Malý ostrov Nauru si žil nad poměry a teď krachuje

Malý ostrov Nauru si žil nad poměry a teď krachuje
Samos, západ slunce za mořský obzor.
Autor snímku Milan Suchý
SDÍLEJ:

Nauru je třetí nejmenší stát na světě po Vatikánu a Monaku. Jako jediný stát nemá hlavní město. Zabírá malý vápencový útes uprostřed Tichého oceánu, který je pozůstatkem vyhaslé sopky. Geograficky patří do skupiny mnoha ostrovů Mikronésie. 

Státní zřízení je republika (Republic of Nauru) s parlamentem a prezidentem. Nauru je členem britského společenství Commonwealth. Formálně zde tudíž vládne anglická královna.

Nauru nemá vlastní armádu. Za obranu ostrova zodpovídá podle smlouvy Austrálie. Muži z Nauru mohou rekrutováni do australské armády, ale už se tak dlouho nestalo. Kromě Austrálie a Velké Británie má republika Nauru dobré vztahy s Tchajwanem a Čínou, ačkoliv mezi nimi neustále lavíruje.

Stát stojí před finančním bankrotem a hrozí mu ztráta nezávislosti. Australská vláda navrhuje přemístit obyvatele Nauru na dosud neobydlený ostrov u svých severních břehů. Tento návrh zatím Nauru odmítá.

Alkohol na veřejnosti je zakázaný

Život na veřejnosti i v soukromí je značně uvolněný, jako ve většině tropických zemí. S ohledem na nedávnou minulost australského detenčního tábora pro neúspěšné žadatele o azyl, je zakázáno pít alkohol na veřejnosti. Policie přísně jedná i s opilci na soukromých či hotelových party.

Turistika jen pro otrlé

Na Nauru není k vidění příliš mnoho turistických atrakcí. Nabízí se potápění a rybaření na volném moři. Cesta do vnitrozemí je exkurzí do zdevastované krajiny. Po odtěžení fosfátové vrstvy zůstala holá vápencová skála.

Země není zaměřena na turistický ruch a nemá pro něj vybudovanou infrastrukturu. Celý ostrov obepínají pláže s korálovými útesy, ale mimo pláž a úzkou oblasti za ní, kde roste tropická zeleň, je vnitrozemí zničeno těžbou guána.

Nejvyšší vrchol Command Ridge (70 m) poskytuje výhled na jediné zdejší jezero Buada.

Poučné, byť ne krásné, jsou prohlídky opuštěných dolů a důlní technologie na povrchovou těžbu fosfátu. Místní lidé nazývají vytěžené vnitrozemí Topside.

Volně v krajině narazíte na opuštěné zbytky japonské válečné techniky, protože za 2. světové války ostrov okupovali Japonci, které následně odsud vyhnali Američané.

Také uvidíte opuštěné australské tábory pro imigranty, kteří nedostali víza do Austrálie.

Jediná pláž na Nauru vhodná ke koupání Anibare Bay nabízí jemný bílý písek a palmový hájek na břehu. Nachází se na východním pobřeží.

Booking.com

Úřední formality: vízum a letenka

Občané České republiky potřebují k návštěvě Nauru vízum. O vízum se žádá na některém z konzulátů Nauru

Turistické vízum se vydává na maximální dobu pobytu 30 dnů. Je potřeba mít cestovní pas platný alespoň tři měsíce od data vstupu na území Nauru, dostatek finančních prostředků, zpáteční letenku a rezervaci ubytování.

Zastupitelský úřad České republiky ve filipínské Manile doporučuje cestovatelům, aby si před plánovanou cestou ověřili na naurském konzulátu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Očkování před odjezdem není povinné. Doporučuje se očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

Do země je možné bezcelně dovézt 2 lahve alkoholu na osobu starší 21 let a 200 cigaret nebo 500 g tabáku na osobu starší 18 let. Je zakázán dovoz drog a zvláště narkotik, zbraní, munice a pornografických publikací.

Na Nauru je rozvedená elektrická síť s parametry 240 V a 50 Hz. V zemi se používá metrický systém.

Cizinci, pokud musejí řídit, musí mít u sebe mezinárodní řidičský průkaz. Pokud jedete autem nebo na motocyklu, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti na chodce a domácí zvířata. Zvláště v noci jsou pro Evropana témě neviditelní a jejich pohyb nevyzpytatelný.

V zemi je nízká úroveň kriminality. Vyhnout se je nutné pouze občasným výbuchům hněvu domorodců z důvodu politiky nebo chudoby. Ty ovšem nejsou namířené proto cizincům.

Platí se pouze hotovými dolary

Nauru eviduje 8 tisíc svých občanů a celkem 11 tisíc obyvatel. Platí se australským dolarem.

V zemi neexistují žádné bankovní domy, směnárny ani pojišťovny. Platí se výhradně v hotovosti australskými dolary. Platba jinými měnami není možná. Na ostrově funguje několik bankomatů.

