Skauti neodhadli politiku

Skauti neodhadli politiku
SDÍLEJ:
Skauti přecházejí na podvojné účetnictví. Střediska s několika oddíly, pár desítkami dětí a obratem v řádech tisícovek korun spadla do stejného administrativního bahna, jako živnostníci s příjmy nad patnáct milionů korun.
Jak na to Účetnictví 2005

Podle současného zákona o účetnictví musely všechny právnické osoby (např. firmy, spolky, organizace) začít od 1. ledna 2005 účtovat v podvojném účetnictví. Zjednodušená daňová evidence, která se velmi podobá předchozímu jednoduchému účetnictví, je výsadou fyzických osob (např. živnostníků, právníků, soukromých lékařů) s ročním obratem do 15 milionů korun. Do konce roku 2006 platí výjimka pro neziskové organizace, které mohou vést daňovou evidenci jako živnostníci.

Dobrovolní vedoucí skautů teď musejí bojovat s nejasnými a složitými zákony i spletí účetních pravidel, které mnohdy činí potíže profesionálním účetním. K tomu jim má pomoci víkendový kurz.

Kdo může za to, že organizace českých skautů Junák musí dosavadní jednoduché účetnictví nahradit složitým podvojným účetnictvím? Jednoznačně poslanci.

Na to, co pro skauty znamená podvojné účetnictví, jsme se zeptali Romana Šantory a Bořka Slunéčka z ústředí Junáka. První je komunikačním a druhý hospodářským zpravodajem výkonné rady.

Proč přecházíte na podvojné účetnitví?

Slunéčko: Kořeny všeho tkví v době před pěti či šesti lety. Ministerstvo finací tehdy přišlo s nápadem, aby bylo šmahem zrušeno jednoduché účetnictví. Kvůli odporu živnostníků ovšem narazilo ve sněmovně. V roce 2003 přišlo s návrhem, že fyzické osoby smějí vést daňovou evidenci, což je v podstatě jednoduché účetnictví, a všechny právnické osoby musejí přejít na podvojné účetnictví. Nikoho to netrápilo, protože kladivo dopadlo pouze na neziskový sektor. A to ještě pouze na tu část, kde pracují převážně dobrovolníci. Nadace, nebo třeba sociální služby, které se profesionalizovaly, totiž většinou podvojné účetnictví již samy vedly, nebo si najaly placené odborníky.

Povinný přechod na podvojné účetnictví je ovšem odsunutý až na rok 2007...

Slunéčko: Junáku se ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi podařilo do zákona dostat výjimku, že mohou začít s podvojným účetnictví až od 1. ledna 2005. Junák proškolil během několika víkendů přes osm set lidí, z čehož necelých deset procent bylo z jiných organizací. Nebyli jsme sami, ale zároveň je nutno říci, že ne všechny organizace k tomu přistoupili tak odpovědně jako my. Na podzim minulého roku nastoupili v parlamentu myslivci a prosadili prodloužení odkladu až do roku 2006.

Šantora: Tehdy jsme si poprvé říkali, že myslivci jsou něčemu dobří.

Dokážete odhadnout, jestli se bude podvojně účtovat po 1. lednu 2007, nebo jestli to myslivci zase protáhnou?

Šantora: To z naší pozice nelze odhadnout. My už nemáme větší lobystickou sílu. Myslivců je v parlamentu hodně, kdežto ochránců přírody nebo skautů je tam o moc méně.

Slunéčko: Na další prodloužení možná hrají některé organizace, jako třeba zahrádkáři, kteří se podle našich informací na podvojné účetnictví nějak moc nepřipravují.

Je podle vás dobře, že se něco takového pro dobrovolnické organizace vůbec zavede?

Šantora: Naše hlavní činnost není dělat účetnictví, ale pracovat s dětmi. Na ostatní věci se snažíme vynakládat co nejméně úsilí. Ale v našem státě neexistuje jiný systém, který by fungoval, tak se s podvojným účetnictvím musíme smířit. Raději bychom ovšem byli, kdyby takový systém vůbec nebyl.

