Olomoucké mistrovství světa v trail-o

Olomoucké mistrovství světa v trail-o
SDÍLEJ:
Měli jsme pocity nejistoty, zda se podaří uspořádat závody v disciplíně, kterou zná jen několik lidí, bez mezinárodní ostudy. Z pohledu závodníků jsme doufali, že domácí prostředí nám umožní změřit vyrovnat se světové elitě a zejména závodníkům ze Skandinávie.
Jak na to

Trail-o

Soutěžící mají vytyčenou trať a na mapě jsou středem kolečka a popisem označená místa kontrol.

Na daném místě se vyskytuje několik lampionů a cílem je poznat, který z nich je přesně na správném místě. Jedná se vlastně o luštění osmisměrek v přírodě, kde místo písmenek figuruje všechno, co stojí za to kreslit do mapy v měřítku nejčastěji okolo 1:5000.

Do luštění se zapojují schopnosti čtení vrstevnic, odhadu vzdálenosti, odhadu směrů, rozhodnosti, přesnosti, pečlivosti a soustředění. Velkou roli hraje samozřejmě cvik a znalost konvencí.

Disciplína je vymyšlena tak, aby byla stejná pro všechny bez ohledu na věk, pohlaví či hendikep. Nejde tedy o sport pro vozíčkáře, což je obecně rozšířený omyl.

Minulý víkend se konalo v rámci Mistrovství světa v orientačním běhu také mistrovství republiky v orientačním závodě vozíčkářů a Mistrovství světa v trail-o.

Orientační závod na vozíku

Orientační závody vozíčkářů byly sice pro účastníky z Japonska, Ruska, Lotyšska, Litvy a Maďarska novinkou, ale dokázali přesvědčivě bodovat i mezi zkušenějšími českými závodníky.

Sám jsem si dělal velký zálusk na vítězství a připravoval jsem se velice důkladně, především studiem staré mapy Čechových sadů. Trasa závodů se nakonec pomocí nadjezdu hlavní silnice rozšířila i na oblast Smetanových sadů.

U nadjezdu sice číhalo několik pomocníků, ale když jsem vyjížděl nahoru, měl jsem pocit, že se mi daří a pomoc jsem odmítl. Ještě na osmé kontrole z dvanácti jsem si byl téměř jistý, že není možné orientovat se a jet rychleji.

Tady jsem udělal chybu

Od kontroly osm jsem se nepatrně vrátil, abych vzápětí akceleroval z mírného kopečka napříč celým parkem. A protože mi bylo jasné, že nejhorší chybou by bylo přejet správné stanoviště, udělal jsem první chybu a odbočil o jednu cestičku dříve přímo mezi tůje.

Vynořil jsem se mezi skupinou spejerů. Ozvalo se: "Bacha, někdo jde!" Pak si ale kluci uvědomili, že ode mě jim nic nehrozí a pokračovali v načatém uměleckém díle. Já jsem se zorientoval a našel kontrolu 9. V tuto chvíli už jsem naděje na vítězství pohřbil, ale ještě nikoli na umístění.

Vydal jsem se nejkratší cestou zpátky k nájezdu a udělal jsem druhou chybu. Když jsem si všiml, že mezi mnou a nájezdem je plot, zvolil jsem druhou větev nájezdu, která byla zhruba dvojnásobné délky a bez šance na asistenci. Tady jsem definitvně ztratil svou vedoucí pozici.

Japonský mistr České republiky

Ačkoliv zbytek závodu jsem opět projel nejrychleji, výsledek stačil pouze na bronzovou medaili. Předjel mě Bohouš Mrva, který sice v poslední době moc nezávodí, ale přesto je schopen vyhrávat.

Mistrem České republiky se stal Hideto Kijima. Na čtvrtém místě skončil Pavel Šmatov z Ruska, který měl o dva dny později nehodu, při které si zlomil nohu a druhého závodního dne trail-o se nezúčastnil. Páté místo byl výsledek "přestřelení" na druhé kontrole Petra Krystka.

Výborně se bavili také účastníci z Litvy, hlavně vynikající Evaldas Butrimas (6.) - dříve orientační běžec, nyní jeden z nejlepších závodníků trail-o na světě. Možná se mohl také umístit, kdyby neztrácel čas hledáním ztraceného sandálu.

Třetina diskvalifikovaných závodníků

Druhá kategorie vozíčkářů na elektrickém vozíku nebo s doprovodem byla překvapivá celou třetinou diskvalifikovaných závodníků, tedy těch, kteří nějakou kontrolu nenašli.

