to investice pro potomky. Chce to hledat dobré řemeslníky a nakupovat materiál za nejlepší ceny. Vše se dá sehnat za míň, když člověk hledá. Hutní materiál třeba na www.atreon.cz, dřevo na pilách, vybavení po bazarech,...

Reaguj
Koupě domu

Nevím, nevím, ale myslím, že přeci jen je asi lepší koupit si rovnou dům. Pozemek snad jenom jako spekulant, protože ty ceny rostou naprostou neuvěřitelně. Koupit si dnes pozemek je lepší, než si koupit zlato. Pokud pak hledáte dobrou možnost, jak zakoupit typový domek, tak určitě mrkněte sem: 

https://www.dumonline.cz/

  • Autor Martin
  • Datum a čas 30.7.2022 10:40
Reaguj
TVL

No TVL to jsou v tom článku rady jak pro osmáka.

  • Autor Anděl
  • Datum a čas 4.5.2022 12:08
Reaguj
Nemovitost

My jsme chtěli původně stavět, ale s dnešní nejistou dobou jsme to nakonec přehodnotili a koupili dům. Pokud je tu někdo, kdo práve řeší nákup nemovitosti, doporučuju najít dobrého právníka – já toho svého našel tady. Kupní smlouva není úplně jednoduchý dokument a snadno se v něm můžou ukrývat zádrhely, které se ve finále dost prodraží.

 
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Windy je v zisku

Windy je v zisku

Český web a aplikace Windy zaměřené na počasí se vloni poprvé dostal do zisku. Základní předpověď počasí je zdarma a pokročilé funkce se prodávají za předplatné.... celý článek

Kikina tady plácala tenis

Cyklonovinky 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Xero Shoes: podzimní barefoot kolekce pro běh, turistiku a volný čas

Xero Shoes: podzimní barefoot kolekce pro běh, turistiku a volný čas

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Xero Shoes, přední světový výrobce barefoot obuvi, právě uvedl na trh pět nových modelů: dvoje běžecké boty, tréninkové boty, nepromokavé turistické boty a pantofle z umělé vlny.
Kikina tady plácala tenis

Kikina tady plácala tenis

AKTUALIZACE Club Hotel Průhonice býval svědkem fingovaných i opravdových tenisových mačů. Premiér a později prezident Václav Klaus tady vyhrával jedno utkání za druhým v hale i na venkovních kurtech, protože se neslušelo, aby vysoce
Vánoční trhy v Praze

Vánoční trhy v Praze

Pražské vánoční trhy patří k nejzajímavějším v Evropě. Podívejte se, kdy a kam všude můžete zajít a nakoupit tradiční dárky, sváteční drobnosti, anebo si jen užít vánoční atmosféru konce roku 2023. Zima se už
Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Windy je v zisku

Windy je v zisku

Český web a aplikace Windy zaměřené na počasí se vloni poprvé dostal do zisku. Základní předpověď počasí je zdarma a pokročilé funkce se prodávají za předplatné.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 21.-23.9. 21.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 22.-24.9. 22.9.
Ukončení turistické sezony Pasohlávky 23.9.
Podzimní rovnodennost Česko 23.9.
Bencúrov memoriál Jasná Závod horské služby 23.9.
Karlštejnské vinobraní Karlštejn 23.-24.9. 23.9.
Den železnice Bohumín 23.9.
Den zaniklých obcí Ryžovna 23.9.
Svatováclavské vinobraní Praha, Hrad, Richter 23.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 27.-30.9. 27.9.

Diskuse

Zimní čas letos Horydoly, 23.9.2023 14:35, 9 příspěvků
INU Honza, 23.9.2023 12:10, 9 příspěvků
INU Honza, 23.9.2023 11:58, 9 příspěvků
Není všechno zlato co se ... Honza, 21.9.2023 22:19, 2 příspěvky
Není všechno zlato co se ... Michael Beranek, 21.9.2023 10:07, 2 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 19:52, 3 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 15:49, 4 příspěvky
INU Horydoly - Andrea Černá, 19.9.2023 15:06, 4 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 13:43, 4 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 12:26, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13