Nová cyklomapa 1:60 000

Nová cyklomapa 1:60 000
SDÍLEJ:
Nakladatelství Shocart vytisklo první mapy nové cyklistické edice měřítka 1:60 000, ve kterých zakreslilo cyklotrasy bez ohledu na značení Klubu českých turistů a přání správ chráněných krajinných oblastí.

Požádali jsme o bližší podrobnosti Aleše Linharta ze zlínského ústředí Shocartu. Rozhovor poskytl na veletrhu Sport Life 2005.

Na přibližný vzhled budoucích cyklomap se můžete podívat tady.

Jak budou nové mapy vypadat?

Na lícové straně bude vytištěná mapa v měřítku 1:60 000, na rubové budou polovinu formátu zabírat všeobecné turistické informace o vybraných lokalitách na mapě a druhá polovině bude věnována doporučeným výletům.

Výletům?

Mnoho lidí není schopno nebo ochotno vymýšlet vlastní cíle při cyklistickém putování a pro něj připravujeme většinou osmnáct výletů s popsanou trasou, převýšením a náročností. Jejich délka je od třiceti do osmdesáti kilometrů.

V čem budou nové mapy lepší?

Podrobnější měřítko (jiné edice cyklomap mají měřítko od 1:75 000 do 1:100 000) umožní zobrazit více podrobností. Zároveň bylo možno zakreslit všechny cesty sjízdné pro kola a ještě k tomu je označit podle povrchu. Kromě silnic rozlišujeme tři stupně - zpevněná cesta (sjízdná kdykoliv a kýmkoliv), lesní a polní cesta (za mokra mohou být probémy) a stezka (cestičky s kořeny a kameny).

Začátkem roku jste mluvil o skládání výhodném pro použití na kole.

Ano. Poskládaná mapa je menší než mapa pro pěší a vejde se do kapsy cyklistického dresu. Zároveň je složená tak, aby se dala postupně otevírat jako kniha a nebylo potřeba ji neustále brát do obou rukou a překládat.

Nebudete mít potíž s ochranáři, když jste na mapách vyznačili, co pokládáte za dobré pro cyklisty?

No jéje! Čekáme spory s ochránci přírody i Klubem českých turistů. Nerespektujeme totiž jejich značení, které nepokládáme za povedené.

Někteří ochránci by rádi zakázali horská kola.

Příští týden bychom měli podepsal s Českou správou ochrany přírody smlouvu, která sice ani jednu stranu k ničemu nezavazuje, ale zároveň umožňuje, aby nám správy chráněných oblastí zaslali zdůvodnění, proč není možné v konkrétních lokalitách jezdit na kole a my to budeme respektovat.

To tedy vymažete z map velkou část cest...

V národních přírodních rezervacích a národních parcích je to jasné - tam nelze vjíždět ani vstupovat mimo značené cesty, v chráněných krajinných oblastech je vstup do přírody povolen. Pokud tedy dostaneme konkrétní a jasně zdůvodněné lokality, kam nejezdit, budeme to respektovat. Ne že nějaký ochránce napíše: "Cyklisty tady nechceme."

Jak dopadl problém s cyklistou, který se zabil na stezce na Vltavou mezi Štěchovicemi a Slapy?

To byla aféra vyvolaná panem Markvartem (pozn. redakce: šéf cykloturistů v Klubu českých turistů). Obvinil Shocart, že se kvůli jeho mapám zabil cyklista na stezce, která podle něho není pro kola vhodná. Vyšetřovatelé ovšem nikdy nic proti Shocartu neměli, takže to považujeme za útok od nepřímé konkurence.

Jak se díváte na situaci, kdy se na vámi zakreslených cestách cyklista zraní?

Zranění nebo dokonce i smrt jsou obvykle způsobené přeceněním svých sil nebo nepozorností. Je to politováníhodné, ale nemůže za to vydavatel map.

Cyklistům se občas vyčítá, že vyhánějí pěší turisty z cest...

