Každý třetí mrtvý cyklista jel na elektrokole

Každý třetí mrtvý cyklista jel na elektrokole
Elektrokolo BlackBlock.
Autor snímku PG-Bikes.
SDÍLEJ:

Vloni zemřelo na kole 28 cyklistů a na elektrokole 12 elektrocyklistů. To je zjevný nepoměr mezi počtem jízdních kol, kterých je zhruba 5,5 milionu, a e-biků, jichž jezdí 300 tisíc.  

Kdo si nechce lámat hlavu s počítáním zlomků, nechť uváží tyto skutečnosti:

7x je větší šance, že se zabijete na elektrokole, než na kole.

Každý třetí zemřelý cyklista jel na elektrokole.

20:1 je poměr cyklistů a elektrocyklistů.

Mrtvé na silnicích eviduje Centrum dopravního výzkumu. Do smutné statistiky započítává i ty, kteří zemřeli na následky nehod v nemocnicích. Liší se tedy od čísel Policie, neboť policisté započítávají jen mrtvé na místě havárie.

Horydoly.czTECHNIKA: 18 poznámek v vašemu novému elektrokolu

Máte přečipovaný e-bike?

Dodejme, že obchodníci s elektrokoly odhadují, že 70 % elektrokol je přečipovaných. Znamená to, že jejich zákazníci si nechali přepsal software na ovládání elektrokola - zvýšili rychlost, zvětšili výkon a nemusí za jízdy šlapat.

To vede ke dvěma záležitostem. Jednak se kolo stává velmi výkonným a rychlým strojem, který mnozí nezvládnou. Potíže mají zvláště ti, kteří před tím na kole běžně nejezdili, ale také senioři a děti.

Jednak se elektrokolo stává po přečipování normálním elektroskútrem. Na to je potřeba řidičský průkaz, registrační značka, povinné ručení, povinné vybavení a skútry mají zákaz vjezdu na cyklostezky, smíšené stezky a vůbec do přírody mimo silniční komunikace.

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Jaké jsou typy elektrokol?

Dodejme, že na elektrokolech jezdí mnoho lidí, kterým nepatří do rukou řidičský průkaz. Děti si ho do 15 let nemohou udělat z principu, senioři od 65 let musejí absolvovat povinné lékařské prohlídky, někdo byl vyhozen od řidičských zkoušek, dalším soudy zakázaly na nějaký čas řídit kvůli alkoholu nebo nebezpečným dopravním přestupkům.

Horydoly.czELEKTROKOLA: Bicykly na těžkou práci nebo pro zábavu?

Co je elektrokolo?

Elektrokolo je klasické jízdní kolo doplněné o motor a baterii, které vypomáhají při jízdě.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích nařizuje:

* Funkce motoru je aktivována šlapáním, které je snímáno speciálním senzorem umístěným ve šlapacím středu. Na elektrokole tedy musíte stále šlapat, motor vám pouze pomáhá.

* Maximální rychlost elektrokola je 25 km/h s asistencí motoru. Při dosažení této rychlosti se motor vypne a vy šlapete dál jako na normálním kole. Když dojde baterie, nebo máte motor vypnutý, můžete na elektrokole šlapat jako na normálním jízdním kole. Elektrokolo je pouze o něco těžší.

Elektromotor má maximální výkon 250 W. Na elektrokolo se vztahují předpisy jako na běžná kola. Mohou jezdit po cyklostezkách, silnicích i v terénu. Helma je doporučená, ale není povinná. Osvětlení je nutné pouze za snížené viditelnosti. Na elektrokolo není třeba řidičský průkaz, technický průkaz ani evidenční značka.

Horydoly.czINSPIRACE: Proč si koupit elektrokolo?

