Lohhäuser na konci světa

Lohhäuser na konci světa
Lohhäuser, bavorská strana hranic u Mähringu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lochnerišští žili v Čechách, ale byli to všichni Němci jako polena. Faru měli ve Třech Sekerách, ale ženili se v Mähringu a poslední odpočinek tráví v Neualbenreuthu. Ve své vsi hledali konec světa, ale mnoho z nich zemřelo ve dvou světových válkách o nadvládu nad ním.

Jak na to

Doprava

Autobusem přijedeme z Mariánských Lázní do Tří Seker, nebo až do Tachovské Huti. Pěšky po silničce na západ k lesu, kde je značka zákazu vjezdujdeme . Tady můžeme případně odstavit auto.

Na vrcholu stoupání stojí po pravé straně moderní budova bývalé pohraniční roty Slatina. Za ní křižujeme další lesní silničku, která je pozůstatkem po signální stěně z ostnatého drátu, kde českoslovensští pohraničníci stříleli po lidech, kteří se chtěli dostat do svobodné země.

Mírně klesáme a po levé straně se otevírá lesní paseka. Vcházíme do bývalé obce Lohhäuser. V ostré levotočivé zatáčce máme po levé ruce obnovený pramen a po pravé altán. Na jeho místě stávala hopoda. Klesáme k centru obce, kamenný pomník stával vedle obchodu.

Pokud se od něj dáme doleva, asi po kilometru dojdeme výraznou lesní cestou k historickému  česko-bavorskému hraničnímu kameni. Od něho se dáme doprava dolů podél hraničních kamenů, až dojdeme k potoku Lohbach. Vlevo máme německé louky, vpravo českou divočinu a před sebou zbytky mlýna.

Podél zbytků mlýnského náhonu dojdeme k rybníku se zbytky dalšího mlýna a narazíme na silnici. Stoupáme po ní doprava na východ a vracíme se k bývalé hospodě a nazpátek do Tří Seker.

Pěší túra

Pokud půjdeme pěšky, jedná se o nenáročný celodenní výlet.

Na kole

Horské kolo je vhodné pro návštěvu po červené turistické značce, která vede po trase bývalé pohraniční signálky od Rozvadova do Chebu. Napojit se na ni můžeme kdekoliv, ale doporučuje vyjet z Plané do Broumova, pokračovat přes Dyleň (940 m n.m.) a Hrozňatov do Chebu.

Pokračujeme v objevování zaniklých vesnic v Českém lese na Chebsku a Mariánskolázeňsku.

Zapadlá obec

Jednou z nejzapadlejších obcí byl Lohhäuser. Jeho název pochází buď od ohně Loh, který pomohl vymýtit les pro vesnici (podobně česky Žďár), nebo brlohu či díry Loch (zapadlý kraj hluboko v lesích, kde žijí jen divoká zvířata).

Prvním stavením tu byla před 250 lety myslivna, poté přibyl mlýn, knoflíkárna, asi padesát domů, dva rybníky, pomník padlým z první světové války...

Do Bavorska je blíž

Pořád ovšem Lohhäuser byl pro České země na konci světa. Byl totiž postaven na louce až za přirozeným hraničním horským hřebenem. Do Čech to bylo daleko. Do Tří Seker, kam spadali farníci, to bylo čtrnáct kilometrů, a tak se veškeré církevní obřady odehrávaly v blízkém Bavorsku.

Do Mähringu to bylo jen čtyři kilometry po pěkné cestě mezi loukami a polemi. Do Čech (tehdy také obývaných převážně Němci), byla cesta daleká skrze les a přes hory.

Farář i jeho nadřízení z kláštera v Teplé tomu nebránili a přivírali oči, protože dobře věděli, jak těžce se tady na bavorsko-českém pomezí vydělává na chleba. Stejně tak se dívali jinam také české úřady a celníci, když lochnerišští občané nakupovali v Bavorsku a prodávali tam namletou mouku, lávové knoflíky a dřevo.

Ještě koncem 19. století totiž nebylo jasné, kudy přesně vede česko-bavorská hranice. Do té doby totiž nikoho nezajímalo pár vesnic a samot na zapadákově.

