Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?
Když sladíte fasádu s lakem, auto s domkem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Koupit pozemek a postavit na něm dům je nejkrásnější cesta k bydlení přesně podle vašeho přání. Ale také nejtěžší, nejdelší a nejdražší.

Dům své majitele připoutá

Zvažte, zda do něho chcete investovat peníze, čas a úsilí. Má to smysl především pro lidi, kteří chtějí stabilně žít na jednom místě, v jednom městě nebo na vesnici. Kteří jsou spokojeni se svým životem a nechtějí ho příliš měnit.

Rodinný dům totiž připoutá své majitele k sobě. Emocionálně i prakticky. Dům se obvykle stane součástí jejich identity, jejich rodinným hnízdem a základem života. Obyvatelé, kteří si ho postaví, ho nechtějí prodat ani za nic. Raději se zadluží, aby se nemuseli stěhovat. Prodej domu nepřichází v úvahu. Chtějí v něm žít až do smrti.

Zároveň se o něj musejí neustále starat. Mají ho jako stroj na bydlení, který je nutno opečovávat, uklízet, opravovat a vylepšovat. Paní domu se stará od mládí do stáří o zahrádku. Pán domu jak řemeslník opravuje nekonečně drobností, které se objevují v každé budově během jejího stárnutí. 

Mnoho času ani prostředků pak už rodině nezbývá na ostatní činnosti, koníčky a třeba dovolené.

Starý Kolín, historický mědihamr v části Bašta.

Nekoupíte raději starší budovu?

Než se konečně rozhodnete, že dům budete stavět, podívejte se ještě na domy na prodej. Možná v nabídce realitních agentur najdete místo i budovu, která se vám zalíbí. Pokud bude odpovídat vašim představám, neváhejte. I kdybyste ho měli opravit nebo dokonce rekonstruovat, ušetří vám spoustu úředního jednání a tím pádem i spoustu času.

Stávající dům je totiž obvykle na stavební parcele s vyřešenými vlastnickými vztahy, se zavedenými inženýrskými sítěmi (elektřina, voda, plyn a kanalizace nebo septik), příjezdem pro auto i chodníkem nebo cestou pro pěší.

Starý Kolín, Bašta, vorařská hospoda. Nejstarší fungujícího hospoda na české vesnici.

Úřednické tance mají smysl

Jestli jste už skálopevně přesvědčeni o tom, že koupíte pozemek a na něm postavíte dům, nespěchejte. Nejprve si nechte od banky spočítat, na jak vysokou částku od ní dosáhnete, kolik peněz můžete přidat v hotovosti ze své kapsy a hlavně, kolik budete schopni splácet po následující desítky let. Bylo by smutné postavit dům a pak o něj přijít, kdybyste nebyli schopni zaplatit své dluhy.

Začněte hledat vhodnou parcelu. Nechejte si poradit od co největšího množství lidí. Konečné rozhodnutí bude samozřejmě na vás, ale je důležité posbírat všechny možné připomínky, ačkoliv se zpočátku mohou zdát malicherné. Příbuzné, přátele, ale i stavební inženýry či obecní úředníky pozorně poslouchejte. Dozvíte se hodně o sousedech, majitelích pozemku, potížích či výhodách širšího okolí vybrané parcely, blízkých službách a další důležité informace.

Následuje pečlivá příprava z úředních dokumentů. Doporučujeme na to najmout specialistu. Parcela musí být opravdu stavební, abyste na ní vůbec mohli začít stavět. Nejlépe aby byla zasíťovaná, ale stačí, aby bylo možné sítě přivést ze přijatelnou cenu svépomocí. Omezení může přinést podzemní i nadzemní vedení, na které se vztahují zvláštní zákony. Je potřeba vědět, zda v místě neplatí stavební uzávěra. Také co se bude v okolí stavět a komu to bude patřit. Typické potíže přinášejí liniové stavby, čili silnice, dálnice a železnice. Je nutné zjistit, jaká další omezení se pozemku a případné stavby týkají, například z hlediska ochrany přírody, kvůli architektonickému rázu, památkové ochraně a tak dále.

Územně plánovací informace k pozemkům poskytují příslušné úřady v obci či městě. Každý úřad je poskytuje ve lhůtě do 30 dnů.

Na listě vlastnictví najdete základní informace o majiteli pozemku. Zda jsou na pozemku omezení vlastnického práva, zda na něm váznou dluhy a jestli je na něm věcné břemeno. Tyto informace poskytují katastrální úřady.

Nezapomeňte navštívit vodárny, elektrárny a plynárny. Ptejte se na připojení energií a jejich kapacitu.

Kryštofovo Údolí.

Prověřte si, zda k pozemku vede silnice či ulice a chodník a že jsou ve vlastnictví obce. Když je ve vlastnictví soukromého majitele, zakládá to do budoucna možnost sporů. Stačí jakákoliv osobní záminka, spor mezi sousedy, nebo třeba jen změna majitele komunikace, a nastanou soudní tahanice, nebo rovnou znemožnění příjezdu. Časté jsou případy, kdy nespokojený majitel komunikace zasype cestu kamením, hromadou hlíny, nebo přes ni natáhne plot.   

Od stavaře a architekta si nechte posoudit, zda je vybraný pozemek vhodný na typ domu, který chcete postavit. Stavební odborníci kladou zřetel na velikost parcely, ale také její umístění, orientaci ke světovým stranám, svažitost, vlhkost pozemku, zastínění a další parametry.

Jestli koupíte od majitele jen část parcely, musíte nechat zaměřit geometrický plán. Může to udělat pouze autorizovaný zeměměřič a vy ho poté vložíte do katastru. Katastrální úřad ho poté zakreslí do katastrální mapy a pozemek převede na vás.

Parcela je vaše! Můžete začít stavět

Teprve teď pozemek zaplatíte a je konečně váš. Můžete začít shánět stavební povolení. Desítky razítek vás k němu dovedou. Bud vám to trvat nejméně rok, ale třeba i dva či tři roky.

Konečně můžete začít stavět. Svépomocí nebo si na práci najmete stavební firmu. Jestli vše dobře dopadne, za pár let realizujete prodej bytu a nastěhujete se do vysněného domu.

Praha, Rustonka.

Není pro vás vhodnější byt?

Pokud se chcete úředně-stavebnímu martyriu vyhnout, nejspíš místo domu koupíte byt. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla vloni zrušena, což vám ušetří nemalé náklady. Byty na prodej jsou stále, je jich dost, ačkoliv v atraktivních městech stoupají jejich ceny do těžko dosažitelných výšin. Řeči o nedostatku bytů na trhu jsou jen chiméra, kterou vypouštějí někteří developeři, politici a na ně navázané média, z nichž každý má k tomu skrytý ekonomický zájem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Jeseníky společně pro turistický zážitek

Jeseníky společně pro turistický zážitek

Pod heslem Společné Jeseníky představily Olomoucký a Moravskoslezský kraje jednotné  logo jako značku projektu sjednocení nabídky a služeb turistům v celé oblasti Jeseníků bez ohledu na krajské hranice. Jeden turistický informační portál, jedna
Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Největší světový veletrh jízdních kol Eurobike se stěhuje z Friedrichshafenu do Frankfurtu. Ve hře byl i Mnichov, ale souboj německých veletrhů nakonec vyhrál Frankfurt. 
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Historický festival Mrač 31.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků
Vepřový guláš VESEKO Whaley Skiák, 20.7.2021 9:34, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36
Dovolená na českých horác... Horydoly , 8.7.2021 16:46