S prckem na kole v předjaří

S prckem na kole v předjaří
Výlet na cyklosedačce v Rakousku u městečka Rauris.
Autor snímku Alena Kovářová
SDÍLEJ:

V nížinách se udělalo hezky, slezl sníh a o slunečním víkendu už lze vyrazit na kole. Ačkoliv jaro podle kalendáře ještě nezačalo, můžeme vyrazit na cyklistickou túru i s malými potomky. Nabízíme dva tipy skoro po rovině, kde se rodiče nezpotí a děti nezmrznou.

Obě trasy zvládnou i malé děti na vlastním kole, nebo třeba v sedačce či na vozíku za dospělým, protože stoupání je na nich jen mírné.

Navíc se ztratíte v davu, protože na všech popsaných cestách jezdí více cyklistek a cyklistů, než kolik chodí pěšáků.

Lednicko-valtický areál

Spousta lidí zná jihomoravský zámek Lednice. Někteří si prošli i zámecky park s romantickým skleníkem a labyrintem geometricky sestříhaných keřů. Ale nemnozí si užili zdejší přírody.

Pojeďme si tedy udělat dvanáctikilometrový pohodlný výlet po lesních cestách do krajiny, kterou místní šlechtický rod Lichtensteinů přetvořil z močálovitých lužních lesů na oázu odpočinku.

Z Lednice pojedeme nejprve podél Zámecké Dyje, poté objedeme Lednické rybníky, vystoupáme do dubových a habrových lesů a nakonec skončíme ve Valticích. Uvidíme turecký minaret, řecký Apollonův chrám, rustikální Nový dvůr, středověký pomník svatému Hubertovi a empírový vítězný oblouk zvaný Randez-vous.

Vše je sice kašírované a jen jakoby, protože se samozřejmě nejedná o originály. Ty však díky svému stáří nějakých dvě stě let už mají dostatečnou patinu na to, aby se daly brát vážně. Ve své době ovšem byly zřejmě jako pěst na oko, podobně jako dnes plastové napodobeniny renesančních nebo antických schodišť u některých podnikatelských sídel.

Čas: 1/2 dne

Na start: vlakem do Břeclavi a odtud lodí do Lednice, nebo vlakem rovnou do Podivína

Domů: vlakem z Valtic

Zámek Břeclav a Janův hrad Lednice. 

Královskou stezkou na Karlštejn

Na Karlštejn nejezdíval jeho stavitel Karel IV. z Prahy, ale z královského města Berouna. Z hlavního města by totiž musel překonávat hluboké lesy, rokle a hřebeny, kdežto z Berouna to vzal pohodlně po rovině podél vody.

Touto cestou dnes proudí každý víkend desítky cyklistek a cyklistů, celé rodinky na kolech i osamělí lovci kondice. Snad ani nepotřebujeme mapu.

V Berouně se dostaneme na levý břeh Berounky a po nové asfaltové cyklostezce na břehu mezi řekou a skálami jedeme až do obce Srbsko. Jestli chcete jíst a pít, doporučujeme to udělat v některé ze srbských restaurací, dál už to bude dražší.

Do Karlštejna odtud vede dokonale rovná silnička s hladkým asfaltem. Podle nátury si užijte sportovní rychlou jízdu v háku jako závodníci jeden za druhým, nebo naopak vychutnávejte poklidným šlapáním výhledy na řeku ve skalním kaňonu.

Čas: 1/2 dne

Na start: vlakem do Berouna

Domů: vlakem z Karlštejna

Karlštejn.

Vozík nebo sedačka?

Malé děti mohou rodiče vozit buď ve vozíku nebo na cyklosedačce. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Cyklistický vozík je ďábelský vynález. Plně na něj platí známý zákon velkého batohu: "Čím máte více místa, tím více zbytečností s sebou vezmete." A cyklovozík nabízí místa královsky! Kromě jednoho až dvou dětí pojme také stan, spací pytle, karimatky, jídlo, pití, spousta oblečení, hračky...

Ale kdo to má všechno tahat? Na delší výlety proto zapojují vozíky za svá kola především otcové. Na krátké pojíždění po městě nebo vesnici to zvládnou i slabší ženy.

Řízení soupravy kolo-vozík se podobá nákladnímu autu. Zatáčky je potřeba nadjíždět, ve vyšších rychlostech a je nutné dávat pozor na překocení vozíků. Děti v nich lze vozit od půl roku do přibližně pěti let. Záleží na tom, jakou máte kondici a jak rychle pasažér přibývá na váze.

Pokud trávíte čas na kole mimo hlavní silnice, není nic lepšího, než dobrá sedačka dozadu za sedlo. Měla by trochu pružit, umožnit pevné upnutí dítěte přes ramena i pas a chránit hlavu, ramena a nohy. Ježdění se sedačkou je opatrně možné už od tři čtvrtě roku, ale delší výlety se doporučují až ve dvou letech.

Při jízdě se sedačkou se na rozdíl od vozíku musí myslet hodně dopředu. Včas přehazovat, držet rovnováhu při pomalé jízdě, při zastavení nenechat spadnout kolo na zem, nedrncat, terénní nerovnosti přejíždět hodně opatrně a neustále kontrolovat dítě za zády.

Sedačky dopředu, které se upínají na rámovou trubku kola, jsou na delší ježdění nepohodlné. Rodič šlape s koleny od sebe, bradou naráží do helmy dítěte a neustále bojuje se stabilitou.

 

Spojovací tyč

Děti, které se už udrží v sedle, ale moc toho ještě neušlapou, mohou jejich otcové zapojit na spojovací tyč (trailgator). V obchodech je najdete spíše pod anglickým označením trailgator. Přední kolo dětského bicyklu se zvedne nad zem a na zadním se jede.

Jestli s vozíkem se jezdí jako s náklaďákem, tak řízení soupravy dvou bicyklů spojená trailgatorem připomíná práci tiráka s dlouhým návěsem. Malý cestující se ovšem cítí pohodlně jak na kolotoči. S řídítky může dělat co chce, ale ono to samo jede.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ta asfaltka vede až do Srbska ? i pod skálou, to snad ne ...
  • Autor dalimil
  • Datum a čas 10.3.2008 14:36
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Nejznámější turistickou oblastí v Česku je Český ráj. Jeho srdcem je skalní město v okolí zámku Hrubá Skála. Turisté říkají této oblasti Hruboskalsko, horolezci Skalák a někdy dokonce jen Hrubice.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BRUSLENÍ NA KOKOŘÍNSKU Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Bývala nadšenou maratonskou běžkyní a jejím snem bylo zaběhnout si Berlínský maraton. Náhle se ale její sen rozplynul. Spadla a skončila na invalidním vozíku. Svůj sen si nakonec splnila na handbiku. Mít zase
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 3.-7.4. Myslivost a lesnictví 3.4.
IBTM - veletrh Singapur 5.-6.4. 5.4.

Diskuse

Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11