Zdánlivě nevinný sjezd z Tauplitzalm

Zdánlivě nevinný sjezd z Tauplitzalm
Grundlsee.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Stojíme v pedálech, třeštíme oči, brzdíme jako o život. Svírájí se nám čelisti i žaludky, prsty na brzdových pákách dostávají křeče. Takhle si pohodový sjezd na horských kolech nepředstavujeme ani ve snu. Při tom na mapě vypadal sjezd z Tauplitzalm do Taupliz nevinně. Jsme ve vápencových Totes Gebirge.

Totes Gebirge jsou mezi českými turisty populární hory. Jedná se totiž o nejbližší opravdové Alpy. Všichni znají sjezdový areál Hinterstoder, ferátu Bert Rinesch, horskou chatu Priel-Schutzhaus a divokou řeku Steyr.

Co však komu řeknou Bad MitterndorfTauplitz a Bad Aussee v jižním cípu Totes Gebirge za sedlem Pyhrnpass?

Krátký a lehký výlet na kolech :-)

Celý den a noc prší. Trávíme je v rakouském hotelu v českých rukách Haus Alpin (1650) v horské středisku Tauplitzalm (cca 1600). Plánujeme výlet na kolech. Neměl by být dlouhý ani náročný, protože předpověděď ukazuje další přeháňky k večeru.

Jenže jak to udělat, když naše auto stojí na odstavném parkovišti tady nahoře, a my chceme dolů? Vypracujeme strategický plán. Sjedeme dolů do Tauplitz, podle času a počasí pojezdíme dole v údolí (cca 800) a vrátíme se nazpátek lanovkou z Tauplitz i s bicykly, nebo se jeden z nás nechá vyvézt autobusem z Mitterndorfu na Tauplitzalm a pro ostatní se vrátí autem.

To nejedu!

"Je tam hodně vrstevnic," míní jediná žena v naší výpravě. "To nejedu." Jenže mapu třímá někdo jiný. Testosteron se už těší, až se sbratří s adrenalinem.

Po silnici se propleteme mezi mnoha rekreačními i zemědělskými domy v horském středisku Tauplitzalm a u velkého statku Berghof (1640) zahneme doprava po pastvinách přímo dolů. Vede nás turistická značka číslo 276.

Jedeme kamenitou horskou cestou širokou akorát na lesní traktor. Vjíždíme do překrásného modřínového lesa. Na stromech vlají pěnišníkové prapory jako znak čistého vzduchu. Cesta se prudce sklápí (cca 1550).

Pekelný sjezd po kamenité stezce

Stojíme na brzdách, skáčeme přes vymleté skalky. Bílé kamení od drobného štěrku, přes ostré šutry jako pěst až po velké balvany zvící dětské hlavy nám ujíždí pod kolama. Raději se držíme na opačné straně cesty, než spadají strmé svahy, do kterých bychom nechtěli spadnout.

Stezka se mění na štěrkovou lesní svážnici (1472), ale pekelná strmost se nezmenšuje. Na mezistanici lanovky (1200) vjíždíme na asfalt, avšak strmost trasy se nemění až do osady Hollam (1044). Vyjíždíme z lesa.

Na křižovatce odbočujeme doleva na modrou turistickou značku. Chvíli traverzujeme po asfaltce obhospodařované louky, projíždíme dvorkem posledního domu osady Neef a křížíme malebnou louku. Cesta nás dovádí k vrátkům pro pěší. Krávy tudy neprojdou a cyklisté neprojedou. Kola si tedy podáme přes ohradu a jedeme dál. Rychlá lesní cesta nás dovede k potoku a dalším vrátkům. Podél potoka sjíždíme doprava po šterku další úžasně rychlou svážnicí k samotě Freiberg.

Napojíme se na asfaltku, odbočíme po ní doleva a vystoupáme k odbočce na vodopád (Wasserfall). K němu nás dovede lesní traktorová cesta. Přijedeme k vyhlídce nad nevýznamným vodopádem, který ani nemá jméno.

Pro nás, kteří nejsme zvyklí na alpské rozměry, však přijde padesátimetrová kaskáda plná vody, úžasná. Opatrně sejdeme na spodní vyhlídku a užasneme ještě jednou. Vodopád napájí dva potoky, které se v něm spojují. Ten větší nese jméno Grimming (je na něm niží a vodnatější vodopád) a menší Sagtümpel (voda padá z větší výšky).

