Cyklistův krkonošský sen

Cyklistův krkonošský sen
Cesta mezi Voseckou boudou a rozcestím U Čtyř pánů.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

Cyklistům v Krkonoších se blýská na lepší časy. Možná už letos, ale nejspíš příští rok, by měli ochránci přírody pustit vyznavače horských kol do přírody. Správa Krkonošského národního parku se spojila s Českou mountainbikovou asociací a připravuje několik terénních okruhů po úzkých lesních cestách.

Jak na to

Hanka Hermová (30 let) vystudovala životní prostředí, urbanismus a územní plánování. V České mountainbikové asociaci je manažerkou projektu Lesní stezky a poradce pro krajinu. Dříve byla redaktorou Ekolistu a referentkou Agentury ochrany přírody a krajiny.

Hanka Hermová je manažerkou České mountainbikové asociace. Vedla jednání o připravovaných terénních trasách pro horskou cyklistiku v Krkonoších spolu ředitelem Tomášem Kvasničkou.

O čem jste jednali se Správou Krkonošského národního parku?

Správa nás oslovila s žádostí o spolupráci při vytipovávání vhodných stezek ve 3. zóně národního parku a ochranném pásmu, které by mohly být zpřístupněny bajkerům. Rozhodnutí vyjít vstříc bajkerům si velmi vážíme. Krkonoše jsou prvním národním parkem v Česku, který začal pracovat s faktem, že cyklisté vyhledávají i jiné cesty než jen široké a asfaltové.

Co konkrétního jste probírali?

Zatím jsme měli dvě jednání spíše na obecné úrovni, jaký bude v této záležitosti nejvhodnější postup. Vysvětlili jsme, co bude zpřístupnění stezek obnášet a na jaké stezky se při vytipovávání zaměřit. Vhodné úseky stezek a spojovacích cest vyhledávají zaměstnanci Správy Krkonošského národního parku, kteří znají terén do detailů, a také místní bajkeři, kteří se ozvali na výzvu České mountainbikové asociace.

Už jsou nějaké výsledky z jednání?

Musím říci, že KRNAP ve vytipovávání stezek zatím nad bajkery vede. Už má v mapách zakresleno několik návrhů konkrétních okruhů, o kterých budeme dále společně jednat. Na obranu bajkerů je však nutno říct, že jde o dobrovolníky, kteří se hledání stezek věnují ve volném čase.

Jak se to letos projeví na cyklistice v Krkonoších?

Těžko lze odhadnout, jestli budou vybrané stezky zprovozněné již letos, protože na nich bude ještě hodně práce. Kromě samotného vytipování stezek bude potřeba nové trasy vyznačit v terénu a zanést do map. Také zatím nevíme, v jakém stavu stezky jsou. Možná bude nutné odstranit spadané kmeny nebo provést základní opravy tam, kde je poškozená konstrukce stezky. Nejpozději však plánujeme okruhy zprovoznit začátkem příští sezóny.

Ještě možné ony okruhy aspoň charakterizovat?

Mělo by se jednat o okruhy umožňující několikahodinovou až půldenní projížďku, podle individuální zdatnosti. Budou složené z úzkých stezek a spojovacích cest. Pokud to umožní podmínky v terénu, chtěli bychom, aby některé okruhy byly technicky lehčí a některé obtížnější, aby si každý mohl vybrat, co mu bude lépe vyhovovat. Kde okruhy budou, zatím nevíme. Shodli jsme se na tom, že by bylo dobré, kdyby vzniklo po jednom až dvou okruzích v západní, střední i východní části Krkonoš.

Letošní změny v KRNAPu na HORYDOLY

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Chceme pustit skialpinisty do Krkonoš, ale neřekneme kam

