Soud o kolo jde do finále

Soud o kolo jde do finále
SDÍLEJ:
Soudní jednání mezi Českými dráhami a Kubou Turkem jde do finále. Včerejší druhé stání se neslo ve znamení předkládání fasciklů drážních předpisů a jejich výkladu. Příští týden ve čtvrtek 27. dubna padne rozsudek.
Jak na to

Horská moucha nepatří do vlaku?

Horské kolo Lauda Mount Fly, které se vezlo z Prahy do Lovosic, mělo s modrou armádou bohaté zkušenosti. Bohužel byly často negativní. Uvádíme několik příkladů.

Hádka z železničářem v Tanvaldu

Na rodinný výlet z Prahy do Krkonoš jela dvě dospělá a jedno dětské kolo. Jeden bicykl měl brašny a druhý dětskou sedačku. Při přestupu v Tanvaldu je průvodčí odmítl vzít do motoráčku na Harrachov, přestože spoj byl v jízdním řádu označen symbolem kola a na předních dveřích vagonu by namalovaný stejný piktogram. Po dlouhé hádce průvodčí svolil, aby si kola cestující naložili sami do zavazadlového prostoru.

Vyložili ho v Mladé Boleslavi

Při cestě do Mladé Boleslavi si cestující koupil jízdenku pro sebe i kolo do konečné stanice Mladá Boleslav - město. Když tam večer vystoupil, ptal se po svém kole. Nádražáci mu nebyli schopni odpovědět, kde je. Po několikerém zvýšení hlasu a důrazném připomenutí, že on je zákazník a za přepravu kola zaplatil, jal se jeden z železničářů telefonovat. Ukázalo se, že kolo vyložili o stanici dříve na hlavním nádraží v Boleslavi. Nakonec ho tamní železničáři poslali nákladním vlakem při posunu na správné místo určení. Výhybkář ho držel v ruce na brzdařské plošině.

Kličkování severní Moravou

Při celostátním testu kvality dopravy bicyklů ve vlacích, které organizoval deník MF Dnes, telefonoval do pražské redakce redaktor Erich Handl (dnes šéfredaktor ekonomického týdeníku Profit): "Nebude vadit, když se kolo ztratilo?" Půl dne potom strávil tím, že se dohadoval se severomoravskými železničáči, kde by kolo asi mohlo být, a jestli vůbec existuje. Nakonec se ukázalo, že cestovalo tam a zpět po severní Moravě, aniž by ho zaměstnanci Českých drah dokázali vyložit ve správné stanici.

Krádež kabeláže mezi Popradem a Hradištěm

Při cestě z Popradu do Mnichova Hradiště cestovalo kolo spolu s majitelem rychlíkem s jedním přestupem. Překládání bez dozoru cyklisty se mu zřejmě stalo osudným, protože v cílové stanice se ukázalo, že železničáři utrhli a odmontovali dráty cyklocomputeru. Drahý computer renomované značky s výškoměrem naštěstí majitel kola před nástupem do vlaku sejmul z objímky a zůstal mu tedy v kapse.

Lauda Mount Fly měl najeto pár tisíc kilometrů, byl oprýskaný, dvakrát na něm bylo měněné řazení, měl toho za sebou dost v terénu s cyklosedačkou, moc servisu si neužil... Čest jeho památce! Jednoho dne v půl šesté ráno ho ukradl zloděj. Proč si mezi nablýskanými koly v kočárkárně vybral zrovna Laudu, je nám záhadou. Naposledy si ho všimla uklízečka, když šla do práce. Bylo jí divné, že někdo jede tak brzy po ránu na propíchnuté zadní pneumatice, hmoždí se s řazením a hrozně spěchá.

České dráhy nechtěly přepravit manželům Turkovým kola z Prahy do Lovosic a zpozdily proto o půlhodinu rychlík. Přesto jim posléze prodaly zavazadlové jízdenky a do Lovosic dvojici pasažérů i s jejich koly odvezly.

