Mallorca: povinná jarní cyklistika

Mallorca: povinná jarní cyklistika
Mallorca, mys Formentor. A k nejsevernějšímu mysu vede silnice oblíbená mezi cyklisty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Z Malorky zmizela většina profesionálních cyklistických týmů, které zde trávily leden a únor najížděním tréninkových kilometrů. Na zdejších výborných silničkách se to ovšem stále hemží cyklisty. V březnu a dubnu trénují na Baleárech hobíci z celé Evropy. Čím je tepleji, tém víc se k nim přidávají cykloturisté.   

Mallorca je německý ostrov, ačkoliv patří Španělům. Domluvíte se tu především německy a anglicky, přistávají zde desítky německých letadel každý den, Němci tu tráví dovolenou na kole i u moře či při golfu, mnozí zde podnikají v cestovním ruchu.

Oblíbená jarní cyklistická destinace

Teď v březnu se na Mallorce obvykle jezdí na kole ještě v dlouhých kalhotách a bundě, aspoň po ránu, ale duben už obvykle bývá na kraťasy. Cyklistická helma je na ostrově povinná a policie to hlídá především na nejoblíbenějších trasách. Pokuty nejsou velké, ale každá desetieurovka zabolí.

Mallorca je mezi cyklisty oblíbená nejen kvůli příjemnému jarnímu počasí těsně před hlavní závodní sezonou, ale také kvůli solidním cenám hotelů a snad dopravní dostupnosti. Největší roli ovšem hraje silniční síť - hlavní i vedlejší silnice mají kvalitní asfaltový povrch a řidiči jsou ohleduplní a ještě k tomu jich není mnoho. Na silnicích v horách potkáte v tuto dobu nejčastěji německé důchodce na dovolené v karavanu nebo malém vypůjčeném osobáku, a v rovinách mezi městy místní řidiče náklaďáčků a dodávek. Obě skupiny řidičů nikam nespěchají, nenajíždějí do cyklistů, nevytlačují je ze silnic a ve sjezdech se klidně nechají předjet. Cyklista zvyklý na českou realitu tomu skoro nemůže uvěřit.

Silničním cyklistům (kterých je na Mallorce naprostá většina) hrozí pouhá dvě nebezpečí. Když zaprší, na asfaltu se vytvoří klouzavé blátíčko. Když píšu klouzavé, myslím tím OPRAVDU klouzavé! Od podzimu do jara totiž fouká vítr, který přináší od pevniny jemný prach a ještě k němu přidává další dávku ze zdejších vyprahlých svahů.Když do toho zaprší, je na neštěstí zaděláno. Místní Mallorčané byli ještě v minulém století známí tím, že se jim brzy kazil zrak. Důvodem bylo, že na podzim kvůli větru a prachu zavřeli okenice a otevřeli je teprve na jaře. V létě je zase zavírali kvůli horku přes den a nechali větrat jen v noci. Dá rozum, že v temných kobkách starých baráků se musí i ostříží zrak rychle zkazit.

Druhé nebezpečí představují pro silničáře ovce a kozy. Buď se volně pasou a některá z nich občas vyběhne na silnici, nebo je pastýři ženou ve stádech po silnici na pastvu případně z pastvy domů. Je tedy potřeba i v rychlých sjezdech myslet na to, že za zatáčkou se může nenadále zjevit zvíře velikosti dogy, které na rozdíl od chytrého psa neuteče, nýbrž zůstane stát jako ovce uprostřed cesty.

Vyznavači horských kol musejí počítat s dostatkem pití. Mallorské hory jsou suché a větrné a doslova odebírají z cyklistů vodu po decilitrech. Dočerpat bidon a napít se je možné prakticky jenom v městečcích a vesnicích. Prameny a potoky tu nenajdete. 

Horydoly.czPěší turistika: Na Mallorcu mimo sezonu

Doprava a ubytování: Kolik stojí?

