Vratislavští trpaslíci vám vlezou všude. A strašně rychle se množí!

Vratislavští trpaslíci vám vlezou všude. A strašně rychle se množí!
Vratislav. Wrocławskie Krasnale.
Autor snímku Roman Zvarič
SDÍLEJ:

Dlážděné uličky s dokonale zrestaurovanými středověkými domy. Bezkonkurenční koncentrace svatostánků všech vyznání. Živé čtvrti s bezpočtem restaurací, hospod, barů, klubů, hostelů. A na to všechno dohlíží armáda trpaslíků. Vítejte ve Vratislavi!

Vratislavští trpaslíci vám vlezou všude. A strašně rychle se množí!
Trpaslíci v polské Vratislavi.
Autor snímku Roman Zvarič

S polskou Vratislaví jsou již téměř čtvrt století nerozlučně spojení malí bronzoví trpaslíci, na které ve městě narazíte doslova na každém kroku a rohu. Poprvé se v ulicích polské metropole objevili v 80. letech, kdy si je za svůj symbol boje proti komunistickému režimu zvolila místní opoziční skupina Oranžová Alternativa. Tehdy bývali namalovaní na zdech u protirežimních hesel a demonstranti nosili špičaté trpasličí čepice.

Wrocławskie Krasnale. Vratislav.

Pak se na nějaký čas na trpaslíky zapomnělo, až se v roce 2001 v centru na Świdnické třídě objevila bronzová figurka jménem Papa Krasnal. Právě Papa se stal praotcem všech dalších trpaslíků, kteří se rychle začali objevovat na všech možných i nemožných místech. Narazíte na ně nejen na turisticky exponovaných lokalitách, ale také v těch nejpodivnějších zákoutích. Postávají před památkami, na mostech, vysedávají na opěradlech laviček, zapalují lampy, čtou si, popíjejí... Někteří provozují různá řemesla, další znázorňují rozmanité lidské vlastnosti, jiní odkazují na místo, kde jsou.

Wrocławskie Krasnale. Vratislav.

Třeba na okně bývalého vězení sedí kriminálník s koulí na noze, před univerzitou postává profesor, u vinotéky popíjí násoska. Jedno mají všichni společné – jsou opravdu vtipní. Naší výpravu nejvíc pobavila postavička u mostu Tumski, jehož konstrukce bývala ověšena takovým množstvím zámků lásky, že se pod nimi ztrácela. Když radnice nechala zámky odstranit a odvézt do sběrných surovin, jejich hmotnost přesahovala tři tuny. Krátce poté se na mostě objevil trpaslík s kleštěmi, kterými přeštípává bronzový zámek, ale kleště byly během několika dní ověšené novými zámky zamilovaných návštěvníků.

Wrocławskie Krasnale. Vratislav.

Dnes trpaslíků neboli krasnalů či krasnoludků v ulicích města najdete přes tisícovku a jejich lovení se stalo oblíbenou turistickou kratochvílí. Usnadnit vám ji pomůže speciální mapička, která je k dostání v infocentrech a také mobilní aplikace Wrocławskie Krasnale. Dobrý lov!

INFO: Polsko.travel 

Wrocławskie Krasnale. Vratislav.

Doprava

Po železnici se do Vratislavi dostanete jen s několika přestupy a pokud tedy nechcete cestovat autem, pak se nabízí autobusy. Flixbus vypravuje v nejvytíženějších dnech z Prahy do Vratislavi až 15 spojů. Nejčastěji se jezdí přes Liberec (a Frýdlant), příp. Liberec a Jablonec (se zastávkami např. v Harrachově a Jelení Hoře) nebo přes Hradec Králové a Turnov. Z Moravy je Vratislav spojena s Ostravou, Olomoucí i Brnem. Trasy najdete zde.

Jízdy z Prahy trvá 4-5 hodin (dle trasování), cena jízdenky začíná na 429 Kč. Z Brna pojedete 4 hodiny a 20 minut za cenu od 299 Kč.

Booking.com

Vratislav - polsky Wroclaw, německy Breslau, slezsky Brassel. Město se rozkládá v jihozápadním Polsku, je metropolí Dolnoslezského vojvodství s 637 tisíci obyvatel. Je to historické hlavní město Slezska. Leží na řece Odra.

Slovanské hradiště na Tumském ostrově vzniklo v 10. století. V roce 1000 bylo za vlády Piastovců zřízeno vratislavské biskupství. Lokace nového města podle magdeburského práva spojená s příchodem německých kolonistů proběhla v polovině 13. století. Od roku 1327 bylo Vratislavské knížectví součástí Koruny české. V polovině 18. století Vratislav na Rakousku vyválčilo Prusko a stala se jedním ze tří sídelních měst pruských králů. V roce 1945 byly 3/4 domů zničeny při dobývání Rudou armádou. Po 2. světové válce byla Vratislav spolu s většinou Slezska přičleněna k Polsku. Německé vysídlence nahradili polští přesídlenci Bolkové a Lemkové od ukrajinských hranic.

INFO: Flixbus

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Historické železnice a nostalgické vlaky

Koupání na Šumavě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

ZASTÁVKY NA ZNAMENÍ Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Lezu, lezeš, lezeme. Motto, které známe ze skal nebo umělých stěn, odkazuje do Muzea Českého ráje v Turnově. Každý čtvrtek o prázdninách pod odborným dohledem je možné vyzkoušet různé horolezecké discipliny.
Alenka v říši divů: Nekonečná cesta skrze svět fantazie

Alenka v říši divů: Nekonečná cesta skrze svět fantazie

Alenka v říši divů, napsaná Lewisem Carrollem (skutečné jméno Charles Lutwidge Dodgson), je jedním z nejvýznamnějších a nejtrvalejších příběhů v dětské literatuře, který si udržuje popularitu od svého prvního vydání v roce 1865.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Hanácká neckyáda Horka nad Moravou   3.8.
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.

Diskuse

Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38