Olomoucké mistrovství světa v trail-o

Olomoucké mistrovství světa v trail-o
SDÍLEJ:
Měli jsme pocity nejistoty, zda se podaří uspořádat závody v disciplíně, kterou zná jen několik lidí, bez mezinárodní ostudy. Z pohledu závodníků jsme doufali, že domácí prostředí nám umožní změřit vyrovnat se světové elitě a zejména závodníkům ze Skandinávie.
Jak na to

Trail-o

Soutěžící mají vytyčenou trať a na mapě jsou středem kolečka a popisem označená místa kontrol.

Na daném místě se vyskytuje několik lampionů a cílem je poznat, který z nich je přesně na správném místě. Jedná se vlastně o luštění osmisměrek v přírodě, kde místo písmenek figuruje všechno, co stojí za to kreslit do mapy v měřítku nejčastěji okolo 1:5000.

Do luštění se zapojují schopnosti čtení vrstevnic, odhadu vzdálenosti, odhadu směrů, rozhodnosti, přesnosti, pečlivosti a soustředění. Velkou roli hraje samozřejmě cvik a znalost konvencí.

Disciplína je vymyšlena tak, aby byla stejná pro všechny bez ohledu na věk, pohlaví či hendikep. Nejde tedy o sport pro vozíčkáře, což je obecně rozšířený omyl.

Minulý víkend se konalo v rámci Mistrovství světa v orientačním běhu také mistrovství republiky v orientačním závodě vozíčkářů a Mistrovství světa v trail-o.

Orientační závod na vozíku

Orientační závody vozíčkářů byly sice pro účastníky z Japonska, Ruska, Lotyšska, Litvy a Maďarska novinkou, ale dokázali přesvědčivě bodovat i mezi zkušenějšími českými závodníky.

Sám jsem si dělal velký zálusk na vítězství a připravoval jsem se velice důkladně, především studiem staré mapy Čechových sadů. Trasa závodů se nakonec pomocí nadjezdu hlavní silnice rozšířila i na oblast Smetanových sadů.

U nadjezdu sice číhalo několik pomocníků, ale když jsem vyjížděl nahoru, měl jsem pocit, že se mi daří a pomoc jsem odmítl. Ještě na osmé kontrole z dvanácti jsem si byl téměř jistý, že není možné orientovat se a jet rychleji.

Tady jsem udělal chybu

Od kontroly osm jsem se nepatrně vrátil, abych vzápětí akceleroval z mírného kopečka napříč celým parkem. A protože mi bylo jasné, že nejhorší chybou by bylo přejet správné stanoviště, udělal jsem první chybu a odbočil o jednu cestičku dříve přímo mezi tůje.

Vynořil jsem se mezi skupinou spejerů. Ozvalo se: "Bacha, někdo jde!" Pak si ale kluci uvědomili, že ode mě jim nic nehrozí a pokračovali v načatém uměleckém díle. Já jsem se zorientoval a našel kontrolu 9. V tuto chvíli už jsem naděje na vítězství pohřbil, ale ještě nikoli na umístění.

Vydal jsem se nejkratší cestou zpátky k nájezdu a udělal jsem druhou chybu. Když jsem si všiml, že mezi mnou a nájezdem je plot, zvolil jsem druhou větev nájezdu, která byla zhruba dvojnásobné délky a bez šance na asistenci. Tady jsem definitvně ztratil svou vedoucí pozici.

Japonský mistr České republiky

Ačkoliv zbytek závodu jsem opět projel nejrychleji, výsledek stačil pouze na bronzovou medaili. Předjel mě Bohouš Mrva, který sice v poslední době moc nezávodí, ale přesto je schopen vyhrávat.

Mistrem České republiky se stal Hideto Kijima. Na čtvrtém místě skončil Pavel Šmatov z Ruska, který měl o dva dny později nehodu, při které si zlomil nohu a druhého závodního dne trail-o se nezúčastnil. Páté místo byl výsledek "přestřelení" na druhé kontrole Petra Krystka.

Výborně se bavili také účastníci z Litvy, hlavně vynikající Evaldas Butrimas (6.) - dříve orientační běžec, nyní jeden z nejlepších závodníků trail-o na světě. Možná se mohl také umístit, kdyby neztrácel čas hledáním ztraceného sandálu.

