Prasklý rám Giant

Prasklý rám Giant
SDÍLEJ:
Cyklistické značky právě vrhají na trh své letošní modely. Ceny budou zase pěkně mastné jako každý rok. Za svoje peníze sice všichni vyžadujeme kvalitu, ale ne vždy se výrobcům vše povede.
Jak na to

Reklamace závisí na dohodě

Reklamace není soud o kvalitu výrobku. Slouží jako mechanismus dohody mezi zákazníkem a obchodníkem. Pokud se nechtějí domluvit, vše musí vyřešit zákazník žalobou u soudu.

Záruční lhůta je ze zákona nejméně dva roky. Obchodník (ne výrobce!) ji může libovolně prodloužit na celý výrobek, nebo jen na jeho vybrané části. Vše musí být jasně popsané v dokumentech k výrobku.

Reklamovat lze jen konstrukční nebo výrobní vady. S kvalitou nebo opotřebováním výrobku nemá reklamační řízení nic společného.

Reklamovat lze jen u firmy, kde bylo zboží koupeno. Pokud má prodejce více obchodů, musí reklamaci řešit v jakémkoliv obchodě v rámci republiky. Někteří velcí obchodníci dobrovolně poskytují reklamační služby po celé Evropě. Výrobce reklamaci neřeší, protože není se zákazníkem v žádném ekonomickém vztahu.

Reklamaci musí obchodník písemně vyřešit (akceptovat nebo zamítnout) do 30 kalendářních dnů. Pokud to nestihne, musí vrátit zákazníkovi peníze. Po uznání reklamace může obchodník podle svého uvážení vrátit peníze, nebo vadné zboží vyměnit, či opravit. Na třetí reklamaci stejné závady se hledí jako na vadu neopravitelnou, a proto musí obchodník vrátit peníze.

Případné náklady na soudní znalce, soudní výlohy, poplatky právníkům a všechny nutné výdaje platí strana, která spor prohrála. Ať se jedná o reklamaci, nebo následný soud.

Přinášíme dva roky starý příběh reklamace prasklého rámu horského kola. Výrobce Giant sice asi vyrobil zmetek, ale v reklamačním řízení byl namočený nevinně.

Na nespokojenosti cyklisty se podílel současný dovozce Progress Cycle a především předchozí dovozce MM. Cyklista z nich nový rám ani peníze nevyrazil. Přečtěte si celý jeho příběh.

(Připravujeme však druhý díl tohoto příběhu, ve kterém si přečtete, jak nakonec autor přinutil firmu pomocí soudu k zaplacení prasklého rámu.)

Nehoda při tréninku

Od roku 2000 jsem až do sezóny 2003 jezdil na kole Giant Escaper (rám 19,5") s vybavením Shimano LX, XT, hydraulickými čelisťovými brzdami Magura a vidlicí Marzocchi Bomber MX Comp Air '03 (80 mm).

V červenci 2003 praskla spodní rámová trubka při výjezdu známých Esíček u hotelu SKI v Novém Městě na Moravě během letního soustředění reprezentace.

Podotýkám, že praskla při výjezdu (!) během tréninku, pokud by k tomu došlo při nějakém ostřejším sjezdu, možná bych už tyto řádky nepsal.

Desetiletá záruka

Kolo bylo zakoupeno 14. 4. 2000. Na rám byla tehdejším dovozcem MM, s.r.o. (od něhož jsem kolo koupil) poskytována záruka deset let. Samotná firma Giant dávala na rám záruku pět let. Ať tak či onak, rám byl v záruční době.

Situace s reklamací je však zkomplikovaná faktem, že značka Giant změnila výhradního dovozce, kterým je nyní firma Progress Cycle přejmenová z bývalé Komersie.

Reklamaci jsem se pokusil uplatnit u současného dovozce Progress Cycle. Výsledek byl tristní. Komunikoval jsem s reklamačním technikem Jiřím Štěrbou. Vše probíhalo v době vrcholu cyklistické sezóny a já jezdil na zapůjčeném ocelovém rámu.

22. července 2003

Linhart (majitel kola): "...na zaklade predbezneho jednani zasilam foto zlomeneho ramu. Jedna se o Giant Escaper, ktery byl zakoupen 14.4.2000 (zarucni list a doklad o koupi mohu zaslat mailem nebo faxem). Dle informaci, ktere mam, by bylo dobre zaslat Vam dalsi fotografie celeho kola. Rad bych se proto zeptal, zda mate zajem o nektere specialni zabery a v jake kvalite maji fotky byt. Ram mohu dorucit do Prahy. Nektere komponenty na kole jiz nejsou puvodni (vidlice), ale to by nemelo vadit, ne?..."