Na Mallorku lze dojet z Česka autem a trajektem, ale skoro nikdo to nedělá. Trvá to skoro dva dny a je to drahé. Většina českých cyklistů létá z německých letišť. Zpáteční letenka pod sto eur je hodně dobrá cena. K tomu připočítejte ještě přibližně padesát eur za letenku pro vaše kolo. Dalších deset eur vás bude stát transport kola a vás z letiště vlakem do místa ubytování.

Komplikací s přepravou kola vás ušetří cestovní kancelář, pokud si od ní koupíte zájezd, nebo půjčovna kol na ostrově. Předem si lze objednat vybraný model za cenu okolo stovky eur. Trekkingové herky jsou o něco levnější než silniční rakety, naopak o něco dražší jsou pohodlná elektrokola. Kauce bývá plus mínus padesát eur. Předem se informujte na způsob platby, protože někde berou jenom hotovost.

Ubytování stojí od dvaceti eur za noc v rezidenci se snídaní. Další peníze platíte za lepší hotel, polopenzi, rozšířenou snídani (tak tady říkají balíčku s jídlem na cestu), cyklistické služby (servis, cyklodílnu, mytí kola, pračku...) nebo třeba průvodce, který vás zavede na nejlepší trasy. Letní turistická sezona začíná už 1. dubna a od té doby ceny zvláště přímořských hotelů raketově stoupají!

Booking.com

Kde se jezdí 

Horská kola obvykle míří do pohoří Tramuntana. O tom asi nemá cenu hovořit, protože český cyklista má na výběr daleko lepší bikové trasy buď doma, nebo za kopečky v rakouských či německých Alpách. Navíc Mallorčané začali vloni tvrdě omezovat volné outdoorové aktivity, a tak je lepší jim jejich nepříliš zajímavé kopce hodit na hlavu. Na některé přírodní traily chtějí pouštět horská kola jen po zaplacení poplatků místní samosprávě, jinam nepouštějí majitelé pozemků a zase jinde na vás vezmou vidle statkáři. Stejně tak je to s horolezci a trekaři.

Cykloturisté nejspíš vezmou za vděk značenými trasami. Kromě mnoha internetových serverů, ztištěných průvodců i cyklomap zadarmo ze zdejších turistických infocenter, se mohou orientovat přímo v terénu pomocí dřevěných cedulí zvaných Ecovies.

Výkonnostní cyklisté se sportovními ambicemi jezdí pouze na jihozápadní a severovýchodní pobřeží. Právě tudy se táhne pohoří Tramuntana, v jehož podhůří a přes jeho sedla vedou krásné silničky, za kterými se na Mallorku jezdí. Mluvou cestovních kanceláří: Jeďte do okolí města Palma de Mallorca (známé jsou lokality Platja de Palma či Arenal), nebo do Alcudia a Can Picafort. Jihovýchod ostrova je placatý, otevřený větrům od moře a vcelku pro cyklistiku nezáživný.

Doporučené vybavení

Silniční kolo nebo horské kolo nebo koloběžka nebo trekingové kolo nebo cestovní kolo, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické tretry, cyklistické rukavicepřilbablikačka a světlosportovní brýlefunkční prádlolehká větrovkasportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, peníze a doklady, cyklistický batoh, cyklo pračka, cyklo odmašťovač, cyklo olej, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Na koupání plavkyručníkkrém na opalování, antibakteriální gel a věci na potápění.

TURISTICKÉ INFO: Baleárské ostrovy

Cyklistické trasy: Mallorca na Bikemap.net

Horydoly.czDějiny: Historie Mallorky v kostce

Značené cyklotrasy Mallorca

1. Port de Pollenca - Pollenca - Campanet - Selva - Inca - Sencelles - Algaida - Llucmajor - Campos (86 km)

2. Inca - Selva - Mancor - Lloseta - Inca (19 km)

3. Sencelles - Santa Eugenia - Sencelles (21 km)

4. Algaida - Pina - Ruberts - Sencelles - Algaida (26 km)

5. Llucmajor - Llucmajor (29 km)

6. Palma - Campos (53 km)

7. Palma - Establiments - Calvia - El Capdella - Andratx - sant Elm (38 km)

8. Palma - Establiments - Palma (20 km)

9. Calvia - Palmanova - Magaluf - El Toro - Santa Ponca - Calvia (31 km)

10. Andratx - - L´Arraco - Port d´Andratx - Cap de la Mola - Port d´Andratx - Camp de Mar - Peguera - El Capdella - Andratx (36 km) 


