Dřevo taháme po zamrzlé řece

Dřevo taháme po zamrzlé řece
Zanskar, doprava dřeva do Kargyaku.
Autor snímku Surya
SDÍLEJ:

Dřevo na stavbu ekologické školy v zanskarské vesničce Kargyak je připraveno. K výuce se přihlásilo padesát dětí. Po pěti týdnech strávených v drsných podmínkách zimních Himálají se tým občanského sdružení Surya vrátil domů. Podařilo se překonat i těžkou nemoc, která si vyžádala převoz helikoptérou do nemocnice.

Dřevo taháme po zamrzlé řece
Zanskar, doprava dřeva do Kargyaku.
Autor snímku Surya

Vesničané český tým Surya příjemně překvapili. Sami začali s taháním topolových klád po zamrzlé řece nahoru do Kargyaku.

Dali tak jasný signál, že jejich zájem o vybudování školy trvá a že jsou připraveni přiložit ruku k dílu. "Museli jsme zjistit rozměry klád a jejich kvalitu. Na podzim je totiž nakoupili sami vesničané. Přesné údaje o stavebním dřevě nám dovolí upřesnit plány stavby," vysvětluje vedoucí týmu Surya Jan Tilinger.

"Kvalita klád je ale různá. A taky jsme místním museli vysvětlit, že prostě nemůžou velké kusy přeříznout v půli, aby se jim líp táhly." Na stavbu jsou totiž potřeba klády dlouhé i šest metrů.

Tým Surya také velmi zajímalo, zda se vesničané zodpovědně starají o skleník, který jim zde pomohli postavit minulé léto. "Funguje to báječně," pochvaluje si Jaroslav Pecháček.

Kargyackým se od října do února podařily již tři sklizně. Pěstují špenát, koriandr, ředkvičky. Vesnice má čerstvou zeleninu uprostřed zimního Himálaje! "Ženy se o všechno opravdu pečlivě starají. Povídá si o tom celé údolí a i jiné vesnice by takový skleník chtěly."

Ve skleníku byl umístěn datalogger, který od léta zaznamenával teplotu a vlhkost uvnitř i venku. "Jsou to cenná data. Dosud tu nebyla provedena žádná měření, a tak jediné informace, které jsme měli, bylo vyprávění babičky Stendzin, že dřív si oblíkala jačí kožich už v září a teď až v říjnu," vypráví Jan Tilinger. Tým nyní datalogger umístil také do jednoho klasického stavení.

Dalším úkolem výpravy bylo zjistit počet dětí se zájmem o výuku. Tým sepsal s okolními vesnicemi Memorandum of Understanding, neboť školu nakonec nebudou navštěvovat jen kargyacké děti, ale drobotina z celé horní části údolí Lung-nak.

Zájem je veliký. "Mnozí rodiče z okolních osad souhlasili, že přijdou pomoci se stavbou budovy. V nejbližší vsi Schi dokonce nabídli stejnou spolupráci jako sami Kargyačtí, to znamená, že každý na stavbě odpracuje určitý počet dní," libuje si Jan Tilinger.

Zanskar, doprava dřeva do Kargyaku.

Zájem vesničanů o otevření školy trvá. Příchod týmu po zamrzlé řece (tzv. čhadar) místní oslavili vybraným jídlem i pitím - pokud se tak dají nazvat zásoby, které ještě vesnici zbývají teď na konci zimy. "Jsou na sebe moc pyšní, že dokázali udržet ten skleník, a vážili si toho, že jsme se k nim vydali tak namáhavou cestou," popisuje Jaroslav Pecháček.

"Samotný čhadar byl strašně náročný," přiznávají oba muži. Zimní Himálaj je zážitek sám o sobě. "Na místě jsme si uvědomili, jakou cenu zlata pro nás má všechno to profi vybavení od sponzorů. Místní tam sice pobíhají ve vlněných kabátech a obyčejných botách, ale my byli opravdu rádi za péřové bundy, fleece mikiny a speciální kalhoty i za spodní vrstvy," líčí situaci Jan Tilinger.

Během několikadenních putování po zamrzlé řece muži přespávali v okolních jeskyních, kde teplota běžně klesala pod –25 °C. "Vybavení do hor je komplikovaná věc," vysvětluje Jaroslav Pecháček. "Potřebovali jsme lodní pytle, abychom zachránili spacáky před navlhnutím, kdybychom se náhodou propadli do vody, nesmeky, které jsme si pásky přidělali na boty, aby nám to tolik neklouzalo po ledě, taky lopaty a sondy pro případ zasypání lavinou. Podcenit nelze ani intenzitu sluníčka, museli jsme mít krém proti spáleninám, kvalitní sluneční brýle a do zimy nejen čepice, ale i kukly."

Od horolezce Martina Minaříka měl tým zapůjčený satelitní telefon.

Po návratu do Česka má celý tým Surya plné ruce práce. Na stavbu školy je ještě potřeba získat finanční prostředky. 20. března proto proběhlo benefiční představení v pražském A Studiu Rubín. Na počátek dubna je připravena vernisáž barevných fotografií z oblasti v pražské kavárně 3+1, v květnu poběží přednášky s promítáním v Cross Clubu.

Na základě získaných dat o klimatu a stavebním dříví je teď potřeba dokončit stavební plány a zorganizovat tým dobrovolníků, který v květnu do Kargyaku vyrazí. Brzy začnou v Himálaji tát ledy a vesničané se pustí do kopání základů.

INFO: Surya


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Stopy bílého muže: Voda včera, dnes a zítra

Stopy bílého muže: Voda včera, dnes a zítra

RECENZE Vezměte cestopis, přidejte historické informace o kolonialismu, špetku názorové literatury a na závěr to celé smíchejte s hydrogeologií. Takový mišmaš naleznete v knize Stopy bílého muže od Zbyňka Hrkala. Nudit se u ní nebudete, protože často... celý článek

Inspirativní turistický průvodce Rumunsko

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Cestování za hazardem: plavba po slavných světových kasinech

Cestování za hazardem: plavba po slavných světových kasinech

Abyste si mohli dopřát radosti z hazardu, dnes již absolutně není nutné opouštět svůj domov, zejména pokud používáte některý z agregátorů webů online kasin. Agregátor vám umožní vybrat si kasino jako https://csgame.cz/, které potěší
Stopy bílého muže: Voda včera, dnes a zítra

Stopy bílého muže: Voda včera, dnes a zítra

RECENZE Vezměte cestopis, přidejte historické informace o kolonialismu, špetku názorové literatury a na závěr to celé smíchejte s hydrogeologií. Takový mišmaš naleznete v knize Stopy bílého muže od Zbyňka Hrkala. Nudit se u ní nebudete, protože často
Inspirativní turistický průvodce Rumunsko

Inspirativní turistický průvodce Rumunsko

RECENZE Hrad Peleš na obálce nového tištěného průvodce Rumunsko z nakladatelství Jota ukazuje nejhonosnější palác v zemi, jejíž turistické krásy a zajímavosti zůstávají pro mnohé z nás tajemstvím.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 19.-20.5. 19.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

lithium od Babiše Kuba Turek, 26.2.2021 0:01, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 23:56, 9 příspěvků
kosmetika Ola Piclová, 25.2.2021 23:55, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 22:39, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 22:17, 9 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Pišišvor, 25.2.2021 21:21, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 20:15, 9 příspěvků
Elektrokoloběžka Karel, 25.2.2021 14:37, 13 příspěvků
Pozor Michal, 25.2.2021 13:13, 8 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 25.2.2021 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50