Strážov/Strassdorf zlikvidovali Rusové

Strážov/Strassdorf zlikvidovali Rusové
Zimní vandr do Polomených hor.
Autor snímku Horalsport - Zdeněk Hamouz
SDÍLEJ:

Kousek od Máchova jezera leží zapomenutý kraj, kde nevedou silnice ani turistické značky. Okupační Rudá armáda tu již pěkných pár let neoperuje, ale dodnes tu potkáme jen občas zbloudilého cyklistu, trampa či houbaře.

Jak na to

Doprava

K Břehyňskému rybníku je pro obtížné dopravit se jinak, než autem nebo na kole. Autobusy sice jezdí do Hradčan i Doks, ale o víkendech nemají pro turisty příznivé jízdní řády.

Nejlepší výchozí místo je rozcestí Bílý kámen. Dostanete se k němu po silnici od Máchova jezera do Mimoně. V prudké levotočivé zatáčce odbočuje kolmo doprava silnička se zákazem vjezdu. Vede po bývalém železničním náspu.

Mapa

Jedinou aktuální a přesnou mapu vydala Geodézie On Line pod názvem Ralsko 1:25000. V ostatních jsou zakresleny špatně pěšiny, cesty a hranice lesa.

Délka trasy

Ujeli jsme sice jen pár kilometrů, ale určitě nám to trvalo nejméně půlden. Pravděpodobně jsme nepotkali ani jediného člověka. Výjezd na Bukovou je fyzicky náročný. Výlet se dá abolvovat i pěšky, pokud k Bílému kameni dojedete autem.

Doporučené vybavení

Horské kolo se širokými pneumatikami

Přilba

Dres

Brýle

Nářadí

Náhradní duše

Pumpička

Jídlo a pití

Mapa

Busola

Lékarnička

Mobil

Mluvím o okolí opuštěné dřevařské vesnice Strážov/Strassdorf mezi Doksy a Hradčany. Vévodí mu dvojvrchol Velké a Malé Bukové hory.

Budete bloudit

Po cestě na Bukovou horu budete určitě bloudit, možná potkáte divoké prase nebo jelena, a jen podle nepatrných známek budete odhadovat, že tamhle mohl stát dům, tady bylo políčko a tam jsou zbytky ovocného sadu.

Od rozcestí Bílý kámen se vydáme silničkou po náspu bývalé lesní železnice. Na dalším rozcestí ve tvaru písmena ypsilon se vydáme doleva a po necelém kilometru dojedeme do bývalé obce Strážov. Stojíme na travnaté pláni mezi kopci, a že tady byla vesnice Strassdorf, poznáme jen podle ovocných stromů v zaniklých zahradách a dubů na návsi. Jsme totiž v bývalých Sudetech. Slovanské lípy rostou o něco jižněji směrem k Mladé Boleslavi.

Konec vesnice

Obec definitivně zlikvidovala Rudá armáda, která ji zabrala stejně jako desítky dalších vesnic pro vojenský prostor Ralsko.

Na severovýchodním obzoru se zdvíhají dva vysoké zalesněné kopce. Vpravo Velká a vlevo Malá Buková. Tu poznáme podle stožáru na vrcholu. Cestou necestou k němu zamíříme. Zkuste se strefit do sedla mezi oběma kopci a odtamtud vystoupat doleva na Malou Bukovou. Ze Strážova je to o něco více než kilometr.

Na horském kole se dá jet některou z písčitých lesních svážnic a potom prudce přímo do sedla mezi obě hory. Z něho se vine po úbočí doleva další svážnice až na Malou Bukovou.

Větrný mlýn

Na vrcholu stojí železný sloup, na kterém měla Rudá armáda umístěná navigační světla pro letiště v nedalekých Hradčanech. Výhledy skrz les jsou velmi omezené, ale Máchovo jezero je odtud okouzlující.

