Ondřej Sekora zemřel před 45 lety

Ondřej Sekora zemřel před 45 lety
Ondřej Sekora má výstavní síň ve Sladovně Písek.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

Vzpomínka na 45 let od úmrtí spisovatele a kreslíře Ondřeje Sekory patří na Horydoly, neboť Sekora byl prvním českým novinářem, který referoval z Tour de France.

Pokud někdo připomene jméno spisovatele Ondřeje Sekory, tak jedním dechem  může připomenout i jména figurek Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka, které Sekora  proslavil ve svých knížkách pro děti. 

Ragbisté k tomu ještě dodají pojmy z českých pravidel tohoto tvrdého sportu, jako jsou mlýn, roj, mlynář, rojník, pilíř, vazač, zadák, a další, jež Sekora uvedl poprvé v knížečce o pravidlech ragby, která z francouzštiny přeložil.

Žurnalista, kreslíř, entomolog

Ondřej Sekora (25. září 1899 Královo Pole u Brna - 4. července 1967 Praha) byl výrazný český spisovatel, žurnalista, kreslíř, grafik, ilustrátor, karikaturista a entomolog. Od roku 1964 nositel titulu zasloužilý umělec. Spolupracoval s rozhlasem, televizí, filmem i divadlem.

Psal a ilustroval hlavně knihy pro děti. Vytvořil do značné míry autobiografickou figurku Ferdy Mravence, která se poprvé se objevila v Lidových novinách 1932 jako postavička v kreslených seriálech pro dospělé.

Stejně známý je i Brouk Pytlík (1939). Postavička Brouka Pytlíka, který má vždy jasno a všechno zdánlivě umí,  se natolik  vžila do běžné řeči,  že patří už do českého  kulturního  dědictví, kde zaujímá v přirovnávání podobné postavení jako třeba  Josef Švejk, Hurvínek, Hujer, doktor Cvach nebo Jára Cimrman.

Přečtěte také: Mandelinka bramborová - americký brouk

Sekorovy příběhy spojují zábavnost s poučností a mravním ponaučením. Jeho ilustrace byly blízké stylu animovaného filmu.  

Sekora soudcoval první ragby v Česku

Sekora byl nejenom  zakladatelem prvních českých ragbyových klubů, sportovní trenér a  rozhodčí, který  soudil první utkání na území České republiky, jež  se hrálo 9. května 1926 v Brně.

Předtím v časopise Sport a hry na pokračování vydával a ilustroval pravidla tohoto sportu. Byl trenérem ragbyových družstev Moravská Slávie v Pisárkách a AFK Žižka Brno, vytvořil českou ragbyovou terminologii, které pod jeho vedením v roce 1926 sehrály v Československu vůbec první ragbyové utkání. Byl také aktivním rozhodčím, řídil například i první zápas RC Sparta Praha a RC Slavia Praha.

Předtím od roku 1921 pracoval jako sportovní referent a kreslíř v brněnských Lidových novinách. V letech 1923 a 1927 byl redakcí vyslán do Paříže. Kde poznal nejenom ragby, ale odkud také komentoval průběh tehdejšího cyklistického závodu Tour de France. Autor příspěvku dokonce tvrdí, že to byl právě Sekora, který jako první líčil závod, který je v cyklistice nejslavnější. 

Tip HORYDOLY na knihu: 100+1 osobností a bicykl

Ferda Mravenec se poprvé objevil na stránkách Lidových novin v lednu 1933 jako postava kresleného seriálu pro dospělé, v roce 1935 k němu přibyl i Brouk Pytlík. V roce 1936 vyšla první Sekorova knížka pro děti Ferda Mravenec.

Válečné vězeňské zkušenosti

Za okupace v letech 1944-1945 byl Ondřej Sekora vězněn v pracovních táborech Kleinstein, které najdete v současném Polsku a v Osterode v Německu. V autentickém deníku s hořkým humorem vylíčil strasti táborového života.

Po válce se stal redaktorem deníku Práce a redaktorem časopisu Dikobraz (1945–1947, prvních patnáct čísel jako šéfredaktor) a redaktorem v nakladatelství Josefa Hokra (1945–1949), které již předtím vydávalo jeho knihy. V roce 1949 spoluzakládá Státní nakladatelství dětské knihy, jež nyní nese název  Albatros, a v letech 1949–1952 působí jako jeho vedoucí redaktor.

Stál u prvních pokusů o televizní vysílání pro děti, neoficiálně hrál maňáskové divadlo a po celé republice pořádal besedy s dětmi. Od roku 1952 byl ve svobodném povolání, psal a kreslil pro noviny i časopisy Host do domu, Lidové noviny, Mateřídouška, Ohníček, Pionýr.  

Záchvatem mrtvice v roce 1964 skončila jeho veřejná činnost. Zemřel v Praze roku 1967 a pohřben je na košířských Malvazinkách.

Jaká je Sladovna v Písku: Obrovská a krásná

Pokud se chcete dozvědět něco více o Ondřejovi Sekorovi, najdete poučení ve výstavní síni  Sladovny, která byla nedávno kompletně rekonstruovaná v centru  Písku. Tam je ostatně i informační centrum města a celého Písecka.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Seriál Valachy tour skončil

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

Set against a spectacular Mediterranean backdrop, today’s HERO Costa Blanca, presented by Millennium Luxury Properties, kicks off the 2026 HERO UCI Cross-country Marathon World Cup. Belgium’s Wout Alleman and Switzerland’s Anna
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
Seriál Valachy tour skončil

Seriál Valachy tour skončil

Celoroční seriál závodů v Beskydech se letos nekoná. Valachy tour prišel o sponzora a zároveň klesl počet účastníků. Dosud se seriál skládal ze závodu na běžkách, na horském kole, z terénního triatlonu a přespolního běhu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Galasova cyklojízda Praha, Folimanka   15.3. 10:00
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.

Diskuse

Inu Honza, 2.3.2026 14:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 1.3.2026 9:36, 2 příspěvky
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 28.2.2026 18:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 28.2.2026 18:38, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 23:01, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 22:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 19:21, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 18:53, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 12:57, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 12:24, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41