Elektrické koloběžky a elektrokola 2023

Elektrické koloběžky a elektrokola 2023
Kuba jede lesní stezkou nad Radotínem na elektrokole KTM Macina Race.
Autor snímku Adam Maršál - Nedori
SDÍLEJ:

ŠKODA KONČÍ S ELEKTROSKÚTRY Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

21. května

Skútry BeRider od Škodovky končí

Škoda Auto DigiLab oznámila ukončení provozu sdílených skútrů BeRider. Od června se už na nich nikdo nesveze. Škoda nenašla partnera, který by provoz zaplatil ze soukromé ani veřejné sféry. Služba trvala jen čtyři roky. "Hledání ekologických řešení v oblasti mikromobility je jedním z klíčových úkolů Škoda Auto DigiLab. Naše inovační centrum tak v rámci Strategie 2025 přispívá k transformaci společnosti ŠKODA AUTO ve společnost přinášející chytrá řešení mobility podle motta Simply Clever," chlubila se Škodovka ústy ředitele pro digitalizaci Andre Wehnera roku 2019.

Elektroskútry Torrot ujedou na jedno nabití 70 km, jízda stojí 5 Kč/km.

8. května

Český Těšín: Požár cykloservisu

Baterie elektrokola samovolně vzplála v cykloservisu v Českém Těšíně. Od ní se rozhořel požár. Celková škoda se pohybuje okolo milionu korun.

7. dubna

Francie: Schizofrenie elektrických koloběžek 

Francouzi koupili pro osobní potřebu 900 tisíc (rok 2021) a 750 tisíc (2022) elektrických koloběžek. Uvedl deník Le Monde. Pařížané odhlasovali zákaz půjčování elektrických koloběžek v Paříži. Referenda se zúčastnilo pouze 8 % oprávněných obyvatel a z nich bylo 90 % pro zákaz. Uvedla televize BBC.

31. března

Evropa: sdílená mobilita za 3,1 miliardy eur

Sdílená mobilita dosáhla v Evropě tržby 3,1 miliardy eur za rok 2022. Odhaduje to specializovaný web Fluctuo. Polovinu z toho činí elektrokoloběžky, třetinu kola a elektrokola a zbytek auta a skútry. 

Sdílená mobilita v Evropě 2022.

30. března

Německo: horská kola jen na elektřinu 

90 % prodaných horských kol v Německu má elektrický motor. Vloni se prodalo 836 000 elektrokol z celkových 931 600 horských kol.

6. února

Španělsko: V Madridu platí licence na sdílené elektrokoloběžky jen pro 3 firmy

Madrid vydal licence na provozování sdílených elektrokoloběžek pro Dott, Lime a Tier. Licence platí na tři roky a po tuto dobu ji nezíská žádná další firma.

1. února

Španělsko: zákaz elektrokoloběžek v MHD Barcelona 

Ode dneška po dobu 6 měsíců není možný vjezd elektrokoloběžek a elektrických monokol do městské hromadné dopravy v Barceloně. Po této době začne platit nařízení o přístupu veřejné dopravě k elektrickým koloběžkám a dalším vozidlům osobní mobility. Kvůli výbuchu elektrického skútru v železničním vagónu Generalitat de Catalunya loni 17. listopadu o tom rozhodlo představenstvo dopravní organizace ATM v Barceloně.

Zákaz převážení elektrokoloběžek a elektromonocyklů v MHD Barcelona.

31. ledna

Japonsko: přísná pravidla pro elektrokoloběžky

Japonsko upřesnilo jízdu na elektrokoloběžkách v zákoně o silničním provozu, který začne platit v polovině letošního roku. Do 16 let je jízda na elektrokoloběžce zakázaná. Nebude potřeba řidičský průkaz na koloběžky s maximální rychlostí 20 km/h a délkou maximálně 1,9 m. Jezdci musí dodržovat stejná pravidla jako cyklisté. Po chodníku mohou jet max. 6 km/h stejně jako invalidní vozíky. Nová pravidla také požadují, aby byly elektrokoloběžky vepředu i vzadu vybaveny zelenými světly, která svítí při jízdě na silnicích a v cyklopruzích a blikají na chodnících. Jiné elektrokoloběžky jsou nadále považovány za mopedy.

29. ledna

Turecko: Istanbul zabavuje elektrokoloběžky na chodnících 

Radnice istanbulské čtvrti Kadıköy na asijské straně města tvrdě zakročuje proti elektrokoloběžkám. "Každé vozidlo zaparkované na chodníku bude zabaveno," řekl starosta Şerdil Dara Odabaşı pro deník Daily Sabah. "Naším zájmem je přijmout veškerá opatření, která umožní chodcům pohodlně chodit po chodníku v Kadıköy." Obecní četnictvo zabavuje všechny koloběžky i jiná vozidla, která brání průchodu chodců. Vozidla jsou převezena do skladu a vydána majiteli až po zaplacení pokuty. Společnosti, které pronajímají elektrické koloběžky a elektrokola, dovolují softwarovým způsobem parkovat pouze na parkovištích, které vymezilo město.

