Dřevo taháme po zamrzlé řece

Dřevo taháme po zamrzlé řece
Zanskar, doprava dřeva do Kargyaku.
Autor snímku Surya
SDÍLEJ:

Dřevo na stavbu ekologické školy v zanskarské vesničce Kargyak je připraveno. K výuce se přihlásilo padesát dětí. Po pěti týdnech strávených v drsných podmínkách zimních Himálají se tým občanského sdružení Surya vrátil domů. Podařilo se překonat i těžkou nemoc, která si vyžádala převoz helikoptérou do nemocnice.

Dřevo taháme po zamrzlé řece
Zanskar, doprava dřeva do Kargyaku.
Autor snímku Surya

Vesničané český tým Surya příjemně překvapili. Sami začali s taháním topolových klád po zamrzlé řece nahoru do Kargyaku.

Dali tak jasný signál, že jejich zájem o vybudování školy trvá a že jsou připraveni přiložit ruku k dílu. "Museli jsme zjistit rozměry klád a jejich kvalitu. Na podzim je totiž nakoupili sami vesničané. Přesné údaje o stavebním dřevě nám dovolí upřesnit plány stavby," vysvětluje vedoucí týmu Surya Jan Tilinger.

"Kvalita klád je ale různá. A taky jsme místním museli vysvětlit, že prostě nemůžou velké kusy přeříznout v půli, aby se jim líp táhly." Na stavbu jsou totiž potřeba klády dlouhé i šest metrů.

Tým Surya také velmi zajímalo, zda se vesničané zodpovědně starají o skleník, který jim zde pomohli postavit minulé léto. "Funguje to báječně," pochvaluje si Jaroslav Pecháček.

Kargyackým se od října do února podařily již tři sklizně. Pěstují špenát, koriandr, ředkvičky. Vesnice má čerstvou zeleninu uprostřed zimního Himálaje! "Ženy se o všechno opravdu pečlivě starají. Povídá si o tom celé údolí a i jiné vesnice by takový skleník chtěly."

Ve skleníku byl umístěn datalogger, který od léta zaznamenával teplotu a vlhkost uvnitř i venku. "Jsou to cenná data. Dosud tu nebyla provedena žádná měření, a tak jediné informace, které jsme měli, bylo vyprávění babičky Stendzin, že dřív si oblíkala jačí kožich už v září a teď až v říjnu," vypráví Jan Tilinger. Tým nyní datalogger umístil také do jednoho klasického stavení.

Dalším úkolem výpravy bylo zjistit počet dětí se zájmem o výuku. Tým sepsal s okolními vesnicemi Memorandum of Understanding, neboť školu nakonec nebudou navštěvovat jen kargyacké děti, ale drobotina z celé horní části údolí Lung-nak.

Zájem je veliký. "Mnozí rodiče z okolních osad souhlasili, že přijdou pomoci se stavbou budovy. V nejbližší vsi Schi dokonce nabídli stejnou spolupráci jako sami Kargyačtí, to znamená, že každý na stavbě odpracuje určitý počet dní," libuje si Jan Tilinger.

Zanskar, doprava dřeva do Kargyaku.

Zájem vesničanů o otevření školy trvá. Příchod týmu po zamrzlé řece (tzv. čhadar) místní oslavili vybraným jídlem i pitím - pokud se tak dají nazvat zásoby, které ještě vesnici zbývají teď na konci zimy. "Jsou na sebe moc pyšní, že dokázali udržet ten skleník, a vážili si toho, že jsme se k nim vydali tak namáhavou cestou," popisuje Jaroslav Pecháček.

"Samotný čhadar byl strašně náročný," přiznávají oba muži. Zimní Himálaj je zážitek sám o sobě. "Na místě jsme si uvědomili, jakou cenu zlata pro nás má všechno to profi vybavení od sponzorů. Místní tam sice pobíhají ve vlněných kabátech a obyčejných botách, ale my byli opravdu rádi za péřové bundy, fleece mikiny a speciální kalhoty i za spodní vrstvy," líčí situaci Jan Tilinger.

Během několikadenních putování po zamrzlé řece muži přespávali v okolních jeskyních, kde teplota běžně klesala pod –25 °C. "Vybavení do hor je komplikovaná věc," vysvětluje Jaroslav Pecháček. "Potřebovali jsme lodní pytle, abychom zachránili spacáky před navlhnutím, kdybychom se náhodou propadli do vody, nesmeky, které jsme si pásky přidělali na boty, aby nám to tolik neklouzalo po ledě, taky lopaty a sondy pro případ zasypání lavinou. Podcenit nelze ani intenzitu sluníčka, museli jsme mít krém proti spáleninám, kvalitní sluneční brýle a do zimy nejen čepice, ale i kukly."

Od horolezce Martina Minaříka měl tým zapůjčený satelitní telefon.

Po návratu do Česka má celý tým Surya plné ruce práce. Na stavbu školy je ještě potřeba získat finanční prostředky. 20. března proto proběhlo benefiční představení v pražském A Studiu Rubín. Na počátek dubna je připravena vernisáž barevných fotografií z oblasti v pražské kavárně 3+1, v květnu poběží přednášky s promítáním v Cross Clubu.

Na základě získaných dat o klimatu a stavebním dříví je teď potřeba dokončit stavební plány a zorganizovat tým dobrovolníků, který v květnu do Kargyaku vyrazí. Brzy začnou v Himálaji tát ledy a vesničané se pustí do kopání základů.

INFO: Surya


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Lanovku na Kilimandžáro (5895 m) plánuje postavit Tanzánie. Na nejvyšší horu Afriky stoupá každý rok 50 000 turistů a státní úřady chtějí tento počet zdvojnásobit.... celý článek

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Lanovku na Kilimandžáro (5895 m) plánuje postavit Tanzánie. Na nejvyšší horu Afriky stoupá každý rok 50 000 turistů a státní úřady chtějí tento počet zdvojnásobit.
GO za gorilou: předpremiéra filmu

GO za gorilou: předpremiéra filmu

Dnešní odvysílání dokumentárního filmu Go za gorilou na televizi Prima Zoom předcházela charitativní předpremiéra.
Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

Na konci cesty se konečně objevuje světlo a my plni nadšení opouštíme stezku vedoucí lesem. Sice je to jen malý kousek mezi pohádkovými stromy, houbami a kapradím, ale i tak dá něco kolem

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Den pro Kukang - diashow Hodonín, ZOO 26.5.
Obrok - skautské setkání Konopiště 22.-26.5. 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Dronfest Plzeň, Depo 2015 1.-2.6. 1.6.
Čaj v severním Vietnamu - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Ondřej Malíček 4.6. 18:18
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 7.-9.6. 7.6.
Muzejní noc Praha   8.6.
Miniveletrh cestovního ruchu Most, Magistrát 11.6.

Diskuse

fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 2 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25