Rizikové keše důsledně likvidujte!

Rizikové keše důsledně likvidujte!
Geocache Měsíční šachta v podzemí Motolského potoka.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

V případě tragické nehody ve stoce Motolského potoka vidím velký problém v tom, že se geocache umisťují bez ohledu na pravidla geocachingu i platné zákony do interiérů různých objektů, kam je vstup zakázán, jako jsou důlní díla, lomy, stoky, kanalizace, vodárenské objekty, inženýrské sítě, opuštěné stavby, tovární komíny a podobně.

Jak na to

Podle mého názoru oba utonulé hledače zabili zřizovatelé pod přezdívkami Sh@ne a Barrandoffská dynastie a jsou za to úmrtí trestně odpovědní, protože tyto čtyři účastníky hry geocaching vlákali do nebezpečné stoky Motolského potoka, kam je vstup zakázán, a vystavili tyto účastníky hry nepřijatelnému riziku, jehož výsledkem bylo, že dva účastníci hry utonuli v přívalové vlně.

Zákon o odpovědnosti za přestupky 250/216 Sb., §13, odst.b., čl.4, písm.a,b,c:

(4) Stanoví-li tak zákon, je pachatelem rovněž fyzická osoba, která úmyslně

a) zosnovala nebo řídila spáchání přestupku (organizátor),

b) vzbudila v jiném rozhodnutí spáchat přestupek (návodce), nebo

c) umožnila nebo usnadnila jinému spáchání přestupku (pomocník),

jde-li o dokonaný přestupek nebo jeho pokus, je-li trestný.

Horydoly.cz  Čtěte o Měsíční šachtě

REPORTÁŽ Měsíční šachta, těžká kanálová keš v Praze

ČERNÁ VDOVA Čtyři geokačeři v kanále hazardovali se životem: 2 mrtví a 2 přitopení

Velice často se jedná o provozované objekty (stoky, kanalizace, dopravní stavby, komíny). Podle mého názoru, odpovědnost jednoznačně leží na zřizovateli geocache tzv. ownerovi. Je to obdobné jako umístit geocache do tunelu metra, do železničního tunelu či na vojenskou střelnici a napsat varování (výmluvu), že si hledač musí nastudovat jizdní řád a do tunelu vstoupit, jen když nic nejede nebo, v případě vojenské střelnice, když zrovna neprobíhají ostré střelby (i takové geocache existovaly).

Zprávy o počasí mají v predikci počasí vysokou chybovost a na tyto zprávy a mobilní aplikace se nedá zcela spoléhat, koneckonců podle předpovědi měly být v sobotu bouřky v západních a jihozápadních Čechách.

V návodech zcela chybí poučení aby do stoky Motolského potoka nikdo nevstupoval v letních měsících, kdy bouřky a přívalové deště hrozí obecně. 

Geocaching: Měsíční šachta, Motolský potok, Praha.

Domnívám se, že pokud se podobná událost stane jeskyňářům, horolezcům, vodákům je v tom rozdíl - pro ně je jejich prostředí (jeskyně, hory, voda) a jeho zdolávání cílem a účelem jejich činnosti, kdežto u geocacherů je to hledání geocache a se svým úmrtím nepočítají.

Bohužel geocache jsou stále častěji záměrně umisťovány do nebezpečných objektů kam je vstup zakázán, např. do opuštěných důlních děl. Tyto proti pravidlům i zákonům umístěné geocache jsou přímou příčinou rizikového chování hledačů geocache, kdy vstupují do nebezpečného hazardního prostředí. V případě geocachingu rizika negenerují přímo hráči, ale hlavně zakladatelé geocache i provozovatel serveru, který je publikuje, a tyto nebezpečná místa propagují a lákají širokou veřejnost k jejich návštěvě.

V případě české mutace geocaching.com je třeba, aby naše úřady (popř. americký provozovatel serveru) českou část serveru zablokovaly do doby, než z něj zmizí všechny nebezpečné geocache, které jsou umístěny do objektů, kam je vstup zakázán. Jde zejména o důlní díla, podzemní objekty, stoky a kanalizaci, opuštěné stavby atp.

Vyzývám všechny ty, kteří se pohybují v terénu (outdooru), aby náhodně nalezené geocache na rizikových místech důsledně likvidovali a informovali jejich autora (ownera) o jeho protiprávním jednání, které generuje nepřijatelné riziko.

Zároveň tím neříkám, že by se měl geocaching zakázat jako takový. Jen stačí při zakládání geocache dodržovat pravidla geocachingu a užívat zdravý rozum.

