Autostan: mezi obytným autem a stanem

Autostan: mezi obytným autem a stanem
Jiří Ptáček půjčuje a prodává autostany Autohome Maggiolina.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rakev na střechu, nastartovat a tradá k moři nebo na hory! Tak to dělají o prázdninách tisíce rodin. Jenom některé ovšem dokáží z rakve za pět minut postavi bytelné bydlení. Autostan na střeše vozu nabízí komfort někde mezi obytným autem a turistickým stanem.

Autostan: mezi obytným autem a stanem
Autostan Autohome Maggiolina.
Autor snímku Půjčovna autostanů

Autostany byly vyvinuty především pro masivní terénní auta, která vozí turisty do teplých a suchých oblastí.

Typicky je používají například účastníci pouštních safari na vícedenní jízdy do divočiny.

Autostan Autohome Maggiolina. 

Jiří Ptáček si však uvědomil, že autostany nabízejí pohodlné, jednoduché a cenově přijatelné bydlení na cestách po Evropě v obyčejném osobním autě. Půjčuje je a prodává ve své pražské Půjčovně autostanů. 

V čem tkví největší výhoda autostanu?

Spaní je v něm pohodlnější než v obyčejném stanu. Ve střešním boxu je uložený nejenom samotný stan s nepromokavou laminátovou střechou, ale také lůžkoviny a komfortní matrace. 

Jaká je s ním manipulace?

Celá konstrukce váží okolo padesáti kilogramů, a proto ji klientům pomáháme namontovat na jejich auta u nás v půjčovně. Je nutné počítat nejméně s půlhodinovou návštěvou u nás. Stavění stanu je pak záležitostí necelých pěti minut. Stan se totiž staví jenom tím, že párkrát otočíte klikou na střeše a střecha se zvedne do požadované výšky. Zvládne to jednoduše i slabá žena. Pak se zevnitř vytáhne žebřík a máte bydlení v prvním patře.

Horydoly.czJEŽKOVY VOČI: Domácí výroba autostanu 

celovky336x280.jpg

Proč je dobré spát na střeše auta?

V tropických a subtropických zemích jde hlavně o ochranu před nebezpečnými živočichy, jako jsou hadi a štíři. V Evropě jsou spáči ochráněni před vlhkostí a špínou. Také ušetříte místo, pokud zastavíte v zaplněném kempu nebo nouzově někde na parkovišti. 

Nosnost střechy osobních aut bývá nějakých padesát kilogramů - to je tak na dvě kanoe nebo čtyři bicykly. Je tedy možné, aby na ní spali dva až čtyři lidé ve stanu?

Automobilky udávají nosnost tak, aby střecha vydržela za každých podmínek, během prudkého brzdění, na výmolech či v zatáčkách za maximální rychlosti auta. Statické zatížení střechy u zaparkovaného vozidla může být několikrát vyšší.

Autostan Autohome Maggiolina.

Na jak malé auto lze autostan umístit?

Modely pro dva lidi se dají přišroubovat již na modely nižší střední třídy jako je třeba Škoda Fabie. Je potřeba, aby bylo auto vybaveno ližinami a dvěma příčníky nejméně sedmdesát centimetrů od sebe. Ližiny musejí být dostatečně vysoké, přibližně tak, aby se pod nimi dalo prostrčit zápěstí, což je asi tak deset centimetrů. Jinak není montáž možná.

Je autostan určený do také do zimního počasí?

Noc v něm přežijete, i když vám v noci nasněží třeba v alpském průsmyku, ale na dlouhodobé kempování ve sněhu to není. Asi by bylo možné přijet na parkoviště v lyžařském středisku a přespat pár dní v autostanu, ale normálním lidem to nedoporučuji. Někdo spí v zimní přírodě ve stanu nebo jenom ve spacáku pod širákem, ale není to běžné. Tak je to i s autostanem.

Autostan Autohome Maggiolina.

Jaké autostany půjčujete?

