Proč se nestavějí cyklostezky, když…

Proč se nestavějí cyklostezky, když…
Cyklisté v Praze se někdy cítí jako lovná zvěř.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Oficiální výmluvou, proč nejsou peníze na cyklostezky, je, že se nejprve musí vyřešit automobilová doprava. Ukázkovým příkladem je Praha a její tolik diskutovaný silniční obchvat. Zdá se, že politiky a úředníky, kteří o financích v dopravě rozhodují, zatím nenapadla jiná varianta.

Jak na to

Zdroj: Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy. Metodický postup realizace, Centrum dopravního výzkumu, prosinec 2002.

Neodvažuji se nabídnout smělou vizi, že by se ve městě nejprve vyřešila cyklistická doprava, a pak by se přistoupilo k automobilům (možná by mezi tím tento problém zmizel sám). Kompromisním řešením by však bylo věnovat se oběma dopravám půl na půl.

Budoucnost silničního okruhu se ztrácí v mlhách

Silniční obchvat je velmi dlouhodobá záležitost a vypadá, že bude vznikat ještě velmi dlouho, minimálně deset let. O to, kudy povede jeho trasa, se už mnoho let hádají tisíce lidí, a peníze zatím stojí a ztrácejí se. O to, kudy povede cyklostezka, se snad nehádá nikdo a peníze by mohly být velmi rychle a účelně investovány.

Z jakého důvodu se ovšem dává automobilové dopravě přednost, není úplně jasné. Je to zřejmě zastaralé smýšlení a názor, že dopravu vyřeší jedině takové silnice, kam se všechna ta auta vejdou. To znamená široké, rovné, mnoho jízdních pruhů, mimoúrovňové křižovatky… Nebudu zde rozebírat původ tohoto názoru (pro zasvěcené: Le Corbusier). V dopravě však platí známá zákonitost: Nabídka zvyšuje poptávku a naopak. Čím lepší silnici nabídneme, tím víc aut po ní bude jezdit. Silnice přestane stačit a začne poptávka po rozšíření silnice. Nabídneme rozšířenou silnici a brzy zase nebude stačit a tak dále. Pokud chceme z tohoto bludného kruhu vystoupit, musíme dopravu regulovat.

Kolo je ve městě rychlejší než auto

V západní Evropě se už poučili. Oficiální příručka pro cyklistiku Evropské komise přináší zajímavá data, která by měla každého úředníka státní správy či samosprávy přesvědčit o nutnosti regulace automobilové dopravy. Představte si silnici. Typický jízdní pruh má šířku 3,5 metru. Za jednu hodinu zde lze v přepočtu přepravit:

22 000 lidí kolejovým vozidlem (tramvaj, vlak, metro)

19 000 lidí pěšky

14 000 lidí na kole

9 000 lidí autobusem

2 000 lidí autem

Do vzdálenosti 5 km je kolo ve městě rychlejší než automobil. Do vzdálenosti 8 km je ještě jeho rychlost s autem srovnatelná. Jízda na kole je ve srovnání s jízdou v automobilu 50x bezpečnější a vyžaduje jen jednu dvanáctinu prostoru, který ve městě zabírá automobil. Znečištění skleníkovými plyny při provozu jízdního kola je nulové, zatímco znečištění skleníkovými plyny z individuální dopravy v devadesátých letech stouplo.

73% občanů EU se domnívá, že investice do infrastruktury a provozy jízdních kol by měly mít přednost před individuální automobilovou dopravou. Britská lékařská asociace označila cyklisty (ti, kteří dojíždějí denně alespoň dvakrát 15 minut) za zdravější, než jsou motoristé. Motoristé paradoxně díky uzavřenému prostoru automobilu dýchají dvakrát více oxidu uhelnatého, dvakrát více oxidů dusíku, šestkrát více benzenu, pětkrát více toluenu a čtyřikrát více xylenu než cyklisté jedoucí po téže komunikaci.

