Uteč, nebo střílej!

Uteč, nebo střílej!
SDÍLEJ:

Jestli jedete na jaře do věčně zmrzlých krajů, určitě se vám budou hodit rady, jak na ledního medvěda. Nejsou se zárukou, protože jsem je vyčetl z geografických magazínů.

Počítejte s tím, že velká bílá šelma je nejlepším světovým dravcem na čtyřech nohou.

Strategie přežití

Pomalu ustupujte: Medvěd neregistruje nic, co se nehýbá. Může ovšem střelhbytě zaútočit a vy to předem nepoznáte. Nepoužívá totiž mimiku k vyjádření hnutí mysli.

Hoďte batoh nebo oblečení do vzduchu: Pokud máte čas, obětujte vybavení a zkuste na něj obrátit jeho pozornost. Náskok vám bude stačit jen na pár vteřin, protože medvěd je výborný běžec.

Lehněte a nedívejte se: Medvěd nemá zájem o mršiny. Možná ho zmatete nehybnou polohou s obličejem do sněhu a rukama na krku. Pokud ale bude mít opravdu hlad, nepohrdne vámi.

Zastrašte ho: vystřelte světlici, křičte, sviťte baterkou, zvedněte ruce a udělejte se opticky větším a běžte směrem k němu. Pokud medvěd ucítí vaši převahu, možná uteče.

Střílejte: v místech, kde lední medvědi mají své teritorium, vám nepovolí místní úřady pohyb bez pušky. Musí mít velkou ráži a vy se musíte trefit nejpozději na druhý pokus. Z velké dálky je střela neúčinná a na třetí pokus už nebudete mít čas.

Válečná mauserovka na Špicberkách

Na Špicberkách je několik půjčoven flint. Jelikož jsme chudí Češi, půjčujeme to nejlevnější, a to je vždy válečná německá flinta Mauser se zásobníkem na 4 náboje (+ 1, který ale prý ničí pružinu) a s natahováním závěru a zároveň vyhozením prázdné a zasunutím plné nábojnice. Celkově mi Mauser připomínal jeden typ vzduchovek na kulaté broky.

Střelivem jsou poloplášťové střely Springfield. Flinta se nosí nabitá, ale nenatažená. Kdo nosí náboj v komoře, je blázen a koleduje si o malér. Ve městě se zbraň nosí s vyndaným závěrem, do banky nebo na poštu se chodí bez flinty, nebo se nechává venku.

Zbraň se udržuje v suchu. Přineseme-li flintu nebo závěr dovnitř do baráku, zarosí se a po vynesení zamrzne. Opakujeme-li to několikrát, závěr zamrzne tak, že je nefunkční a nezbývá, než vysušit a promazat. Na flintu nedýcháme, třeba při dlouhém míření. Ve stanu ji balíme do suchého hadru.

Jako je nerozumné vydat se kupříkladu na Mont Blanc bez vyzkoušení brždění cepínem, je rozumné zajít na nějakou střelnici a párkrát si z takové zbraně picnout do terče. Můj pocit po zmáčknutí kohoutku (nebyl jsem na vojně a nikdy předtím jsem nestřílel) byla bolest v rameni a minutová hluchota.

Medvěd prý běhá rychlostí šedesát kilometrů v hodině. Zaútočí-li, máme jeden pokus se trefit. Za vteřinu je u vás ze vzdálenosti patnácti až dvaceti metrů, a před tím není jasné, zda zaútočí. Pokud nejste myslivec, profesionální voják nebo zapálený fanda do zbraní, tak se na větší vzdálenost pravděpodobně netrefíte. Navíc je medvěd chráněný, a když už ho picnete, nevyhne se vám vyšetřování, zdali to bylo skutečně v nouzi nejvyšší. Myšlenku picnout si soba nebo tuleně radši zapomeňte hned. Soba uvidíte určitě, když budete mít štěstí, tak i tuleně.

Medvěd se vyskytuje po ostrovech kdykoli a kdekoli, ale na východním pobřeží je hojnější. Byl spatřen i v horách výše než tisíc metrů nad mořem. Před deseti lety prý roztrhal desetileté děvče přímo v Longyearbyenu (největším zdejším „městě“). Tento exemplář šelmy je vycpaný ve zdejším kostele.

Údajně se dá medvídek poplašit bleskem foťáku, zapáleným vařičem, křikem a podobně. Můžete to zkusit, ale flinta pro případ, že by byl neodbytný, je základ.