Třetina diskvalifikovaných závodníků

Druhá kategorie vozíčkářů na elektrickém vozíku nebo s doprovodem byla překvapivá celou třetinou diskvalifikovaných závodníků, tedy těch, kteří nějakou kontrolu nenašli.

Vítězem se stal Milan Lučný s přesvědčivým náskokem na druhou Marcelu Přindovou. Třetí místo obsadil Jiří Michelfeit.

World Trail Orienteering Championship


Zvětšit mapu

První soutěžní den trail-o se odehrával v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Modelový závod byl opět stejný park, ve kterém se odehrály sobotní závody, Smetanovy sady v Olomouci. Cílem modelu je jednak se seznámit se stylem mapování podobného terénu, jednak se si vyzkoušet podobné typy problémů.

Hlavní rozdíly mezi prvním modelem a závodem byly především tyto: Městský park nabízel značnou blízkost kontrol a také možnost obejít kontroly ze všech možných úhlů.

Nejmladším závodníkem byl šestnáctiletý Američan Richard Ebright, který vyhrál nominační závody v USA. Jako zajímavost uváděl spíkr fakt, že Richard se disciplínou trail-o zabývá teprve tři měsíce.

Prvním startujícím závodníkem byl ale Libor Forst, který měl podobný osud jako Richard Ebright. Byl nominován až na základě výsledku na MČR v Bohnicích, tedy jeho zkušenost s trail-o byla stoprocentně nejkratší.

Za tak krátkou dobu, kterou měl Libor k dispozici, se nedaly čekat žádné převratné výsledky. Navíc Libor startoval na první časové kotrole zjistil, že nemá s sebou průkazku a musel si nechat vystavit jinou.

Daleko větší naděje jsme vkládali do zkušenější Jany Glabazňové a Tomáše Holase, jejichž třetí místo v kategorii open týmů na "Evropě" bylo příslibem kvalitních výsledků i "na světě".

Z nás, hendikepovaných závodníků, jsme samozřejmě také doufali v dobrý výsledek všichni. Boris se pohyboval v blízkosti svého bydliště, já jsem měl za sebou stovky hodin nad starými mapami a za Petrem stály dosavadní výborné výsledky z velkých závodů, zejména loňské 17. místo na MS v Kyjevě.

Z české výpravy opět nejlépe zabodoval Petr Krystek (26. místo a 9 bodů), se stejným počtem bodů, ale horším časem z časových kontrol následuje Bohuslav Hůlka (29. místo). Boris Dvorský skončil 38. (7 bodů). Boris a Bohouš navíc doplatili na špatné hospodaření s časem a minuta přes limit stála oba cenný bod.

Nejdůležitější je klidná mysl

Ukázalo se, že znalost terénu nehraje téměř roli, mnohem důležitější byla klidná mysl, schopnost vybrat z velkého množství způsobů řešení ten nejpřesnější, zkontrolovat ho a rychle pokračovat dál. Kdo zkoušel ověřit řešení více způsoby, dostal se do časové tísně. Například loňský mistr světa Krešo Keresteš (kategorie open) přetáhl více než pět minut přes limit a skončil s devíti body hluboko ve výsledkovém poli.

První tři místa kategorie paralympic obsadili nakonec Lennart Wahlgren (SWE), Zdenko Horjan (CRO) a Dave Gittus (GBR). Když se na tyto tři soutěžící budete pozorně dívat, pouze u třetího jmenovaného si po čase všimnete, že občas nešikovně našlápne kvůli špatně srostlému kotníku.

Nepátral jsem po tom, jaký hendikep mají ostatní soutěžící kategorie paralympic, ale zaregistroval jsem diskuse o změně, která by zpřehlednila toto členění soutěžících. Nechci předbíhat, takže si počkáme na výsledek jednání komise IOF.

Kategorie para a open

Velkou pozornost poutaly průběžně vyvěšované výsledky kategorie open. V nich se na předních pozicích velice dlouho držely i české vlajky. Ukázalo se, že Liborův úspěch na MČR v Bohnicích před měsícem nebyla náhoda. Libor dokázal rychle a přesně řešit složité prostorové úlohy a na závěr ho trápila pouze zbrkle pokažená časová kontrola. Nebýt ní, mohl skončit na čtvrté příčce, takto obsadil po prvním dni průběžnou osmou pozici. To byl tak fantastický výkon, že jsme tomu sami nemohli uvěřit.