Štěrba (Progress Cycle): "... potrebuji take fotky z predozadniho pohledu (aby se videlo, jestli kolo nema "stafle"), potom celkove pohledy na cele kolo z boku atd.."

Linhart: Posílám další sadu fotek.

Štěrba: "...fotky jsou dobré, posílám je do Polska k vyjádření..."

28. července 2003

Štěrba: "...konečně mám vyjádření od výrobce k Vašemu prasklému rámu. Bohužel, výrobce nám doporučuje reklamaci neuznat, s poukazem na to, že na kole je namontována jiná vidlice (s 80 mm zdvihem ), než odpovídá geometrii kola, což prý mohlo mít výrazný vliv na vznik poškození. Nabízím Vám proto možnost koupit nový rám (model Iguana 2003), který je na stejné úrovni jako Escaper za 5300 Kč. Pokud byste s tímto řešením nesouhlasil, potom bychom museli rám nechat posoudit soudním znalcem (toto je požadavek výrobce ) s tím, že v případě záporného vyjádření (neoprávněnosti reklamace) by náklady na tohoto znalce, které jsou okolo 2500 Kč, šly k Vaší tíži... "

Kupte si nový rám

To je ale pecka. Jinými slovy: "Nevadí, že vám praskl rám, který byl v záruce, nabízíme vám za super cenu nový!"

Nic o nemožnosti použít odpruženou vidlici není v záručním listě napsáno. Obrátil jsem se tedy na několik známých mechaniků a prodejců kol. Všichni se shodli, že vidlice s tak manlým zdvihem by měla odolnosti rámu spíše prospět, než uškodit.

Majitel pražského cykloobchodu a renomovaný výrobce rámů Robert Štěrba (náhodná shoda jmen s technikem Progress Cycle) mi dokonce napsal: "Fotografii prasklého rámu jsem si prohlédl a domnívám se, že jde o klasickou prasklinu způsobenou vadou materiálu, či špatným tepelným zpracováním při svařování. Toto místo je velmi namáhané a občas zde rámy praskají."

Jedu s rámem do Prahy

Dalším bonbónkem je tvrzení, že pokud nebudu souhlasit s řešením koupě nového rámu, dají rám posoudit a tento posudek v případě neuznání reklamace zaplatím.

Kontaktoval jsem tedy Sdružení obrany spotřebitelů. "Vaším partnerem při projednávání reklamace je podle zákona prodávající. Pokud prodávající přijme reklamaci, vypracování znaleckého posudku vyžadované výrobcem zadává na své náklady, a vy proto nejste povinen je platit. Pokud prodejce reklamaci zamítne, můžete si nechat znalecký posudek vypracovat sám. Podle Občanského zákoníku máte v případě úspěšné reklamace nárok na zaplacení nutných nákladů s ní spojených, tedy i nákladů na znalecký posudek."

Následovala řada telefonátů, vybraných dovolených a nakonec osobní doručení rámu do Prahy.

Podezírají mne!

4. září 2003 přinesl pošťák balík. Nepochyboval jsem, že je v něm nový rám. Nebyl! Byl v něm můj starý a písemné vyjádření: "Neoprávněná reklamace: Je důvodné podezření, že rám (bicykl) byl několikrát vystaven extrémní námaze při nehodách (pádech). O tom svědčí stopy na horní i spodní rámové trubce (zejména hluboký dolík v přední části horní trubky). I když tato prasklina nemusí přímo souviset s předešlými nehodami, faktem je, že rám byl vystavován extrémnímu namáhání. Martin Ždimera, Progress Cycle."

A je to! Telefonicky jsem se dotázal, co znamená extrémní namáhání u horského kola. Prý jsou to pády na horském kole. Ptám se tedy: "Jezdí někdo sportovně na horském kole s vybavením Shimano LX, XT a nepadá?" Nejsem žádný kamikadze, ale sem tam spadne každý. Extrémní namáhání je tedy užívání MTB v souladu s jeho určením...

A co se týče údajné praskliny, tak se nejedná o prasklinu, ale malý dolík způsobený poměrně dávno pravděpodobně nějakým ostřejším kamínkem.

24. září 2003 Obracím se opět na Sdružení obrany spotřebitelů: "Doporučujeme konzultovat problém se soudním znalcem a nechat si od něj zhotovit posudek. Na základě jeho vyjádření je vhodné se znovu obrátit na prodávajícího a požadovat vyhovění reklamaci, případně by bylo nezbytné řešit věc soudně. Žalobu doporučujeme podávat s pomocí advokáta, který zaručí i její formální správnost."

