Uteč, nebo střílej!

Uteč, nebo střílej!
SDÍLEJ:

Jestli jedete na jaře do věčně zmrzlých krajů, určitě se vám budou hodit rady, jak na ledního medvěda. Nejsou se zárukou, protože jsem je vyčetl z geografických magazínů.

Počítejte s tím, že velká bílá šelma je nejlepším světovým dravcem na čtyřech nohou.

Strategie přežití

Pomalu ustupujte: Medvěd neregistruje nic, co se nehýbá. Může ovšem střelhbytě zaútočit a vy to předem nepoznáte. Nepoužívá totiž mimiku k vyjádření hnutí mysli.

Hoďte batoh nebo oblečení do vzduchu: Pokud máte čas, obětujte vybavení a zkuste na něj obrátit jeho pozornost. Náskok vám bude stačit jen na pár vteřin, protože medvěd je výborný běžec.

Lehněte a nedívejte se: Medvěd nemá zájem o mršiny. Možná ho zmatete nehybnou polohou s obličejem do sněhu a rukama na krku. Pokud ale bude mít opravdu hlad, nepohrdne vámi.

Zastrašte ho: vystřelte světlici, křičte, sviťte baterkou, zvedněte ruce a udělejte se opticky větším a běžte směrem k němu. Pokud medvěd ucítí vaši převahu, možná uteče.

Střílejte: v místech, kde lední medvědi mají své teritorium, vám nepovolí místní úřady pohyb bez pušky. Musí mít velkou ráži a vy se musíte trefit nejpozději na druhý pokus. Z velké dálky je střela neúčinná a na třetí pokus už nebudete mít čas.

Válečná mauserovka na Špicberkách

Na Špicberkách je několik půjčoven flint. Jelikož jsme chudí Češi, půjčujeme to nejlevnější, a to je vždy válečná německá flinta Mauser se zásobníkem na 4 náboje (+ 1, který ale prý ničí pružinu) a s natahováním závěru a zároveň vyhozením prázdné a zasunutím plné nábojnice. Celkově mi Mauser připomínal jeden typ vzduchovek na kulaté broky.

Střelivem jsou poloplášťové střely Springfield. Flinta se nosí nabitá, ale nenatažená. Kdo nosí náboj v komoře, je blázen a koleduje si o malér. Ve městě se zbraň nosí s vyndaným závěrem, do banky nebo na poštu se chodí bez flinty, nebo se nechává venku.

Zbraň se udržuje v suchu. Přineseme-li flintu nebo závěr dovnitř do baráku, zarosí se a po vynesení zamrzne. Opakujeme-li to několikrát, závěr zamrzne tak, že je nefunkční a nezbývá, než vysušit a promazat. Na flintu nedýcháme, třeba při dlouhém míření. Ve stanu ji balíme do suchého hadru.

Jako je nerozumné vydat se kupříkladu na Mont Blanc bez vyzkoušení brždění cepínem, je rozumné zajít na nějakou střelnici a párkrát si z takové zbraně picnout do terče. Můj pocit po zmáčknutí kohoutku (nebyl jsem na vojně a nikdy předtím jsem nestřílel) byla bolest v rameni a minutová hluchota.

Medvěd prý běhá rychlostí šedesát kilometrů v hodině. Zaútočí-li, máme jeden pokus se trefit. Za vteřinu je u vás ze vzdálenosti patnácti až dvaceti metrů, a před tím není jasné, zda zaútočí. Pokud nejste myslivec, profesionální voják nebo zapálený fanda do zbraní, tak se na větší vzdálenost pravděpodobně netrefíte. Navíc je medvěd chráněný, a když už ho picnete, nevyhne se vám vyšetřování, zdali to bylo skutečně v nouzi nejvyšší. Myšlenku picnout si soba nebo tuleně radši zapomeňte hned. Soba uvidíte určitě, když budete mít štěstí, tak i tuleně.

Medvěd se vyskytuje po ostrovech kdykoli a kdekoli, ale na východním pobřeží je hojnější. Byl spatřen i v horách výše než tisíc metrů nad mořem. Před deseti lety prý roztrhal desetileté děvče přímo v Longyearbyenu (největším zdejším „městě“). Tento exemplář šelmy je vycpaný ve zdejším kostele.

Údajně se dá medvídek poplašit bleskem foťáku, zapáleným vařičem, křikem a podobně. Můžete to zkusit, ale flinta pro případ, že by byl neodbytný, je základ.