Padesát metrů od stožáru stojí pískovcová skalní věž, které horolezci říkají Větrný mlýn. Výstup na ní je zdánlivě jednoduchý, ale bez lana to nezkoušejte. Návrat by byl velmi nebezpečný.

Stará mělnická cesta

Z Malé Bukové sjedme prudkým severním svahem s mohutnými buky a bizarními skalkami k lesní silničce. Křižuje ho zanedbaná cesta od lesních traktorů. Po silničce jeďme kousek doleva, a v místě, kde silnička prudce uhýbá doprava, odbočuje naopak doleva jakoby nazpět průsek s další lesní cestou.

Vydáme se po ní k jihu, podjedeme Bukovou horu a vrátíme se do Strážova. Jeli jsme po Staré mělnické cestě, která kdysi přes hluboké lesy spojovala Kuřívody s Mělníkem.

Kocábova věž

Při návratu po silnici ze Strážova k Bílému kameni, kde jsme nechali auto, se dívejme doleva. Nad námi se objeví vysoká pískovcová skála. Není na ní nic zvláštního až na jméno. Nese totiž název Kocábova věž a jako jedna z mála byla pojmenována po žijící osobě. Jde o vyjádření vděku, že hudebník Michael Kocáb se rok po sametové revoluci v roce 1989 zasloužil o odchod rudoarmějců z Československa.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

До свидания в лучшие времена

Спасибо за воспоминания! В следующий раз мы будем приветствовать русских в Чехословакию в качестве туристов, а не как оккупантов. До свидания в лучшие времена.

  • Autor Pivoň
  • Datum a čas 4.5.2015 01:01
Reaguj
Ещё одно уточнение.Я,думаю,это место не было полигоном.В 1986-1988 годах в этом месте был полевой лагерь Турновской Ракетной Бригады (2 раза в году) Там стояли машины с оперативно-тактическими ракетами(не ядерными). И палатки для личного состава.Ущё в это время там были постройки,большой двухэтажный дом и хлзяйственные строения.... А место действительно очень живописное :)
  • Autor Mikhail
  • Datum a čas 24.12.2010 17:39
Reaguj
Re: Jen malé upřesnění
Úplně opuštěná nebyla, bydleli tam zaměstnanci vojenských lesů, včetně mých rodičů. Byly mi tehdy v letech 1950-51 dva až tři roky. Večer nám chodili jeleni až na dvůr. Ještě dnes, když sem zajdu, slyším stejné lesní zvuky, jako tenkrát. Opravdu kouzelné místo.
  • Autor Joska
  • Datum a čas 25.2.2009 21:28
Reaguj
Jen malé upřesnění
Chtěl bych jen pro historickou správnost dodat, že Strážov zlikvidovala ještě Československá lidová armáda, a to dost dlouho před rokem 1968. Zase na ty Rusy nemůžeme házet úplně všechno. Když byla v roce 1950 zrušena lesní úzkokolejka, která měla na Strážově překladiště a výhybnu, tak se dokončila definitivně zkáza obce, která byla ale od konce 2. světové války už prakticky opuštěná. Takže to jen pro úplnost. Jinak je to kouzelné místo s ohromným genius loci. Jeho návštěvu vřele doporučuji. A přespat tam je démonické!
Reaguj
k mapě
Ta mapa je slušná,ale na přesnou orientaci nepoužitelná.Je bez množstvý značek které jsou v jiných mapách samozřejmostí.Vojenské a turistické mapy od roku vydání 2004 jsov mnohem vhodnějsí.
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 13.6.2006 18:47
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglocknerská vysokohorská silnice / Grossglockner Hochalpenstrasse vede napříč přes nejkrásnější rakouský národní park Hohe Tauern pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner.... celý článek

Bikepark Kopřivná také pro začátečníky a bázlivé bikery

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

TERÉNNÍ CYKLISTIKA Novinky ze západočeské metropole a okolí.
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.

Diskuse

k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 10:58, 1 příspěvek
Idaho? Kuba Turek, 1.8.2022 22:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41