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

To: Temelín

Jakési řešení i dnes je. Hybridní vozítka. Jen ty skopové hlavy v unii si stále e ekologií mečí stejně. Hybrid totiž umožní jízdu v obydlených osadách bez smogu a dobíjí se jízdou mimo. A i ona uhlíiková stope jde řešit. Omezit provoz aut. a motor. vozidel vůbec.Třeba i limity benzínu, nafty. Či placením za skutečná znečištění provozem aut. Měřit to dnes snad jde. A ona slavná EU XY je vpodstatě k ničemu,  protože kdo najezdí s EURO 5 desetitisíce km,  má onu uhlíkovou stopu horší než starej Wareburk či Trabant s 500km. Už dávno víme, že pro dopravu jsou nejeekologičtější vlaky, byť i motorové.  A pro nákladní obzváště. Jen dnešní rychlostí uspěchaná doba stále mele svou. Stále je lepší na dálkové trasy vlakem a v místech půjčovat kola, auta a t.d. Úspory si račte spořítat sami.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 9.11.2021 16:36
Reaguj
Elektrokola

Mám zato, že naše legislativa je pro provoz elektrokol vpodstatě vpořádku. Co tam ale vpořádku není, je jasná definice výkonu motorů. Pokud by totiž bylo jasně stanoveno oněch 250W jako maximální možný výkon motoru při daném naptětí a ne nějaký elektronicky upravený aby se i v kopcích jelo těch 25 km/h a převody či jiným omezením dána ona max. rychlost bez možnosti vypnutí,, tak  máme na cyklostezkách volno a méně havárek. Ono nakonec sám název cyklostezka hovoří jasně. Stezka pro cyklisty a ne jakékoli motorkáře. A podobně by se měla ujasnit i ona jízda v terenech, kde asi těch nehod bude ještě víc. Nakonec vše je dáno jednáním a přístupem lidí. A když  dnes dokážeme stíhat motoristy za nedodržení 1,5m, tak podobně stíhejme i vinníky cyklonehod (bezohlednost, rychlá jízda a t.d.) Prostě jakákoli motorová vozízka patří na silnice. A pokud těm slabým a jednostopým  jako elektrovozízka a mopedy chceme ulehčit, vymezujme jim samostatné pruhy.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 9.11.2021 16:18
Reaguj
To: Temelín

to řeší každý, kdo si sám navrhuje do rodinného domu hlavní jistič a  rozvaděč. pak se setká s nějakou veličinou zvanou soudobost, což je ona okřídlená "beta", která stanovuje, kolik asi toho v baráku pojede v jeden okamžik zároveň, a samozřejmě nepojedou všechny zásuvky zároveň, rozumná beta pro byt/dům bývá okolo 0,2 . velmi podobně se navrhuje jištění do bytového domu, do čtvrti, do města.  jede-li pračka v běžné domácnosti čtyři hodiny týdně, varná konvice deset minut denně, vařič půldruhé hodiny denně atakdále a tak nějak se náhordně rozumně vystřídají, drží se beta v rozumných mezích. jakmile začne celá čtvrť elektřinou topit nebo nabíjet akumulátory, posouvá se beta úplně jinam a raketově roste.

čili pro vážně míněnou elektromobilitu je kompletní přebudování rozvodné sítě nutnou podmínkou (nikoli postačující, ještě tady máme omezené zásoby některých kovů potřebných pro akumulátory atakdále)

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 5.11.2021 14:49
Reaguj
To: Temelín

Tak to máte se vším v lidském životě. Vše biologického (a možná i anorganického) se řídí pravděpodobností. Internetový provider by spadnul, kdyby se k němu připojili všichni, kdo mu platí. Rozvodná síť by se utavila, kdyby se spustily všechny existující elektrické spotřebiče. Silnice by se ucpaly, kdyby na ně vyjela všechna auta. Nebylo by co jíst, kdyby rodily všechny ženy, jak jim to těla dovolí. Umřeli bychom na obezitu, kdybychom snědli vše, na co máme chuť. Atd, atd, atd...

Reaguj
To: Temelín

A jsme u toho. Řešení nemáte. 

A tím by se mělo začít. 

On by byl totiž problém i kdyby si ta auta tady ve vsi koupilo jen 10 lidí. 

Je to jako když na jakoukoli vesnici přijede borec s mobilním katrem. Rozběhnout 10 a více Kw motor je problém. Je potřeba překlenout jističe, celý system obejít (samozřejmě s vědomím Eonu) a i tak kolikrát padá celá síť ve vsi. 

Když jsem byl na škole, tak nám učitel prakticky vysvětlil, jak je elektická síť náchylná na jakýkoli výkyv. Stačí se v jakémkoli paneláku domluvit, že třeba přesně ve 20h večer, všechny partaje zapnou rychlovarnou konvici !!! Nic jiného, jen tu konvici. A v součtu všech bytů, kdy se tam svítí, někdo pere, někdo vaří, někdo je na pc a to bohatě stačí. Ihned vypadne hlavní jistič pro celý panelák. 