...a cyklisté si stěžují na pěšáky. Vždy jde o ohleduplnost. Já sám jezdím na kole hodně rychle, ale kdy vidím pěšího, přibrzdím a počkám, až se oba v klidu vyhneme. To jednotlivci z obou stran někdy nedodržují a jsou z toho potom problémy, o kterých se mluví. Vzájemná nevraživost ovšem nikam nevede a řešením je slušnost na cestách, které patří pěším i cyklistům půl na půl.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Komerce?
Chválím snahu Shokartu o lepší edici map a využití praxe MTBO. Plocha je však na Shokart příliš velká, aby bylo možno ji celou odpovědně zmáknout. Je tam mnoho špeků typu cesty Příhrazy-Hrázky, kde je čárkovaná cyklocesta, ve skutečnosti 200 m schodiště, které se snaží udržovat KČT, kde chodí mraky tůristů, a kde se rozhodně nedá jet ani dolů. Tak se vracím ke KČT 1:50 000. Je v ní rozhodně víc topografických informací, netvrdí nepravdy o projetých cestách, a navíc je čitelná. Je totiž tištěná černě, Shokart převzal "moderní" technologii šedé barvy, která je dobrá v klidu doma, ale na kole, v šeru, v lese, při střídání světla a stínu, a zvláště pro "nositele" brýlí nevhodná.Výsledek: Koupím si ji jen v případě, že v naprosto neznámém prostoru na dovolé nic jiného nebude. A pokud budu mít čas na přípravu, tak si koupím mapy ZM10, které jsou pro cyklisty měřítkem a velikostí plochy naprosto nevyhovující, ale obsahují všechny zpevněné a turistické cesty (kreslené jako cesty a pěšiny bez barev). A ze zkušenosti vím, že v severních Čechách to tak opravdu je.Promiňte tedy že novou edici zařazuji do kategorie KOMERCE, kde jedinou výhodou je složení do kapsy. Všimli jste si někdy, že ostatní mapy jsou také tištěny na papíru a je snadné je složit na jiný formát? A pak se taky vejdou do kapsy nebo mapníku.A ještě jeden žertík převzatý od MTBO: celou mapu napnu a přilepím na stůl nebo jinou rovnou plochu, pak ji proužek po proužku polepím širokou izolepou. Nakonec ostřihnu okraje a složím tak jak chci. Skládá se hůře, ale vydrží bez poškození opravdu děsné zacházení, déšť, bláto a tak.Míla.
Reaguj
měřítko a GPS
Mám připomínku k měřítku. Vzhledem k tomu že není standardní bude v mapě přibalená i nějaká kartička s měřítkem nebo měřítko vytisknout alespoň na okraj info materiálů?(km/jednotky S-42) Souřadnicová síť je mnohdy příliš hrubá a pokud si chci přidat v terénu bod do GPSky nebo tak se to moc dobře neodhaduje. KČT tyto kartičky má.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 27.12.2005 11:59
Reaguj
Re: uvidíme ...
Ano, v zasade muze o sjizdnosti cesty hodne napovedet typ cary v zakladu mapy. Neni to ovsem uplne presne a navic plati presne to, co jste napsal. Zaznacene useky byly fyzicky projety behem r. 2005. Rozdil mezi sjizdnosti (teckovana, carkovana, plna) a zakladni mapou (kratke/dlouhe, carky, plna cara) je v tom, ze v zakladu to spise vypovida o sirce cesty. tyto duvody takle napr. vedly ke specialnim mapam pro MTBO (mountain bike orienteering). Drive se jezdilo na mapach pro OB (orientacni beh), ale siroka cesta neznamena vzdy dobre sjizdna cesta a naopak pesinka muze byt rychla jako strela... ;-)
Reaguj
uvidíme ...
to p. Aleš Linhart:Tak nějak jsem si myslel, že to, co řeší v nové mapě fialová tečkovaná/čárkovaná/plná čára už v té mapě bylo (černá čárkovaná-krátké čárky/čárkovaná-střední čárky/plná). Tady mi akorát přibyde jistota, že po té stezce v poslední době někdo jel na kole a přežil to. Uvidíme, určitě vyzkouším a nadávat budu až dodatečně :-) ...
 • Autor rock
 • Datum a čas 14.12.2005 10:26
Reaguj
Re: Mapy
chceš snad říct, že teprve teď, po vydaní cyklomapy Shocartu 1:60000, je možné po těch značených trasách KČT jezdit ? Já tak jezdím už 15 let a nová mapa mi jen pomůže upřesnit, kde mohu jet i s dítětem, kde asi budu muset tlačit, nebo kde budu ve vlhku jako prase......
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 14.12.2005 09:43
Reaguj
Poděkování
Díky za odpověď,a taky velice,myslím za všechny v mém okolí, za plastickou mapu Beskyd a Zlínského kraje.Mám ji pověšenou doma(Beskyd) a nemůžu se "vynadívat".Byla to obrovská díra na trhu!!!Jen to chce v budoucnu vychytat chyby,ale kdo nic nedělá....
 • Autor Martin
 • Datum a čas 23.11.2005 07:29
Reaguj
Re: Aktualizace map
Aktualizaci map se prubezne zabyva cele jedno pomerne velke oddeleni (sprava dat) v nasi firme, ktere spolupracuje s mistnimi subjekty. Celostatne samozrejme spolupracujeme s radou dalsich organizaci. Samozrejme, ze konkretni jmena vam nesdelim. Co se novych cyklomap tyce, mapari budou uvedeni konkretne v tirazi kazde nove cyklomapy. Spolupracovniku samozrejme neni nikdy dost, jinymi slovy vitame kazdeho schopneho externiho spolupracovnika. Dost aktualizaci pro nas delaji dobrovolni nadsenci a to, ze se jejich pripominky v podstate okamzite zanaseji do mapoveho dila, prispiva jiste k tomu, ze je jich cim dal vice. Se zminenym p. Levcem z Cabu samozrejme spolupracujeme take.
Reaguj
Aktualizace map
Zajímalo by mne, kdo například aktualizuje mapy na Valašsku okolí Rožnova. Nevím o nikom kdo by se tím zabýval, jen možná p.Levč z Vsackého Cábu, ale to je dost daleko. Myslím si, že bez podpory těch co to znají to nejde, proto jsou v mapách chyby.
 • Autor Martin
 • Datum a čas 21.11.2005 14:04
Reaguj
Re: Re: Re: NE schocartu
Tak nevim, samozrejme ze znam ortofotomapy. Nicmene moc nechapu, jak se z leteckych snimku nekdo dozvi, jak je cesta sjizdna pro cyklistu. nehlede na to, ze ortofotomapy jsou velmi vyhodne v otevrenych terenech, mestech apod. Ale nikdo nema sanci najit cesticky v lese. To opravdu pardon. Tady je proste mistni mapar - cyklista nenahraditelny! Duvodem k tomu, ze vymyslime nove mapy neni to, ze bychom se nudili nebo nemeli co zlepsovat v zakladnim dile, ale to, ze delame mapy pro lidi a ty zajima take TURISTICKA NADSTAVBA, tj. znacky, hospody, zajimavosti atd.... Ano, stav cestni site neni zdaleka bezchybny a mohu vsechny ujistit, ze se na ni prubezne stale pracuje. Konkretni pripominky radi zapracujeme. Staci k nam napsat....
Reaguj
Re: Re: NE schocartu
U monitoru diskutuji o zkušenosti z terénu, a nepsal jsem o značených cyklotrasách, ale o lesních a polních cestách, které neexistují, nebo vedou jinudy, nebo naopak v mapě nejsou zakreslené (a chyby se s žádným novým vydáním nemění).Shocart (omlouvám se za minulé zkomolení, byl jsem asi v schoku :o)by se měl věnovat více vylepšování stávajících map, než vymýšlet stále nové varianty a měřítka atd. Navíc mapy Kčt se mi zdají přehlednější, ale to je subjektivní, zvykl jsem si asi na jejich grafiku. Celá tahle diskuse je ale už možná mimo, za chvíli si už budeme tisknou naprosto přesné a aktuální mapy v jakémkoliv měřítku, s jakýmikoliv vrstvami detailů, přesně podle svých požadavků, přímo z netu. Podívejte se na Google Earth, nebo třeba: map.search.ch .
 • Autor PepikW
 • Datum a čas 17.11.2005 22:03
Reaguj
Celkem 25 příspěvků v diskuzi


