Zrození izraelského maratonu

Zrození izraelského maratonu
SDÍLEJ:

Městské maratony dnes najdete, kam se podíváte. New York, Berlín, Paříž, Reykjavík, Boston, Londýn, Praha. Jeruzalém letos navlékl další korálek do náhrdelníku akcí určených pro běhavou část populace. Jak se běhá jinde a na co se připravit, vyrazíte-li jednou za účelem potýrání své tělesné schránky i na Blízký východ? Zjistili jsme to pro vás na historicky prvním Jeruzalémském mezinárodním maratonu.

Jak na to

Propagovat Pražský mezinárodní maraton je třeba i v Jeruzalémě! Na snímku to dělá René Kujan.

Pokud bychom měli zůstat u naší prvotní paralely, pak musíme podotknout, že porod to byl jistě náročný a komplikovaný.

Představte si, že chcete uspořádat organizačně poměrně náročnou akci uprostřed historicky i jinak atraktivního (hlavního) města v zemi, která je vlastně v permanentním válečném stavu.

S nepřítelem, který netvoří bojové linie, ale pouze krátkodobá, nevypočitatelná, lokální ohniska bojů, nebo spíše jen létajících střepin, bortících se zdí, tříštících se skel, posledních výkřiků a sténání vesměs nevinných obětí.

Co na to sloni?

Porod to byl dlouhý. Mnoho let se Jeruzalému dařilo organizovat půlmaraton. Myšlenka na plnotučnou trasu zde však byla vždy latentně přítomna a čekala pouze na nejlepší čas, kdy se nechat objevit.

Porod to byl dlouhý. Žádná slonice by se za něj nemusela stydět a rozhodně by o ní nikdo nemohl tvrdit, že snad své očekávané robě nedonosila. Matka i lékaři nakonec odvedli dobrou práci.

VIDEO Jerusalem Marathon start

Plamenná řeč ohnivého starosty

Dítě je mezi námi. Snad i proto, že starosta Jeruzaléma je sám zarytý maratonec. Absolvoval několik maratonů uprostřed světových metropolí a možná se mu za běháním už taky nechtělo cestovat nikam daleko, tak si řekl, že si udělá jeden maraton přímo doma.

Jeho situace ale zdaleka nebyla tak jednoduchá, jak by se nám Evropanům mohlo zdát. Ve středu před pátečním během vybuchuje nástražný systém na frekventované autobusové zastávce.

Několik desítek lidí, převážně cestujících, zasahují kovové úlomky. Několik z nich je doposud ve vážném stavu v nemocnici. Jedna Angličanka umírá.

Není to příjemný pocit, být jen o několik bloků dál na téže ulici. Slyšet neurčitý třaskavý zvuk a následně zaznamenávat zvýšenou aktivitu bezpečnostních složek. A velmi rychlé vylidnění jinak auty, autobusy a chodci doslova přecpané ulice.

Člověku se snad ani nechce přijmout fakt, že toto představovalo ještě před pár lety doslova každodenní život obyvatel Jeruzaléma. Časy se ale mění. Izraelci investovali něco kolem miliardy dolarů do stavby zdi a plotu s ostnatými dráty a mnoho úsilí o jasnější definování území a pravomocí. Pak nastal relativní klid.

Jak řekl starosta Jeruzaléma Nir Barkat na tiskové konferenci: "Útok měl vlastně dvojí záměr – způsobit ztráty na životech a zastrašit. To první bohužel nemůžeme vrátit. Zastrašit se ale nedáme. Budeme dál žít své životy tak, jak věříme, že je to správné. A do toho patří i první Mezinárodní jeruzalémský maraton."

Sudba první

U kolébky děťátka postávaly tři sudičky. Byly samozřejmě vyzbrojeny nejenom trpělivostí, ale také obušky, neprůstřelnými vestami a ručními krátkými i dlouhými palnými zbraněmi.

První sudička řekla: "Budiž fyzicky náročný!" Tak se stalo. Zahledíte-li se na profil jeruzalémského maratonu, rozhodně z něj nezískáte pocit, že se jedná o nějakou plochou záležitost. Mezi nesčetnými nerovnostmi na trase bývá výškový rozdíl přesahující sto metrů.

Náročnost trati přiznal dopředu i sám pořadatel. Vypsal totiž kromě hlavních prize money další prémii za překonání času 2 hodin a 20 minut. (Pro srovnání: Rychlý a rovinatý Pražský maraton se běhá za dvě hodiny a několik málo minut.)

Věhlasný americký běžec a trenér Bart Yasso neváhal pronést: "Tak tohle bylo to nejtvrdší, co jsem na městských maratonech zažil." Počet jím proběhnutých tras městských maratonů se blíží ke dvěma stovkám.

Sudba druhá

Přistoupila druhá sudička ke kolébce a pravila: "Budiž prodchnut historií." Nestává se tak často, aby se běhalo hutnou, všudypřítomnou a všude číhající a vykukující historií. Vždyť Jeruzalém je jedno z nejstarších měst vůbec a jeho historie sahá hluboko za onu pomyslnou čáru oddělující starý a nový letopočet. Snad až čtyři tisíce let.

