Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?
Když sladíte fasádu s lakem, auto s domkem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Koupit pozemek a postavit na něm dům je nejkrásnější cesta k bydlení přesně podle vašeho přání. Ale také nejtěžší, nejdelší a nejdražší.

Dům své majitele připoutá

Zvažte, zda do něho chcete investovat peníze, čas a úsilí. Má to smysl především pro lidi, kteří chtějí stabilně žít na jednom místě, v jednom městě nebo na vesnici. Kteří jsou spokojeni se svým životem a nechtějí ho příliš měnit.

Rodinný dům totiž připoutá své majitele k sobě. Emocionálně i prakticky. Dům se obvykle stane součástí jejich identity, jejich rodinným hnízdem a základem života. Obyvatelé, kteří si ho postaví, ho nechtějí prodat ani za nic. Raději se zadluží, aby se nemuseli stěhovat. Prodej domu nepřichází v úvahu. Chtějí v něm žít až do smrti.

Zároveň se o něj musejí neustále starat. Mají ho jako stroj na bydlení, který je nutno opečovávat, uklízet, opravovat a vylepšovat. Paní domu se stará od mládí do stáří o zahrádku. Pán domu jak řemeslník opravuje nekonečně drobností, které se objevují v každé budově během jejího stárnutí. 

Mnoho času ani prostředků pak už rodině nezbývá na ostatní činnosti, koníčky a třeba dovolené.

Starý Kolín, historický mědihamr v části Bašta.

Nekoupíte raději starší budovu?

Než se konečně rozhodnete, že dům budete stavět, podívejte se ještě na domy na prodej. Možná v nabídce realitních agentur najdete místo i budovu, která se vám zalíbí. Pokud bude odpovídat vašim představám, neváhejte. I kdybyste ho měli opravit nebo dokonce rekonstruovat, ušetří vám spoustu úředního jednání a tím pádem i spoustu času.

Stávající dům je totiž obvykle na stavební parcele s vyřešenými vlastnickými vztahy, se zavedenými inženýrskými sítěmi (elektřina, voda, plyn a kanalizace nebo septik), příjezdem pro auto i chodníkem nebo cestou pro pěší.

Starý Kolín, Bašta, vorařská hospoda. Nejstarší fungujícího hospoda na české vesnici.

Úřednické tance mají smysl

Jestli jste už skálopevně přesvědčeni o tom, že koupíte pozemek a na něm postavíte dům, nespěchejte. Nejprve si nechte od banky spočítat, na jak vysokou částku od ní dosáhnete, kolik peněz můžete přidat v hotovosti ze své kapsy a hlavně, kolik budete schopni splácet po následující desítky let. Bylo by smutné postavit dům a pak o něj přijít, kdybyste nebyli schopni zaplatit své dluhy.

Začněte hledat vhodnou parcelu. Nechejte si poradit od co největšího množství lidí. Konečné rozhodnutí bude samozřejmě na vás, ale je důležité posbírat všechny možné připomínky, ačkoliv se zpočátku mohou zdát malicherné. Příbuzné, přátele, ale i stavební inženýry či obecní úředníky pozorně poslouchejte. Dozvíte se hodně o sousedech, majitelích pozemku, potížích či výhodách širšího okolí vybrané parcely, blízkých službách a další důležité informace.

Následuje pečlivá příprava z úředních dokumentů. Doporučujeme na to najmout specialistu. Parcela musí být opravdu stavební, abyste na ní vůbec mohli začít stavět. Nejlépe aby byla zasíťovaná, ale stačí, aby bylo možné sítě přivést ze přijatelnou cenu svépomocí. Omezení může přinést podzemní i nadzemní vedení, na které se vztahují zvláštní zákony. Je potřeba vědět, zda v místě neplatí stavební uzávěra. Také co se bude v okolí stavět a komu to bude patřit. Typické potíže přinášejí liniové stavby, čili silnice, dálnice a železnice. Je nutné zjistit, jaká další omezení se pozemku a případné stavby týkají, například z hlediska ochrany přírody, kvůli architektonickému rázu, památkové ochraně a tak dále.

Územně plánovací informace k pozemkům poskytují příslušné úřady v obci či městě. Každý úřad je poskytuje ve lhůtě do 30 dnů.

Na listě vlastnictví najdete základní informace o majiteli pozemku. Zda jsou na pozemku omezení vlastnického práva, zda na něm váznou dluhy a jestli je na něm věcné břemeno. Tyto informace poskytují katastrální úřady.

Nezapomeňte navštívit vodárny, elektrárny a plynárny. Ptejte se na připojení energií a jejich kapacitu.

Kryštofovo Údolí.

Prověřte si, zda k pozemku vede silnice či ulice a chodník a že jsou ve vlastnictví obce. Když je ve vlastnictví soukromého majitele, zakládá to do budoucna možnost sporů. Stačí jakákoliv osobní záminka, spor mezi sousedy, nebo třeba jen změna majitele komunikace, a nastanou soudní tahanice, nebo rovnou znemožnění příjezdu. Časté jsou případy, kdy nespokojený majitel komunikace zasype cestu kamením, hromadou hlíny, nebo přes ni natáhne plot.   