Poslechněte si audio záznam části druhého stání soudního jednání České dráhy versus Jakub Turek. Žalobce a obhájce předkládají argumenty. (20.4.2006, MP3, 10 MB, 11 min)

Poslechněte si audio záznam prvního stání soudního jednání České dráhy versus Jakub Turek. (14.2.2006, MP3, 36 MB, 50 min)

Pokuta je smluvní náhrada škody?

Jednání za České dráhy vede advokát Pavel Novák. "V minulém jednání jsem ho považoval za nepříliš obratného koncipienta a očekával jsem, že dráhy nasadí do druhé dějství těžší kalibr," říká žalovaný Kuba Turek. "Ale teprve v soudní síni mi došlo, že se nic nemění a že proti mě sedí advokát Pavel Novák."

Hlavním argumentem žalobce byl v tomto stání odkaz na přepravní podmínky a jejich údajné porušení Kubou Turkem. V žalobě se nic nemluví o jeho manželce, která udělala naprosto to samé, co on. Zároveň uvedl, že požadovaná pokuta ve výši 6500 Kč není pokutou ale smluvní náhradou za ztráty, které Kuba Turek Českým dráhám způsobil

Advokátka Jitka Medřická založila obhajobu na kombinaci několika paragrafů přepravních podmínek, které se někdy podporují a někdy protiřečí. Dovodila z nich, že kola bylo možné přepravovat tam, kde je je Kuba Turek umístil. Zároveň prohlásila, že nejasnosti v přepravních podmínkách nemohou jít k tíži cestujících, ale musí za ně nést odpovědnost jejich vyhlašovatel České dráhy. A navíc nelze požadovat náhradu ztrát Českých drah, pokud nebyly přesně vyčísleny.

Nejsem schopen najít správné předpisy

Během druhého stání došlo k několika groteskním situacím. Žalobce předložil soudkyni přepravní podmínky Českých drah jako důkaz, že Kuba Turek porušil jejich paragrafy. Obhájkyně letmým náhledeme zjistila, že se jedná o současnou verzi a ne verzi platnou v roce 2004, kdy se událost odehrála. Soudkyně tedy pořádala o tehdy platnou verzi. "Bylo by to administrativně náročné," odmítl Pavel Novák.

Poté žalobce požadoval kromě běžných advokátních poplatků navíc dvě stě korun za ztrátu času. Soudkyně se tomu podivila a prohlásila že tyto peníze jsou zahrnuté v advokátské odměně. Zároveň zakroutila hlavou a uvedla, že nikdo u ní nic podobného z advokátů nepožadovat a že ztrátu času účtují například svědkové za to, že dojíždějí na soudní jednání.

Dvacet tisíc korun

České dráhy se domáhají pokuty a platby za zpoždění ve výši 6500 Kč, celkové náklady se v současné době pohybuje okolo dvaceti tisíc korun. Cestující žalobu v plném znění odmítá.

Celý případ podrobně sledujeme, protože ho pokládáme za ukázku sporu o kvalitu cestování se státně-monopolním dopravcem.

Spor o zpoždění vlaku

Good bye, dráhy!

Dráhy připravují soud o kolo

Co je nepochopitelného?

Bleju doteď

Dráhy soudí šéfredaktora

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglocknerská vysokohorská silnice / Grossglockner Hochalpenstrasse vede napříč přes nejkrásnější rakouský národní park Hohe Tauern pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner.... celý článek

Bikepark Kopřivná také pro začátečníky a bázlivé bikery

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

TERÉNNÍ CYKLISTIKA Novinky ze západočeské metropole a okolí.
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.

Diskuse

INU re Kuba Turek učitelka češtiny, 9.8.2022 23:00, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 9.8.2022 22:55, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Honza, 9.8.2022 22:03, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 7 příspěvků
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 7 příspěvků
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:20, 7 příspěvků
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41