Tady nedávají dobrou noc ani lišky

Tady nedávají dobrou noc ani lišky
SDÍLEJ:
Tak opuštěný kraj, aby člověk pohledal. Dříve hustě obydlená oblast mezi Mariánskými Lázněmi a klášterem Teplá dnes poskytuje depresivní pohled na opuštěné vesnice, zarůstající pole a zplanělé sady. Pojeďme se tam podívat.
Jak na to Doprava

Lokálkou po trati Mariánské Lázně - Karlovy Vary do Ovesných Kladrub.

Trasa

Ovesné Kladruby - po okresce na jihozápad mezi poli a loukami do Vysočan - po polní cestě přes údolí a terénní hřbet na jihozápad do Výškovic - po silničce do údolí Kosového potoka - Lazurový vrch - terénem po zelené značce do Martinova - po silnici do Mariánských Lázní

Délka: cca 20 km

Doporučené kolo: horské

Kraj na západním okraji Čech, jehož centrem jsou kdysi výstavné Ovesné Kladruby, je pro nezasvěcené nezajímavý.

Živořící a zaniklé

Pár živořících vesnic může s velkou nadějí na úspěch soupeřit v zanedbanosti se středočeskými obcemi. Místo hospod, krámů a cukráren v nich fungují stánky nebo konzumy. Autobus sem zajíždí jen párkrát a to ještě jen v pracovní dny, železnice je daleko. Práce tu skoro žádná není.

Většina menších vesnic v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vymřela. Potom byla postupně vymazána z katastrálních a později i turistických map.

Proč to všechno? Objasňuje to jediná věta: Jsme v Sudetech. Nejprve odtud vyhnali Němci pár Čechů, kteří tu žili. Poté se tudy převalila druhá světová válka a po ní Češi vyhnali starousedlíky Němce. Noví dosídlenci z nehostinných míst postupně utekli a staří vymřeli.

Vysočany vymřely

Chcete zažít na vlastní kůži všechen ten zmar? Podívejte se s námi do Výškovic a Vysočan. Sedněte na horské kolo, nebo pojďte pěšky. Délka trasy je okolo dvaceti kilometrů, přesně to zjistíte na cyklocomputeru až podle toho, jak budete bloudit. Turistické značku tudy nevedou.

Lokálkou se necháme přivézt do Ovesných Kladrub, rychle jimi projedeme a vyšplháme se rozbitou okreskou do kopce mezi pastvinami na rozcestí Na Skalce. Jedeme po lepším povrchu doprava a až nebude kam jet dál, jsme ve Vysočanech.

Původně vzkvétající obec poznáme podle honosného hospodářského sídla, několika rybníčků, množství chalup a sítě pečlivě udržovaných komunikací. Vše ovšem v ruinách, zarůstající křovím a stromovím. Nebydlí tu jediný člověk.

Statek odsouzený k zániku

Topograficko-statistický slovník z roku 1870 uvádí u dnes zpustlých Vysočan (Wischezahn) 18 domů a 106 německých obyvatel. O osm let později vyšla Tepelská vlastivěda, která registruje 16 domů, 101 obyvatel, katastr 261,8 ha, 7 koní, 122 krav, 217 ovcí, 17 sviní a 9 včelstev.

Autor tohoto článku si myslí, že Vysočany nelze zachránit. Turistická průvodkyně z Mariánských Lázní Libuše Vernazzová tvrdí, že jeho stav statku byl před privatizací dostatečný k případné rekonstrukci, ale poté, co se soukromý majitel o objekt mnoho let nestaral, je samovolná demolice jen otázkou času.

Renomovaný server Lidová architektura se o vysočanském statku zmiňuje velmi optimisticky: "Doporučené využití: k bydlení, pro služby cestovního ruchu a k drobnému podnikání. Vlastník: fyzická osoba. Charakteristika stavu a využití: Objekt má poškozené klenby a střešní plášť. Je nutná celková obnova. Usedlost je bez využití. Odhad nákladů na obnovu: 12 mil. Kč."

Bohaté Výškovice

Popojedeme po pastvinách o pár kilometrů dál a ocitneme se ve Výškovicích. Kdysi výstavná obec, která měla na svém katastru několik lomů na vápenec, stavební kámen a ozdobný diorit, šest rybníčků a vlastní školu, je dnes zarostlá bolševníkem. Naději představuje už jen Weiglův statek, který se snaží zachránit tachovská partnerská dvojice dělící svůj čas na práci v zaměstnání a práci na údržbě statku. Statek byl ve vsi nejdůležitější, a proto nesl číslo popisné dvě hned po faře.