V nabídce máme dva modely řady Maggiolina od tradiční italské značky Autohome. Airlander small je určený pro dva dospělé (obytná plocha 130 x 210 cm) a vejde se na téměř každé auto s výjimkou nákupních tašek na čtyřech kolech. Grand Tour Medium (obytná plocha 145 x 210 cm) doporučuji rodině s jedním či dvěma školními dětmi a je určený pro auta velikosti střední a vyšší třídy.

 

 

Kolik stojí půjčovné?

Menší model Autohome Maggiolina půjčujeme za 490 korun na den a větší za 590 korun na den.

Kolik autostanů se v Česku ročně prodá?

Jsou to desítky kusů ročně. Kupují je zatím především majitelé off-roadů, ale to bychom chtěli změnit a přesvědčujeme zákazníky o výhodnosti autostanů také na běžných osobních automobilech. Pokud byste si chtěli autostan u nás pořídit, orientační ceny začínají na čtyřiceti tisících korunách podle vybraného modelu a příslušenství.

Autostan Autohome Maggiolina.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

cenově přijatelné bydlení ????

Další o něco levnější jsou Patagony Hut http://www.horydoly.cz/cestovatele/ceske-autostany-patagonyhut.html

Reaguj
cenově přijatelné bydlení ????

Naprostý souhlas.

 • Autor Jirka
 • Datum a čas 8.11.2012 10:34
Reaguj
Láce/drahota
Na podobné finanční téma doporučujeme přečíst také rozhovor o karavanech s Vladimírem Horkým: Karavan se vlastně nevyplatí
Reaguj
Re: Re: Re: Re: cenově přijatelné bydlení ????
No nevím, ale stačí se podívat třeba na mobile.de, nebo na autobazar na seznamu. Pokud vyloučím auta s motory 1,9TDI a 2,5TDI, tak zbývá obyčejný atmosférák 2,4D a ten je nesmrtelný. 500tisíc km pro něj není žádný problém a tyto auta osazená tímto motorem opravdu stojí pár korun. Nemá sice tak velký výkon, ale cestovat se s ním dá bez problémů. Náklady na údržbu a provoz jsou díky absenci elektroniky a turba na úrovni benzínové Felicie. To je ale věc názoru a posouzení každého cestovatele. Já za sebe říkám, že autostan za 60000Kč (v těch levnějších se člověk díky malé velikosti nevyspinká), je pro normálně pracujícího člověka stejně nedostupná záležitost, jako lyžovačka v Aspenu. Pokud ale tyto stany zlevní aspoň na polovinu, tak budu první, co si ho koupí - je to skvělá věcička. Krásný večer.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.7.2011 22:09
Reaguj
Re: Re: Re: cenově přijatelné bydlení ????
No s tím T4 si to malujete trochu růžově. Nejen pořízení, ale i provoz. Za ty peníze... Ale jinak v rozporu nejsme. Obecně jsou tyhle věci dosti drahé. Nejen autostany... když se podíváte třeba do katalogu Westfalia, musí Vám být jasné, že to jsou věci které si lidé nepořizují kvůli ceně.
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 10.7.2011 20:33
Reaguj
Re: Re: cenově přijatelné bydlení ????
To sedí. Thule Spirit stál ze začátku v Německu taky víc jak 1000E. Já to v žádném případě nemyslel tak, jako že je to předražené jen v ČR. Ta cena je nesmyslná všude, ale třeba se to časem změní. Vůbec si nedovedu představit, že si tento výrobek koupí někdo s platem jehož průměr je v ČR něco nad 20000Kč. Přitom na takovou výplatu nedosáhne minimálně polovina pracujících lidí. Za tyto peníze se dá dnes koupit slušný Transporter T4 a stačí do něj hodit matraci. O takovém spaní se ani nejlepšímu střešnímu stanu ani nezdá.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.7.2011 18:37
Reaguj
Re: cenově přijatelné bydlení ????
Nejlevnější stan od Autohome je Columbus a stojí 33 850 Kč bez DPH. Stany Maggiolina o kterých je tento článek stojí od 40 000 Kč bez DPH a výše. Díval jsem se na ceny v zahraničí a jsou v zásadě velmi podobné.
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 10.7.2011 14:20
Reaguj
cenově přijatelné bydlení ????
Nejlevnější stan stojí 48000Kč, ale ten je pro liliputy, protože normálně veliký člověk se v tomto stanu vyspinká pouze sám. Ve dvou je to jak v konzervě na sardinky a o spánku se nedá vůbec hovořit. Stan ve kterém je pro jednu osobu připraveno 80cm prostoru už stojí 66000Kč !!!! To je cenově přijatelné bydlení na dovolenou ???? Tak to podle mého názoru ani náhodou. Tyto stany jsou úžasný vynález, ale za nekřesťanské peníze a dovolím si tvrdit, že to hraničí s "dobrým mravem" !!! Tento stan si může dovolit pouze finančně šťastný majitel "ofrouda",který řeší zásadní problém a to, kterým oknem vyhodit balík peněz. Navíc je tento stan u této kategorie lidí modní záležitostí a je otázkou prestiže. Podobně jako před lety střešní box Thule Spirit. Ze začátku stál nějakých 32000Kč a dnes se dá koupit za již normálních 13000Kč. V případě boxu Thule Spirit výrobce evidentně pochopil, že původní cena je krávovina a že za tyto peníze si ho koupí v ČR pouze Verešová a Volopich. To by se firmě Thule ten box asi nezaplatil. Dnes jsou jich na parkovištích vidět tisíce a firma Thule na nich obrovsky vydělala. Až bude ten stan za nějakých 20000Kč, tak si ho koupí většina cestovatelů, ale za 66000Kč si ho moc lidí nepořídí. Není to žádný šperk s drahokamem, ale obyčejný kus laminátu s kusem plátna.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 8.7.2011 17:52
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Deliveo Delivery Software spravuje zásilkové služby