Advokát: všechno špatně

Navštěvuji tedy advokáta, abych se poradil. Po prostudování případu mi sděluje, že veškeré dosud podniknuté kroky byly špatným směrem. Současného dovozce ani žalovat nemůžeme. Zodpovědným subjektem je v každém případě přímo prodávající MM s.r.o.

V říjnu 2003 tedy reklamuji rám přímo v Brně u firmy MM s.r.o. Ještě v listopadu 2003 si s mojí reklamací nikdo hlavu neláme. Průběžně volám do firmy, abych zjistil stav věci. Jsem trpělivý. Lhůta už dávno překročila zákonných 30 dní k vyřízení reklamace. Mezitím jsem se stihl na veletrhu Sport Life osobně setkat s majitelem Milanem Malým. Ujišťuje mě, že to řeší, ale nemůže pro mě nic udělat. Na přímý dotaz: "Kdy?" hovoří o únoru až březnu. Mé dojmy nebudu raději popisovat.

Utajený soudní znalec

Trpělivost mi dochází v prosinci 2003, protože se blíží sezóna a je jasné, že na vyměněném rámu se hned tak nesvezu. Nakonec mě z Brna informují, že rám je na posouzení u soudního znalce.

12. ledna 2004 mi firma MM poslala překvápko: "Reklamace se neuznává na základě článku I. reklamačního řádu, zákona na ochranu spotřebitele č. 634/92 Sb. Milan Malý, MM s.r.o." Zmiňovaný článek je také citován: "Nesprávné používání, neúměrné opotřebování a nešetrné zacházení se zbožím."

Posudek mě zajímal. Milan Malý mi do telefonu vylíčil, že reklamaci neuznává na základě jednoznačného posudku uznávaného odborníka s kulatým razítkem a basta. Ani po několikadenním jednání jsem z něj nedostal posudek a dokonce ani jméno znalce.

Co mi stále vrtá hlavou

* Reklamace: Nejdříve žádný spěch, pak posunutí lhůty a nakonec zamítnutí na základě posudku, který jsem neviděl.

* Jak může prasknout rám s desetiletou zárukou následkem nadměrného opotřebení?

* Proč mají současné rámy Giant přesně v místě mého defektu výztuhu?

