Mrtvé moře nemoře

Mrtvé moře nemoře
SDÍLEJ:

Mrtvé moře vlastně ani není moře. Je to jezero. Nejníže položené místo na Zemi. 420 metrů pod úrovní hladiny oceánu. Mrtvé moře se skládá ze dvou velkých částí – severní a jižní. Ze severní si Izraelci do druhé části postavili kanál, neb jezero vysychá a většina hotelů je jako na potvoru zrovna na březích jižní části.

Vody Mrtvého moře se nevyužívají k lodní dopravě, ba ani k plavání, to je tam přísně zakázáno.

Sůl přináší smrt a zdraví

Vysoká salinita (slanost) jeho vod zapříčiňuje, že lidské tělo je nadnášeno takovým způsobem, že opravdové plavání v podstatě ani nepřipouští. Navíc jsou pláže všude posázené cedulkami, že v případě náhodného požití vody nebo zasažení očí máte okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

O co méně je tedy Mrtvé moře mořem, o to více je skutečně mrtvé. Vysoká koncentrace soli je s životem v podstatě neslučitelná, takže jediný život, který na březích Mrtvého moře zaznamenáte, je banda turistů nečinně se pohupující na vlnkách a třeba si u toho ještě provokativně pročítající nejnovější zprávy v dením tisku.

Ženská část výpravy jistě zavítá do firemní prodejny společnosti AHAVA (hebrejsky láska), kterážto se zabývá výrobou kosmetiky z tamních minerálů.

Jako hadi

Na západním břehu Mrtvého moře je jeden z nejlepších počinů návštěva Masady. Jistě, vede na ni z úpatí hory lanovka. Ale my chceme relaxovat. Takže si dáme výběh po přístupové pěšině s více než sedmi stovkami schodů a výškou nad hladinou Mrtvého moře více jak osm set metrů.

K tomuto účelu nám poslouží Hadí stezka (Snake Path). Méně zdatní návštěvníci ji zdolávají čtyři hodiny. Lanovka to zvládne za pár minut.

Nemovitost s pohnutou minulostí

Masada je prastará a pro Izraelce historicky důležitá pevnost zbudovaná na skalním útesu, vlastně jakési malé stolové hoře.

Její příběh je skutečně strhující. Vystavět ji nechal Herodes I. Ukrutný ještě před naším letopočtem. Celá náhorní plošina byla obehnaná čtyřmetrovými zdmi se strážními věžemi. Uvnitř opevnění byly kromě obytných prostor také obrovské sklady poživatin.

Vzhledem k velikosti Masady a naopak omezenému počtu jejích obyvatel, byly v ní téměř nevyčerpatelné cisterny na vodu. Systém zachytávání dešťové vody (jsme na okraji Judské pouště, kde prší maximálně dva dny v roce!) dodnes překvapuje svou jednoduchou, leč značně účinnou konstrukcí.

Na čelní ostruze skály se našlo dostatek prostoru pro několikapatrový palác. Do inventáře Masady patřily i důmyslně vyhřívané lázně a bazén. Nástěnné malby a mozaiky tu i onde dotvářejí ještě dnes kolorit přepychu pohodlného horského hnízdečka pro krutého mocnáře.

Tisícovka hlav padlo vlastníma rukama

Vše se trošku zvrhlo v prvních 60. a 70. letech našeho letopočtu, kdy poslední zbytky rebelujících Židů sídlících toho času na hoře oblehlo římské vojsko.

Dříve se zhruba tisícovka rebelů stala terčem jednostranné glorifikace. Dnes je k dispozici i mnoho kritických náhledů.

Po dlouhém obléhání desetinásobnou přesilou bylo více než jasné, že se Římané do pevnosti dostanou. Prostě nosili kamení tak dlouho k západní zdi opevnění, až vznikl velký násep, po němž se pohodlně dostali k pevnosti i s obrovským beranidlem.

Pro vzbouřence to nevypadalo vůbec dobře. Ti se proto tváří v tvář nové realitě rozhodli řešit svoji neuspokojivou životní situaci hromadnou sebevraždou.

Židovský velitel pevnosti Eleazar ben Jair přesvědčil 960 obránců, že je lepší čestně a hrdině zemřít, než padnout do otroctví. Protože jim však židovské náboženství zakazovalo sebevraždu, muži nejdříve nožem podřezali ženy a děti. Posledních deset losovalo, kdo zabije zbývajících devět a sám zhřeší sebevraždou.

Dvě ženy odmítly obětovat své děti a sebe, ukryly se s nimi a nakonec je Římané zajali.

Dějiny píšou vítězové

Jaká řež se na Masadě udála, popsal jeruzalémský dějepisec Joseph Flavius, který podobnou hromadnou sebevraždu přežil v jiné židovské pevnosti. Zapomněl však uvést umístění Masady. Dobytou a spálenou pevnost zavál pouštní písek na dvě tisíciletí. Archeologové ji našli až v roce 1956.

Dodnes není úplně jasné, proč Židé nekladli obléhajícím Římanům větší odpor, a dodnes se samozřejmě vedou učené spory i o to, zda upřednostnění sebevraždy před římským zajetím a otroctvím, popřípadě před bojem do poslední kapky krve, je důkazem nadlidské odvahy, nebo naopak nadprůměrné zbabělosti.

Současný Izrael samozřejmě zvolil tu první variantu. Masada je dnes synonymem národní hrdosti a odporu. Izraelští vojáci dodnes skládají na náhorní plošině Masady slavnostní přísahu slovy: "Masada už nesmí nikdy padnout!"

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Lanovku na Kilimandžáro (5895 m) plánuje postavit Tanzánie. Na nejvyšší horu Afriky stoupá každý rok 50 000 turistů a státní úřady chtějí tento počet zdvojnásobit.... celý článek

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.





Nejčtenější články

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

Lanovku na Kilimandžáro (5895 m) plánuje postavit Tanzánie. Na nejvyšší horu Afriky stoupá každý rok 50 000 turistů a státní úřady chtějí tento počet zdvojnásobit.
GO za gorilou: předpremiéra filmu

GO za gorilou: předpremiéra filmu

Dnešní odvysílání dokumentárního filmu Go za gorilou na televizi Prima Zoom předcházela charitativní předpremiéra.
Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

Ledovcové údolí, vřesy a strmé srázy údolí Glendalough

Na konci cesty se konečně objevuje světlo a my plni nadšení opouštíme stezku vedoucí lesem. Sice je to jen malý kousek mezi pohádkovými stromy, houbami a kapradím, ale i tak dá něco kolem

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Dronfest Plzeň, Depo 2015 1.-2.6. 1.6.
Čaj v severním Vietnamu - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Ondřej Malíček 4.6. 18:18
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 7.-9.6. 7.6.
Muzejní noc Praha   8.6.
Miniveletrh cestovního ruchu Most, Magistrát 11.6.
120 let dopravního podniku Plzeň 15.-16.6. 15.6.
Memorial Air Show
Roudnice nad Labem 22.-23.6. 22.6.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.

Diskuse

hojiné náplasti Pane Waltere, 27.5.2019 9:18, 9 příspěvků
gorily babička Magda, 26.5.2019 19:05, 3 příspěvky
fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 3 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25