Lohhäuser na konci světa

Lohhäuser na konci světa
Lohhäuser, bavorská strana hranic u Mähringu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lochnerišští žili v Čechách, ale byli to všichni Němci jako polena. Faru měli ve Třech Sekerách, ale ženili se v Mähringu a poslední odpočinek tráví v Neualbenreuthu. Ve své vsi hledali konec světa, ale mnoho z nich zemřelo ve dvou světových válkách o nadvládu nad ním.

Jak na to

Doprava

Autobusem přijedeme z Mariánských Lázní do Tří Seker, nebo až do Tachovské Huti. Pěšky po silničce na západ k lesu, kde je značka zákazu vjezdujdeme . Tady můžeme případně odstavit auto.

Na vrcholu stoupání stojí po pravé straně moderní budova bývalé pohraniční roty Slatina. Za ní křižujeme další lesní silničku, která je pozůstatkem po signální stěně z ostnatého drátu, kde českoslovensští pohraničníci stříleli po lidech, kteří se chtěli dostat do svobodné země.

Mírně klesáme a po levé straně se otevírá lesní paseka. Vcházíme do bývalé obce Lohhäuser. V ostré levotočivé zatáčce máme po levé ruce obnovený pramen a po pravé altán. Na jeho místě stávala hopoda. Klesáme k centru obce, kamenný pomník stával vedle obchodu.

Pokud se od něj dáme doleva, asi po kilometru dojdeme výraznou lesní cestou k historickému  česko-bavorskému hraničnímu kameni. Od něho se dáme doprava dolů podél hraničních kamenů, až dojdeme k potoku Lohbach. Vlevo máme německé louky, vpravo českou divočinu a před sebou zbytky mlýna.

Podél zbytků mlýnského náhonu dojdeme k rybníku se zbytky dalšího mlýna a narazíme na silnici. Stoupáme po ní doprava na východ a vracíme se k bývalé hospodě a nazpátek do Tří Seker.

Pěší túra

Pokud půjdeme pěšky, jedná se o nenáročný celodenní výlet.

Na kole

Horské kolo je vhodné pro návštěvu po červené turistické značce, která vede po trase bývalé pohraniční signálky od Rozvadova do Chebu. Napojit se na ni můžeme kdekoliv, ale doporučuje vyjet z Plané do Broumova, pokračovat přes Dyleň (940 m n.m.) a Hrozňatov do Chebu.

Pokračujeme v objevování zaniklých vesnic v Českém lese na Chebsku a Mariánskolázeňsku.

Zapadlá obec

Jednou z nejzapadlejších obcí byl Lohhäuser. Jeho název pochází buď od ohně Loh, který pomohl vymýtit les pro vesnici (podobně česky Žďár), nebo brlohu či díry Loch (zapadlý kraj hluboko v lesích, kde žijí jen divoká zvířata).

Prvním stavením tu byla před 250 lety myslivna, poté přibyl mlýn, knoflíkárna, asi padesát domů, dva rybníky, pomník padlým z první světové války...

Do Bavorska je blíž

Pořád ovšem Lohhäuser byl pro České země na konci světa. Byl totiž postaven na louce až za přirozeným hraničním horským hřebenem. Do Čech to bylo daleko. Do Tří Seker, kam spadali farníci, to bylo čtrnáct kilometrů, a tak se veškeré církevní obřady odehrávaly v blízkém Bavorsku.

Do Mähringu to bylo jen čtyři kilometry po pěkné cestě mezi loukami a polemi. Do Čech (tehdy také obývaných převážně Němci), byla cesta daleká skrze les a přes hory.

Farář i jeho nadřízení z kláštera v Teplé tomu nebránili a přivírali oči, protože dobře věděli, jak těžce se tady na bavorsko-českém pomezí vydělává na chleba. Stejně tak se dívali jinam také české úřady a celníci, když lochnerišští občané nakupovali v Bavorsku a prodávali tam namletou mouku, lávové knoflíky a dřevo.

Ještě koncem 19. století totiž nebylo jasné, kudy přesně vede česko-bavorská hranice. Do té doby totiž nikoho nezajímalo pár vesnic a samot na zapadákově.

Hranice zajímaly až komunisty

I když byly po roce 1880 přesné hranice vyměřeny a svahy Českého lesa v okolí Dyleně spadající do Německa připadly nelogicky Čechám, Lohhäuser stále žil starým životem vázaným spíše do Bavor než do Čech.

Přesné hranice začaly zajímat až komunisty. Vesnice přišla za obou světových válek o mnoho mužů. Poté byli její zbylí obyvatelé, kteří byli do jednoho Němci, odsunuti. Symbolický konec vsi nastal 31. srpna 1947. Tehdy shořel mlýn. Romantická verze tohoto příběhu mluví o posledním odsunutém majiteli, který na rozloučenou přišel z německé strany hranice a hodil zápalnou láhev do mlýna, který musel opustit. Stál jen deset metrů daleko, protože mlýn byl právě tak vzdálený od státní hranice.

Koncem 40. let minulého století zbořila komunistická armáda všechny domy, v 50. letech tudy natáhla elektrický plot s vysokým napětím a v 70. letech přesunula tak zvanou signálku o pět kilometrů do vnitrozemí. Jediní, kdo se do Lohhäuseru dostali, byli od té doby horníci, kteří zde pod dozorem samopalníků rubali uranovou rudu. Důl je od 90. let uzavřen, protože se nevyplatilo v něm těžit.

Po válce byla vesnice, kde nikdo nežil, přejmenována na Slatinu. Její jméno nakonec nesla pouze pohraniční rota, která se třikrát přesunovala a její poslední podobu vidíme po pravé straně silničky od Tří Seker.

Internet o obci Lohhäuser / Slatina

Mariánskolázeňsko.cz

Hamelika.cz

Marienbad.com

Ml-listy.cz

Maehring.de

Psp.cz


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Chcete-li si běhání a cyklistiku užívat plnými doušky, bude dobré, když se na tyto sporty i vhodně oblečete. Na následujících řádcích pro vás máme zajímavé tipy na to, jak by takové oblečení... celý článek

Cyklonovinky 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

NIZOZEMSKO Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

Tři flow traily s přídavkem kamenných sekcí vedou z kopců nad Sušicí. Vyšlápnout si nahoru musíte sami, abyste se dolů spustili s větrem o závod. 
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

Zimní ježdění na kole a koloběžce vyžaduje přiměřené oblečení. "Jestli se zpotíš, zemřeš," držíme se eskymáckého pravidla. Zároveň se musíme udržet v teple. Do konceptu naší cykloturistiky zapadají rukavice Van Rysel Triban. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.

Diskuse

bbxbz tqgnp jvvxi erectile dysfunction medications, 24.2.2024 19:39, 117 příspěvků
keramika Huze, 23.2.2024 14:53, 2 příspěvky
Podmínka? Huze, 23.2.2024 14:45, 2 příspěvky
Podmínka? Prkoš, 23.2.2024 10:51, 2 příspěvky
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44