Starobylá obec Výškovice byla založena Výškovci, kteří sídlili na nedaleké Lazurové hoře. První zmínky o ní pocházejí z roku 1273 a podle názvu i jeho německé mutace Wischkowitz lze usuzovat, že se jednalo o slovanské osídlení. Po třicetileté válce tu ovšem sídlili již jen Němci. Obec zanikla oficiálně v roce 1974, ale fakticky se vylidnila již v průběhu šedesátých let minulého století.

Tepelská vlastivěda z roku 1878 o Výškovicích uvádí: "28 domů, 166 obyvatel, jednotřídní škola, 1 kaple, 3 významnější vápencové lomy, které dodávají výborné stavební vápno, které se pálí v několika pecích. 18 analfabetů ve vsi, 3 koně, 170 kusů hovězího dobytka, 4 kozy, 294 ovcí, 30 sviní, 20 včelstev při rozloze katastru 445 hektarů."

Ukradený Goethe

Přesto jsou ve Výškovicích památky, které je stojí za návštěvu aspoň v jejich zpustlé podobě. Weiglův statek pomalu dostává novou tvář. Tvoří ho kamenné a hrázděné obytné i hospodářské budovy. Před ním je nový rybníček.

Vztyčený mohutný kámen na bývalé křižovatce uprostřed obce nese název po německém básníkovi, vědci a politikovi J. W. Goethe, který obcí jednou projel v kočáře. Památník pochází z roku 1931 a upomínal kovovou bustou na událost 21. srpna 1821. Busta i deska s vysvětlujícím nápisem byly ukradeny po roce 1970.

Za Goethovým pomníkem stojí barokní kaple Dobré rady Panny Marie z roku 1775. Dnes má propadlou střechu, narušené zdivo a vykradené vybavení.

Nad kaplí se sklání dvousetletá Výškovická lípa. Je to největší strom v dalekém okolí. Je na ní ovšem vidět, že prožila nejednu bouři a že se o ní už dlouho nikdo nestará.

Hrad na Lazurové hoře

Z Výškovic sjedeme prudce dolů po silničce podél Výškovického potoka do údolí Kosího potoka. Nad námi se tyčí Lazurový vrch se zříceninou hradu Výškov. Jako první majitelé se roku 1251 uvádějí bratři Vyško a Vyšemír z Výškova. Z hradu dnes můžeme spatřit jen základy, protože byl opuštěný už po husitských válkách.

