Mrtvé moře nemoře

Mrtvé moře nemoře
SDÍLEJ:

Mrtvé moře vlastně ani není moře. Je to jezero. Nejníže položené místo na Zemi. 420 metrů pod úrovní hladiny oceánu. Mrtvé moře se skládá ze dvou velkých částí – severní a jižní. Ze severní si Izraelci do druhé části postavili kanál, neb jezero vysychá a většina hotelů je jako na potvoru zrovna na březích jižní části.

Vody Mrtvého moře se nevyužívají k lodní dopravě, ba ani k plavání, to je tam přísně zakázáno.

Sůl přináší smrt a zdraví

Vysoká salinita (slanost) jeho vod zapříčiňuje, že lidské tělo je nadnášeno takovým způsobem, že opravdové plavání v podstatě ani nepřipouští. Navíc jsou pláže všude posázené cedulkami, že v případě náhodného požití vody nebo zasažení očí máte okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

O co méně je tedy Mrtvé moře mořem, o to více je skutečně mrtvé. Vysoká koncentrace soli je s životem v podstatě neslučitelná, takže jediný život, který na březích Mrtvého moře zaznamenáte, je banda turistů nečinně se pohupující na vlnkách a třeba si u toho ještě provokativně pročítající nejnovější zprávy v dením tisku.

Ženská část výpravy jistě zavítá do firemní prodejny společnosti AHAVA (hebrejsky láska), kterážto se zabývá výrobou kosmetiky z tamních minerálů.

Jako hadi

Na západním břehu Mrtvého moře je jeden z nejlepších počinů návštěva Masady. Jistě, vede na ni z úpatí hory lanovka. Ale my chceme relaxovat. Takže si dáme výběh po přístupové pěšině s více než sedmi stovkami schodů a výškou nad hladinou Mrtvého moře více jak osm set metrů.

K tomuto účelu nám poslouží Hadí stezka (Snake Path). Méně zdatní návštěvníci ji zdolávají čtyři hodiny. Lanovka to zvládne za pár minut.

Nemovitost s pohnutou minulostí

Masada je prastará a pro Izraelce historicky důležitá pevnost zbudovaná na skalním útesu, vlastně jakési malé stolové hoře.

Její příběh je skutečně strhující. Vystavět ji nechal Herodes I. Ukrutný ještě před naším letopočtem. Celá náhorní plošina byla obehnaná čtyřmetrovými zdmi se strážními věžemi. Uvnitř opevnění byly kromě obytných prostor také obrovské sklady poživatin.

Vzhledem k velikosti Masady a naopak omezenému počtu jejích obyvatel, byly v ní téměř nevyčerpatelné cisterny na vodu. Systém zachytávání dešťové vody (jsme na okraji Judské pouště, kde prší maximálně dva dny v roce!) dodnes překvapuje svou jednoduchou, leč značně účinnou konstrukcí.

Na čelní ostruze skály se našlo dostatek prostoru pro několikapatrový palác. Do inventáře Masady patřily i důmyslně vyhřívané lázně a bazén. Nástěnné malby a mozaiky tu i onde dotvářejí ještě dnes kolorit přepychu pohodlného horského hnízdečka pro krutého mocnáře.

Tisícovka hlav padlo vlastníma rukama

Vše se trošku zvrhlo v prvních 60. a 70. letech našeho letopočtu, kdy poslední zbytky rebelujících Židů sídlících toho času na hoře oblehlo římské vojsko.

Dříve se zhruba tisícovka rebelů stala terčem jednostranné glorifikace. Dnes je k dispozici i mnoho kritických náhledů.

Po dlouhém obléhání desetinásobnou přesilou bylo více než jasné, že se Římané do pevnosti dostanou. Prostě nosili kamení tak dlouho k západní zdi opevnění, až vznikl velký násep, po němž se pohodlně dostali k pevnosti i s obrovským beranidlem.

Pro vzbouřence to nevypadalo vůbec dobře. Ti se proto tváří v tvář nové realitě rozhodli řešit svoji neuspokojivou životní situaci hromadnou sebevraždou.