Deliveo Delivery Software spravuje zásilkové služby

Poslední míle je v odborném žargonu označení dopravy zboží k zákazníkovi. V době raketově rostoucího zájmu o internetové nákupy až do domu, je to pro zásilkové, rozvážkové a kurýrní služby nejdůležitější částí jejich práce. Tato... celý článek

Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Polsko AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Deliveo Delivery Software spravuje zásilkové služby

Deliveo Delivery Software spravuje zásilkové služby

Poslední míle je v odborném žargonu označení dopravy zboží k zákazníkovi. V době raketově rostoucího zájmu o internetové nákupy až do domu, je to pro zásilkové, rozvážkové a kurýrní služby nejdůležitější částí jejich práce. Tato
Paříž: ulice bez aut, zakázané elektrokoloběžky, drahá SUV

Paříž: ulice bez aut, zakázané elektrokoloběžky, drahá SUV

Starostka Paříže Anne Hidalgo tvrdě šlape do příjemné dopravy v hlavním městě Francie. Zakázala sdílené elektrokoloběžky, vyhradila ulice pro pěší a cyklisty a zdražila parkování autům SUV.
Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Muzeum Škody v Mladé Boleslavi je místo, které by každý milovník automobilů měl navštívit alespoň jednou v životě. Nacházející se v srdci České republiky, nedaleko Prahy, slouží jako pomník jedné z nejstarších a nejvíce vážených

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.

Diskuse

m3ga gl Matthewglasp, 25.2.2024 18:22, 8 příspěvků
tzlkd skjkc btffm list of erectile dysfunction drugs, 25.2.2024 18:13, 117 přísp...
Pojištění na hory Oldřich, 25.2.2024 17:07, 1 příspěvek
INU Honza, 25.2.2024 15:52, 3 příspěvky
dilema jako Brno jezdič a lokál, 25.2.2024 15:04, 3 příspěvky
dilema jako Brno Novinář, 24.2.2024 22:16, 3 příspěvky
keramika Huze, 23.2.2024 14:53, 2 příspěvky
Podmínka? Huze, 23.2.2024 14:45, 2 příspěvky
Podmínka? Prkoš, 23.2.2024 10:51, 2 příspěvky
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50