Od Lazurového vrchu se vydáme hlubokým zalesněným údolím nazpátek do Mariánských Lázní.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: jóó Sudety
Mám jen krátkou poznámku.Tak pojďte lidi ze středu čech,třeba vy pražáci,pojďte zabydlet pohraničí.
 • Autor Vlasta
 • Datum a čas 10.11.2009 22:26
Reaguj
jenom pozor na elektrický ohradník
Pěkný článek. Ta místa jsem sám navštívil mnohokrát. Na kole i pěšky a mohu každému doporučit, ať udělá to samé. Jenom pro doplnění informací případným dalším návštěvníkům: pozor na elektrický a ostnatý drát! Nádeníci komoušů, kteří si zmíněné území zprivatizovali a nyní v něm těží dotace, obehnali louky a pastviny plotem pro dobytek. Noví páni tohoto kraje a jejich sezóní dělníci ten drát dokážou napnout na neuvěřitelných místech. Sami se krajinou pohybují v třítunových džípech, jejich chasa v zemědělských velkostrojích a traktorech. Tam, kde čtvrt tisícitletí byla cesta pro poutníky dnes může být újediště z mršin a shnilých brambor. Elektrický ohradník tak křižuje polní cesty, stezky a to co z nich zbylo na těch nejméně očekávbaných místech. Průchodem je opatřený jenom tam, kde džíp myslivců jede k posedu. Tenký drát, ani ten ostnatý, není příliš vidět. Pojedete li na kole, snadno ho přehlédnete. Takže bacha. Chce to sledovat tvar krajiny a pohybujete li se vyšší rychlostí, tak předvídat kde by ten ohradník mohl být.David
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 12.5.2008 15:05
Reaguj
A?
O co je depresivnejsi opustena vesnice nez obydlena?Podle me je to naopak. Priroda se jen vraci do mist kde driv byla. Krajina znovu oziva tvorstvem vyhnanym a nehezke pola a pozemky kravinu zvolna zarustaji keri a stromy. Navic kdyz si oprete kolo o opustene staveni, pojdete se, nejspis ho tam take najdete. Nevim proc Turek vubec breci.
 • Autor laco
 • Datum a čas 7.2.2006 09:40
Reaguj
Neplačte tu nad rozlitým mlékem...
...když tak chodíte a jezdíte kolem Lazurky, víte že máte pod nohama ohromný krásný štoly, který vykutali hornícu v 17.století. No a když dokutali, tak to zapíchli a šli o kopec dál kutat do Německa (nebo do Kutné hory). Prostě to jsou dějiny. A jeleni se tu procházejí už od Metternicha, vesnice vznikají a zanikají a jim to je jedno. Mimochodem, slyšeli jste někdy jelena troubit. Žiju tu 20 let, jsem taky náplava. Ale v těch štolách i na jelení říji jsem každej rok. Kdybyste někdy chtěli zažít tenhle kraj opravdu dohloubky, ozvěte se. W.G.
 • Autor W.G.
 • Datum a čas 7.10.2005 21:17
Reaguj
Re: odsun
Mně se líbí, jak při sebemenší zmínce o odsunu Němců se ozve vždy někdo s "příčinami a následky". Ono je ale třeba hledat ty příčiny již mnohem dříve, např. v nepovedené národnostní politice české vlády, která nahnala mnoho sudetských Němců na stranu Henleina.A ti další, kteří viděli hnědé nebezpečí, museli držet hubu a krok, stejně jako mnozí za komunistů. Muselo opravdu dojít k vyhnání všech? Kdyby ne, Sudety by vypadaly jinak
 • Autor Petr
 • Datum a čas 6.10.2005 14:25
Reaguj
odsun
Můj děda byl zase jako voják pohraniční roty u zabrání Slezska polákama po Mnichovu. K vypalovaní českejch vesnic, znásilňování ženskejch a mlácení chlapů a k přestřelkám docházelo každou noc. A to byli bratři slovani. V německým pohraničí to bylo nemlich stejný. Deník mýho dědy je k přečtení na www.vojenstvi.kvalitne.cz . Já jenom, že všechny následky mají svoje příčiny. Kdo chce srovnat krajinu ke který lidi mají po generace vztah a krajinu kde žijou jenomk náplavy ať si udělá vandr v Beskydech a v bejvalejch sudetech. Je to nebe a dudy. V sudetech po odsunu němců nevznik vztah ke krajině. Pomalu to začíná až dneska. Lidi totiž musí majetek vlastnit a pak k němu mají vztah. Ty státní statky, kdy všechno patřilo všem a nikomu a následný divoký privatizace to byl vážně pro krajinu a lidi v ní průšvih.
Reaguj
zanik sudet
Muj praotec byl osobne, jako vojenska ochrana pri odsunu nemcu po valce. Lide s plnymi vozy a domacim zvirectvem byli nuceni k odebrani jen 30 kg osobnich potreb, vozy s nabytkem perinami, koberci, truhlami byli odstranovany na kraj prikopu, aby nebyli prekazkou pri pozvolnem odsunu. Talire, nerezove pribory(tenkrat velke hodnoty pozn.), hodiny, celkove shrnuto vse co najdete u Vas doma, bylo volne pristupne a k okamzitemu odberu komukoliv, kdo byl pritomen. Proc to vse zaniklo? Proc dobytek rval bolesti a kravy umirali v krecich z nabitych vemen? Protoze nebyla lidska sila. Nebyli lide co by se o zver postarali, nebyl nikdo, kdo by kradl. Komunista se pokousel ozivit krajinu novymi pristehovalci.............. Nyni pripad rodiny co znam. Bratr se setrou dochazi z PARDUBIC nejsevernejsiho mesta Cech, od uradu je mu pridelena vila, plne vybavena a zarizena......... ale to je uz jiny pribeh. Pribeh zkazy a lidske hlouposti(jsem v praci, nemluvim sproste pozn. autora)
 • Autor milan
 • Datum a čas 5.10.2005 18:26
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

TEST Bergamont E-Revox Sport

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Finanční potíže cyklistické společnosti BP Lumen se rozkrývají. Spadla do insolvence, má napůjčováno tři čtvrtě miliardy korun, nikdo její kola nechce a úvěry v bankách zaplatí díky Andreji Babišovi všichni občané České
Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

ŠPANĚLSKO Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Bergamont E-Revox Sport

TEST Bergamont E-Revox Sport

Elektrokolo Bergamont E-Revox Sport lime je hezký a užitečný ebike. Oceňujeme ho při terénní cykloturistice. Dobře se na něm jede po vedlejších silničkách a lesních či polních cestách, ale také po úzkých a strmých

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19