17. ledna

Austrálie: hoří baterie v elektrických kolech a koloběžkách

Stovky požárů po celé Austrálii jsou spojeny s lithium-iontovými bateriemi, které se používají k napájení elektrokoloběžek, elektrokol a elektrických skútrů. Hasiči evidují každý týden nejméně tři požáry, ve kterých hrají roli tyto baterie. Zástupce hasičského a záchranného komisaře NSW Trent Curtin uvedl pro web ABC: "Je to znepokojivý trend, který vidíme podobně po celém světě - v New Yorku a v Londýně. Opravdu se obávám, že někde v Austrálii budeme svědky úmrtí v důsledku požárů lithium-iontových baterií." Podle australských úřadů je řešením regulace prodeje elektrokol a elektrokoloběžek, aby se zajistilo, že lidé budou kupovat pouze produkty v nejlepší možné kvalitě.

15. ledna

Nizozemsko: Amsterdam hledá cesty ke snížení rychlosti elektrokol

Nizozemsko, země přátelská k cyklistům, čelí hrozbě: rychlá elektrokola s konstrukční rychlostí 42 km/h způsobují stále více dopravních nehod. Při tom na cyklostezkách je ze zákona omezena rychlost na 25 km/h. Čtvrtina elektrokol v Nizozemsku však překračuje limit. Týká se to zejména mladých lidí. V zemi jezdí 5 milionů elektrokol na počet obyvatel 18 milionů. V lednu vstoupil v platnost zákon zakazující přečipovávat tovární nastavení elektrokol, zvláště zvyšovat rychlost. Rychlejší elektrokola patří do kategorie mopedů - cyklisté musejí nosit přilbu, musí jim být nejméně 16 let a musí mít řidičský průkaz.

Melanie van der Horst, náměstkyně primátora Amsterdamu pro dopravu uvádí: "Dvě třetiny obyvatel Amsterdamu nám říkají, že se v provozu necítí bezpečně. Takže více než 80 % silnic se stane zónou 30 km/h a zkoumáme omezení rychlosti na cyklostezkách. Růst elektrických vozidel znamená, že na cyklostezkách jsou obrovské rozdíly v rychlosti a studie ukazují, že to vytváří rizika." Místní populární značka elektrokol VanMoof uvádí, že změnila aplikaci, aby zákazníci nemohli nastavit vyšší rychlostní limit.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pryč s koloběžkami - po francouzsku

Paní Anne Hidalgo, starostka města Paříže po provedeném průzkumu o používání elektrických koloběžek ve městě jasně signalizovala, že město elektrické koloběžky zakáže.

Při průzkumu se 100 000 osob vyjádřilo, že by se koloběžky měly zakázat.  A ty při tom používá kolem 400 000 osob měsíčně.

Mezi použivateli je ale většina velice neukázněných, kteří se neřídí pravidly silničního provozu, také v protisměru a po chodnících a tím ohrožují ty, kteří korektně jedou automobilem anebo jdou pěšky, vezou dítě v kočárku anebo malé dítě za ruku. Spousty koloběžek je odstaveno kdekoliv –  tedy i na zcela nesmyslných místech, na zmatených hromadách, některé dokonce končí v kanálech Paříže a v Seine.

S tím chce město Paříž skončit.

Ti kteří pro koloběžky jsou, maji strach z toho, že tento krok bude příkladem pro další velká evropská města – také Berlín uvažuje o podobném kroku.

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Pravidelné zapojování se do jakékoli sportovní činnosti upevňuje zdraví a pozitivně ovlivňuje délku a kvalitu lidského života. Vztah mezi pohybem a zdravím je proto středem pozornosti lidí, kteří preferují zdravý životní styl. Jaké... celý článek

Lepší časy pro labskou vodní turistiku

Elektrické koloběžky a elektrokola 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

ČERNÁ VDOVA Cyklistu a chodkyni zasáhl padající strom u Chrasti mezi Chrudimí a Skutčí. 75letý muž podlehl těžkému zranění na místě. 64letá žena přežila, byla vrtulníkem převezena do nemocnice, ale tam skonala i ona. 
Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Konečně je to zase tu! Celý cyklistický region se skvělými traily se ponoří do nejlepší hudby, skvělé atmosféry a epických značek! Tohle je recept na Bike and Music Festival, který se
Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

K příjemným jarním aktivitám patří pobyt a sportování v přírodě na čerstvém vzduchu. Rozkvetlá zeleň, hřejivé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a pohyb vzpruží celý organismus. Příroda a sport, to je ten pravý balzám na tělo
Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Via dell'Acqua se v roce 2021 stala nejlepší zelenou cestou. v Itálii. 140 kilometrů cyklostezky je propojených modrou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél řek až k nejkrásnějším jezerům
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

PADDLEBOARD Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 3.6.
Světová cyklojízda Praha, Výstaviště Manifestace za práva cyklistů 3.6. 13:00
Úštecký masakr Úštěk u Litoměřic Orientační závod na horském kole 3.6.
Tour de Kozovazy Kozovazy Cyklistická časovka do vrchu 3.6. 14:15
Iprima Cup - cyklomaraton Dolní Morava Horská kola 3.6.
Cyklomaraton Hradec Králové Hradec Králové 4.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 10.6.
Fofr Cup Prysk  Horská kola 10.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.

Diskuse

Sněhové podmínky Šlojíř, 30.5.2023 13:20, 10 příspěvků
Winchill Michael Beranek, 30.5.2023 10:29, 4 příspěvky
naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05