Od stavaře a architekta si nechte posoudit, zda je vybraný pozemek vhodný na typ domu, který chcete postavit. Stavební odborníci kladou zřetel na velikost parcely, ale také její umístění, orientaci ke světovým stranám, svažitost, vlhkost pozemku, zastínění a další parametry.

Jestli koupíte od majitele jen část parcely, musíte nechat zaměřit geometrický plán. Může to udělat pouze autorizovaný zeměměřič a vy ho poté vložíte do katastru. Katastrální úřad ho poté zakreslí do katastrální mapy a pozemek převede na vás.

Parcela je vaše! Můžete začít stavět

Teprve teď pozemek zaplatíte a je konečně váš. Můžete začít shánět stavební povolení. Desítky razítek vás k němu dovedou. Bud vám to trvat nejméně rok, ale třeba i dva či tři roky.

Konečně můžete začít stavět. Svépomocí nebo si na práci najmete stavební firmu. Jestli vše dobře dopadne, za pár let realizujete prodej bytu a nastěhujete se do vysněného domu.

Praha, Rustonka.

Není pro vás vhodnější byt?

Pokud se chcete úředně-stavebnímu martyriu vyhnout, nejspíš místo domu koupíte byt. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla vloni zrušena, což vám ušetří nemalé náklady. Byty na prodej jsou stále, je jich dost, ačkoliv v atraktivních městech stoupají jejich ceny do těžko dosažitelných výšin. Řeči o nedostatku bytů na trhu jsou jen chiméra, kterou vypouštějí někteří developeři, politici a na ně navázané média, z nichž každý má k tomu skrytý ekonomický zájem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vlastní bydlení je k nezaplacení pořád

Bydlet ve vlastním se stále vyplatí, i přes rostoucí ceny všeho. Když nic jiného, je to investice pro potomky. Chce to hledat dobré řemeslníky a nakupovat materiál za nejlepší ceny. Vše se dá sehnat za míň, když člověk hledá. Hutní materiál třeba na www.atreon.cz, dřevo na pilách, vybavení po bazarech,...

Reaguj
Koupě domu

Nevím, nevím, ale myslím, že přeci jen je asi lepší koupit si rovnou dům. Pozemek snad jenom jako spekulant, protože ty ceny rostou naprostou neuvěřitelně. Koupit si dnes pozemek je lepší, než si koupit zlato. Pokud pak hledáte dobrou možnost, jak zakoupit typový domek, tak určitě mrkněte sem: 

https://www.dumonline.cz/

  • Autor Martin
  • Datum a čas 30.7.2022 10:40
Reaguj
TVL

No TVL to jsou v tom článku rady jak pro osmáka.

  • Autor Anděl
  • Datum a čas 4.5.2022 12:08
Reaguj
Nemovitost

My jsme chtěli původně stavět, ale s dnešní nejistou dobou jsme to nakonec přehodnotili a koupili dům. Pokud je tu někdo, kdo práve řeší nákup nemovitosti, doporučuju najít dobrého právníka – já toho svého našel tady. Kupní smlouva není úplně jednoduchý dokument a snadno se v něm můžou ukrývat zádrhely, které se ve finále dost prodraží.

 
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Šéf národního parku České Švýcarsko byl odvolán

Šéf národního parku České Švýcarsko byl odvolán

Ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda byl k dnešnímu dni odvolán ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Blíže pravdě budou ovšem... celý článek

Podzimní a zimní sezona veletrhů se rozjíždí

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

LIBEŇ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Češi v přírodě výrazně hýbou tržbami obchodů se sportovním vybavením

Češi v přírodě výrazně hýbou tržbami obchodů se sportovním vybavením

Příroda stále láká a i během končícího léta neupadá zvýšený zájem po sportovním vybavení. Češi houfně vyrazili do přírody, což si užívají především řetězce obchody zaměřené na sport. Jaké vybavení je
Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Největší český zprostředkovatel členství v rakouském Alpském spolku změnil sekci. Cestovní kancelář Alpy začíná prodávat průkazky Alpenverein včetně pojištění od sekce Austria. Dosud to byla sekce Innsbruck a před tím sekce Linz. 
Dámské i pánské šperky na každodenní nošení

Dámské i pánské šperky na každodenní nošení

Šperk je ryze statusová záležitost. Jeho nositel ukazuje své místo ve společnosti, ukazuje na sociální postavení a také připomíná své životní preference. Platí to nejen v nejvyšší cenové hladině vyhrazené pro boháče,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Setkání lokomotiv Sergej Lužná, Železniční muzeum 8.-9.10. 8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 9.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
Rábl Fest - outdoorový festival Rabštejn 14.-16.10. 14.10.

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07