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Chvála dobrovolníkům
Nebo před půl rokem na HORYDOLY: Singltrek pod Smrkem v Jizerkách. IDNES má "trochu" zpoždění.
Reaguj
Re: Re: Chvála dobrovolníkům
Hanko, já s vámi v zásadě souhlasím, ostatně s TK opakovaně a možná i s vámi jsme o tom už debatovali. Dlouhou diskusi určitě zahajovat nebudu, a pokud ano, pak rozhodně nikoli v tomto prostředí. Ochrana přírody má jistě velké dluhy v práci s veřejností a obecně v interpretaci. Záměrně píšu "dluhy" a ne "rezervy", protože s průměrnými 10-15 pracovníky na průměrné Správě CHKO a ročními provozními náklady (pochopitelně bez mezd) na pracovníka 40 tis.Kč prostě žádný zázrak nevymyslíte. To je vada opravdu systémová a pouze částečně vnitřní z pohledu rezortu životního prostředí. Rozhodně pak to zpravidla není "zásluha" konkrétních pracovišť a pracovníků, kteří to ovšem schytají i s nekorektními úroky (a na jejich chuti do práce navíc přitom hodně závisí, zda se alespoň něco trochu posune k lepšímu). To není ublíženecké stěžování si, ale neutrální konstatování stavu věcí. Naštěstí se občas blýskne na časy - jistá naděje na konkrétní změnu může být třeba v připravovaném programu "Domů přírody" - návštěvnických středisek, která nemají být pouze klasickými "Íčky" nebo muzei, ale opravdovými návštěvnickými branami do chráněných území. Ale to už zavání pozitivní informací, takže to budeme muset pořešit někde jinde :-). Těším se na setkání, nejlépe někde na kole. (třeba pro ostatní http://cestovani.idnes.cz/singltrek-v-jizerkach-nova-era-cykloturistiky-v-cesku-p1n-/ig_kolo.asp?c=A100420_153914_ig_kolo_tom )Zdraví JH
 • Autor J.Hušek
 • Datum a čas 23.4.2010 14:17
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduchý dotaz pro úředníka hlínu.
....co to máte za sokle, pane učiteli ? Norské ski,majetek hraběte Vajnach - pomůcka v práci lesníků !!! Ale vy nejste, hraběcí lesník !!! A co má být ??? Ten pašerák dělá zrovinka takovou stopu jako vy, jak nám dokážete, že to nejste vy ??? Ale pánové, já mám dokázat co nejsem ??? Promiňte, ale takové důkazy se nežádají ani u C.K. soudu !!! Ale co není, může být, ostatně to u mě vý každá žáček...................
 • Autor Krakonoš a lyžníci
 • Datum a čas 23.4.2010 08:38
Reaguj
Re: Chvála dobrovolníkům
Pane Hušku, máte pravdu, dost jsem to zjednodušila. Myslela jsem to tak, že pracovníci KRNAPu znají terén do detailů ze své práce a pohybují se v daném terénu v rámci své práce. To, že k tomu vytipovávají stezky, je nadstavba. Bajkeři, kteří se nám ozvali, ale pracují někde úplně jinde, někteří taky v Praze, a do terénu se dostanou zákonitě mnohem míň, jejich denní chleba je něco úplně jiného.Jo, ze zjednodušení se stávají nepřesnosti.Nicméně neodpoustím si poznamenat, že to, že česká ochrana přírody v oficiálním pojetí rezignovala na správu návštěvnického zážitku (a tím není myšlen ani turismus ani sportovní a rekreační vyžití), považujeme s kolegou TK za závažný systémový problém. Ona to ochrana přírody ve výsledku nakonec stejně nějak řešit musí, nebo to za ni někdo řešit musí, ale není to koncepční přístup. Ale to by bylo na dlouhou diskuzi.
 • Autor Hanka Hermová
 • Datum a čas 22.4.2010 15:51
Reaguj
Chvála dobrovolníkům
"Dyskutovat s anonimami" nemá smysl a nebudu se do téhle pokleslé taškařice zapojovat. Nicméně jednu glosu k vlastnímu rozhovoru si dovolím. Citace: "Musím říci, že KRNAP ve vytipovávání stezek zatím nad bajkery vede. Už má v mapách zakresleno několik návrhů konkrétních okruhů, o kterých budeme dále společně jednat. Na obranu bajkerů je však nutno říct, že jde o dobrovolníky, kteří se hledání stezek věnují ve volném čase." je poněkud zavádějící a jenom potvrzuje zkreslené představy veřejnosti - tím spíše, že se jí mimoděk dopustila Hanka, která se v problému orientuje velmi dobře a má praxi u státní Agentury ochrany přírody a krajiny. K věci: chápu, že bajkeři se věnují hledání stezek ve volném čase. Správa KRNAP (a stejně tak Správy CHKO) je organizací, která se z odborného a státně správního pohledu stará o ochranu přírody a krajiny, rozhodně nemá v zakládací listině cestovní ruch a péči o sportovní a rekreační vyžití národa. Proto aktivity Správy při tipování tras jsou také dobrovolné a nadmíru vstřícné vůči cyklistům. Vysmívaní referenti to dělají fakticky ve svém volnu, je směšné si představit, že jim jejich šéf ubere nějakou jinou práci a povinnost proto, že zrovna trasují pro ČEMBA singltrek. Ale dobře jim tak - za dobrý skutek náleží spravedlivý trest!
 • Autor Jiří Hušek
 • Datum a čas 22.4.2010 14:02
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduchý dotaz pro úředníka hlínu.