Školství, zdravotnictví a další služby byly ještě nedávno pro občany Nauru zdarma. To se rychle mění a naopak všechny služby je nutno platit v hotovosti předem.

Jednosměrná letenka z Brisbane do Nauru stojí přibližně 700 AUD. Snídaně v hotelu přijde na 10 AUD, večeře v hotelu 15-20 AUD, oběd v levné jídelně 5-10 AUD. Pivo stojí 3 AUD a více. Lahev vody 1,5 l koupíte v supermarketu za 2,50 AUD, coca-colu 0,5 l za 1,50 AUD.

Na Nauru se nesmlouvá. Spropitné se nevyžaduje.

Ostrov má tři hotely, jeden supermarket, malé obchody, jídelny a restaurace. Levné ubytování v hotelu Od'n Aiwo a stravování v supermarketu vyjde jednu osobu na 80-90 AUD/den.
Dražší ubytování v hotelu Menen, jídlo a pití v restauracích stojí jednu osobu okolo 250 AUD/den.

Na Nauru se prakticky vše dováží a téměř nic se zde nepěstuje, neloví ani nechová. Výroba elektrické energie je zajištěna výhradně dieselovými agregáty. Nafta potřebná k jejich chodu se na ostrov dováží. Sladká voda je k dispozici pouze dešťová. Zbytek se dováží.
Z toho vyplývá, že nelze očekávat původní kulinářské speciality. Jí a pijí se produkty kosmopolitního potravinářského průmyslu.

Lidé, historie, fosfát

Když v roce 1789 kapitán britské velrybářské lodi John Fearn ostrov objevil, byl plný palem a průzračné vody. Teď je vnitrozemí zdevastované vytěženými povrchovými doly na čistý fosfát z guána, hoří v nich odpadky na skládkách a místo rybářských loděk zůstávají na březích vybrakované vraky aut.

Podle statistik patří jeho obyvatelé k nejtlustším lidem planety.

Kdysi prosperující země, která byla nejprve britskou a poté německou kolonií, se topí v dluzích. Příběh velkých peněz začal roku 1968, kdy se ostrov osamostatnil. Dvě následující desetiletí vydělával obrovské peníze na vývozu čistého fosfátu.

Obyvatelé létali Boeningem, který patří státním aerolinkám, nakupovat na Havaj, na Guam a do Singapuru. Jenže roku 2000 přišel státní bankrot, protože fosfát byl vytěžen a obyvatelstvo neuvěřitelně plýtvalo i nadále. Na další desetiletí ekonomiku ostrova zachránily příjmy z uprchlického tábora, kam Australané umísťovali nelegální imigranty ze své země. Po jeho uzavření se bude nejspíš státní bankrot opakovat.

Plány na otevření dalších fosfátových dolů s odbytem do Austrálie a obří konzervárny tuňáků pro Čínu se zatím neuskutečnily.

Země proto není politicky stabilní. Průměrně jednou za rok se konají mimořádné volby a občas propuká násilí mezi příznivci bývalých a současných vlád.

Přírodní podmínky

Nauru zabírá plochu pouhých 21 km². Představu: takovou rozlohu zaujímají v Česku průměrná okresní města jako Jičín nebo Chomutov.

Kvůli poloze blízko rovníku je zde po celý rok horko a vlhko. Denní teploty stoupají na 26-35 stupňů Celsia, noční mírně klesají na 22-34 stupňů Celsia.

Počasí je na Nauru stabilní s výjimkou měsíců listopad, prosinec a leden, kdy pravidelně přichází monsuny a přinášejí silné deště.

Původní zvířena Nauru sestává z několik druhů mořských ptáků a jednoho zástupce zpěvného ptactva rákosníka naurského. Pro entomology je zajímavý hmyz, jehož mnoho druhů žije jen tady na ostrově. Volně žijící krysy, kočky, psy a prasata zavlekl do naurské přírody člověk.

Celý atol se nachází na vápencovém útesu, který strmě spadá do hloubky 2 kilometry pod mořskou hladinu. Je porostlý korály.

Na povrchu atolu je silná vrstva guána, což je trus mořských ptáků, který se za dlouhou dobu nashromáždil do mohutných vrstev. Vzhledem k tomu, že mořští ptáci se živí mořskými rybami, které v těle obsahují velké množství hořčíku a fosforu, jsou tyto látky z ptačích těl vylučovány trusem. Velké množství jedinců v ptačích koloniích pak způsobuje, že vrstvy jejich trusu relativně rychle přibývají. Dva největší producenti tohoto přírodního hnojiva bylo Nauru a Chile.