A proč se tedy nestaví cyklostezky?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: několik připomínek
Pitomce. Doufam, ze takovych volu jako ty neni vic.
 • Autor jelda
 • Datum a čas 6.10.2005 20:14
Reaguj
Re: Re: ještě doplnění
Zpoceni problem je. Bydlim na kladne a pracuji v dejvicich. Snazim se jezdit na kole jak to jde. Motivem neni ekologicke ani ekonomicke mysleni. Je to ciste radost z jizdy a telocvik. Nicmene bez sprchy po prijezdu do prace si to nedokazu predstavit. Pro cesty po praze jsem kolo jeste nikdy nepouzil. Musim bohuzel vypadat alespon relativne slusne a to se s kolem proste neslucuje.
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 3.6.2005 16:08
Reaguj
Re: ještě doplnění
Nemyslim si, ze by zpoceni po jizde na kole do prace byl takovy problem. Kdyz je v lete horko, v MHD se zpotite casto mnohem vic, pri behu taky. Tempo jizdy a obleceni si volite sam, takze ja v tom velky problem nevidim.
Reaguj
pro Lukase B.
Omezeni automobilove dopravy ve mestech je objektivne prospesne, at uz si o tom vetsina lidi mysli cokoliv. Rozhodnuti starosty Londyna zavest mytne pro vjezd do centra urcite vetsinovou podporu nemelo, presto je to uspesny projekt, ktery bude nasledovan v dalsich mestech. Jinymi slovy, hodnotna politika spociva v prosazovani dobrych myslenek a projektu, nikoliv ve vyhodnocovani pruzkumu verejneho mineni. Ktere je navic, jak tu nekdo uvedl, rozvoji cyklistiky nakloneno.
 • Autor albert
 • Datum a čas 21.11.2003 18:32
Reaguj
bezpecnost
V clanku je uvedeno, ze kolo je padesatkrat bezpecnejsi nez automobil. To by me zajimalo, z jake statistiky to vyplyva. Absolutne neverim, ze tato cisla v meste plati. Pro zajimavost, kdyz byla rec o mopedech: v Parizi jezdi mopedu a motorek spousta, ale hlavni problem je prave bezpecnost, protoze nehodovost je naopak na jednostopych vozidlech v Parizi padesatkrat vetsi nez v autech, navic s tezkymi zdravotnimi nasledky. Ale myslim, ze budovani cyklostezek ma smysl. Prikladem muze byt Strasbourg, ktery je ve Francii povazovan ze vzor cyklistickeho mesta, kde za nekolik let vybudovali sit cyklostezek a prislusenstvi pro cyklisty, cimz spoustu lidi nalakali jezdit do centra na kole. Tusim, ze tam nyni dojizdi do prace na kole 30 procent lidi, ale za to cislo nerucim a nemam momentalne jak to overit.
 • Autor albert
 • Datum a čas 21.11.2003 18:27
Reaguj
x Lukáš B.
Dobrá diskuse, kéž by takových bylo víc. Teď replika na Lukáše B. z 22.9., 14:31.Lukáš dělí argumenty o výstavbě cyklostezek na věcné („o kapacitě komunikací, ... cestovní rychlosti, bezpečnosti atd. - prostě o tom, co je výhodné z hlediska jednotlivce“) a emocionální („mít pocit čistšího svědomí ... sem bych i řadil i výhodnost z hlediska planety“). Jako kdyby „z hlediska jednotlivce“ bylo totéž co „věcné“, na opačné straně stálo zpytování svědomí a romantické snění o „lepší planetě“ – a mezi tím už nic. Jenže právě mezi tím stojí kategorie veřejného zájmu, na které není vůbec nic iracionálního. Zahrnuje všechny hodnoty, které spontánně nevyplývají ze součtu sobeckých preferencí jednotlivců, ba někdy musejí být prosazovány direktivně, ale přesto existuje široký konsensus o tom, že z jejich kolektivního dodržování má valná většina prospěch. To není žádný levičácký výmysl nebo „sociální inženýrství“, naopak je to princip, který v běžném životě přijímáme jako samozřejmý a díky kterému uplatňujeme taková pravidla, jako je urbanistické zónování, zákaz rušení nočního klidu, ochrana památek nebo nejvyšší povolená rychlost aut v obci. Vedle těchto případů, kde je pro dnešní českou společnost alespoň sám koncept víceméně politicky nesporný, je i řada případů naopak politicky ostře kontroverzních, jako je právě omezování individuální automobilové dopravy.Důležité ale je, že snahy obcí omezovat užívání osobních aut principielně můžou zcela legitimně sáhnout i k podstatně agresivnějším metodám, než jen nabízet alternativy. Pochopitelně za předpokladu demokratického mandátu, který dnes není – ale není to až tak