Demontáž geocache 

Aby se geocache na rizikovém místě zlikvidovala, nemusí se nutně fyzicky zničit, stačí geocache demontovat. Dále je třeba oznámit do USA v angličtině na email contact@geocaching.com skutečnosti, které vedly k demontáži geocache a požádat o vymazání ze systému, popř. požádat o zablokování zřizovatele (owner).

Na české revizory geocache (reviewer) se nemá smysl obracet, ti jsou spolutvůrci tohoto neudržitelného stavu v České republice, na výzvy nereagují popř. mlží. Vlastní schránku pak odeslat na adresu: Česká asociace geocachingu, z.s. Šikmá 234, Horoměřice, PSČ 25262.

Rizikové geocache tedy nelikvidovat ale demontovat.

Riziková místa

Antropogenní objekty: důlní díla, podzemní objekty, kanalizace, studny, hrany a paty opuštěných lomů, provozované lomy a doly, staticky narušené stavby a objekty, chatrné komíny a stožáry, místa v těsné blízkosti vedení vysokého napětí, výpusti vodních děl, hluboké výkopy, atd.

Přírodní nestabilní objekty: zvětralé a rozrušené skalní hrany, kde hrozí zřícení geocachera i skalního okraje, uschlé stromy a vetché větve ve velkých výškách či na hranách skal a svahů. V jeskyních, suťových jeskyních, pod skalami kde probíhá řícení, hluboké bažiny, kde je možné utonout atp.

Geocaching: Měsíční šachta, Motolský potok, Praha.

Poznámka redakce Horydoly: 

Smrtelné úrazy při geocachingu nejsou příliš časté. Z hlediska statistiky se jedné o zanedbatelné číslo. Oproti běžné turistice je geocaching velmi bezpečná zábava na pomezí hry, sportu a pobytu v přírodě. Známé je úmrtí na kešce Urban Legends v Praze, která je umístěna v dutém mostním pilíři. Tehdy se ovšem s největší pravděpodobností jednalo o sebevraždu. Hodně se mluvilo také o kolapsu na vrchu Ostrý v Jizerských horách. Postaršímu muži při výstupu do strmého kopce selhal organismus. Podobný problém měla potápěčka, která se utopila poblíž podvodní keše Po dně staré řeky  Zřejmě první obětí geocachingu v Česku byl před 13 lety mladík, který se zřítil ze skály v Motole v Praze.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vyjádření mluvčího PČR

Pro info, je to od 24:20

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/218452801100617

Je tam i vyjádření od mluvčího Policie ČR. Vstup zakázaný není!

 • Autor Franta
 • Datum a čas 18.6.2018 10:20
Reaguj
Pribil

"... vyzývám všechny ty, kteří se pohybují v terénu (outdooru), aby NÁHODNĚ nalezené keše..." Stačí umět číst. 

Smyslem geocachingu je najít krabičku podle GPS souřadnic. Jsou keše pro rodiny s dětmi, jsou i keše spíše pro dobrodruhy. Včera se mě někdo ptal, jestli je to nějak rozlišené. Nějaké další rozlišení kromě hvězdiček by možná nebylo od věci.

 • Autor Kamil
 • Datum a čas 17.6.2018 18:20
Reaguj
Pribil

Ahoj, dovolim si treti posledni reakci-prispevek,

nemyslim si, ze by ta vyzva byla myslena obecne ve smyslu "hledaci vsech zemi spojte se a lezte do nebezpecnych mist likvidovat schranky". Ja to chapu tak ze je to vyzva prave tem "zkusenejsim" v danem oboru, tedy jeskynarum, horolezcum, potapecum atd. aby zakrocili pokud najdou podobnou schranku v miste ktere prave ze sve zkusenosti a prozretelnosti vyhodnoti jako potencialne nebezpecne, samozrejme ze v dnesni dobe se za "experta na vsechno" povazuje kde kdo, a zde skutecne racionalne uznavam ze je to nedomyslene, to ano.

 

+jeste bych drobne zareagoval k tomu ze "Některé keše prostě pro širokou veřejnost nejsou." sice se to snazim chapat z vaseho "keskarskecho" pohledu, nicmene z pohledu meho je princip takovy, ze takovy clovek vetsinou proste nema potrebu podobne misto navstevovat kvuli "hledani schranky", resp. z opacne strany vzato - byl jsem jak v motolskem p. (s kamaradem fotit) tak v botici(prave s hledaci jako "doprovod") a ani jedno z mist bych fakt nepovazoval za nejak "zasadne exklusivni" a to ani z pohledu technickeho, ani historickeho, natoz ve smyslu nejakeho "fyzickeho-sportovniho vykonu" - cili tohle uvedene tvrzeni bohuzel defacto popira smysl vasi "hry" kterou timto nechci nijak dehonestovat ani kritizovat - kdo si hraje nezlobi, a je urcite lepsi kdyz lidi hledaji kese nez aby tloustli u monitoru a televizi, ale proste vseho s mirou :-(

 • Autor Martin
 • Datum a čas 17.6.2018 17:51
Reaguj
Pribil

Pokad nekdo se vypravi na kes s tim ,ze ted hned si ji odlovim a neprectu si ani poradne listing, tak samozrejme si nikdo z takovych lovcu neprecte upozorneni, ktere je u kazde kese. 