Hranice zajímaly až komunisty

I když byly po roce 1880 přesné hranice vyměřeny a svahy Českého lesa v okolí Dyleně spadající do Německa připadly nelogicky Čechám, Lohhäuser stále žil starým životem vázaným spíše do Bavor než do Čech.

Přesné hranice začaly zajímat až komunisty. Vesnice přišla za obou světových válek o mnoho mužů. Poté byli její zbylí obyvatelé, kteří byli do jednoho Němci, odsunuti. Symbolický konec vsi nastal 31. srpna 1947. Tehdy shořel mlýn. Romantická verze tohoto příběhu mluví o posledním odsunutém majiteli, který na rozloučenou přišel z německé strany hranice a hodil zápalnou láhev do mlýna, který musel opustit. Stál jen deset metrů daleko, protože mlýn byl právě tak vzdálený od státní hranice.

Koncem 40. let minulého století zbořila komunistická armáda všechny domy, v 50. letech tudy natáhla elektrický plot s vysokým napětím a v 70. letech přesunula tak zvanou signálku o pět kilometrů do vnitrozemí. Jediní, kdo se do Lohhäuseru dostali, byli od té doby horníci, kteří zde pod dozorem samopalníků rubali uranovou rudu. Důl je od 90. let uzavřen, protože se nevyplatilo v něm těžit.

Po válce byla vesnice, kde nikdo nežil, přejmenována na Slatinu. Její jméno nakonec nesla pouze pohraniční rota, která se třikrát přesunovala a její poslední podobu vidíme po pravé straně silničky od Tří Seker.

Internet o obci Lohhäuser / Slatina

Mariánskolázeňsko.cz

Hamelika.cz

Marienbad.com

Ml-listy.cz

Maehring.de

Psp.cz


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze... celý článek

Siriški: Udržet výkonnost na kole a dělat zajímavý obsah YouTube

Mikešova cyklostezka

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

BALATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Na kole z Prahy do Vídně

Na kole z Prahy do Vídně

AKTUALIZACE Zhruba 450 kilometrů dlouhá cyklostezka Praha - Vídeň je opravdová lahůdka pro všechny milovníky jízdy na kole. Zároveň to je cesta, kterou zvládne každý, byť by to byl jeho první
I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

Že tráví cyklisté většinu času venku a na kasina nemají čas? To je omyl. Díky dostupnosti online kasin není problém si otevřít výherní automat i na cestách. Nebo po návratu z vyjížďky, kdy
Loni byla ukradena kola za 126 milionů, policie vyřešila jen třetinu krádeží

Loni byla ukradena kola za 126 milionů, policie vyřešila jen třetinu krádeží

4156 jízdních kol a elektrokol bylo odcizeno během loňského roku. Celková škoda činila 126,2 milionů korun. Do policejních statistik jsou ale započítané pouze řádně nahlášené případy. Reálná hodnota tak může být
Bike maraton Vysočiny letos otevírá kategorii i pro gravelová kola

Bike maraton Vysočiny letos otevírá kategorii i pro gravelová kola

Samostatná kategorie pro gravelové závodníky je zásadní novinkou 19. ročníku cyklistického závodu Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2024, který se letos jede v sobotu 25. května.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Beroun bikemaraton Beroun Cyklomaraton MTB 27.4. 19:00
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Májová vyjížďka Znojmo Cykloturistika 1.5.
Rychlebská 30 - cyklomaraton Javorník Horská kola 4.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.

Diskuse

qwsubqsi medication synthroid, 24.4.2024 4:17, 123 příspěvků
vfgdvhss prednisone cream, 24.4.2024 4:14, 14 příspěvků
tfwuzrfd metformin 500 mg tablet buy online, 24.4.2024 4:06, 14 příspěvků
txtplvkg prednisone 50 tablet, 24.4.2024 3:36, 14 příspěvků
oohnwvcb metformin online no prescription, 24.4.2024 3:25, 1 příspěvek
mqwpbalj medicine zithromax, 24.4.2024 3:12, 123 příspěvků
ndtskbia tadalafil brand name, 24.4.2024 3:03, 123 příspěvků
goiygvwr reputable canadian pharmacy, 24.4.2024 3:01, 123 příspěvků
nkpwsuoj synthroid 37 mcg, 24.4.2024 2:26, 1 příspěvek
uboonnyv canadian pharmacy no rx needed, 24.4.2024 1:36, 123 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23