Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví
V Senegalu na pláži.
Autor snímku Yagana Lucky zone
SDÍLEJ:

Senegal je považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Lucie Masopustová společně s Bacarym, místním Senegalcem, koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, označovaném za sýpku Senegalu, 20 km jižně od hlavního města Gambie Banjul. Chtějí na něm vystavět multikulturní prostor pro setkávání a ukázat turistům život Senegalců za hranicemi turistických resortů. Místo nazvali Yagana Lucky zone.

Jak na to

Projekt Vybudujme Yagana Lucky zone v Africe můžete podpořit na Startovači. Základní cíl je v současné době splněn, takže už teď je jasné, že tým Yagana bude moci stavět. Kampaň běží do 18. července. Cílová částka druhé části stavby je 250 000 Kč.

České turisty vozí cestovní kanceláře v Senegalu do uzavřených rezortů. Co se děje za jejich hranicemi, většina návštěvníků netuší. Odpadky, především PET lahve, znečišťují okolí. 

Senegalci nevěří plastu

"Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude, a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří, že sbírám stavební materiál," říká místní obyvatel a spoluzakladatel projektu Bacary Sagna. "Víme o stavbách z PET lahví v Nigerii, Ugandě, Tanzánii a Ghaně, ale tady v Senegalu to bude vůbec první stavba z plastového odpadu. I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci."

"PETek bude na stavbu zapotřebí několik desítek tisíc. Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí," přibližuje proces realizace stavby Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

Odpad je velkým problémem Afriky

Lucie Masopustová doplňuje: "Likvidace odpadu není v této oblasti Afriky vyřešena. Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá především zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že, když v takovém luxusním rezortu napustí bazén, tak se může stát, že dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili," přibližuje situaci spoluautorka projektu, která v Senegalu cestovala po nevyšlapaných cestách společně se Senegalcem Bacarym Sagnou.

Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. "Plasty nejsou slupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se plastové lahve povalují všude po zemi, zatímco v civilizované části světa i slupku od toho banánu vhodíme do odpadků," nastiňuje jeden z palčivých problémů v Senegalu.

"Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny, a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů. Společně silou vytvoříme místo setkávání a budeme vytvářet pohled místních na tobaaboo. Tak nás nazývají, znamená to člověk s bílou kůží," představuje záměr projektu Lucie Masopustová.

Kdo je Lucie Masopustová?

V neziskovém prostoru pracuje Lucie Masopustová 17 let jako projektová manažerka. V projektu Pomoc žadatelům o azyl v přístupu na trh práce se podílela na tvorbě metodiky výuky sociokulturních dovedností pro cizince z třetích zemí žijících na území České republiky. Kromě toho se podílela na tvorbě interaktivních stránek prevence sociálně patologických jevů. Spolupracovala jako rešeršistka při natáčení dokumentů o drogově závislých a působila zároveň jako výzkumnice na projektu Dlouhodobý monitoring situace romských komunit pro Radu Vlády. Vedla výtvarné dílny pro lidi, kteří prodělali psychotické onemocnění, děti v pěstounské péči a další. Od roku 2013 školí jako lektorka Multikulturní a inkluzivní témata. Absolvovala několik mezinárodních lektorských tréninků Vzdělání pro sociální spravedlnost. Byla účastnicí mezinárodního projektu Roma Edem Rovné příležitosti. Ve volném čase cestuje po světě.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Soud Evropské unie se přiklonil na stranu leteckých pasažérů a připomněl, že pokud je více navazujících letů zakoupeno v rámci jedné rezervace, jsou považovány za jeden let. Kompenzaci za zpožděný let tak... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Rakouské dálniční známky a mýto

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Dolomity a Julské Alpy 2019

Dolomity a Julské Alpy 2019

MARMOLADA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Senegal je považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Lucie Masopustová společně s Bacarym, místním Senegalcem, koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, označovaném za sýpku Senegalu, 20 km jižně od

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Městské slavnosti Tachov 2.-4.8. 2.8.
Přepadení řopíků Slavonice Vojenská historie 3.8. 14:00
Vikomt - historický šerm Stará Ľubovňa, hrad 6.-11.8. 6.8.
Chodské slavnosti Domažlice 9.-11.8. 9.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 10.-11.8. Horská kola 10.8.
Deň medu Stará Ľubovňa, hrad 11.8.
Den Brna Brno 15.-17.8. 15.8.
Slovácký rok Kyjov 15.-18.8. 15.8.

Diskuse

Pojištění domácnosi Daniel, 23.7.2019 19:06, 5 příspěvků
Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 5 příspěvků
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 5 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57