Podél Sázavy pěšky nebo na kole
Nejkrásnější český říční kaňon proráží ve svém dolním toku řeka Sázava. Dá se lehce projít pěšky, sjet na horském kole i splout na lodi. Populární je především úsek Posázavské stezky z Kamenného Přívozu do Píkovic.
Kde se najíst a napít
Vodácko-rybářská restaurace nižší kategorie, ale za to s výbornou atmosférou a klasickou hospodskou stravou stojí po levé straně řeky u mostu v Kamenném Přívozu. Vesnická hospoda je otevřená u jezu v Podělusích. Další restaurace je u jezu Žampach na pravém břehu. Výběr stánků a restaurací různých cenových skupin je v Pikovicích.
Doporučené vybavení pro pěší
lehké trekové boty nebo pohorky
svačina a pití
bunda proti dešti
jízdenka na pražskou hromadnou dopravu
batůžek 20 l
Doporučené vybavení pro cyklisty
horské kolo, přilba a vše potřebné do terénu
Doporučená vybavení pro vodáky
turistická kanoe, plovací vesta a vše potřebné na vodu WW2
Pešky se nejčastěji chodívá jen nejatraktivnější úsek z Kamenného Přívozu po levé straně Sázavy do Píkovic. Desetikilometrová trasa se dá ujít jako odpolední procházka, s dětmi je to celodenní výlet.
Vlakem do Posázaví
Do Kamenného Přívozu jezdí každou hodinu vlak na trati mezi Prahou Braníkem a Čerčany. Od nádraží sejdeme dolů k řece, přejdeme silniční most a narazíme na červenou turistickou značku. Po silnici vystoupáme do prudkého kopce, zabočíme doprava a jsme v přírodě.
Prudce seběhneme po cestičce k řece a do konce výletu ji neztratíme z očí. Více či méně budeme stoupat a klesat po pohodlné kamenité pěšině od vody do svahů nad ní. Na několika vyhlídkách se pokocháme výhledem na stříbrnou stužku řeky hluboko pod námi, abychom k ní mohli po pár minutách sejít a zblízka pozorovat vodáky.
Že se blížíme k cíli cesty, poznáme podle toho, že se nám do cesty najednou postaví kamenné schody. Sejdeme po nich k řece, mineme desku Klubu českých turistů, který Posázavskou stezku mezi válkami vybudoval, a po loukách si to šineme do Pikovic.
Horolezci na jehle
Ve skalnatých svazích na pravém břehu se ještě podíváme na špičatou skalní věž s křížem na vrcholu, které se říká Pikovická jehla. Je dostupná pouze horolezcům s lanem a skobami.
Vlaková zastávka stojí na druhé straně řeky, kam vede most pro pěší. Pokud ji budete hledat v jízdním řádu, nenechejte se zmást, protože její název nezní podle Pikovic, ale podle nedaleké vesničky Petrov. Jestliže máte u sebe průkazku na městskou hromadnou dopravu, nezapomeňte uplatnit slevu na jízdenky.
Na kole dále a rychleji
Jestli máte raději spíše kolo než pohorky, budete si chtít trasu zřejmě trochu prodloužit. Jezdí se obvykle z Čerčan po silnici červenou turistickou značkou do Nespek. Teprve za nimi vjedete na pohodlnou širokou cestu po pravém břehu Sázavy. Za vidění stojí zřícenina hradu Zbořený Kostelec. Přesně podle názvu z něho mnoho nezbylo, jen pár opěrných zdí. Zato nabízí krásný daleký výhled na řeku.
Pokud nejste zdatní cyklisté, nechejte kolo zamčené někde u stromu pod hradem, protože nahoru je výjezd velice drsný. Totéž se samozřejmě týká i sjezdu.
V Týnci se napojíte na pěší túru a dojedete do Pikovic. Kdo ještě nemá dost, může jet po pravém břehu přes Davli do Prahy. To je z Čerčan pěkná celodenní cyklistická túra.
V kánoi jako správní vodáci
Sázava je ovšem populární nejen mezi turisty a cyklisty, ale také vodáky. Desítky z nich si každý den půjčují nerozbitné a nepotopitelné žluté kánoe v půjčovně v Týnci nad Sázavou a vracejí je v Pikovicích. Není potřeba se starat o nic jiného, než jak správně kormidlovat.
Dopravu za vás obstarají v půjčovně. Nutno ovšem dodat, že Sázava v kaňonu není úplně jednoduchá řeka a aspoň kormidelník nebo kormidelnice by měli ovládat základní záběry pádlem.
Kaňony Berounky a Vltavy
Další dva říční kaňony jsou od Sázavy nedaleko. Berounka si našla širokou cestu bílými vápencovými útesy mezi Berounem a Karlštejnem. Vltava si pracně vyhloubila úzké koryto v tvrdé temné rule od Slap do Štěchovic. Jejich divokost je však na rozdíl od Sázavy pryč, protože Berounka teče mezi obdělávanými poli a loukami a prudké Svatojánské proudy na Vltavě zalila Štěchovická přehrada.
Diskuse
Diskuze k článku
termín návštěvy
tato stezka
- Autor dalimil
- Datum a čas 12.7.2004 13:12
K A Ň O N Y ???
- Autor Borek
- Datum a čas 12.7.2004 08:53
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce
Cyklomaratony pro každé kolo 2026
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu
Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan
Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Hobby - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 14.-17.5. | 14.5. | |
| Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton | Mladá Boleslav | Horská kola | 16.5. | |
| Night Ride | Itálie, Bergamo | Noční cyklistika | 16.5. | |
| Třeboňská šlapka | Třeboň | Zahájení cyklistické sezony | 16.5. | |
| Pálava - silniční | Milovice | Silniční kola | 16.5. | |
| Rakovnická 60 | Rakovník | 16.-17.5. Běh, chůze, horské kolo | 16.5. | |
| Muzejní noc | Brno | 17.5. | ||
| Open House | Praha | 18.-24.5. | 18.5. | |
|
Muzejní noc
|
Plzeň | 22.5. | ||
| Berounka Trails cyklomaraton | Plzeň | Horská kola | 23.5. |
Diskuse
| Inu | Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek |
| Asociace vodní turistiky ... | Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků |
| Významy slov | PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků |
| Jizera není Vaše | Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 8 příspěvků |
| Významy slov | Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Michal, 12.5.2026 18:55, 8 příspěvků |
| Rybáři, vodáci? Úřady! | Franta, 12.5.2026 14:26, 8 příspěvků |
| Rybáři, vodáci? Úřady! | Novinář, 12.5.2026 14:05, 8 příspěvků |
| Rybáři | Franta, 12.5.2026 13:24, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Fjällräven | Horydoly , 6.5.2026 1:48 |
| Stubai - lyžování do května | Horydoly , 6.5.2026 1:43 |
| Zimní outdoor | sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03 |
| Zimní dovolená se psem | nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03 |
| SkialpujFEST | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48 |
| Re: Skialpy | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47 |
| Brýle na jaře | Alex Brido, 24.4.2026 8:42 |
| Jarní lyžování v Korutane... | Horydoly , 23.4.2026 11:03 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH