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malorka
Malorca je super. Rozhodné tam taky zavítám :)
Reaguj
Angličtina

Nevím co přesně mysláíte pod pojmem "převzatý článek", ale fotky jsem fotil já, na kole jsem tam jezdil já, byl jsem tam já a psal jsem to já :-)

Je jasné (a i to tak píšu), že jsou tam především Němci a vládne tam němčina, ale pár základních anglických slov tam zvládne v hotelu, hospodě i na trhu skoro každý.

Reaguj
Angličtina

To je vidět, že je to převzatý článek. Byl jsem na Mallorce v pěti* luxusním hotelu a většina personálu uměla jen německy. I manažer hotelu mi potvrdil, že sehnat anglicky mluvící zaměstnance je velký problém.

  • Autor Čech
  • Datum a čas 7.3.2014 13:49
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

TELNICE Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Hostivařská přehrada 2018

Slovensko AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

BOOKING.com Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí a apartmány. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2018

Slovensko AKTUÁLNĚ 2018

CHOPOK Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

TELNICE Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Velorama otevřela sezonu vánočních večírků

Velorama otevřela sezonu vánočních večírků

FOTOREPORTÁŽ Pražský obchod se skládacími koly a koloběžkami Velorama včera pořádal předvánoční večírek. 
TEST Cyklistická a koloběžkářská bunda Crussis Softshell

TEST Cyklistická a koloběžkářská bunda Crussis Softshell

Lehká sofshellová bunda Crussis nám věrně slouží po celý rok. Přes léto ji vozíme na koloběžcce a na kole jako záložní oblečení, kdyby zapršelo, zafoukalo, nebo jsme se nestihli vrátit do
Hostivařská přehrada 2018

Hostivařská přehrada 2018

BIKEPARK HOSTÍK Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 90 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena. Do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabský knižní veletrh Lysá nad Labem 14.-16.12. 14.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 8.-16.12. Lodě 16.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 4.-6.1. 4.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 10.-13.1. 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 10.-13.1. 10.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 12.-20.1. 12.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 13.-15.1. 13.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 16.-19.1. 16.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 17.-20.1. 17.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 19.-27.1. 19.1.

Diskuse

Posílení imunity Karolina, 14.12.2018 10:15, 9 příspěvků
Posílení imunity Pišišvor, 13.12.2018 19:00, 9 příspěvků
doporuceni david, 13.12.2018 13:18, 17 příspěvků
odkud Ivo, 13.12.2018 12:13, 7 příspěvků
Posílení imunity Adéla, 13.12.2018 9:26, 9 příspěvků
ekolobezka david, 12.12.2018 16:35, 9 příspěvků
Špindl Lukas B., 12.12.2018 13:34, 3 příspěvky
Špindl Novinář, 12.12.2018 12:53, 3 příspěvky
Posílení imunity Karolina, 12.12.2018 10:03, 9 příspěvků
těžší! Lukas B., 12.12.2018 8:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Advent a vánoční svátky v... Horydoly , 15.12.2018 13:32
Propojení lyžařských areá... Horydoly , 15.12.2018 0:29
Ryby Horydoly , 14.12.2018 17:38
Ještěd dnes začíná zimní ... Horydoly , 14.12.2018 16:26
Pod stromeček pobyt v Mar... Horydoly , 14.12.2018 14:53
Drážďany 4.-6.1. 2019 Náb... Horydoly , 14.12.2018 14:47
Třetina k Vánocům dostane... Horydoly , 14.12.2018 14:41
Aerolinky Air France – KL... Horydoly , 11.12.2018 18:22