Spartathlon, postavit se na start

Spartathlon, postavit se na start
Miloš Škorpil (s batohem uprostřed).
Autor snímku TONO
SDÍLEJ:

Běh na hranici sil, pokory, naprostého smíření se vším a se všemi - tohle vše je Spartathlon. Není zázrak, že jste ho dokončili, zázrak je to, že jste měli odvahu se postavit na start.

Nedokončili jsme. Stručná a výstižná zpráva, která opouštěla ve formě SMS naše mobily. Co víc k tomu dodávat.

Zprvu byla i pro nás tahle skutečnost frustrující, nepochopitelná, i když ji každý rok, co Spartathlon trvá, posílají vždy dvě třetiny účastníků. Těžko se smiřujeme s tím, že něco nevyšlo.

Šíp jménem Spartathlon

Spartathlon je dráždidlo, které dokáže hlodat do morku kostí, drásá vás na povrchu i zevnitř a přesto už ve chvíli, kdy odstupujete, si říkáte: "Vrátím se."

Zase se budu trápit na silnicích a cestách mezi Athénami, Korintem a Spartou. Zase do sebe nechám prát boha slunce Apollóna, zase mi bude blbě. Ale na to kašlu, já tam chci být, já tam musím být. Protože to, že jste mezi těmito lidmi, neznamená, že byste byli lepší nebo horší ultramaratónci. To znamená, že jste mezi lidmi, kteří jsou zasaženi stejným šípem – šípem jménem Spartathlon.

A ten nelze vyndat, ránu očist a zašít a prostě jít dál. Tenhle šíp znamená, že jste zasaženi něčím, co nelze ani popsat, co se musí zažít.

Trocha historie

To, že se historie maratónu začala psát v 6. století v Řecku, je vcelku známá věc. Ale, že jí o pár dní předchází historie Spartathlonu, ví jen zasvěcenci.

Když Peršané napadli v onom století Athéňany, vyslali tito posla do Sparty o pomoc. Posel musel absolvovat cestu 250 kilometrů po svých a co nejrychleji. Když do Sparty dorazil, zjistil, že Sparťané zrovna oslavují svého boha války, a tak nesmí týden pozvednout zbraně.

Milý posel tedy běžel zpět s nepořízenou a Athéňany to natolik vytočilo, že si to s Peršany vyřídili sami. A pak běžel další posel z Marathonu do Athén oznámit skvělou zprávu, a tak dal vzniknout maratónu.

Jde se na věc

Vybíhá se v sedm hodin ráno pod Athénskou Akropolí. 217 ženských a mužských odhodlaných ke všemu se vrhá na trať. Zatím je příjemný chládek, nikdo nezávodí. Všichni vědí, že nejdůležitější je přežít prvních 160 km do hor, a pak už se to nějak dobojuje.

Pomalu se proplétáme uličkami Athén, obíháme stavební uzávěry, které tady zbyly ještě z doby, kdy Řeci finišovali, aby vše stihli, než začne Olympiáda. Teď už je to jedno, kdy to dodělají, už je nikdo nehoní, už se na ně nikdo nezlobí, když to nebude včas. A tak to tady bude možná i za rok. Přece nejdůležitější je si ten život užívat a pak teprve to ostatní.

Běžíme dál, dostáváme se na okraj Athén a čeká nás pobřeží. Tam když se podíváte dopředu před sebe, vidíte v dálce, zatím sice rozmazaně, ale čím dál tím víc jasněji, obrys cesty až do Korintu. Takže vidíte, co vás čeká příštích 60 kilometrů.

Docela hezká představa, že? Jsme na dvacátém kilometru v městečku Aspropyrgos. Kromě probouzejících se obyvatel nás přišli pozdravit i žáci místní školy, což se neobejde bez obligátního plácání do dlaní. Děti to potěší a nám dodává novou energii.

 

Nalevo od trati jsou vidět zbytky starého města, a tak si připravuji foťák a pořizuji pár snímků. Sbíháme k moři a nastává jeden z nejhezčích úseků, pod námi šumí tyrkysové moře s množstvím větších či menších lodí, vše lemované spoustou palem a borovic. Občas je vidět útesy, dokonce tu leží na boku jeden převrácený tanker, což sice není moc idylická podívaná, ale na druhou stranu dokresluje scenérii.

Sluníčko už začíná pěkně přikládat pod kotel, a tak se začínáme na občerstvovačkách kromě pití a jídla zajímat o kýble s vodou k opláchnutí a ochlazení.

První vzdávají

Tady už začínají odstupovat první závodníci. Možná se to zdá někomu předčasné, když se připravovali na závod dlouhý 246 km a nyní odstupují po pár desítkách kilometrů. Ale znáte to, když vás začne něco trápit a vy máte před sebou ještě třicet hodin těžkého běhu, tak zvažujete, zda je rozumné se trápit třeba dalších 10 hodin a pak, až se přejde do kopců, toho stejně nechat, nebo odstoupit nyní.

To je právě to, co dělá Spartathlon Spartathlonem a odlišuje jej od ostatních závodů. Posledních 15 kilometrů před Korintem houstne doprava, probíháme nejméně příjemnou částí tratě. Kolem nás jsou rafinérie a zdi různých továren. Tady dostává psychika hodně zabrat, není se kde odpoutat, sluníčko řádí čím dál víc a 70 kilometrů v nohách už je taky znát.