A tak je to i s baterkou na kolo a podobným nabíjením. Už vidím, jak si lidé začnou doma nabíjet svoje auta. To ta síť do minuty shoří. 

Ale hlavně že máte proud pro 1 000 000 aut !!! :-) :-) 

To je jako mít svůj vlastní vagon uhlí 100km od baráku, ale na jeho dopravu do chalupy mít jen nohy a batoh. Asi by jste se moc neohřál. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 3.11.2021 14:20
Reaguj
To: Temelín

Takže asi tolik k vaší vesnické nabíječce:

- Asi si všichni hned nekoupíte elektroauta místo spalováků.

- Doteď to nikoho nepálilo, tak se to řešilo laxně. Až na tom začne ČEZ nebo kdokoliv jiný pořádně vydělávat, tak bude nabíječek dost. U dálnic a ve velkých městech to tak už funguje.

Reaguj
To: Temelín

Takže když připustíme tu nesmyslnou myšlenku, že se kdokoli vzdý vývozu a tím pádem budeme mít proudu dost, tak jak ho budete k těm zákazníkům transportovat ???

Ale prosil bych konkrétně, jak to chcete udělat.

Tady u nás na vsi (1800 obyvatel) zřídil Eon nabíjecí stanici na astronomická 2 auta a byla to anabáze asi na 3 roky. Napojit na vysokou síť, usadit desítku sloupů, instalovat transformátor, natáhnout od něj po vsi podzemní vedení o průměru mužské paže a vybudovat trafostanici (či jak se to jmenuje) přímo u nabíjecí stanice. S tím bylo spojené několikaleté plánování, výkup pozemků a zřizování věcných břemen, včetně vypracování složité projektové dokumentace. Ta se v tomto případě povedla až na 4 pokus !!!

A to se bavíme o ušmudlaných dvou kabelech pro dvě auta.

V naší obci je těch aut tak 500.

Takže asi tolik k problému distribuce proudu k nabíječce.

 • Autor Petr
 • Datum a čas 3.11.2021 13:19
Reaguj
Proudu – elektrické energie – je v ČR zatím dost.

Ta uváděná čísla jsou úplně špatně, takže z nich vyvozujete nesmyslné závěry.

Doporučuji vycházet z dat www.eru.cz

 • Autor x
 • Datum a čas 3.11.2021 11:47
Reaguj
Proudu – elektrické energie – je v ČR zatím dost.

Spotřeba v ČR se pohybuje kolem 10 TWh, export ( do Rakouska, Něměcka, Polska a na Slovensko) činí asi 11 TWh. Na exportu se dá celkem dobře vydělat.

 

Temelín vyrobil přibližně 16 TWh.

 

Největší část výroby pokryly uhelné elektrárny – 43 procent. Po plánované odstávce uhelných elektráren v roce 2025 (to jsou 4 roky!) většinu potřeby el. energie pokryje jádro. Je jasné že lukrativní export se tím sníží, protože bude pozřeba nasytit domací trh. Export se sníží – elektrické společnosti ztratí tak zisky – a tak asi budou nuceny zvýšit ceny.

 

Uvidíme jak se to vyvine?

Reaguj
To: Petr Kroupa

Obecně se ví, že ČR vyváží eletřinu zhruba v objemu výroby Temelína. To je výkon asi pro milion elektroaut. To je tak asi všechno k tomu, že nemáme proud. 

 • Autor Temelín
 • Datum a čas 3.11.2021 09:19
Reaguj
Celkem 23 příspěvků v diskuzi


Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné... celý článek

Cyklonovinky 2022

Hororová doprava v Hybernské ulici

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

RADOTÍN Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

Drama do posledních metrů cílové rovinky: takový byl jubilejní 10. ročník závodu Bike Valachy Bílá, který se jel v sobotu 11. června v beskydské Bílé. Boj o zlato nakonec o zlomky sekundy vyhrál Marek
Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Na svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa dosáhla česká triatlonistka Petra Kuříková. Obsadila v anglickém Leedsu 17. místo. 
Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.
Tour de Ralsko - cyklomaraton Mimoň Horská kola 16.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 30.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48