Vladimír "Hlína" Vršovský je hlavní lesník Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Mj. horolezec a běžkař.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduchý dotaz pro úředníka hlínu.
Dík za obhajobu mého názoru, ale asi to bude zbytečné. Za tím co jsem napsal si stojím. Pan úředník hlína všechny zná a do problému vidí a když se má s náma o tento problém podělit, tak už tam zase nedělá a vyjadřovat se nebude, neb by to nebylo korektní. To je k smíchu. Takovéto chování je ve slovníku pojmenované pod slovem ---- ALIBISMUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Když nechci diskutovat a odpovídat na nepříjemné otázky na které odpovídat nechci, tak nemám dělat chytrolína a všeználka, který do všeho vidí. Na rozdíl od nás.
 • Autor NMP
 • Datum a čas 22.4.2010 11:17
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduchý dotaz pro úředníka hlínu.
S odvoláním na vaši větu, že tato diskuse se začíná oddalovat od tématu (s čímž už od začátku souhlasím), si dovolím tuto diskusi ukončit, neboť vše, co jsem chtěla říct, jsem už řekla. Zdravím Vás. Anna Lhotská
 • Autor Anna
 • Datum a čas 22.4.2010 11:07
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduchý dotaz pro úředníka hlínu.
Anno, naše diskuse se začíná dost oddalovat od problému. Pan Hlína ve svém prvním příspěvku své jméno neuvedl, to za prvé. Za druhé, cituji : ..někdo tady zjevně podává zkreslené informace, někdo tady zjevně píše o něčem, o čem nic neví, nebo nechce vědět. A kolik těch KRNAPů vlastně je - ten krkonošský, nebo ten turecký........atd....ty lidi osobně znám.....atd... nebudu to dále přepisovat. Touto větou se pan Hlína prezentoval jako člověk, který o problému něco zná a je s ním seznámen. Na rozdíl od K.T. a těch pisatelů, kterým se práce KRNAPu nezdá a o problému vlastně nic neví. Pak následovala jednoduchá otázka NMP a na tu pan Hlína odpověděl, že tam nepracuje a že by jeho názor nabyl vůči KRNAPu korektní. Mě by také zajímalo proč by to nebylo korektní. To se nechce před kolegy shodit, nebo si nechce dělat zbytečně zlou krev ? To je celkem jedno. Dále píšete že tato diskuse není k problému. Já si zase myslím že je. Souvislost to má právě s tím časem, který je nutný k posouzení. Domy za desítky milionů jsou posouzeny a schváleny během roku a trasy pro bikery a lyžaře se řeší od převratu. To je ta souvislost a to je oč tu běží. Teda alespoň podle mě. Za pana NMP nemluvím. Myslím, že na jednom se tady shodnem všichni - a to je, aby ta jednání byla už konečně úspěšná a člověk si mohl legálně v Krkonoších zalyžovat a zakolovat či jak se to správně řekne.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 22.4.2010 11:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduchý dotaz pro úředníka hlínu.
Petře, moje odpověď na vaši otázku zní: Ano, to co uvádíte se mi zdá divné, ale nemám úplně přesné informace a nevím, kdo, kdy a jak rozhodoval. A hlavně je to v souvislosti s tímto a dalšími články na serveru HD, irelevantní. Po přečtení tohoto článku a diskuse však mohu s jistotou tvrdit, že pisatel Hlina, který níže v diskusi uvádí své občanské jméno, a který jasně říká že pracuje na jiném VCHÚ než v Krkonoších, nemá z uváděnými kauzami pracovně nic společného. Na svůj soukromý názor na své přátelé má stejné právo,jako my ostatní a nemůže být za to osočován z alibismu. Nebo snad chcete tvrdit, že:..."drtivá většina lidí v Krkonoších si myslí", že pan Hlína je alibista....atd.?
 • Autor Anna
 • Datum a čas 22.4.2010 10:31
Reaguj
Celkem 39 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

SVOBODA NAD ÚPOU Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Z Rakovníka přes Křivoklát do Prahy po cyklostezkách

Bike Maraton Vysočina otevřel registraci

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Cyklonovinky 2021

Cyklonovinky 2021

VLTAVSKÁ CYKLOSTEZKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

SVOBODA NAD ÚPOU Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Z Rakovníka přes Křivoklát do Prahy po cyklostezkách

Z Rakovníka přes Křivoklát do Prahy po cyklostezkách

NOVÉ FOTKY Do Rakovníka se Pražáci dostanou pohodlně vlakem s přestupem v Berouně. Všechny spoje jsou vybaveny vagóny na přepravu jízdních kol a koloběžek. Nazpátek mají k dispozici 80 kilometrů cyklostezek skoro po rovině.
Bike Maraton Vysočina otevřel registraci

Bike Maraton Vysočina otevřel registraci

Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2021 se letos koná v sobotu 11. září v Kněžicích nedaleko Jihlavy. Cyklomaraton na horských kolech je otevřený pro všechny kategorie závodníků. Registrovat se můžete již teď.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 30.5.
3D Challenge - duatlon Doubravka Běh, kolo - štafety 5.6.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22