Jo a závěrem: je to všechno jen teorie. Jediný medvěd, kterého jsem na Špicberkách potkal, byl ten v kostele.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

medveda jsem videl, ale
Na Spicberkach jsem byl 2x, medveda videl jednou. Byl jsem cca 60m daleko, coz je uz vzdalenost, kdy je mozne (pokud jevi znamky utoku) strilet. Zamer medveda se nekdy vyhodnotit da. Ten "nas" jevil znamky strachu a utikal smerem od nas (vzhledem k terenu to bral obloukem kolem nas). Takze bych videl prvni pravidlo - nepanikarit a stat a byt pripraven. Nutnosti je nebyt zaskocen - opatrit si vystrazna zarizeni kolem stanu, ktere se tam daji pujcit. Jednou jsme brali jiz zminenou pusku, podruhe pistole 0.45 a svetlice. Pistole na svetlice se da dovybavit i delobuchy-granaty, ktere po dopadu exploduji. Pistoli na svetlice doporucuji a v pripade stretu strilet smerem k medvedovi. Ne do nej! Jistotou je puska, ale je hrozne neskladna a tezka - asi 4kg.V pripade, ze porad bezi k vam doporucuji mistni strilet do hrudniku, ale ten - kdyz bezi k vam - nevidite. Hlava je na zasah v behu problematicka, kulka muze snadno sklouznout po lebce.Mimochodem, zjistili jsme, ze jsme s medvedem spali 3 dny cca 200m od sebe a nevedeli o sobe - byla hrozna "cina".
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 24.3.2004 10:38
Reaguj
Re: jeden a pol kilometra?
ano. zrovna toto střelivo používají takoví ti zlí odstřelovači kteří mají na flintě dalekohled a trefují se z kostelních věží do nicnetušících obyvatel na druhém konci města. samozřejmě vojenské střelivo je celoplášťové (které když proletí a netrefí kost tak udělá jen maličkou dírku, takže člověk s čistým průstřelem z války obvykle přežije), kdežto lovecké je poloplášťové (ocelová šlupka na střele - nikoli kulce, kulky má pes - chybí na špičce, takže při zásahu do tkáně se plášť začne svlékat a v trefené tkáni vytvoří ďouru, kudy prostrčíš pěst, a tak trefený jelen nikam neuteče a medvěd si lehne a nepokrečuje v útoku), ale dokud střela letí vzduchem, tak není mezi celopláštěm a polopláštěm rozdíl.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 18.3.2004 08:32
Reaguj
jeden a pol kilometra?
Na jeden a pol kilometra ta strela medveda maximalne postipe. Nehovoriac o tom ze kto by na medveda na tu dialku strielal... 100 - 200 metrov hej.
 • Autor Radix
 • Datum a čas 18.3.2004 07:15
Reaguj
střela na větší dálku
ještě k tomu pivoňovu, že je střela z větší dálky neúčinná: probíral jsem to s několika myslivcema, a tento výrok platí o revolveru velké ráže (který se nosívá na vážnější vejlety kde je potřeba fakt šetřit váhou) nebo o brokovnici nabité šrouby nebo sekaným olovem (tím se obvykle pytlačí brtník v Banátu). dlouhá hlaveň se Springfieldem spolehlivě skolí medvěda na jeden a půl kilometru - teda za předpokladu, že se dokážeš trefit.jo mimochodem ten rusko-slovenský přechod z ruska do kanady (nebo obráceně?) byl proveden bez flinty a zvídavý medvídek byl zapuzen vytrvalým focením nebo něčím takovým.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 17.3.2004 10:14
Reaguj
je to pravda ale aj sranda
na Špicbergoch som bol a macka som videl, mal tak okolo 400 kg, myslím si že by som s puškou, ktorú sme mali nemal šancu (model LOS 3) aj miestny lovec s dupľovkou prejavoval miernu nervozitu :-))
 • Autor L
 • Datum a čas 17.3.2004 09:40
Reaguj
Sranda?
To je sranda nebo opravdu? jedu na Špicberky a potřeboval bych to vědět.
 • Autor Ivan N.
 • Datum a čas 16.3.2004 11:54
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
Which is perfect to choose 2023 Trek in Nepal?

Which is perfect to choose 2023 Trek in Nepal?

Trekking in Nepal
Nar Phu Valley Trek, new and less crowded trekking route in Nepal

Nar Phu Valley Trek, new and less crowded trekking route in Nepal

The Nar Phu Valley Trek is a relatively new and less crowded trekking route in Nepal that offers a unique opportunity to explore remote villages and stunning landscapes in the Annapurna region.
Best Top 7 trekking route in Nepal

Best Top 7 trekking route in Nepal

Trekking in Nepal: an attraction by culturally fascinating, geographically spectacular, dramatic landscapes, mysterious canyons, magnificent mountain vistas, and high pass, which is an amazing trekking trails.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pohádkové krajiny ze sukulentů - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 5.-28.5. 28.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 2.-18.6. 2.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 7.-11.6. 7.6.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada 16.-25.6. 16.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.
Festival japonské kultury Praha, Botanická zahrada 17.-18.6. 17.6.
Jamajka - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 18.4.-18.6. Fotografovala Kristina Černá 18.6.
ITB Asia - veletrh Singapur 19.-22.6. 19.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 19.-21.6. 19.6.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05