Vítězem se stal Milan Lučný s přesvědčivým náskokem na druhou Marcelu Přindovou. Třetí místo obsadil Jiří Michelfeit.

World Trail Orienteering Championship


Zvětšit mapu

První soutěžní den trail-o se odehrával v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Modelový závod byl opět stejný park, ve kterém se odehrály sobotní závody, Smetanovy sady v Olomouci. Cílem modelu je jednak se seznámit se stylem mapování podobného terénu, jednak se si vyzkoušet podobné typy problémů.

Hlavní rozdíly mezi prvním modelem a závodem byly především tyto: Městský park nabízel značnou blízkost kontrol a také možnost obejít kontroly ze všech možných úhlů.

Nejmladším závodníkem byl šestnáctiletý Američan Richard Ebright, který vyhrál nominační závody v USA. Jako zajímavost uváděl spíkr fakt, že Richard se disciplínou trail-o zabývá teprve tři měsíce.

Prvním startujícím závodníkem byl ale Libor Forst, který měl podobný osud jako Richard Ebright. Byl nominován až na základě výsledku na MČR v Bohnicích, tedy jeho zkušenost s trail-o byla stoprocentně nejkratší.

Za tak krátkou dobu, kterou měl Libor k dispozici, se nedaly čekat žádné převratné výsledky. Navíc Libor startoval na první časové kotrole zjistil, že nemá s sebou průkazku a musel si nechat vystavit jinou.

Daleko větší naděje jsme vkládali do zkušenější Jany Glabazňové a Tomáše Holase, jejichž třetí místo v kategorii open týmů na "Evropě" bylo příslibem kvalitních výsledků i "na světě".

Z nás, hendikepovaných závodníků, jsme samozřejmě také doufali v dobrý výsledek všichni. Boris se pohyboval v blízkosti svého bydliště, já jsem měl za sebou stovky hodin nad starými mapami a za Petrem stály dosavadní výborné výsledky z velkých závodů, zejména loňské 17. místo na MS v Kyjevě.

Z české výpravy opět nejlépe zabodoval Petr Krystek (26. místo a 9 bodů), se stejným počtem bodů, ale horším časem z časových kontrol následuje Bohuslav Hůlka (29. místo). Boris Dvorský skončil 38. (7 bodů). Boris a Bohouš navíc doplatili na špatné hospodaření s časem a minuta přes limit stála oba cenný bod.

Nejdůležitější je klidná mysl

Ukázalo se, že znalost terénu nehraje téměř roli, mnohem důležitější byla klidná mysl, schopnost vybrat z velkého množství způsobů řešení ten nejpřesnější, zkontrolovat ho a rychle pokračovat dál. Kdo zkoušel ověřit řešení více způsoby, dostal se do časové tísně. Například loňský mistr světa Krešo Keresteš (kategorie open) přetáhl více než pět minut přes limit a skončil s devíti body hluboko ve výsledkovém poli.

První tři místa kategorie paralympic obsadili nakonec Lennart Wahlgren (SWE), Zdenko Horjan (CRO) a Dave Gittus (GBR). Když se na tyto tři soutěžící budete pozorně dívat, pouze u třetího jmenovaného si po čase všimnete, že občas nešikovně našlápne kvůli špatně srostlému kotníku.

Nepátral jsem po tom, jaký hendikep mají ostatní soutěžící kategorie paralympic, ale zaregistroval jsem diskuse o změně, která by zpřehlednila toto členění soutěžících. Nechci předbíhat, takže si počkáme na výsledek jednání komise IOF.

Kategorie para a open

Velkou pozornost poutaly průběžně vyvěšované výsledky kategorie open. V nich se na předních pozicích velice dlouho držely i české vlajky. Ukázalo se, že Liborův úspěch na MČR v Bohnicích před měsícem nebyla náhoda. Libor dokázal rychle a přesně řešit složité prostorové úlohy a na závěr ho trápila pouze zbrkle pokažená časová kontrola. Nebýt ní, mohl skončit na čtvrté příčce, takto obsadil po prvním dni průběžnou osmou pozici. To byl tak fantastický výkon, že jsme tomu sami nemohli uvěřit.

Jana Glabazňová po prvním dni držela 15., Tomáš Holas 26. místo a možná ho také trochu trápila zbrklost na časových kontrolách.