Jak se na kole rozsekat

Vracíme se ke kolům, vyjíždíme nazpet na silnici a jedeme doprava víceméně po rovině směrem k osadě Gnanitz. Silnice má hladký povrch, krásně se kroutí a jedno krátké stoupání - klesání následuje za druhým. Pohodička. Najednou se okolo nás prožene splašený jezdec, v zatáčce mu na drobném štěrku uklouzne přední kolo a on padá po hlavě na tvrdý asfalt.

Odřeniny na kole.

Helma zabránila nejhoršímu, voda z potoka posloužila za dezinfekci a obsah tří lékárniček byl zdevastován. Jedeme dál. Už opatrně.

Odřeniny na kole.

Před Gretlhütte (989) odbočíme doprava na pěknou lesní cestu, kterou hodláme co nejrychleji a nejjednodušeji sjet přes samotu Sölkner (958) do Tauplitz. Jenže cyklista míní a lesáci mění. Oficiální rakouské turistické značení tudy nevede, šipky psané rukou na dřevo jsou sporadické a nové svážné cesty pro náklaďáky se dřevem vedou jinudy než na mapě.

Odřeniny na kole.

Záchytným bodem je nám nakonec malá vodní elektrárnička s mostkem přes potok Grimming. Odtud vytlačíme kola podél malého přítoku do obce Hinter Greith. Následuje rychlý sjezd skrz vesnici k dolní stanici lanovky v Tauplitz (900).

Odřeniny na kole.

Poježdění po cyklostezce v údolí

Protože máme dost času a hluboké odřeniny ještě nepřišly k sobě, aby pořádně začaly bolet, sjedeme po silnici ještě dolů do údolí k nádraží Tauplitz (820).

Totes Gebirge, Tauplitz, lyžařský skokanský můstek Kulm.

Projedeme se po cyklostezce okolo lyžařského skokanského můstku v Kulm a dál přes Krungl až do Mitterndorfu. Lanovka slouží v létě pro přístup na vyhlídku nad můstkem.

Totes Gebirge, Tauplitz, lyžařský skokanský můstek Kulm.

Cyklostezka je oddělená od silnice a vede mezi loukami daleko od hlavní komunikace.

Návrat z Mitterndorfu je rychlý. Prudký kopec k lanovce vystoupáme sice z posledních sil a s posledními zbytky pití v lahvích, ale víme, že je konec. Dáme si zmrzlinu, koupíme zlevněnou jízdenku pro rodinu, kola jedou zadarmo, a necháme se vynést nazpátek na Tauplitzalm (1600).

Bicykly odevzdáme dole do rukou lanovkářů a nahoře nám je jejich kolegové předají. Naše bicykly totiž jedou připoutané na jiných sedačkách, než my. V prvním i druhém úseku lanovky se o ně tedy postarají profesionálové.

Doprava

Příjezd z Čech do Tauplitz je velmi jednoduchý po dálnici Pyhrn Autobahn. Na dálnici je nutné mít stejně jako všude v Rakousku nalepenou dálniční známku. Pokud pojedeme tunelem pod hlavním hřebenem Alp, zaplatíme mýtné. Vyhnout se mu můžeme odbočením z dálnice na sedlo Pyhrnpass. Další mýtné se platí na horské silnici z Mitterndorfu do Tauplitzalm.

VIDEO
Stáhněte Pyhrn Autobahn (MPG, 304 MB, 15:33 min)
Podívejte na YouTube (zkrácená verze):

Lze též přijet veřejnou dopravou. Vlak jezdí po železniční trati Pyhrnbahn z Prahy přes Linz do Mitterndorfu. Odtud jezdí autobus až do Tauplitzalm.

Horydoly.cz  Týden na jihu Totes Gebirge

VI. Projížďka nebo procházka po Tauplitzalm

V. Silniční lišej

IV. Tříjezerní výlet k nacistům

III. Lázně Grimming pod Mrtvými horami

II. Lehká horská túra na Traweng

I. Zdánlivě nevinný sjezd z Taupliutzalm

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

GUSTÍK V HRADCI KRÁLOVÉ Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

CYKLOSTEZKY Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

JIHLAVA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

HAUTE MAURIENNE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

PAŘÍŽ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.

Diskuse

zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 131 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 18:10, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Pišišvor, 28.11.2022 15:17, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 14:42, 131 příspěvků
Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 131 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38