O mnoha místech či budovách, které tady na vlastní oči uvidíte, se můžete dočíst v nejčtenější knize světa Bibli.

Nebude se jednat o nadsázku, když Jeruzalém uvedeme také jako jedno z měst nejsvětějších. Na necelém čtverečním kilometru najdete nejdůležitější místa hned tří světových náboženství.

UNESCO neváhalo se zápisem města na seznam světového dědictví. Na trati maratonu se budete proplétat kolem Jeruzalémského muzea, oběhnete dokola kupříkladu výživnou horu Skopus, na níž sídlí Hebrejská univerzita, a kroky, respektive běhy, vás zavedou i do starého města a prosvištíte tak známou Jaffskou či Sionskou bránou.

Sudba třetí

Přistoupila ke kolébce třetí sudička a s maličko škodolibým úsměvem na rtech řkla: "Buď také trochu zmatený, jak se na naše končiny sluší a patří." Stalo se, že i její slova došla naplnění.

Zatímco zásobování stanovišť vodou bylo absolutně bezproblémové, iontové nápoje se toulaly kdovíkde a naprostá většina závodníků je nenašla tam, kde je podle původního oficiálního plánu čekala. Totéž platí o jídle pro sportovce. Většinou nebylo vůbec, nebo jen omezený počet místních obrovských a lahodných datlí.

Občas se stalo, že se trochu pomíchali běžci polovičního a celého běhu, občas o sebe zakopávali při křížení svých tras, ale i to se nakonec nějak vyřešilo.

Co ovšem pobavilo snad všechny, byla záměna cílů. Třem nejrychlejším sportovníkům na dlouhé trati se totiž přihodilo, že omylem proběhli cílem určeným pro půlmaraton a svého příslušného, o něco vzdálenějšího, nedosáhli. Komisaři závodu ale i v tomto případě dospěli k rozumnému roz(h)řešení problému, takže se vlastně nic nestalo.

Budou mi chybět

Jaký tedy byl Jeruzalémský mezinárodní maraton? Tvrdý. Odpovídající podmínkám. Jak geografickým, tak bezpečnostně politickým.

Osobně na jeho adresu trousím poznámky: "Byl fajn. S vůní, chutí a trochu snad i smutkem vzdálené exotiky."

Po příjezdu domů si ke svému vlastnímu překvapení uvědomuji, že mi ti kluci šikovní a děvy sličné se samopaly na ramenou či v rukou na každém rohu a každé křižovatce maratonské trasy budou asi chybět. I přes vážnost situace a přes přítomnost mnoha zásobníků plných krvelačných kulek ostrých jako břitva se na nás nezapomínali usmívat.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Batist Medical si pronajal kancelář v Missouri Park

Batist Medical si pronajal kancelář v Missouri Park

Český výrobce zdravotnických pomůcek Batist Medical slavnostně otevřel nové kancelářské prostory v budově Missouri Park v pražském Karlíně. Pronajal si 1000 metrů čtverečních od společnosti CA Immo.... celý článek

Praha má novou vizuální identitu

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

CzechTourism se přestěhoval do Štěpánské

CzechTourism se přestěhoval do Štěpánské

Česká centrála cestovního ruchu se přestěhovala do budovy na adrese Štěpánská 15 z prestižní Vinohradské ulice.
Praha má novou vizuální identitu

Praha má novou vizuální identitu

Prague City Tourism představil nové logo a na něj navázaný vizuální styl určený pro turistiku. Tuzemští i zahraniční návštěvníci se s ním budou setkávat již teď, ale jeho začlenění do nejdůležitějších činností turistické
Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Babí léto je doba dovolených pro tři velké skupiny cestovatelů. Pěší turisté míří do evropských hor kvůli stabilnímu počasí, senioři na mořské pláže kvůli klidu a nižším cenám, a milovníci exotiky do
Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?

Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?

Asociace cestovních kanceláří České republiky nesouhlasí s mediální reakcí Ministerstva pro místní rozvoj ze 7. září 2021. Cestovní kanceláře a cestovní agentury prý obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví.
Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal okamžitě vyřazuje z používání, prodej a výroby horolezeckou pomůcku Tract Up. Má sloužit jako upínacího zařízení na záchranné a nouzové operace na lyně ve výškách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Otevřené sklepy Hustopeče 6.-7.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Bastlfest Brno, Vida 20.-21.11. Festival kutilství 20.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.

Diskuse

HB Jiří Marszalek, 21.10.2021 20:16, 28 příspěvků
Odvaha nic netušících Nobody, 21.10.2021 12:19, 1 příspěvek
Má to cenu? IvanN, 21.10.2021 1:11, 1 příspěvek
TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky
slovenské bonusy ??? Tomáš, 17.10.2021 14:35, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04