Na Nauru se nekontrolovaně těžil přírodní fosfát. Těžba zajistila jeden z největších hrubých domácích produktů na hlavu na celém světě. Pochybná finanční politika a zároveň drancování přírodního bohatství nakonec vedlo k současnému stavu - většina ostrova je neobyvatelná.
Zalesněné jsou pouze 2 kilometry čtvereční ostrova. Rostou zde kokosové palmy, fíkus, ibišek a mangrovník. Dřívější třešně, datle a mandloně byly vykáceny. Kromě stromů a keřů roste na pevné zemi šest desítek druhů dalších rostlin.

Doprava

Na ostrov létají pouze státní aerolinie Air Nauru. Kromě letů na okolní ostrovy je v provozu jediná mezinárodní linka do australského Brisbane. Let trvá čtyři a půl hodiny, nazpátek šest hodin. Mezipřistání je na Šalamounových ostrovech. Nauru Airlines občas pozastavuje plánované lety v důsledku nedostatku peněz na kerosin a údržbu.

Jiná osobní doprava než letecká se neprovozuje. Při odletu se platí daň 50 AUD.

Do přístawu Aiwo připlouvají jen nákladní lodě.

Na Nauru se jezdí vlevo. Na ostrově je postaveno 30 km silnic s dobrým povrchem. Okružní silnice podél pobřeží měří 19 km. Cesty do vnitrozemí jsou nezpevněné a vhodné pouze pro terénní či nákladní automobily.

Na ostrově neexistuje hromadná doprava ani půjčovna automobilů. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. K dispozici bývá hotelový mikrobus s řidičem.
Běžně se jezdí stopem. Hotel může zajistil půjčení jízdního kola.

Kdo na ostrově žije?

Na Nauru se mluví anglicky a místním jazykem nauruština, kterou se domluví asi polovina obyvatel. To odpovídá faktu, že původních obyvatel žije na ostrově 58 %. Přistěhovalci jsou především Australané, Číňané a Vietnamci, kteří přijeli těžit fosfát.

Většina obyvatel jsou křesťané. Odhaduje se 57 % protestantů, 24 % římských katolíků, 5 % buddhistů a 7 % vyznavačů původního přírodního náboženství v čele s bohyní Eijebong.

V zemi je kvalitní zdravotní péče pouze pro běžné zdravotní problémy. Na Nauru jsou dvě nemocnice Nauru Phosphate Corporation Hospital a Nauru General Hospital. Lékaři předpokládají platbu za ošetření v hotovosti. Proto je nezbytně nutné před odjezdem si zaplatit kvalitní zdravotní pojištění platné pro Oceánii. Závažné případy se řeší leteckým transportem do Austrálie.

Průměrný věk dožití na Nauru je pouhých 62 let. Důvodem je obezita a souběžná cukrovka. Je to důsledek rychlého zbohatnutí obyvatelstva v 70. letech 20. století. Cukrovkou trpí třetina všech lidí na ostrově. Nadváhu má 97 % mužů a 93 % žen.

Jediný sport, který na Nauru kvete, je vzpírání. Vzpěračská asociace patří mezi nejúspěšnější v celém Commonwealthu.

Důležité kontakty

Telefony
Zdravotnická záchranná služba 111
Hasiči 112
Policie 110

Nauru nemá s Českou republikou uzavřeny žádné bilaterální smlouvy.

Diplomaticky zastupuje Nauru velvyslanectví Filipínské republiky, Senovážné náměstí 8, Praha 1. 

České velvyslanectví na Filipínách je pověřeno diplomatickou činností také pro Nauru. Sídlí v Manile, Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Oteklé kotníky a lýtka, bolest a k tomu zhoršený stav křečových žil. To je daň za teplé letní počasí, ale i mnohahodinové cestování na dovolenou. Při dlouhém sezení v dopravním prostředku totiž dochází k většímu hromadění... celý článek

Ghorepani Poon Hill Trek

Everest Base Camp Trekking

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Oteklé kotníky a lýtka, bolest a k tomu zhoršený stav křečových žil. To je daň za teplé letní počasí, ale i mnohahodinové cestování na dovolenou. Při dlouhém sezení v dopravním prostředku totiž dochází k většímu hromadění
Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Assuming that you wish to travel in the Nepal Himalayas and get the flavor of genuine wild the Annapurna Circuit and Tilicho Lake Trekking is probably the most ideal choice for you. The traveling
Ghorepani Poon Hill Trek

Ghorepani Poon Hill Trek

Ghorepani Poon Hill Trek is a journey that passes through the unbeaten paths between the forest blossomed by Rhododendron flowers. The trek blesses you with the mesmerizing views of Sunrise and Sunsets

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 9.-12.6. 9.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.

Diskuse

sdasf Andrew J., 29.5.2022 12:30, 118 příspěvků
Telč Donna, 28.5.2022 10:57, 118 příspěvků
Pro a proti Adéla, 27.5.2022 13:23, 19 příspěvků
nic není zadarmo - ani v ... Piký, 26.5.2022 10:28, 1 příspěvek
drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05