Židovský velitel pevnosti Eleazar ben Jair přesvědčil 960 obránců, že je lepší čestně a hrdině zemřít, než padnout do otroctví. Protože jim však židovské náboženství zakazovalo sebevraždu, muži nejdříve nožem podřezali ženy a děti. Posledních deset losovalo, kdo zabije zbývajících devět a sám zhřeší sebevraždou.

Dvě ženy odmítly obětovat své děti a sebe, ukryly se s nimi a nakonec je Římané zajali.

Dějiny píšou vítězové

Jaká řež se na Masadě udála, popsal jeruzalémský dějepisec Joseph Flavius, který podobnou hromadnou sebevraždu přežil v jiné židovské pevnosti. Zapomněl však uvést umístění Masady. Dobytou a spálenou pevnost zavál pouštní písek na dvě tisíciletí. Archeologové ji našli až v roce 1956.

Dodnes není úplně jasné, proč Židé nekladli obléhajícím Římanům větší odpor, a dodnes se samozřejmě vedou učené spory i o to, zda upřednostnění sebevraždy před římským zajetím a otroctvím, popřípadě před bojem do poslední kapky krve, je důkazem nadlidské odvahy, nebo naopak nadprůměrné zbabělosti.

Současný Izrael samozřejmě zvolil tu první variantu. Masada je dnes synonymem národní hrdosti a odporu. Izraelští vojáci dodnes skládají na náhorní plošině Masady slavnostní přísahu slovy: "Masada už nesmí nikdy padnout!"

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přátelská poušť v Izraeli

Přátelská poušť v Izraeli

Izrael jako historicky velice bohatá země, má turistům co nabídnout. Návštěvník si může vybrat od nejstarších památek na lidské osídlení, přes bohatou a bouřlivou historii, až po moderní současnost. To nabízejí... celý článek

DNES Vlajka pro Tibet 2019

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Přátelská poušť v Izraeli

Přátelská poušť v Izraeli

Izrael jako historicky velice bohatá země, má turistům co nabídnout. Návštěvník si může vybrat od nejstarších památek na lidské osídlení, přes bohatou a bouřlivou historii, až po moderní současnost. To nabízejí
DNES Vlajka pro Tibet 2019

DNES Vlajka pro Tibet 2019

10. března 2018 si připomínáme 60. výročí tibetského povstání, které utopila komunistická Čína v krvi. Zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech a v
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

Veletrh cestovního ruchu Holiday World na pražském Výstavišti představuje svět turistiky, cestování a cestovního ruchu. Otevřeno je od čtvrtka do neděle 21.-24. února.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Nanga Parbat - premiéra filmu Praha, Kayak BeachBar 21.3. 19:00
Zanzibar a Tanzánie - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavel Chlum a Petr Kvarda 21.3. 18:00
Írán - diashow Košice, Úsmev Přednáší Whisky 21.3. 19:00
Sibiř - diashow Praha, Vnitroblock 21.3. 19:45
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Skandinávský večer Brno, Moravská zemská knihovna 22.3. 18:00
Skandinávský večer Praha, Klub cestovatelů 23.3. 17:30
Jihoamerické sopky - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Roman Siegl 24.3. 18:00
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.

Diskuse

Snad jo Skiák, 20.3.2019 19:16, 2 příspěvky
Czech Tourism PK, 20.3.2019 18:07, 2 příspěvky
Průdušky Jarka, 20.3.2019 17:36, 7 příspěvků
Koloběžka Podrobnosti, 20.3.2019 13:18, 10 příspěvků
Koloběžka Karel, 20.3.2019 11:10, 10 příspěvků
Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 10 příspěvků
imunita Daniela, 19.3.2019 10:37, 14 příspěvků
Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 10 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Léto 2019: Lesnická praco... Horydoly , 20.3.2019 22:48
Přivítejte jaro ve Středo... Horydoly , 20.3.2019 22:38
Ekologie Horydoly , 20.3.2019 22:33
Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21