Trail-o na golfovém hřišti


Zvětšit mapu

Druhý modelový závod měl ukázat, jak vypadá trail-o v prostředí golfového hřiště. Organizátoři se zde pokusili o husarský kousek: Trail-O, (orientační závod po cestách) bez jakékoli cesty. Možná by bylo skutečně na čase převzít název disciplíny od většiny evropských zemí a začít nazývat tento sport spíše pre-o neboli přesná orientace.

V propozicích bylo vozíčkářům doporučeno vzít si terénní vzorky, ale všiml jsem si, že na doporučení dal pouze Pekka Seppä (FIN). Na devíti příkladech jsme zjistili, že vozíčkáři to druhý závodní den nebudou mít lehké: Někdy bylo potřeba přemísťovat se na dlouhé vzdálenosti, abychom si mohli prohlédnout kontroly z různých úhlů. Pak bychom se měli vracet do svahu označit správnou kontrolu.

Na druhou stranu, kontroly zjevně nebyly příliš obtížné, takže zatímco o prostředí a mapě jsme si představu udělali, o složitosti řešení jsme měli jen mlhavé tušení.

Vyvrcholením celého mistrovství byl druhý závodní den. Pro závodníky třídy para se hodnotily týmové výsledky tohoto dne (součet dvou nejlepších), pro třídu open byl celkový výsledek součtem výsledků obou dní. Když to tak píšu, uvědomuji si čím dál víc, že vysvětlování kategorií mi zabírá většinu článku a zdravím všechny čtenáře, které zajímají hlavně výsledky a čísla.

Aby bylo vyhlašování výsledků zajímavé, startovalo se v opačném pořadí, než jsme skončili po prvním dni. Vozíčkáři dostali přidělenou asistenci a protože jsme byli místní, mohli jsme trochu ovlivnit, kdo s námi pojede. Petr prohlásil, že ideální je silný a ošklivý chlap. Boris si také vybral muskulaturní doprovod a já jsem zkusil ověřit myšlenku, že v přítomnosti hezké slečny ze sebe vydávám to nejlepší. A doufal jsem, že to s tou sjízdností nebude tak strašné.

Máte to tu moc jednoduché!

Naštěstí bylo krásné slunečné počasí a před náročnějšími stoupáky byly rozestaveny další živé výtahy.

Mistryní světa se stala Anna Straube (GER), sympatická slečna, která žije ve Velké Británii a zabývá se biochemickým výzkumem. Před více než dvěma lety jsem Anne ukazoval fotografie ze závodů v Arboretu Nový Dvůr a její reakce byla takováto: "Je to celkem jednoduchý závod, ale může být vhodný pro vaše soutěžící. Obvykle ale na elitní úrovni není mnoho stanovišť, kde stačí jediný pohled k vyřešení problému. Často je potřeba chodit nahoru a dolů a dívat se z různých úhlů a hledat linie pohledu, které dávají vodítka k řešení. Kontroly nebývají na tak zřejmých místech.... Bývají umístěny na okrajích a je potřeba další informace k rozhodnutí, která kontrola je správná... A prostředek mezi dvěma objekty je něco, co stavitelé mají také rádi. Pak je potřeba jasně identifikovat oba objekty a rozhodnout se, kde je přesný prostředek. Je jasné, že legrace začíná, pokud jsou lampiony od sebe pouhých 20 cm."

Zdá se, že stavitelka tratí Eva Kociánová, která stavěla jak tratě pro Arboretum před dvěma lety, tak MS, udělala trochu pokrok, neboť skutečně mezi kontrolami nebyla ani jedna zřejmá.

Skandinávci zase vyhrávali

Zpátky k výsledkům: Samozřejmě, že skandinávští účastníci neodešli bez medaile: v kategorii open Martin Fredholm SWE (2.), Jari Turto FIN (3.). Kategorie para týmy skončila takto: Švédsko 3. místo, Finsko 2. místo a vítězem mezi para týmy se stali Litevci, v jejichž týmu byli dokonce dva vozíčkáři.

Česká výprava se neztratila. Libor Forst potvrdil své předurčení pro disciplínu trail-o a skončil na devátém místě se ztrátou čtyř bodů na medailovou pozici. Tomáš Holas jako jeden z mála si oproti prvnímu dni polepšil a skončil nakonec 14., s rozdílem jednoho bodu na Libora. Jana si naopak pohoršila a tento den měla o nepatrně horší výsledek než Bohouš. Para tým skončil na jedenáctém místě. Kategorie open tým, ve které obsadili češi na ME v Lotyšsku 3. místo, se nevyhlašovala.