Slunéčko: Jestli k něčemu takovému má dojít, tak na to musí být Junák připraven. Tlak ministerstva financí je obrovský. Je ale zajímavé, čím je zdůvodňován. Nejprve to prý bylo kvůli Evropské unii: Potom se ukázalo, že Unie nic takového nenařizuje. Je ovšem pravda, že je dobré si udělat pořádek. Ústředí podvojné účetnictví vždycky vedlo, protože máme obrat okolo padesáti milionů korun za rok. Dalších dvě stě padesát milionů proteče všemi ostatními složkami.

Junák už na podvojné účetnictví přechází. Nestahujete kalhoty, dokud je brod ještě daleko?

Slunéčko: Podvojné účetnictví vždycky vedlo pražské ústředí, ale 99 % všech ostatních vedlo samozřejmě jednoduché. V současné době odhadujeme, že podvojné účetnictví vede asi třetina středisek.

Šantora: Samozřejmě jsme zvažovali, jestli do toho vůbec jít. Ukazuje se, že to jde. Zatahujeme do toho mladé lidi, absolventy středních i vysokých ekonomických škol. Účetnictví vedeme obvykle pro jednotlivé střediska, ve kterých je organizováno více oddílů, a tam se často někdo najde, kdo tuto práci udělá.

Část středisek už účtuje podvojně a zbytek zatím jednoduše. Jak se s tím vyrovnáváte?

Slunéčko: Nikomu nic nenařizujeme. Je to ovšem pro nás problém, protože se daleko hůře poskytuje metodická podpora, výkaznictví a podobně, než kdybychom účtovali jednotně. Nemění se ovšem hospodaření, ale pouze styl účetnitví. Potíže sice zůstávají, jako třeba problematické řešení daně z příjmů u dobrovolnických organizací, ale jinak máme štěstí, že nás finanční úřady téměř nekontrolují. Samy totiž pořádně nevědí, jak na to.

Šantora: Je potřeba vidět, že zaúčtování je něco jiného, než hospodaření. Tyto dvě funkce máme mnohdy oddělené. Například vedoucí se stará o to, aby byly na činnost střediska peníze, ale nemusí ho zajímat, jestli něco musí napsat na konto 356 nebo 322. Od toho má účetního.

Slunéčko: Daňové dopady jednoduchého i podvojného účetnictví jsou stejné. Jednoduché účetnictví se dá logicky odvodit, ale k podvojnému se nadá přistupovat s normální logikou - to musí člověk umět. Dá se z něho ovšem zase mnohé vyčíst o finančních tocích, což je u jednoduchého velmi problematické.

Za dva dny ale přece není možné se naučit účtovat. Normálně se to studuje čtyři roky na obchodní akademii a dalších pět let na vysoké škole.

Slunéčko: Od začátku byla odezva na naše školení dobrá. Neučili jsme totiž celé podvojné účetnictví. Kompletní účtovací osnova zabíhá do stovek účtů, ale my jsme vysvětlovali dvě desítky nejpoužívanějších. Kdo by měl problémy s neobvyklými účtovacími operacemi, může je individiuálně řešit s ústředím.

Šantora: Účastníci kurzů nejvíce řešili specialitu Junáka, a tou je přeposílání členských příspěvků a dotací v rámci jedné organizace.

Co kdyby se v některém skautském středisku nenašel člověk, který je schopný nebo ochotný účetnictví dělat?

Šantora: Dělali jsme okolo toho čóro, školili jsme a hledali schopné lidi. Některá střediska mají ve vlastních řadách účetní, kteří se to přiberou k vlastní práci. Nějaké účetní firmy to pro nás dělají jen za úhradu nákladů jako sponzorský dar. Kdyby se ovšem někde něco takového nepodařilo, musela by některá střediska zaniknout, anebo se sloučit s jiným, kde účetnictví mají vyřešené. To říká zákon, ale já vím, že celé skautské hnutí by něco takového neslo těžce.

A co jeho odpovědnost? Jsou střediska nebo dokonce jednotlivci pojištěni proti své chybě v účetnictví? Normální účetní firmy toho často využívají.

Slunéčko: To je neuralgický bod všech dobrovolnických organizací. Nikdo pojištěný v tomto smyslu není. Pojištění odpovědnosti máme velmi osekané. Za účetnictví ručí středisko a případnou pokutu tedy zaplatí také středisko. Pokud se neprokáže, že chyba v účetnictví byla úmyslná, tak to tím pro účetního končí. Naštěstí k nám nechodí kontroly z finančních úřadů. Zatím jsme prokazovali jen hospodaření s dotacemi.

