Strážov/Strassdorf zlikvidovali Rusové

Strážov/Strassdorf zlikvidovali Rusové
Zimní vandr do Polomených hor.
Autor snímku Horalsport - Zdeněk Hamouz
SDÍLEJ:

Kousek od Máchova jezera leží zapomenutý kraj, kde nevedou silnice ani turistické značky. Okupační Rudá armáda tu již pěkných pár let neoperuje, ale dodnes tu potkáme jen občas zbloudilého cyklistu, trampa či houbaře.

Jak na to

Doprava

K Břehyňskému rybníku je pro obtížné dopravit se jinak, než autem nebo na kole. Autobusy sice jezdí do Hradčan i Doks, ale o víkendech nemají pro turisty příznivé jízdní řády.

Nejlepší výchozí místo je rozcestí Bílý kámen. Dostanete se k němu po silnici od Máchova jezera do Mimoně. V prudké levotočivé zatáčce odbočuje kolmo doprava silnička se zákazem vjezdu. Vede po bývalém železničním náspu.

Mapa

Jedinou aktuální a přesnou mapu vydala Geodézie On Line pod názvem Ralsko 1:25000. V ostatních jsou zakresleny špatně pěšiny, cesty a hranice lesa.

Délka trasy

Ujeli jsme sice jen pár kilometrů, ale určitě nám to trvalo nejméně půlden. Pravděpodobně jsme nepotkali ani jediného člověka. Výjezd na Bukovou je fyzicky náročný. Výlet se dá abolvovat i pěšky, pokud k Bílému kameni dojedete autem.

Doporučené vybavení

Horské kolo se širokými pneumatikami

Přilba

Dres

Brýle

Nářadí

Náhradní duše

Pumpička

Jídlo a pití

Mapa

Busola

Lékarnička

Mobil

Mluvím o okolí opuštěné dřevařské vesnice Strážov/Strassdorf mezi Doksy a Hradčany. Vévodí mu dvojvrchol Velké a Malé Bukové hory.

Budete bloudit

Po cestě na Bukovou horu budete určitě bloudit, možná potkáte divoké prase nebo jelena, a jen podle nepatrných známek budete odhadovat, že tamhle mohl stát dům, tady bylo políčko a tam jsou zbytky ovocného sadu.

Od rozcestí Bílý kámen se vydáme silničkou po náspu bývalé lesní železnice. Na dalším rozcestí ve tvaru písmena ypsilon se vydáme doleva a po necelém kilometru dojedeme do bývalé obce Strážov. Stojíme na travnaté pláni mezi kopci, a že tady byla vesnice Strassdorf, poznáme jen podle ovocných stromů v zaniklých zahradách a dubů na návsi. Jsme totiž v bývalých Sudetech. Slovanské lípy rostou o něco jižněji směrem k Mladé Boleslavi.

Konec vesnice

Obec definitivně zlikvidovala Rudá armáda, která ji zabrala stejně jako desítky dalších vesnic pro vojenský prostor Ralsko.

Na severovýchodním obzoru se zdvíhají dva vysoké zalesněné kopce. Vpravo Velká a vlevo Malá Buková. Tu poznáme podle stožáru na vrcholu. Cestou necestou k němu zamíříme. Zkuste se strefit do sedla mezi oběma kopci a odtamtud vystoupat doleva na Malou Bukovou. Ze Strážova je to o něco více než kilometr.

Na horském kole se dá jet některou z písčitých lesních svážnic a potom prudce přímo do sedla mezi obě hory. Z něho se vine po úbočí doleva další svážnice až na Malou Bukovou.

Větrný mlýn

Na vrcholu stojí železný sloup, na kterém měla Rudá armáda umístěná navigační světla pro letiště v nedalekých Hradčanech. Výhledy skrz les jsou velmi omezené, ale Máchovo jezero je odtud okouzlující.

Padesát metrů od stožáru stojí pískovcová skalní věž, které horolezci říkají Větrný mlýn. Výstup na ní je zdánlivě jednoduchý, ale bez lana to nezkoušejte. Návrat by byl velmi nebezpečný.

Stará mělnická cesta

Z Malé Bukové sjedme prudkým severním svahem s mohutnými buky a bizarními skalkami k lesní silničce. Křižuje ho zanedbaná cesta od lesních traktorů. Po silničce jeďme kousek doleva, a v místě, kde silnička prudce uhýbá doprava, odbočuje naopak doleva jakoby nazpět průsek s další lesní cestou.

Vydáme se po ní k jihu, podjedeme Bukovou horu a vrátíme se do Strážova. Jeli jsme po Staré mělnické cestě, která kdysi přes hluboké lesy spojovala Kuřívody s Mělníkem.

Kocábova věž

Při návratu po silnici ze Strážova k Bílému kameni, kde jsme nechali auto, se dívejme doleva. Nad námi se objeví vysoká pískovcová skála. Není na ní nic zvláštního až na jméno. Nese totiž název Kocábova věž a jako jedna z mála byla pojmenována po žijící osobě. Jde o vyjádření vděku, že hudebník Michael Kocáb se rok po sametové revoluci v roce 1989 zasloužil o odchod rudoarmějců z Československa.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

До свидания в лучшие времена

Спасибо за воспоминания! В следующий раз мы будем приветствовать русских в Чехословакию в качестве туристов, а не как оккупантов. До свидания в лучшие времена.