ireálná představa, jak se zdá. Chápu, že málokdo se chce omezovat na vlastní pěst a doufat, že tak změní svět; to opravdu znamená stát se „zrnkem písku“ (L.B.). Něco jiného je ovšem přijmout omezení s podmínkou, že k témuž budou přinuceni i ti ostatní a že výsledek se konkrétně projeví na tom, jak se v okolí mého domu dýchá, chodí a celkově žije. Výsledky posledních pražských voleb ani takové ochotě, pravda, nenasvědčují. Ale lidi v Česku se vlastně teprve začínají učit, co všechno můžou zvlášť na té lokální politické úrovni ovlivňovat, že stačí být organizovaní a dostatečně dotěrní. A mimochodem ten Západ taky neberme zas tak fatalisticky jako předobraz naší budoucnosti – tam na tyhle věci leckde teprve přicházejí zároveň s námi.
 • Autor Lukáš G.
 • Datum a čas 30.10.2003 11:32
Reaguj
zazemi
Musim souhlasit s predchozimi dvema prispevky. Ono alespon po Praze ani neni takovy problem se nekam dostat. Ovsem resit napr. umisteni kola po desate vecer pred Zlicinskym Tescem... Budovani cyklostezek je zcela jiste fajn, chtelo by to ale minimalne slusnejsi parking - blok u divadla, muzea, pred uradem a razem by se situace notne zlepsila. Navic takove inteligentnejsi rozmisteni parkovist s nekolika sprchami a satnou by nemuselo byt spatne podnikatelske tema...
 • Autor blackbird
 • Datum a čas 5.10.2003 21:48
Reaguj
Kolo a MHD
Jezdím do práce hodně let po celý rok. V zimě, když napadne sníh můžu občas odpoledne spočítat podle stop na neuklizeným chodníku,kolik že nás to ten den jelo. Tak dva, tři. Nebydlím v Praze, ale v Plzni. V létě je to jiný, ale kolo není a nebude v našich klimatickejch podmínkách pro většinu populace dopravní prostředek na celej rok. A člověk nechodí jenom do práce. Kam potom s kolem?? Lepší investovat hodně do MHD. I na úkor cyklostezek.
 • Autor Kydlajs
 • Datum a čas 22.9.2003 23:56
Reaguj
ještě k ježdění do práce
Jezdím denně do rachoty 12 km.Do kopce i z kopce, 80% cyklostezky, v zime v létě s výjimkou deštivého rána.Problém není v tom, že Praha je kopcovitá(zas to taková hrůza není). Problém je v tom, že cyklista je sice dříve v práci,než MHD nebo auto, ale potom se musi vysprchovat, převléct, na konci prac. doby opět převléct.To znamená(pokud nemáte super tolerantního zaměstnavatele) být v práci o půl hodiny dříve. Na podzim musíte investovat do kvalitního oblečení(není levná záležitost) a mít možnost věci někde sušit(rozvěšení po kanceláři je jenom pro otrlé). A to je většinou problém. Člověk se dostáva do konfliktu s kolegama, protože málokterý zaměstnavatel poskytne všechno.Proto si myslím, že lidí, kteří budou jezdit do práce na kole i po vybudování kvalitních cyklostezek, moc nepřibyde. Změnit by se muselo víc věcí.Tím nechci říct, že jsem proti budování.
 • Autor carpat
 • Datum a čas 22.9.2003 16:15
Reaguj
tvrdý zastánce aut
no to jsem teda já. necharakterizoval bych se tak. Auto je pro mě věc, která mě obtěžuje, stojí peníze, nebaví, ale bohužel se bez něj neobejdu. rozhodně se neprojíždím pro samotnou radost z jízdy. Kdybych omylem zaparkoval na místě pro invalidu, tak bych byl pak půl hodiny rudej a spocenej studem. snažím se jezdit ohleduplně (samozřejmě ne vždy se mi to daří).opakuju: můžeme se bavit ve 2 (nebo spíš ve 3 rovinách)1. věcné argumenty: o kapacitě komunikací nebo koridorů při různém dopravním prostředku, o rychlosti, cestovní rychlosti, bezpečnosti atd. - prostě o tom, co je výhodné z hlediska jednotlivce.2. argumenty srcem: o tom čím je cestování příjemnější a kdy budu mít pocit čistšího svědomí. sem bych i řadil i výhodnost z hlediska planety, každý z nás je zrnkem písku a těžko se něco změní když se změním já. bohužel. proto to přes nespornou věcnost neřadím do skupiny 1.3. fanatismus: zelení debilové versus voziti si prdel, to je strašný, musíme zablokovat magistrálu. bylo by opravdu škoda sklouznout na tuto úroveň (tímto se omlouvám za ten fanatismus a věrozvěsty).
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 22.9.2003 14:31
Reaguj
Celkem 31 příspěvků v diskuzi