Jaké kroky tedy musí podniknout skautská střediska, která přecházejí na podvojné účetnictví?

Slunéčko: Nejprve si najdou někoho schopného, kdo bude ochoten a schopen účetnictví dělat. Pravděpodobně bude potřebovat počítač, na kterém účetnictví povede, a účetní software. Junák pro svá střediska zajistil kvalitní software od firmy Ing. Čapka – Winduo, které je pro většinu organizačních jednotek zdarma. Nebo si mohou pořídit jiný software, jehož cena je pro neziskové organizace dostupná mezi 1500 až 1900 korun, například od firmy Cígler Software. Samozřejmě je také možné pracovat na vlastních programech, nebo se domluvit na tom, že to zadarmo povede profesionální účetní.

Nejjednodušší? Profesionál by měl i za práce zadarmo platit státu daň z přidané hodnoty!

Šantora: Jeho práci lze uvádět v účetnictví jako sponzorský dar, nebo nedělat žádné smlouvy a nepodepisovat žádný papír.

To jde dělat do té doby, než ho někdo udá berňáku.

Slunéčko: Daň z přidané hodnoty by teoreticky měl platit z tak zvané ceny obvyklé, ale zatím jsem se s ničím takovým nesetkal

Když se na problém podívám z dálky, připadá mi, že stát na jednu stranu přispívá na činnost skautů a na druhé straně jim bere čas a peníze kvůli tomu, aby vedli složité účetnictví.

Šantora: Zjednodušeně řečeno to tak je. Spočítali jsme, že na menším městě by komerční účetní firma mohla účtovat za přibližně padesát korun na rok a dítě. V tom je zahrnutá celoroční činnost střediska s několika oddíly, pár víkendových výprav a jeden letní tábor.

Slunéčko: Ještě ze vzdálenější perpektivy lze říci, že administrativní tlak státu na skauty se stále zvětšuje. Nejde jen o zesložitění účetnictví, ale také o daně, archivnictví, ochranu objektů, bezpečnost...

Šantora: ...když skauti chtěli postavit klubovnu v roce 1930, měli to nesrovnatelně jednodušší než dnes. Například v dnešní době požadují stavební úřady bezbariérový vstup a bezbariérové záchody, což mnohdy nedokážeme splnit. Volné prostory totiž bývají v suterénech, nebo všelijak zastrčených místech, jejich komerční využití je obtížné nebo nemožné, ale pro nás jsou dostatečné.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