Jo a závěrem: je to všechno jen teorie. Jediný medvěd, kterého jsem na Špicberkách potkal, byl ten v kostele.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

medveda jsem videl, ale
Na Spicberkach jsem byl 2x, medveda videl jednou. Byl jsem cca 60m daleko, coz je uz vzdalenost, kdy je mozne (pokud jevi znamky utoku) strilet. Zamer medveda se nekdy vyhodnotit da. Ten "nas" jevil znamky strachu a utikal smerem od nas (vzhledem k terenu to bral obloukem kolem nas). Takze bych videl prvni pravidlo - nepanikarit a stat a byt pripraven. Nutnosti je nebyt zaskocen - opatrit si vystrazna zarizeni kolem stanu, ktere se tam daji pujcit. Jednou jsme brali jiz zminenou pusku, podruhe pistole 0.45 a svetlice. Pistole na svetlice se da dovybavit i delobuchy-granaty, ktere po dopadu exploduji. Pistoli na svetlice doporucuji a v pripade stretu strilet smerem k medvedovi. Ne do nej! Jistotou je puska, ale je hrozne neskladna a tezka - asi 4kg.V pripade, ze porad bezi k vam doporucuji mistni strilet do hrudniku, ale ten - kdyz bezi k vam - nevidite. Hlava je na zasah v behu problematicka, kulka muze snadno sklouznout po lebce.Mimochodem, zjistili jsme, ze jsme s medvedem spali 3 dny cca 200m od sebe a nevedeli o sobe - byla hrozna "cina".
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 24.3.2004 10:38
Reaguj
Re: jeden a pol kilometra?
ano. zrovna toto střelivo používají takoví ti zlí odstřelovači kteří mají na flintě dalekohled a trefují se z kostelních věží do nicnetušících obyvatel na druhém konci města. samozřejmě vojenské střelivo je celoplášťové (které když proletí a netrefí kost tak udělá jen maličkou dírku, takže člověk s čistým průstřelem z války obvykle přežije), kdežto lovecké je poloplášťové (ocelová šlupka na střele - nikoli kulce, kulky má pes - chybí na špičce, takže při zásahu do tkáně se plášť začne svlékat a v trefené tkáni vytvoří ďouru, kudy prostrčíš pěst, a tak trefený jelen nikam neuteče a medvěd si lehne a nepokrečuje v útoku), ale dokud střela letí vzduchem, tak není mezi celopláštěm a polopláštěm rozdíl.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 18.3.2004 08:32
Reaguj
jeden a pol kilometra?
Na jeden a pol kilometra ta strela medveda maximalne postipe. Nehovoriac o tom ze kto by na medveda na tu dialku strielal... 100 - 200 metrov hej.
 • Autor Radix
 • Datum a čas 18.3.2004 07:15
Reaguj
střela na větší dálku
ještě k tomu pivoňovu, že je střela z větší dálky neúčinná: probíral jsem to s několika myslivcema, a tento výrok platí o revolveru velké ráže (který se nosívá na vážnější vejlety kde je potřeba fakt šetřit váhou) nebo o brokovnici nabité šrouby nebo sekaným olovem (tím se obvykle pytlačí brtník v Banátu). dlouhá hlaveň se Springfieldem spolehlivě skolí medvěda na jeden a půl kilometru - teda za předpokladu, že se dokážeš trefit.jo mimochodem ten rusko-slovenský přechod z ruska do kanady (nebo obráceně?) byl proveden bez flinty a zvídavý medvídek byl zapuzen vytrvalým focením nebo něčím takovým.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 17.3.2004 10:14
Reaguj
je to pravda ale aj sranda
na Špicbergoch som bol a macka som videl, mal tak okolo 400 kg, myslím si že by som s puškou, ktorú sme mali nemal šancu (model LOS 3) aj miestny lovec s dupľovkou prejavoval miernu nervozitu :-))
 • Autor L
 • Datum a čas 17.3.2004 09:40
Reaguj
Sranda?
To je sranda nebo opravdu? jedu na Špicberky a potřeboval bych to vědět.
 • Autor Ivan N.
 • Datum a čas 16.3.2004 11:54
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Roste počet žen, které cestují sólo

Roste počet žen, které cestují sólo

Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují děti. V případě pobytů bez dětí rozhoduje to, jak lokalita a ubytování vyhovují představám a finančním možnostem. Celosvětově se... celý článek

TOP 8 krásných destinací pro páry

Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Roste počet žen, které cestují sólo

Roste počet žen, které cestují sólo

Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují děti. V případě pobytů bez dětí rozhoduje to, jak lokalita a ubytování vyhovují představám a finančním možnostem. Celosvětově se
TOP 8 krásných destinací pro páry

TOP 8 krásných destinací pro páry

Chcete oslavit výročí nebo plánujete svatební cestu? Nebo jen toužíte zažít s partnerem výlet plný památek, dobrého jídla a krásných míst mimo prostředí českých hor?
Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

MOUNT EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Cliff Diving Řecko, Atény 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 19.4.-2.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 7.6.
Cliff Diving USA, Boston 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.

Diskuse

mpgpware pills, 25.5.2024 14:58, 117 příspěvků
tyatbfrz prescription, 25.5.2024 14:38, 1 příspěvek
Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37