Praha má novou vizuální identitu

Praha má novou vizuální identitu

Prague City Tourism představil nové logo a na něj navázaný vizuální styl určený pro turistiku. Tuzemští i zahraniční návštěvníci se s ním budou setkávat již teď, ale jeho začlenění do nejdůležitějších činností turistické... celý článek

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

CzechTourism se přestěhoval do Štěpánské

CzechTourism se přestěhoval do Štěpánské

Česká centrála cestovního ruchu se přestěhovala do budovy na adrese Štěpánská 15 z prestižní Vinohradské ulice.
Praha má novou vizuální identitu

Praha má novou vizuální identitu

Prague City Tourism představil nové logo a na něj navázaný vizuální styl určený pro turistiku. Tuzemští i zahraniční návštěvníci se s ním budou setkávat již teď, ale jeho začlenění do nejdůležitějších činností turistické
Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Babí léto je doba dovolených pro tři velké skupiny cestovatelů. Pěší turisté míří do evropských hor kvůli stabilnímu počasí, senioři na mořské pláže kvůli klidu a nižším cenám, a milovníci exotiky do
Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?

Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?

Asociace cestovních kanceláří České republiky nesouhlasí s mediální reakcí Ministerstva pro místní rozvoj ze 7. září 2021. Cestovní kanceláře a cestovní agentury prý obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví.
Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal okamžitě vyřazuje z používání, prodej a výroby horolezeckou pomůcku Tract Up. Má sloužit jako upínacího zařízení na záchranné a nouzové operace na lyně ve výškách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
72 hodin - dobrovolnická akce Česko 14.-17.10. 14.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Otevřené sklepy Hustopeče 6.-7.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Bastlfest Brno, Vida 20.-21.11. Festival kutilství 20.11.

Diskuse

Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky
Slevy na boty Majka, 11.10.2021 12:35, 1 příspěvek
smědava a wellness hotel Lukas B., 8.10.2021 19:26, 1 příspěvek
jíst jako všežravci Lukas B., 8.10.2021 9:23, 2 příspěvky
tajemství hradu v karpatech Lukas B., 8.10.2021 9:18, 2 příspěvky
jíst jako všežravci Pišišvor, 7.10.2021 12:47, 2 příspěvky
No a? strašný news, 5.10.2021 9:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22