Lohhäuser na konci světa

Lohhäuser na konci světa
Lohhäuser, bavorská strana hranic u Mähringu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lochnerišští žili v Čechách, ale byli to všichni Němci jako polena. Faru měli ve Třech Sekerách, ale ženili se v Mähringu a poslední odpočinek tráví v Neualbenreuthu. Ve své vsi hledali konec světa, ale mnoho z nich zemřelo ve dvou světových válkách o nadvládu nad ním.

Jak na to

Doprava

Autobusem přijedeme z Mariánských Lázní do Tří Seker, nebo až do Tachovské Huti. Pěšky po silničce na západ k lesu, kde je značka zákazu vjezdujdeme . Tady můžeme případně odstavit auto.

Na vrcholu stoupání stojí po pravé straně moderní budova bývalé pohraniční roty Slatina. Za ní křižujeme další lesní silničku, která je pozůstatkem po signální stěně z ostnatého drátu, kde českoslovensští pohraničníci stříleli po lidech, kteří se chtěli dostat do svobodné země.

Mírně klesáme a po levé straně se otevírá lesní paseka. Vcházíme do bývalé obce Lohhäuser. V ostré levotočivé zatáčce máme po levé ruce obnovený pramen a po pravé altán. Na jeho místě stávala hopoda. Klesáme k centru obce, kamenný pomník stával vedle obchodu.

Pokud se od něj dáme doleva, asi po kilometru dojdeme výraznou lesní cestou k historickému  česko-bavorskému hraničnímu kameni. Od něho se dáme doprava dolů podél hraničních kamenů, až dojdeme k potoku Lohbach. Vlevo máme německé louky, vpravo českou divočinu a před sebou zbytky mlýna.

Podél zbytků mlýnského náhonu dojdeme k rybníku se zbytky dalšího mlýna a narazíme na silnici. Stoupáme po ní doprava na východ a vracíme se k bývalé hospodě a nazpátek do Tří Seker.

Pěší túra

Pokud půjdeme pěšky, jedná se o nenáročný celodenní výlet.

Na kole

Horské kolo je vhodné pro návštěvu po červené turistické značce, která vede po trase bývalé pohraniční signálky od Rozvadova do Chebu. Napojit se na ni můžeme kdekoliv, ale doporučuje vyjet z Plané do Broumova, pokračovat přes Dyleň (940 m n.m.) a Hrozňatov do Chebu.

Pokračujeme v objevování zaniklých vesnic v Českém lese na Chebsku a Mariánskolázeňsku.

Zapadlá obec

Jednou z nejzapadlejších obcí byl Lohhäuser. Jeho název pochází buď od ohně Loh, který pomohl vymýtit les pro vesnici (podobně česky Žďár), nebo brlohu či díry Loch (zapadlý kraj hluboko v lesích, kde žijí jen divoká zvířata).

Prvním stavením tu byla před 250 lety myslivna, poté přibyl mlýn, knoflíkárna, asi padesát domů, dva rybníky, pomník padlým z první světové války...

Do Bavorska je blíž

Pořád ovšem Lohhäuser byl pro České země na konci světa. Byl totiž postaven na louce až za přirozeným hraničním horským hřebenem. Do Čech to bylo daleko. Do Tří Seker, kam spadali farníci, to bylo čtrnáct kilometrů, a tak se veškeré církevní obřady odehrávaly v blízkém Bavorsku.

Do Mähringu to bylo jen čtyři kilometry po pěkné cestě mezi loukami a polemi. Do Čech (tehdy také obývaných převážně Němci), byla cesta daleká skrze les a přes hory.

Farář i jeho nadřízení z kláštera v Teplé tomu nebránili a přivírali oči, protože dobře věděli, jak těžce se tady na bavorsko-českém pomezí vydělává na chleba. Stejně tak se dívali jinam také české úřady a celníci, když lochnerišští občané nakupovali v Bavorsku a prodávali tam namletou mouku, lávové knoflíky a dřevo.

Ještě koncem 19. století totiž nebylo jasné, kudy přesně vede česko-bavorská hranice. Do té doby totiž nikoho nezajímalo pár vesnic a samot na zapadákově.

Hranice zajímaly až komunisty

I když byly po roce 1880 přesné hranice vyměřeny a svahy Českého lesa v okolí Dyleně spadající do Německa připadly nelogicky Čechám, Lohhäuser stále žil starým životem vázaným spíše do Bavor než do Čech.

Přesné hranice začaly zajímat až komunisty. Vesnice přišla za obou světových válek o mnoho mužů. Poté byli její zbylí obyvatelé, kteří byli do jednoho Němci, odsunuti. Symbolický konec vsi nastal 31. srpna 1947. Tehdy shořel mlýn. Romantická verze tohoto příběhu mluví o posledním odsunutém majiteli, který na rozloučenou přišel z německé strany hranice a hodil zápalnou láhev do mlýna, který musel opustit. Stál jen deset metrů daleko, protože mlýn byl právě tak vzdálený od státní hranice.

Koncem 40. let minulého století zbořila komunistická armáda všechny domy, v 50. letech tudy natáhla elektrický plot s vysokým napětím a v 70. letech přesunula tak zvanou signálku o pět kilometrů do vnitrozemí. Jediní, kdo se do Lohhäuseru dostali, byli od té doby horníci, kteří zde pod dozorem samopalníků rubali uranovou rudu. Důl je od 90. let uzavřen, protože se nevyplatilo v něm těžit.

Po válce byla vesnice, kde nikdo nežil, přejmenována na Slatinu. Její jméno nakonec nesla pouze pohraniční rota, která se třikrát přesunovala a její poslední podobu vidíme po pravé straně silničky od Tří Seker.

Internet o obci Lohhäuser / Slatina

Mariánskolázeňsko.cz

Hamelika.cz

Marienbad.com

Ml-listy.cz

Maehring.de

Psp.cz


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.... celý článek

Zlato na Bike Valachy vybojoval Jaroslav Kulhavý

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Objevujte s námi Poodří pěšky nebo na kole

Objevujte s námi Poodří pěšky nebo na kole

Zúčastněte se pátého ročníku Tour de aleje. Znáte Poodří jako své boty? Prověřte svůj důvtip, pozorovací schopnosti, zručnost nebo fyzickou zdatnost v naší prázdninové hře! Tato hra vás přivede na místa známá i neznámá,
Aktivní dovolená v Česku

Aktivní dovolená v Česku

K procházkám láká unikátní příroda národních parků, na pěší túry po rozmanité středoevropské krajině vás zavede nejkvalitnější evropská síť turistických značek. Na kolech lze po upravených cestách i terénem absolvovat projížďky po
Račice otevřely triatlonovou sezonu: veteráni a hvězdy

Račice otevřely triatlonovou sezonu: veteráni a hvězdy

Triatlonové sezona odstartovala rodinným ICT sprintem a intervalovým půlironmanem v Račicích. Na bezpečných tratích a za dodržení všech hygienicko-epidemiologických pravidel se postavilo na start a užilo cíle více než dvě stě účastníků.
Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

JABLONEČEK Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slunovrat Ride Praha, Rudolfinum Cyklojízda 21.6. 05:33
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Tour de aleje Poodří 8.7.-5.9. Cykloturistika 8.7.
Enduro Zadov 9.-11.7. Horská kola 9.7.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 17.7.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31