Jana Glabazňová po prvním dni držela 15., Tomáš Holas 26. místo a možná ho také trochu trápila zbrklost na časových kontrolách.

Trail-o na golfovém hřišti


Zvětšit mapu

Druhý modelový závod měl ukázat, jak vypadá trail-o v prostředí golfového hřiště. Organizátoři se zde pokusili o husarský kousek: Trail-O, (orientační závod po cestách) bez jakékoli cesty. Možná by bylo skutečně na čase převzít název disciplíny od většiny evropských zemí a začít nazývat tento sport spíše pre-o neboli přesná orientace.

V propozicích bylo vozíčkářům doporučeno vzít si terénní vzorky, ale všiml jsem si, že na doporučení dal pouze Pekka Seppä (FIN). Na devíti příkladech jsme zjistili, že vozíčkáři to druhý závodní den nebudou mít lehké: Někdy bylo potřeba přemísťovat se na dlouhé vzdálenosti, abychom si mohli prohlédnout kontroly z různých úhlů. Pak bychom se měli vracet do svahu označit správnou kontrolu.

Na druhou stranu, kontroly zjevně nebyly příliš obtížné, takže zatímco o prostředí a mapě jsme si představu udělali, o složitosti řešení jsme měli jen mlhavé tušení.

Vyvrcholením celého mistrovství byl druhý závodní den. Pro závodníky třídy para se hodnotily týmové výsledky tohoto dne (součet dvou nejlepších), pro třídu open byl celkový výsledek součtem výsledků obou dní. Když to tak píšu, uvědomuji si čím dál víc, že vysvětlování kategorií mi zabírá většinu článku a zdravím všechny čtenáře, které zajímají hlavně výsledky a čísla.

Aby bylo vyhlašování výsledků zajímavé, startovalo se v opačném pořadí, než jsme skončili po prvním dni. Vozíčkáři dostali přidělenou asistenci a protože jsme byli místní, mohli jsme trochu ovlivnit, kdo s námi pojede. Petr prohlásil, že ideální je silný a ošklivý chlap. Boris si také vybral muskulaturní doprovod a já jsem zkusil ověřit myšlenku, že v přítomnosti hezké slečny ze sebe vydávám to nejlepší. A doufal jsem, že to s tou sjízdností nebude tak strašné.

Máte to tu moc jednoduché!

Naštěstí bylo krásné slunečné počasí a před náročnějšími stoupáky byly rozestaveny další živé výtahy.

Mistryní světa se stala Anna Straube (GER), sympatická slečna, která žije ve Velké Británii a zabývá se biochemickým výzkumem. Před více než dvěma lety jsem Anne ukazoval fotografie ze závodů v Arboretu Nový Dvůr a její reakce byla takováto: "Je to celkem jednoduchý závod, ale může být vhodný pro vaše soutěžící. Obvykle ale na elitní úrovni není mnoho stanovišť, kde stačí jediný pohled k vyřešení problému. Často je potřeba chodit nahoru a dolů a dívat se z různých úhlů a hledat linie pohledu, které dávají vodítka k řešení. Kontroly nebývají na tak zřejmých místech.... Bývají umístěny na okrajích a je potřeba další informace k rozhodnutí, která kontrola je správná... A prostředek mezi dvěma objekty je něco, co stavitelé mají také rádi. Pak je potřeba jasně identifikovat oba objekty a rozhodnout se, kde je přesný prostředek. Je jasné, že legrace začíná, pokud jsou lampiony od sebe pouhých 20 cm."

Zdá se, že stavitelka tratí Eva Kociánová, která stavěla jak tratě pro Arboretum před dvěma lety, tak MS, udělala trochu pokrok, neboť skutečně mezi kontrolami nebyla ani jedna zřejmá.

Skandinávci zase vyhrávali

Zpátky k výsledkům: Samozřejmě, že skandinávští účastníci neodešli bez medaile: v kategorii open Martin Fredholm SWE (2.), Jari Turto FIN (3.). Kategorie para týmy skončila takto: Švédsko 3. místo, Finsko 2. místo a vítězem mezi para týmy se stali Litevci, v jejichž týmu byli dokonce dva vozíčkáři.

