Dlouhé kopce okolo Kvildy

Dlouhé kopce okolo Kvildy
SDÍLEJ:
Pokud jste ještě nestihli objevit Šumavu na kole, vězte, že byste to měli napravit co nejdříve. Skvělou dobou pro objevování je jaro nebo babí léto, kdy nepanují horka, ale dny jsou dost dlouhé. Do hor se letos dá vyrazit již teď v dubnu. Současně je třeba počítat s tím, že se nacházíte na jednom z vůbec nejstudenějších míst naší republiky, a tak není radno podcenit počasí.
Jak na to

Doprava

Do Kvildy musíte přijet po vlastní ose, nebo přivezete kolo v osobním autě. V létě je nejvýhodnější využít cyklobusu.

Vybavení

Doporučujeme kompletní bikerskou výzbroj. Nezbytností je solidní horské kolo, přilba, mapa a bunda do batohu. Nanejvýš vhodné jsou cyklistické rukavičky, cyklistický dres, nářadí, lepící souprava a nouzová červená blikačka. Nezapomeňte také na nouzové jídlo a pití. Restaurací potkáte po cestě dost.

Náročnost

Devadesátikilometrová túra nabízí neustálá klesání a stoupání. Sjezdy nejsou příliš náročné na techniku jízdy, terén není obtížný. Potřebujete tedy především vytrvalé nohy, silné plíce a základní zkušenosti s delšími jízdami.

Můžete sice se snažit poznat tenhle kout pěšky, ale díky malému automobilovému provozu na silnicích, které jsou jinak velmi pěkně udržované, a hlavně díky bohaté síti cyklotras a cyklostezek po zavřených asfaltkách, štěrkových cestách i lesních cestičkách, je mnohem lepší si vzít sebou horské nebo trekingové kolo.

Paradoxně hlavně díky železné oponě a blízkosti hraničního pásma se sem člověk dlouho nedostal a vydává se sem ve velkém množství teprve teď, a tak je příroda téměř nedotčená, co se týče monstrózních hotelů a restaurací.

S sebou jen pití a něco k zakousnutí

Vybavení na celodenní výlet lze na Šumavě hodně zredukovat, všude je civilizace. Když pořádně šlápnete do pedálů, tak za hodinu, maximálně dvě jste doma.

Míst, kde přestát bouřku se najde taky dost, i vodu sem tam lze doplnit, v nejhorším můžete vzít vodu z potoka a pro jistotu do ní hodit desinfekční tabletu.

Stačí jedna pumpička, jedno lepení a jeden multiklíč. Jakoukoliv složitější opravu je stejně lepší dělat v teple doma, nebo ji přenechat specializovanému cykloservisu. Oblečení se dá redukovat na funkční cyklistické prádlo a jedno triko navíc pod dres.

Tříjezerní slať

Pokud nechcete za den ujet přes stovku kilometrů, tak jsou všechny výlety na pár hodin. Průměrná rychlost se při sportovním stylu jízda dá udržet na 18-20 km/h, při hornatosti 5 %. Pro srovnání - kolem Prahy jsou to tak dvě procenta. Záleží, jak moc se staví, fotí, svačí, odpočívá...

Po ránu nasedáte na kola a jedete z Kvildy do kopce na Filipovu Huť a z kopce do Modravy po silnici. Sice žádná auta nejezdí, ale než chrtit kilometry, raději budete koukat po přírodě.

Z Javoří pily šlapete do kopce na Tříjezerní slať, které bez zastávky prosvištíte a zase hurá dál. První zastávkou je tedy až Poledník a na něm rozhledna, cedule sice láká na viditelnost Alp, ale musíte mít sakra štěstí, abyste tam dohlédli.

Prášilské jezero

Z Poledníku, na který si každý výškový metr v lese po rozbité cestě poctivě vypotíte, okamžitě ztrácíte výšku a celkem krátkým, ale dost prudkým sjezdem jedete směrem na Prášily.

K Prášilskému jezírku se posledních pět set metrů musí jít pěšky. Buď budete doufat, že vám zamčené kolo někdo neukradne, nebo aspoň neočeše, a nebo musí kolo na rameno a hurá vzhůru. Cesta je to dost kamenitá, pekelně se pronese, ale jezero stojí za pohled.

Rychle na Antýgl

Od jezírka jdete opět na cestu a během sjezdu o brzdu ani nezavadíte. Podmínkou je skákat přes žlábky na odvod vody a vymletá koryta.

Na silnici z Prášil do Srní hodnotíte čas a podle sil výlet prodlužujete. Před Srním odbočujete a podél Vchynicko-Tetovského kanálu jedete proti proudu k Antýglu.

Mezi Antýglem a Čeňkovou pilou je pro cyklisty vjezd zakázán. Sice tam vede široká cesta pro auta k Turnerově chatě, ale chodců je hodně, a to i těch zmatených a pomalých. Ochranáři tam občas nějakého cyklistu chytnou.

