Cestou necestou kolem nekolem?

Cestou necestou kolem nekolem?
Praha, Nábřeží Kapitána Jaroše. Tomáš Cach a Jiří Žák.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Předem bych chtěl konstatovat, že moje úvahy o cestováním nejsou a nemohou být nezávislé, chtěl bych spíše vyprovokovat zamyšlení nad tím zda je lepší cestovat po těch našich hezkých českých komunikacích na kole či raději autem.

Jak na to

Cyklojízdy

Praha

Brno

Olomouc

Bratislava

Cyklojízdy ve světě

Critical Mass

Horydoly podporují pražské cyklojízdy.

Jako cyklista bych samozřejmě s chutí smazal všechna auta z povrchu světa, protože kromě toho že páchnou a ucpávají silnice, způsobují ošklivé úrazy sobě a všem ostatním účastníkům provozu s poněkud menší pohotovostní hmotností a "měkčí schránkou", což jsou zejména cyklisté.

Kritické momenty

Vlastně bych měl rovnou říct, že jsem tento názor sdílel až do okamžiku, kdy jsem si začal víc všímat chování cyklistů samotných a snad ani ne vůči autům (laskavý řidič promine) ale spíše vzájemně vůči sobě.

Chtěl bych proto nabídnout k posouzení kritické momenty, se kterými jsem se při cestách na kole setkal a se kterými se dříve či později setká každý cyklista.

Cyklostezka je mýtus. Může na ni každý, tedy i děti, psi, bruslaři, chodci, běžci, maminky s kočárky, úchylové v dlouhých kabátech – upřímně nechápu proč se to jmenuje "cyklostezka." Snad mi to jednou někdo vysvětlí. Viděl jsem i absurdně značené cyklostezky v malých obcích, které vedly po levé straně silnice asi v délce 20 metrů a sloužily v podstatě jako vycházkové korzo s lavičkami na odpočinutí.

Pominu vyhlášku, která praví, že máte povinnost takovou stezku přednostně použít. Pominu i bezpečnost, kdy kvůli pár metrům musíte dvakrát křižovat silnici. Zřejmě někdy zvítězí dotace z rozpočtu nad zdravým rozumem.

Cyklostezka je riziko. Tak toto je moje zkušenost z cest, kdy první potíž vzniká s nerozlišením typu cyklostezky. Začnete na asfaltu a skončíte na polní cestě rozježděné od traktorů. Marně si lámete hlavu nad tím, jestli je to legrace, nebo to opravdu někam povede. Naštěstí každá cyklostezka jednou dosáhne silnice a dá se pak pokračovat lidštěji.

Pokud někdo z vás zkusil vyjet po Znojemské vinařské stezce, udělal si obrázek o jejím stavu. Úzká rozmlácená silnice, kde místy i náklaďák má problém projet a neurvat kolo. Život cyklisty je tvrdej.

Cyklostezka není bezpečná. Samozřejmě bezpečnost je relativní. Ale pokud budete slečna a pojedete za soumraku z centra Brna třeba po cyklostezce na Bystrc, která vede místy lesem, rozhodně si zopakujte základy sebeobrany a zkontrolujte nabití paralyzéru. Pokud vás někdo přepadne, s největší pravděpodobností se do rána pomoci nedočkáte. Na silnici s provozem je přece jen šance, že někdo zastaví a pomůže, větší.

Je vůbec cyklostezka potřeba? Podle mě určitě je. Ale měla by být, stejně jako třeba poslední dobou tak diskutovaná dálnice D1, dimenzovaná na plánované zatížení“ a mít například vyhrazené pruhy pro pěší a pro kola.

Obvykle budovaný laciný úzký chodníček sice vyhovuje normám, ale způsobuje útoky psů, kteří se pochopitelně vyděsí, když těsně kolem nich projede kolo, a úrazy, pokud dojde ke srážce. Měla by vést plánovaně odněkud někam a bezpečně spojovat uzlové body.

Snad si někdo z radních uvědomí, že stejně jako poškozené auto na špatné vozovce, které může být důvodem k žalobě a vymáhání náhrady škody po Správě silnic, tak i zranění na cyklostezce vlivem jejích špatných bezpečnostních parametrů může vést v vymáhání náhrady škody či bolestného. Asi i toto je důvod, proč Brno buduje nové cyklostezky tak pomalu.

Cyklistické ráje

S melancholií a slzou v oku vzpomínám na svoji první návštěvu Vídně v roce 1989, kde na řadě míst vedl podél silnice speciální pruh pro kola. Tehdy jsem vůbec nechápal, proč tam ten pruh vlastně je, dokud na mě nezazvonilo první kolo.

Vůbec nemluvím o Dánsku, které jsem navštívil dvakrát a které je v oblasti cestování na kole o několik generací dál. Pás pro kola je zde samozřejmostí i na nejfrekventovanějších křižovatkách a jeho využití při cestě na kole do zaměstnání je nevídané.

Psi, chodci, řidiči, cyklisté

Jaké je chování cyklistů vůči sobě? Bohužel jsem se zklamal, věřil jsem, že jsou cyklisté neposkvrnění. To až do doby, kdy se kamarádku snažil srazit z kola jiný cyklista prostě za to, že ho předjela. Najezdí ročně přes 5000 km a těžko se jí konkuruje.