Jak si užívat outdoorové sporty i během podzimu

Jak si užívat outdoorové sporty i během podzimu

Podzim má mnoho podob. Chvíli je barevný a teplý, pak ponurý a chladný, v každém případě jde ale o poslední období před dlouhou zimou. Jak si užít outdoorové aktivity v nejbarevnějším období roku?... celý článek

Valachy tour 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se,
Sázava AKTUÁLNĚ 2021

Sázava AKTUÁLNĚ 2021

LIDOVÉ KROJE Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Otava a Písek byly zásobárnou zlata pro krále železného a zlatého

Otava a Písek byly zásobárnou zlata pro krále železného a zlatého

Kde v Písku začít jinde, než na Kamenném mostě? Odstartujeme tedy vyjížďku na kolech právě zde. Na pravém břehu Otavy vedle mostu je centrum středověkého města.
Podchlazení na kole, pozor už v září!

Podchlazení na kole, pozor už v září!

Zdálo by se, že na kole je nejhorší, když mrzne, nebo studeně prší. Jenže plíživý nepřítel se skrývá jinde! Sychravé počasí při teplotách nad nulou hrozí podchlazením.  
Cyklista narazil do harvestoru na lesní silničce u Ralska

Cyklista narazil do harvestoru na lesní silničce u Ralska

ČERNÁ VDOVA 58letý cyklista měl nasazená sluchátka a vjel do levotočivé zatáčky na lesní silničce u Kuřivod v Ralsku. Proti němu vyjel harvestor, cyklista do něj vrazil a byl na místě mrtvý.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 26.-28.11. 26.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00

Diskuse

Jak se ten svět mění RK, 27.10.2021 17:33, 7 příspěvků
Jak se ten svět mění Kuba Turek, 27.10.2021 11:35, 7 příspěvků
GR20 Petr, 27.10.2021 8:04, 8 příspěvků
Pěkně napsáno Petr, 27.10.2021 7:41, 1 příspěvek
Jak se ten svět mění. RK, 26.10.2021 22:45, 7 příspěvků
GR20 Michael Beranek, 26.10.2021 21:43, 8 příspěvků
GR20 Kuba Turek, 26.10.2021 15:54, 8 příspěvků
GR20 Šlojíř, 26.10.2021 8:53, 8 příspěvků
GR20 Horydoly, 25.10.2021 11:07, 8 příspěvků
GR20 Petr, 24.10.2021 22:43, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36
Mnichovo Hradiště - diashow Horydoly , 27.10.2021 13:56
Železnice Horydoly , 26.10.2021 15:57
Doporučení na výlet v Alpách Kuba Turek, 26.10.2021 1:12
Doporuceni na vylet v Alpach Horydoly , 26.10.2021 1:09
Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20