Zakázaná Vydra

V rámci udržování dobrých vztahů s chodci je vhodné zákaz respektovat a kolo tlačit. Ono jak je to z kopce, tak by se tam dalo jet bezpečně přes šedesát a to už by nestíhali uskakovat ani ti, co mají reflexy dost rychlé. Současně si cyklista vychutná procházku Povydřím. Chrti nechť tento úsek případně objedou přes Srní na Čeňkovu pilu po silnici.

U Čeňkovy pily míjíte soutok Vydry a Křemelné, a jedete podle Otavy, která se rodí právě na tomto soutoku, skoro až do Rejštejna. Z Myších domků nezbývá než pomýšlet na návrat.

Zabijáckým stoupáním přes Svojše, Zhůří a Horskou Kvildu se probojujete na kopec mezi Kvildou a Horskou Kvildou a dojíždíte utahaní na start cyklistického výletu.

Celá trasa má něco kolem devadesáti kilometrů. Poslední stoupání bylo 520 metrů na osmi kilometrech. Po sedmdesáti kilometrech si snad ani nedokážete představit nic horšího, než se ploužit do pěkného táhlého kopce s 9% stoupání a odčítat doslova po metrech, kolik ještě chybí.

Popis cyklovýletu vyšel v šumavském díle Outdoorového průvodce

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Z Antýglu dolů podel Vydry.
Jeeeje, to se nam zase nekdo urazene vzteka:-))))ale ale clovece, nac si takto kratit zivot nervama:-)
  • Autor chodec i cyklista
  • Datum a čas 27.7.2008 12:03
Reaguj
Z Antýglu dolů podel Vydry.
Myslím, že autor už napsal, že podél Vydry z Antýglu k Čeňkovce se má kolo tlačit. I když jedete ohleduplně, tak by Vám neměli chodci jen dát najevo, co si myslí, ale vzít Vás trekovkou po zádech. Tam je to totíž víceméně promenáda pro rodiny s dětmi a také s kočárky. Takže alespoň jednou laskavě něco respektujte!
  • Autor petrz
  • Datum a čas 12.4.2007 13:23
Reaguj
doplneni...
Asi se to neslusi, ale par poznamek, jak se taky da jet, kdyz moc nedodrzujete predpisy. Na Polednik vede z Modravy asfaltka, podle hranice, velmi slusna. Jediny problem je, ze tam je zakaz vjezdu. Obdobne cesta dolu z Antyglu je na kolo velmi pekna, siroka, rovna, podle reky to je krasne svezeni. Bohuzel opet zakaz vjezdu a navic spousta turistu, takze i kdyz pojedete velmi ohleduplne (coz si troufam tvrdit, ze jezdim, obzvlaste na favoritu s brasnama), tak vam turisti daji zretelne najevo, co si mysli.
  • Autor jx zero
  • Datum a čas 11.4.2007 16:02
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Jeseníky AKTUÁLNĚ 2021

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2021

BÍLÝ SLOUP Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.... celý článek

Cyklonovinky 2021

Silniční elektrokolo Argon Subito E-Road

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Mladý cyklista spadl pod sekačku na silnici

Mladý cyklista spadl pod sekačku na silnici

Pod zemědělskou sekačku spadl 18letý cyklista v Mezilesí nedaleko Náchoda. Při tragické dopravní nehodě zahynul. Když míjel protijedoucí žací stroj, nezvládl řízení a upadl pod něj. 
Chtěl zavraždit cyklistu a vyvázl jen s podmínkou

Chtěl zavraždit cyklistu a vyvázl jen s podmínkou

Podmínečný trest za úmylsné najetí do cyklisty dostal řidič Martin Komorník. Před třemi lety srazil cyklistu z kola. Následně byla jeho oběť dvakrát operována v celkové narkóze. 
Bike Maraton Vysočina odstartuje pod záštitou šéfa senátu

Bike Maraton Vysočina odstartuje pod záštitou šéfa senátu

Už za dva týdny se v Kněžicích uskuteční tradiční cyklistické závody Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2021. Letošní šestnáctý ročník se koná pod záštitou Miloše Vystrčila, předsedy Senátu Parlamentu České republiky.
Senior na elektrokole zavinil havárii a zahynul

Senior na elektrokole zavinil havárii a zahynul

ČERNÁ VDOVA Senior na elektrokole vjel do protisměru, zavinil havárii s jiným cyklistou, a sám při tom zemřel. Policie uvádí, že se nevěnoval řízení.
Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Neuvěřitelně brutální trestný čin se stal v Havířově. Nezletilou cyklistku, která jela po chodníku, schválně srazila pod autobus starší chodkyně. Jen shodou šťastných náhod autobus dívku nepřejel. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Galasova cyklojízda Praha, Folimanka   7.10. 18:00
ČT Author cup - cyklomaraton Bedřichov Horská kola 9.10.
Plzeňská amatérská liga horských kol Ejpovice Horská kola 9.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55