  • Autor Pivoň
  • Datum a čas 4.5.2015 01:01
Reaguj
Ещё одно уточнение.Я,думаю,это место не было полигоном.В 1986-1988 годах в этом месте был полевой лагерь Турновской Ракетной Бригады (2 раза в году) Там стояли машины с оперативно-тактическими ракетами(не ядерными). И палатки для личного состава.Ущё в это время там были постройки,большой двухэтажный дом и хлзяйственные строения.... А место действительно очень живописное :)
  • Autor Mikhail
  • Datum a čas 24.12.2010 17:39
Reaguj
Re: Jen malé upřesnění
Úplně opuštěná nebyla, bydleli tam zaměstnanci vojenských lesů, včetně mých rodičů. Byly mi tehdy v letech 1950-51 dva až tři roky. Večer nám chodili jeleni až na dvůr. Ještě dnes, když sem zajdu, slyším stejné lesní zvuky, jako tenkrát. Opravdu kouzelné místo.
  • Autor Joska
  • Datum a čas 25.2.2009 21:28
Reaguj
Jen malé upřesnění
Chtěl bych jen pro historickou správnost dodat, že Strážov zlikvidovala ještě Československá lidová armáda, a to dost dlouho před rokem 1968. Zase na ty Rusy nemůžeme házet úplně všechno. Když byla v roce 1950 zrušena lesní úzkokolejka, která měla na Strážově překladiště a výhybnu, tak se dokončila definitivně zkáza obce, která byla ale od konce 2. světové války už prakticky opuštěná. Takže to jen pro úplnost. Jinak je to kouzelné místo s ohromným genius loci. Jeho návštěvu vřele doporučuji. A přespat tam je démonické!
Reaguj
k mapě
Ta mapa je slušná,ale na přesnou orientaci nepoužitelná.Je bez množstvý značek které jsou v jiných mapách samozřejmostí.Vojenské a turistické mapy od roku vydání 2004 jsov mnohem vhodnějsí.
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 13.6.2006 18:47
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Dřevěná kola Samorost

Dřevěná kola Samorost

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Originální horská a městská kola s dřevěným rámem vznikají v Popicích u Znojma. Dovře opracovaníé akátové dřevo je téměř nezničitelné, lehce pruží a navíc se na něm můžete cítit jako designový trendsetter či
Jaká elektrokola a elektrokoloběžky mohou na Šumavu?

Jaká elektrokola a elektrokoloběžky mohou na Šumavu?

Rozvoj elektromobility a tudíž i elektrokol a elektrokoloběžek je velmi překotný a začíná zásadně ovlivňovat také turistický ruch na Šumavě. Jenže ne s každým elektrokolem, či elektrokoloběžkou je možné se pohybovat po cyklostezkách nebo po
200 elektrokol na Ebike Fest Praha 2019

200 elektrokol na Ebike Fest Praha 2019

Elektrokola v Česku zažívají obrovský zájem. Loni se jich prodalo přes padesát tisíc a letošní zájem bude ještě vyšší. Jenže jak vybrat správný e-bike? Pomoci může první ročník testovacího festivalu elektrokol Ebike
Cyklistický časopis Cykločtení

Cyklistický časopis Cykločtení

ARCHIV. Cyklistický časopis Cykločtení vydává plzeňské nakladatelství Cykloknihy. Stáhněte si všechna čísla.
Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Venku je krásné počasí, ideální na kolo, a je třeba skloubit cyklistiku s rodinným výletem neboli funny biking pro celou rodinu. Váš malý biker přece musí jet s vámi. Ideální variantou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Mamut - cyklomaraton Přerov Horská a silniční kola 25.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 25.5.
Jičínská 50 - cyklomaraton Jičín Horská kola 25.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 25.5.
Levočské vrchy - cyklomaraton Levoča Horská kola 25.5.
Agro Tour - cyklomaraton Hustopeče Horská kola 25.5.
Velká cena města Znojmo, Masarykovo náměstí Cyklozávod pro veřejnost 26.5.
Jiří Bouda a Cyril Bouda - výstava grafik Kladno, Radost Vernisáž 28.5.

Diskuse

Autor Dvojí metr?, 20.5.2019 8:58, 13 příspěvků
Název článku janbery, 19.5.2019 22:42, 13 příspěvků
Autor Jan Vokounek (Vokoun), 19.5.2019 21:24, 13 příspěvků
Autor Vrf, 19.5.2019 20:46, 13 příspěvků
rok 1968 Rudoarmejec Kuba Turek, 19.5.2019 19:46, 83 příspěvků
Název článku Kuba Turek, 19.5.2019 19:32, 13 příspěvků
Název článku janbery, 19.5.2019 18:50, 13 příspěvků
Reakce Frettie, 19.5.2019 17:58, 13 příspěvků
rok 1968 Rudoarmejec Franz Straub, 19.5.2019 16:24, 83 příspěvků
Reakce vodák Marek, 19.5.2019 1:23, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25
Je možné chodit po vodě? ... milan šupa, 10.5.2019 18:39
V Praze – Troji se rozhod... Horydoly , 9.5.2019 11:29