Šťastná to země: Koloputování okolo Československa

Šťastná to země: Koloputování okolo Československa
Rosťa Gregor: Šťastná to země.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE. Zápisky z cest Rosti Gregora nadchnou výhradně kolopoutníky. Běžní cyklisté se podiví nad jeho výkony a ostatní milovníky bicyklů snad motivují k výletům do přírody. Kniha Šťastná to země je rozdělení na dvě části - čtrnáctidenní putování kolem hranic Československa a další příběhy.

Šťastná to země: Koloputování okolo Československa
Rosťa Gregor: Šťastná to země.
Autor snímku REPRO Horydoly
Jak na to

verdikt Horydoly **** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že kniha vyšla 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci koupíte u nakladatele Cykloknihy.

Kniha Šťastná to země bychom mohli považovat za deník. Autor Rosťa Gregor občas promlouvá ke čtenáři a nabádá ho k jeho vlastním cestám. Popisuje většinou jen vtipné momentky z cestování v sedle, občas sklouzne ke geografickému popisu. Čtenáři méně znalému mapy Československa to může vadit, protože se ve změti místopisných názvů ztratí.

Putování kolem hranic Československa

V roce 2013 Rosťa podnikl cestu kolem československých hranic. Vypráví příběh své cesty. Můžeme spolu s ním sledovat změny krajiny i obyvatelstva. Spí pod širákem, stan je moc těžký. Na rozdíl od běžných lidí ujede denně přes dvě stovky kilometrů. Na kole sedí dvanáct hodin denně za deště i větru.

Kdo na popisovaných místech byl, nebo dokonce šlapal podobnou trasu, osvěží si je v paměti a zavzpomíná: "Tady jsem taky byl." Ostatní se třeba na dané místo vypraví.

Horydoly.czDALŠÍ ROSŤOVA KNIHA: Slovensko v duši českého poutníka

Rosťa Gregor: Šťastná to země.

Rosťa některá místa vyloženě obdivuje a podle jeho mínění by je měli navštívit i všichni ostatní. Nevybírá při tom jen z atraktivích památek, které zná aspoň z doslechu téměř každý. Třeba Neratov je vesnička v Orlických horách, kde se mu líbí kostel s prosklenou střechou.

Jiné příběhy

Dalších čtrnáct příběhů je výrazně kratších. Na některé vystačí jen pět stran. Výlety jsou řazeny chronologicky od roku 1991 dodnes. Můžeme si přečíst, jak se jezdilo po Podkarpatské Rusi, Rumunsku či Albánií. Člověk by se tam hned vydal. Dnes to ale bude vypadat dost jinak než před dvaceti lety.

Několik povídek popisuje dobu, kdy Rosťa podnikal nonstop dálkové cesty. Nejkratší byla z Jižních Čech do Bratislavy a zpět. Pět set kilometrů pro něj byla brnkačka. Postupně výlety protahoval. Nakonec pokořil hranici 600 kilometrů za 33 hodin. Nad tím lze jen kroutit hlavou.

Z rytmu knihy vystupují čtyři povídky. V jedné se dovíme o testování spacáku na břehu zamrzlého rybníka. O cyklistice je zde jen málo. Hlavní jsou pocity a popis krajiny. Druhá je o cyklistice z dětmi. Nepopisuje přesně jednu cestu, ale několikaleté poznatky z pohledu otce dvou kluků.

Kapitola Best of Třeboňsko je přesný popis jedné trasy. Podle autora nejkrásnější v místě jeho bydliště. Konečně napsal něco pro normální lidi – je jen 84 km dlouhá. Jde o přesný itinerář s kilometry a popsanou skoro každou zatáčkou. Pokud by se někdo rozhodl jet stejnou trasu, přečte si to. Pro ostatní je to zbytečnost.

Poslední kapitola je hold Slávkovi, který nemá obě nohy a přesto se svojí manželkou dokázal vystavět srub a provozovat v něm příjemné občerstvení.

Kniha je vhodná pro fanoušky dálkové cyklistiky, kdy si člověk s sebou veze všechno, co bude potřebovat.

Plzeň, Cykloknihy 2014. Vázené. Orientační cena 279 Kč.

Rosťa Gregor: Šťastná to země.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Šťastný život?

Opustila ho žena s dětmi, neměl peníze na topivo, skoro se zbláznil, skoro umrzl - to je krásný život?

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Chorvatskem na kole

Chorvatskem na kole

TIP HORYDOLY 20 oblastí a 50 cyklistických tras v Chorvatsku popisují Slávka Chrpová, Zdeněk Kukal a Stanislav Rauch. Chorvatskem na kole míří na ostrovy, pobřeží i do vnitrozemí.... celý článek

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Blinduro 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

Inspiraci pro vedoucí dětských oddílů přináší nenápadný ale vytrvalý podcast na Spotify pod názvem PodcasT - jednohubky pro činnost. 
Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

BRUSLENÍ Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

ITÁLIE Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Blinduro 2026

Blinduro 2026

Populární biker Michal Prokop ohlásil termíny terénních cyklistických závodů naslepo Blinduro a Gravel Blinduro v roce 2026. 
Chorvatskem na kole

Chorvatskem na kole

TIP HORYDOLY 20 oblastí a 50 cyklistických tras v Chorvatsku popisují Slávka Chrpová, Zdeněk Kukal a Stanislav Rauch. Chorvatskem na kole míří na ostrovy, pobřeží i do vnitrozemí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.

Diskuse

hi Legrace, 22.12.2025 19:59, 1 příspěvek
Takhle je to poněkud přes... Horydoly, 21.12.2025 19:56, 6 příspěvků
Takhle je to poněkud přes... Vladimír Šimík, 21.12.2025 19:46, 6 příspěvků
Tacul Skiák, 21.12.2025 18:07, 6 příspěvků
WC Honza, 19.12.2025 14:52, 3 příspěvky
Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 3 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59
Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45