Česká výprava se neztratila. Libor Forst potvrdil své předurčení pro disciplínu trail-o a skončil na devátém místě se ztrátou čtyř bodů na medailovou pozici. Tomáš Holas jako jeden z mála si oproti prvnímu dni polepšil a skončil nakonec 14., s rozdílem jednoho bodu na Libora. Jana si naopak pohoršila a tento den měla o nepatrně horší výsledek než Bohouš. Para tým skončil na jedenáctém místě. Kategorie open tým, ve které obsadili češi na ME v Lotyšsku 3. místo, se nevyhlašovala.

Jsme docela dobří, ale je nás málo

Z pozice vedoucího výpravy hodnotím úspěšnost české reprezentace kladně. Libor, Tomáš a Jana jsou schopni porážet světovou elitu. Bohouš, Petr a Boris sice mají v domácích soutěžích vedoucí pozice mezi hendikepovanými účastníky, ale ve srovnání se světovou třídou zaostávají.

Z toho vyplývá prvořadý úkol do další sezóny: Umožnit všem potenciálním hendikepovaným zájemcům, aby si mohli trail-o vyzkoušet a v ideálním případě doplnit český reprezentační tým.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

scorelauf

Doporučujeme obrátit se třeba na Bohouše Hůlku, předsedu Sportovního klubu vozíčkářů Praha www.skvpraha.org  - je to organizátor a zároveň aktivní závodník.

Reaguj
scorelauf

Mě by zajímalo jaký časový limit bývá nejčastěji pro závod Scorelauf pro vozíčkáře. Děkuji.

 • Autor Jana
 • Datum a čas 24.4.2013 11:32
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Gut
To nejste o moc pomalejší, než klasický OB. Ti mají ale zase těžší terén.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 29.7.2008 10:09
Reaguj
Re: Re: Re: Gut
Klasické vozíčkářské závody mají délku tratí 3-5km a časy jsou kolem 25-60min, maximální průměrné rychlosti jsou kolem 10-11km/hod, pokud je závod na asfaltu. To se týká mechanických i elektrických vozíků, které jsou obecně rychlejší, ale nemají takovou obratnost a dostupnost. Pokud je třeba jezdit po trávě a v terénu a dokonce za vlhka, rychlost výrazně klesá, každý metr pak dá zabrat. Závody trailO mají časový limit většinou kolem dvou a půl hodiny, většinu času tráví chodící i vozíčkáři luštěním, pohyb zabere u chodících tak desetinu až osminu času, u vozíčkářů odhadem čtvrtinu až třetinu celkového času.
 • Autor Bohouš
 • Datum a čas 28.7.2008 20:01
Reaguj
Re: Re: Gut
Děkuju, ale ještě upřesnění - kolik se v závodě najede kilometrů (terén? asfalt?) a jaké časy se dosahujou?
 • Autor JN
 • Datum a čas 28.7.2008 11:44
Reaguj
Re: Gut
V článku jsou popisované dvě disciplíny. Orientační závod na vozíku je první z nich - a zabývá se jí bohužel poměrně málo lidí u nás a pokud vím, ve světě nikdo. TrailO je sport ve světě rozšířený, ale zase v něm vlastně o žádné časy nejde. Jde tam hlavně o přesnost a soutěž je určena pro všechny, ted mimo jiné i pro vozíčkáře. Těch byla na MS asi desetina ze všech účastníků.
 • Autor Bohouš
 • Datum a čas 27.7.2008 19:34
Reaguj
Gut
Orienťák na kole už sem viděl, ale na vozejku ne. Ptám se-Kolik lidí to jezdí a jaký jsou časy?
 • Autor JN
 • Datum a čas 27.7.2008 11:42
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

GUSTÍK V HRADCI KRÁLOVÉ Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

CYKLOSTEZKY Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

JIHLAVA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

HAUTE MAURIENNE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

PAŘÍŽ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.

Diskuse

Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 129 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 129 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 18:10, 129 příspěvků
Všechno má rub a líc. Pišišvor, 28.11.2022 15:17, 129 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 14:42, 129 příspěvků
Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 129 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 27.11.2022 22:48, 129 příspěvků
INU Kuba Turek, 27.11.2022 17:28, 129 příspěvků
INU Honza, 27.11.2022 10:21, 129 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38