Autor popisuje podrobnosti na osobním webu Aldomoro

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

precti si ten clanek jeste jednou,at tu nepises takove pi....
 • Autor rudy
 • Datum a čas 11.6.2006 09:27
Reaguj
NEBRAT!
V současné době zvažuji nákup lepšího horského kola a zaujal mě Váš článek natolik, že GIANT si opravdu nekoupím!!! Navíc mě rozčiluje, jak se k nám prodejci chovají !!! Jsou to obyčejní podvodníci, kteří z nás jen mámí nekřesťanské peníze, mažou nám med kolem huby, ale jakmile přijde oprávněná reklamace, všichni od ní dají ruce pryč! FUCK OFF GIANT - výhradní dovozce i prodejce, který za to může !!!
 • Autor Petr T
 • Datum a čas 8.6.2006 15:31
Reaguj
Re: Nebrat!
Naprosty souhlas. Ramy proste sem tam praskaji, i kdyz jsem si dríve naivne myslel, ze k tomu dojit nemuze. Je to dusledek cim dal vetsiho odlehcovani. problem neni to, ze se tak stalo, ale to, jak se k tomu postavil prodejce (potazmo dovozce). At uz byvaly (MM) nebo soucasny (Progress Cycle). Situaci jsi popsal tak, jak jsem ji slysel od jednoho cloveka z Authora. Tohly by oni vubec neresili, protoze je vyrobni cena takoveho ramu zanedbatelna a nehodlaji prijit o zakaznika. Od te doby davam prednost vyhradne ceskym znackam. Varuji tedy pred firmami Progress Cycle a MM, znackami Giant a Acstar!
 • Autor alda
 • Datum a čas 15.3.2006 11:18
Reaguj
Re: hloupost
Mily Milane, za hloupeho se nepovazuji. Kuba turek to myslim vystihl jasne. Je to popis toho, jak se zachova clovek, ktery ma poprve podobnou zkusenost. Clanek jsem sepsal taky proto, abych pocet takovych lidi minimalizoval... A kdyby jsi cetl pozorneji, zjistil bys, ze o primem prodejci je taky zminka. Je to prave firma MM, ktera kolo prodala primo mne.
 • Autor alda
 • Datum a čas 15.3.2006 10:59
Reaguj
Re: re
MTBO se da jezdit na leccems. Nicmene odkazovany ram rozhodne neni ten ve clanku zminovany. Zkuste najit ram Escaper \'99. Pak to bude opravdu vychytavka ;-)
 • Autor alda
 • Datum a čas 15.3.2006 10:54
Reaguj
Diskuze o ničem, kdo tady může říct, že reklamace bylo oprávněná? Proč se rám nereklamoval přímo v prodejně?
 • Autor Honza
 • Datum a čas 13.3.2006 15:33
Reaguj
ČOI
Doporučojem sa obratit na cesku obchodnu ispekciu, pretoze predajca si nesplnik 30 dnovu lehotu a tym padom, ma zakazník okamzite pravo na vratenie penazi ci noveho vyrobku.
 • Autor Peter
 • Datum a čas 12.3.2006 10:57
Reaguj
Nebrat!
To Milan: nic neni cernobile. Vymena vidlice prisne vzato muze byt brana jako zasah do stavby kola a podle me muze byt duvodem zamitnuti reklamace - po pravni strance.Druha stranka veci je, ze prakticky to samozrejme vliv mit nemohlo a prodejce/dovozce to vi. Neni to kolo od "cinana" nebo ze supermarketu, aby nemeli predstavu. Chyby delame kazdy, zjevne i Giant. Dulezite je podle me ani ne to, zda se chyba stala (vyrobni vada), ale spis to, jak se firma postavi k jejimu reseni.To je hlavni rozdil mezi seriozni firmou (prodejcem) a nejakymi diletanty. Protoze pokud neprodavaji sunt, ktery jim tam nosi na reklamaci nekdo 2x do tydne, tak je VZDY LEPSI reklamaci uznat! Jaka je cena toho ramu? 5kKc? Bud mohl mit Progress Cycle za 5kKc jeste porad relativne spokojeneho zakaznika, jeste jezdiciho zavodne a nebo sice 5kKc usetrili, ale maji klienta, ktery je nasrany, vsem bude rikat, jak je nasrany, napise o tom clanek na web a jeste se s nimi bude soudit. Naklady na reseni tehle reklamace jsou rozhodne vetsi, nez cena ramu.Normalne uvazujici firma by reklamaci uznala, byt by to zaplatili ze sveho. Protoze treba ja premyslim o koupi noveho kola, ale tohle je VELKE minus pro znacku. Opravdu nechci dat za kolo 40kKc (muj rozpocet) a pak resit reklamace.:-(
 • Autor Troll
 • Datum a čas 12.3.2006 10:14
Reaguj
Mám velmi podobnou zkušenost : silniční rám TCR koupený u MM Sport Brno (p. Malý) a řešení reklamace u bývalé Komersie nyní Progress Cycle. Naštěstí to mělo po dvou letech dobrý konec. Nyní, ale varuji všechny od nákupu rámu značky Giant i když ji uznávám. Výrobce za to patrně nemůže a ani možná neví o způsobu řešení reklamací ve střední Evropě. Udivilo mě také, že v době řešení mé reklamace, měla Komersia na toto znalce z oboru silničních motorových vozidel. Kdejaký vyhlášenější prodejce a servisman by byl určitě fundovanější. Dále mě udivilo, že k úspěšnému řešení reklamace nesměl být rám závodně využíván! To tedy nevím kdo si koupí závodní rám v cenové relaci 20.000,-a jezdí na něm do práce. Když jsem rám kupoval, brečel p. Malý, že se rámy málo prodávají a stejně brečeli i v Praze. Tak lidi dělejte vše proto aby brečeli ještě více - NEKUPUJTE. Značek na našem trhu je dost a s delší muzikou za menší cenu.
 • Autor Luboš
 • Datum a čas 12.3.2006 09:36
Reaguj
Re: re
... to byla dobrá vychytávka :o)) perfektní
 • Autor Also
 • Datum a čas 11.3.2006 16:29
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLODOPRAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy... celý článek

Cyklonovinky 2021

Hostivařská přehrada 2021

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLODOPRAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde
Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Mapy: podél 3 velkých řek na kole

Mapy: podél 3 velkých řek na kole

TIP HORYDOLY Mapy dálkových cyklostezek podél tří velkých českých řek vydaly turistické organizace.
Cyklonovinky 2021

Cyklonovinky 2021

MILOVICE Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 25.-27.11. 25.11.
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.

Diskuse

Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Lukas B., 20.11.2021 9:52, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Kuba Turek, 19.11.2021 23:19, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Lukas B., 19.11.2021 18:28, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Marek, 19.11.2021 17:29, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Marek, 19.11.2021 17:28, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36