Navíc to vše umocňuje skutečnost, že prvních 81 kilometrů do Korintu musíte zvládnout docela rychle, což znamená uběhnout je za devět a půl hodiny. V Korintu si můžete dát masáž, dostanete pořádné jídlo, nudle se zeleninou a sýrem.

Většina běžců pokračuje hned dál. Na jídlo už nemáte moc pomyšlení, protože sluníčko už se vám propálilo až do žaludku, jediné na co máte ještě chuť, je pořádná studená koupel a vychlazené pivo. Před očima vám místo redbullu začínají létat andělíčci s plzeňským.

Teprve nyní vše opravdu začíná. Než sluníčko zajde, tak musíte přežít ještě nějaké tři hodinky a přitom uběhnout alespoň 22 kilometrů. Zdá se to sice jako maličkost, ale jen doma v pokoji s nohama na stole. Když nohy klepou neustálé staccato do rozpáleného asfaltu, je to docela o něčem jiném.

Křest sluncem

Na občerstvovačce si vezmete do ruky láhev s vodou. Je ještě docela vychlazená, zprvu vychutnáváte její blahodárné účinky. Necháte si část na další kilometry. Když se chcete znovu napít, už máte pocit, že pijete horký čaj. Ještě si necháte třetinu, se kterou se za chvíli polijete, protože už jste zase suchý jak troud.

Ucuknete bolestí a rozhlížíte, se kdo to po vás cáká horkou vodou. Nad sebou akorát uvidíte ústí láhve, z níž ta horká voda teče. Žádný div, když tady teplota na slunci už osciluje někde mezi 45 a 50 stupni.

"Sakra, mám já tohle zapotřebí? Kterej blb mě sem poslal?" honí se vám hlavou. Pak si uvědomíte, že ten blb jste vy sám, a běžíte dál.

Je konec

Stmívá se a vy se těšíte na stín a zimu v horách. Začínají vás ale rozčilovat všechny díry, které Řekové na silnicích snad nechávají schválně, abyste si dolámali hnáty. Prostě už vás rozhodí naprosto všechno. Je vám blbě, nemůžete se podívat na žádné jídlo, pivo tady neteče.

Nakonec se dostanete do oněch vysněných hor, skoro je přelezete a když slézáte, blbě šlápnete a vše se vám rozplývá před očima. Je to sen nebo se mi to zdá, to jsem se plahočil a trpěl 160 kilometrů, abych nakonec skončil jako pako, které si neumí ani pořádně posvítit na cestu a pod nohy, aby vědělo kam a na co šlape?

Je konec. Odevzdáte číslo a máte pocit, že pro vás skončil svět. Vlezete do autobusu, kde jsou stejně postižení, a očekáváte, že budou všichni uzavření do sebe, hrabat se ve svých bolístkách, ale nic takového. Naopak, dočkáte se bouřlivého potlesku za to, že jste se dokázali bít s tratí až sem.

Neskutečné, najednou si uvědomíte, že i prohra je výhrou, a že nejdůležitější není dokončit, ale postavit se na start.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Cyklisté?
Protože speciální běžeckou rubriku nemáme a tahle nám připadala nejbližší. Zařadili jsme tento článek do cyklistické rubriky také proto, že předpokládáme největší zájem z jejich strany. Zároveň je to v rubrice Středomoří.
Reaguj
Cyklisté?
Sim vás může mi někdo vysvětlit proč je tenhle článek zařazen do rubriky Cyklisté?
  • Autor Řep
  • Datum a čas 6.2.2008 15:23
Reaguj
pekny
Pekne napsany clanek. Vi nekdo kolik Cechu tenhle zavod v jeho historii eohdokoncilo?
  • Autor dany
  • Datum a čas 6.2.2008 08:19
Reaguj
Krásná představa!
Velice pěkné čtení, jako všechny články od Miloše! A taky povzbuzení ke svým vlastním „Spartathlonům“..
  • Autor Houba
  • Datum a čas 6.2.2008 08:16
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Vítejte v osobní mučírně Juliana Alaphilippa

Vítejte v osobní mučírně Juliana Alaphilippa

Jezdci týmu Deceuninck-Quick-Step neustále hledají způsoby, jak zefektivnit svou přípravu, jak být v lepší kondici. Sponzor jednoho z nejlepších cyklistických týmů planety proto vybavil osobní tréninkovou místnost v domácnosti světového šampiona Juliana Alaphilippa.... celý článek

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Nejznámější turistickou oblastí v Česku je Český ráj. Jeho srdcem je skalní město v okolí zámku Hrubá Skála. Turisté říkají této oblasti Hruboskalsko, horolezci Skalák a někdy dokonce jen Hrubice.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BRUSLENÍ NA KOKOŘÍNSKU Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Bývala nadšenou maratonskou běžkyní a jejím snem bylo zaběhnout si Berlínský maraton. Náhle se ale její sen rozplynul. Spadla a skončila na invalidním vozíku. Svůj sen si nakonec splnila na handbiku. Mít zase
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 3.-7.4. Myslivost a lesnictví 3.4.
IBTM - veletrh Singapur 5.-6.4. 5.4.

Diskuse

writeforus seocalling, 19.1.2022 20:06, 117 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 5 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 5 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 5 příspěvků
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09