Zřejmě to měla být osobitá legrace. Dopadla dobře, náraz ustála a šok rozšlapala. Takže už nepodléhám omylu i mezi námi jsou špatní řidiči.

Na druhou stranu mi několikrát nabídli cyklisté pomoc při defektech a já sám jsem tak několikrát učinil také. Asi bych ještě neměl cyklistický národ zatracovat.

A co k motoristům? Naše chování vůči motoristům komentovat nebudu. Já sám jsem zastáncem názoru, že platím daně a mám proto právo užívat vozovku stejně jako motoristé. Takže pokud na mě někdo divoce troubí, protože zrovna objíždím výmol a nemůže mě předjet, pak má prostě smůlu. Pomalu proto začínám chápat cyklisty, kteří jezdí se sluchátky na uších. Pokud do nich narazí auto, stejně tomu nezabrání a aspoň se tak neleknou.

Zab ho!

Jak se chovají motoristé k nám? Neznám případ, kdy by cyklista zabil motoristu. Bohužel sám jsem byl svědkem toho, jak je to snadné naopak. Auto mělo pouze promáčklé přední sklo a rozbitý reflektor. Cyklista ležel pod plachtou. Mnohokrát jsem byl v situaci, kdy se mě někdo pokoušel srazit autem z kola, řidiči na mě úmyslně najížděli, sprostě mi nadávali, jeden se chtěl i prát.

Přesto všechno miluji jízdu na kole a beru ji se vším, co k ní patří. Tedy i s autobusy a kamióny, které vás v 90 % případů přirazí v půlce předjíždění na obrubník či strčí do příkopu, protože už jim tam něco jede. Pomůže pořízení zbrojního pasu, kde následně může být střelba v takových situacích přiměřená obrana při ochraně života? Nebo lze raději doporučit pořízení diskmena s pořádným antišokem (speciálně na české silnice) a začít si to ježdění užívat bez aut?

Připadá Vám to poněkud ironické? Snad ano. Jenže kdo by chtěl vyměnit kolo za motor?

Článek je publikován s laskavým svolením brněnského klubu Bicybo

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pravidla
Vyhláška silničního provozu jasně říká, že cyklista je povinen užívat pravého okraje vozovky. Dokonce nesmí jet ani dva cyklisté vedle sebe, natož aby si to někdo hasil prostředkem jízdního pruhu. Za případné problémy si pak cyklista může čistě sám.
  • Autor speleo
  • Datum a čas 29.7.2005 08:42
Reaguj
"Tedy i s autobusy a kamióny, které vás v 90 % případů přirazí v půlce předjíždění na obrubník či strčí do příkopu, protože už jim tam něco jede." Ja mam naopak s kamiony relativne dobre zkusenosti-z te vysky maji prehled a predjizdi, kdyz je to bezpecne. Na mych cestach do prace me daleko vice ohrozuji ridici osobaku, kteri predjizdi hodne natesno. Cloveku pomalu nezbude nic jineho, nez se agresivne nacpat do puli vozovky, aby ho nebylo mozne predjet, kdyz je neco v protismeru.
  • Autor Radek J.
  • Datum a čas 27.7.2005 10:16
Reaguj
radní na kolech nejezdí
Skvělý článek. Demonstrativní cyklojízdy jsou potřeba jako sůl, jinak si radní, kteří o NEbudování cyklostezek rozhodují, budou myslet, že na kolech jezdí pár bláznů. V Brně např. pořádají cyklojízdu Děti Země na Den bez aut v září. Přidejte se. A taky je potřeba zastupitelům psát a psát a psát.
  • Autor Ctirad, Outdooring.cz
  • Datum a čas 23.7.2005 11:48
Reaguj
Úplně z mé duše
Článek mě doslova oslovil a vyjadřuje 100procentně můj názor. Jen bych doplnil, že problém se stává ještě více nepříjemný pokud chce cyklista na kole zároveň smysluplně sportovat ...
  • Autor Tonik
  • Datum a čas 21.7.2005 09:56
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

NIZOZEMSKO Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

Tři flow traily s přídavkem kamenných sekcí vedou z kopců nad Sušicí. Vyšlápnout si nahoru musíte sami, abyste se dolů spustili s větrem o závod. 
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

Zimní ježdění na kole a koloběžce vyžaduje přiměřené oblečení. "Jestli se zpotíš, zemřeš," držíme se eskymáckého pravidla. Zároveň se musíme udržet v teple. Do konceptu naší cykloturistiky zapadají rukavice Van Rysel Triban. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 19.-21.2. 19.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.

Diskuse

Stay Updated: Trust Walle... Chris, 21.2.2024 7:33, 117 příspěvků
The first-class CBD products Martinhak, 21.2.2024 3:16, 3 příspěvky
The conquer CBD products Martinhak, 21.2.2024 1:03, 1 příspěvek
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44
Mše zamilovaných na Vyšeh... Horydoly Open, 15.2.2024 8:43
Kaňkovský masopust Horydoly Open, 15.2.2024 8:41