taky jsem rad ...
taky jsem rad, ze se tu cas od casu objevi par radek o skautingu ...
 • Autor Karel W
 • Datum a čas 29.4.2005 16:06
Reaguj
Re: Zjednodušené účetnictví
Nikoliv. Do konce roku 2006 je mozne pouzivat stare dobre jednoduche ucetnictvi. Od 1.1.2007 je nutne postupovat podle novely, tj. pouzivat plne podvojne nebo zjednodusene ucetnictvi. Mne ze zakona vyplyva, ale mohu se mylit, ze obcanske sdruzeni muze pouzivat zjednodusene. Kazdopadne doporucuji nejdriv precist zakon a pripadne konzultovat s nejakym odbornikem.
 • Autor V.
 • Datum a čas 29.4.2005 15:41
Reaguj
Re: Re: Zjednodušené účetnictví
A o tom to právě je - povinnost podvojného účetnictví byla jen odsunuta o pár let - takže, pokud na zákonodárce někdo nepřitlačí i Ty se budeš muset vnořit do podvojných účtů :o)))
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 29.4.2005 15:25
Reaguj
Re: Zjednodušené účetnictví
... písm. a) samozřejmě:(3) Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 písm. a) a b) mohou vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu a) občanská sdružení, jejich organizační jednotky, 8) které mají právní subjektivitu, církve a náboženské společnosti 8a) nebo církevní instituce, které jsou církevní právnickou osobou, 9) obecně prospěšné společnosti, honební společenstva, 10) nadační fondy a společenství vlastníků jednotek, 10a)
 • Autor V.
 • Datum a čas 29.4.2005 15:09
Reaguj
Zjednodušené účetnictví
Jen pro upřesnění - já žiju v domění, že Junák jako občanské sdružení může rovněž vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, viz. § 9, odst. 3, písm. c) zákona o účetnictví.
 • Autor V.
 • Datum a čas 29.4.2005 15:07
Reaguj
naopak...
Naopak si Mikesi myslim, ze prestoze je pod tim podepsanej KT, tak to je velmi dobre cteni. (Asi to bude tim, ze to je vlastne rozhovor.) Ten clanek neni o tvem podnikani a ucetnictvi, ale o skautech a ucetnictvi. Az kdyz jsem jako starsi zacal chodit na strediskove rady, tak jsem pochopil, ze skauting uz je prosaklej byrokracii, jako jakykoliv jiny "byznys". Je to sice dobra priprava na zivot (to byl vzdy jeden cil skautskeho hnuti), ale je to opruz.
 • Autor J.
 • Datum a čas 29.4.2005 14:31
Reaguj
papíra a zase papíry
Teda pane Mikeš...věřím Vám, že byste radši v klidu podnikal a papíroval jen v nutné míře, ale nejde to. Ve svém životě jsem už zkusil obojí (podnikání i "paper" skauting) zatímco podnikání mě živí, skauting bych měl dělat pro ty děti, jejich výchovu a budoucnost, což (nejen) mě to papírování neulehčuje, ale dělám co můžu.
Reaguj
Mě to docela otevřelo oči.
Myslel jsem si, že Ústředí po nás chce blbosti, ale teď vidím jaký je to problém s byrokarcií. Díky Horám a Dolům za takové články které nejsou třeba zábavné ale poučné. Pryč s poslanci!
 • Autor Mickey
 • Datum a čas 29.4.2005 11:04
Reaguj
podvojné účetnictví
Pane Mikeš,zřejmě jste nepochopil smysl článku. Domnívám se, že je to spíše postesk, že místo skautské aktivity se musí vedoucí zabývat účetnictvím.To přece není smysl skautského hnutí.
 • Autor Magda
 • Datum a čas 29.4.2005 10:59
Reaguj
teda přátelé, tak dlouhej a nezajímavej článek o podvojném účetnictví jsem ještě fakt nečetl. Co takhle napsat o tom, že já také nechci dělat učetnictví. Mým úkolem je také podnikat a ne se zabývat nějakým účetnictvím. Ten článek je fakt další velkej úlet, jen tak dál...
 • Autor Mikeš
 • Datum a čas 29.4.2005 08:16
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Předsedkyní Pionýra se stala Zdráhalová

Předsedkyní Pionýra se stala Zdráhalová

Předsedkyní Pionýra byla zvolena Darina Zdráhalová na zasedání v Mladé Boleslavi. Dlouhá léta působila v této dětské organizaci jako místopředsedkyně.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Temelín přesvědčuje

Temelín přesvědčuje

V tvrzi Vysoký Hrádek u Temelína by turisté mohli očekávat sbírky loveckých zbraní, zdobené ložnice, sály a historické zajímavostí. To však v zámečku nenajdou. V jeho prostorách je umístěno informační středisko temelínské elektrárny.
Potřebujete nový batoh? Ano!

Potřebujete nový batoh? Ano!

Užíváme si léto, táboříme, podnikáme výlety a chodíme na turistiku do hor i v nížinách. Zjišťujeme, že potřebujeme nový batoh, protože starý už nevyhovuje. Zvláště děti a mládež hned po prázdninách vstoupí do
Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Taky už se těšíte jako já? Koncem týdne zase budeme hoblovat legendární kaskády na Hameráku pod Ratmírovským rybníkem.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Trail podél Černého potoka v Rychlebech

BIKE GUIDE Rychlebské stezky ukazují bikerům dvě tváře. Jižně od Černé Vody vedou strmé traily plné kamení, klopených zatáček a dřevených lávek. Na severu si užijete pohodové singltreky. Mezi nimi je

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00
Otava - zamykání Sušice 8.10.
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 9.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.

Diskuse

Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Free Porn Pictures and Be... billhi18 billhi18, 4.10.2022 23:24
Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13