Jsme docela dobří, ale je nás málo

Z pozice vedoucího výpravy hodnotím úspěšnost české reprezentace kladně. Libor, Tomáš a Jana jsou schopni porážet světovou elitu. Bohouš, Petr a Boris sice mají v domácích soutěžích vedoucí pozice mezi hendikepovanými účastníky, ale ve srovnání se světovou třídou zaostávají.

Z toho vyplývá prvořadý úkol do další sezóny: Umožnit všem potenciálním hendikepovaným zájemcům, aby si mohli trail-o vyzkoušet a v ideálním případě doplnit český reprezentační tým.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

scorelauf

Doporučujeme obrátit se třeba na Bohouše Hůlku, předsedu Sportovního klubu vozíčkářů Praha www.skvpraha.org  - je to organizátor a zároveň aktivní závodník.

Reaguj
scorelauf

Mě by zajímalo jaký časový limit bývá nejčastěji pro závod Scorelauf pro vozíčkáře. Děkuji.

 • Autor Jana
 • Datum a čas 24.4.2013 11:32
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Gut
To nejste o moc pomalejší, než klasický OB. Ti mají ale zase těžší terén.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 29.7.2008 10:09
Reaguj
Re: Re: Re: Gut
Klasické vozíčkářské závody mají délku tratí 3-5km a časy jsou kolem 25-60min, maximální průměrné rychlosti jsou kolem 10-11km/hod, pokud je závod na asfaltu. To se týká mechanických i elektrických vozíků, které jsou obecně rychlejší, ale nemají takovou obratnost a dostupnost. Pokud je třeba jezdit po trávě a v terénu a dokonce za vlhka, rychlost výrazně klesá, každý metr pak dá zabrat. Závody trailO mají časový limit většinou kolem dvou a půl hodiny, většinu času tráví chodící i vozíčkáři luštěním, pohyb zabere u chodících tak desetinu až osminu času, u vozíčkářů odhadem čtvrtinu až třetinu celkového času.
 • Autor Bohouš
 • Datum a čas 28.7.2008 20:01
Reaguj
Re: Re: Gut
Děkuju, ale ještě upřesnění - kolik se v závodě najede kilometrů (terén? asfalt?) a jaké časy se dosahujou?
 • Autor JN
 • Datum a čas 28.7.2008 11:44
Reaguj
Re: Gut
V článku jsou popisované dvě disciplíny. Orientační závod na vozíku je první z nich - a zabývá se jí bohužel poměrně málo lidí u nás a pokud vím, ve světě nikdo. TrailO je sport ve světě rozšířený, ale zase v něm vlastně o žádné časy nejde. Jde tam hlavně o přesnost a soutěž je určena pro všechny, ted mimo jiné i pro vozíčkáře. Těch byla na MS asi desetina ze všech účastníků.
 • Autor Bohouš
 • Datum a čas 27.7.2008 19:34
Reaguj
Gut
Orienťák na kole už sem viděl, ale na vozejku ne. Ptám se-Kolik lidí to jezdí a jaký jsou časy?
 • Autor JN
 • Datum a čas 27.7.2008 11:42
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Big Challenge 2021: jak přežít na kole 210 kilometrů v Brdech

Big Challenge 2021: jak přežít na kole 210 kilometrů v Brdech

Někdy před třiceti lety jsem začal lézt po skalách. Na podzim v dvaadevadesátém roce jsem se skupinkou vrstevníků přespával pod Černolickými skalami, bylo takové sychravé říjnové ráno, zima a vydatná rosa, promočené... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Kutná Hora na elektrokole z půjčovny

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

ELEKTROKOLA Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

CYKLOBUSY Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Sázava AKTUÁLNĚ 2021

Sázava AKTUÁLNĚ 2021

POSÁZAVSKÝ PACIFIK Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Horní Falc pěšky i na kole

Horní Falc pěšky i na kole

AKTUALIZACE Chcete si někam na svátky vyšlápnout, ale nevíte kam? Nesnášíte těžký batoh na zádech? Přesto si chcete užít turistický týden za slušné peníze? Lesy a kopce Horní Falce čekají na
Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Největší světový veletrh jízdních kol Eurobike se stěhuje z Friedrichshafenu do Frankfurtu. Ve hře byl i Mnichov, ale souboj německých veletrhů nakonec vyhrál Frankfurt. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 26.-30.7. Horská kola 26.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Hostěnický triatlon Hostěnice 31.7.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Bike Čeladná - cyklomaraton Čeladná Horská kola 21.8.
Tour de aleje Poodří 8.7.-5.9. Cykloturistika 5.9.
Enduro Špičák 10.-12.9. Horská kola 10.9.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57
For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46