Viz: http://antonio.cz/gc/podzemi

A to ze nabada aby tam sli a likvidovali kese nabada sam aby se stalo nestesti, protoze nikdo nebude znat pravidla a nebezpeci pro vstup. Mel by se nad sebou zamyslet.

 • Autor David
 • Datum a čas 17.6.2018 09:58
Reaguj
Poznámka

To je přece známý vylhaný článek od Petra Kolocha, člena ČSS 7-01 Orcus Bohumín, už ho pro podobné udávání jeskyňářů z ČSS vyloučili. A bylo to přesně naopak, byli tam legálně se závodním dolu a nadávali tam na kešky a Cílka, proč v médiích zvou lidi jako je Petr Kolouch na podobná nebezpečná místa. Kvůli ledům revize důlních děl skončila v hospodě. 

 • Autor Žebračka
 • Datum a čas 16.6.2018 20:21
Reaguj
Poznámka

Aby jsme mu nevyčítali? Jakým právem má co poučovat ostatní zrovna tenhle hrdina, co ohrožoval životy druhých v Žebračce?

https://www.okoun.cz/boards/podzemi?contextId=1064402072

 • Autor Karel
 • Datum a čas 16.6.2018 18:56
Reaguj
Blaboly

Owner vylakal.... Muze byt rad, ze na nej neni uvaleno trestni oznameni... Chodte likvidivat kesky.... Vypnout geocaching.com.

No, kdyz teda pominu uplny nesmysly, ze owner vylakal dospele drzitele obcanky i ridicaku, kteri maji v hlave mozek a maji za sebe odpovednost, tudiz za jejich podceneni situace tezko muze nest zodpovednost, tak o co autorovi jde? Ze tak najednou, pricemz mel moznost o rizikovych kesich placat uz delsi dobu, nejsou to prvni obeti.

Naopak laka vsechny, tedy i zacinajici a nezkusene kacery, aby vyrazili na likvidaci techto kesi, takze az novacek poleze bez jisteni na strom nebo na skalu a zbuchne, lisknete si jednu zleva zprava, pane Pribile.

A pozadavek vypnout stranku geocachingu... To opravdu myslite vazne? Zkuste v zahranici premluvit vlastniky stranek o ferratach, o paraglidingu, wingsuitingu nebo ,obycejne, turistice a dalsich aktivitach, kde zemre nepomerne vice lidi a ktere lide delaji zcela dobrovolne a pri plnem vedomi. Vysmeji se vam, tak jako zde.

Reaguj
Ochraňte Martina Přibila před ním samotným!

Některé keše prostě pro širokou veřejnost nejsou. Jsou pro lidi s vybavením, fyzickou zdatností, případně se na ně chodí v doprovodu někoho zkušeného. V jinem článku od stejného autora se píše, že na keších v Motolském potoce je na každé z nich jen 500 nálezů. To svědčí o tom, že tam chodí pouze zájemci o tyto specifické keše. Ta věta, že owner místo zrušení keše posílá děti do kanalizace, se mi taky nelíbí.

 • Autor Kamil
 • Datum a čas 16.6.2018 09:05
Reaguj
Ochraňte Martina Přibila před ním samotným!

At je Maca jakejkoliv(znam ho a uznavam ze uplne normalni neni) zde ma NAPROSTOU PRAVDU, a kazdy kdo obhajuje opacny nazor je proste magor potencialne nebezpecny svemu okoli.. Proboha vzdyt autor teto "kesky" muze byt defacto rad ze na nej nebylo podano tr.o pro obecne ohrozeni

pokud vazeni geocacheri chcete lezt do podobnych mist, meli by jste mit zkratka alespon minimalni prehled co tam muzete ocekavat. Tim netvrdim ze mezi vami nejsou lide znali (napr. speleologove - viz tento konkretni pripad) ale velka spousta z vas, nadsencu, si evidentne ani neuvedomuje jakou silu ma proud vody v kombinaci s omezenym prostorem at uz zde u jeste pomerne mirumilovneho a co do chovani docela odhadnutelneho podzemniho potoka, nebo treba pres zavaly a polozavaly mocne hucici stare dedicne stoly. Muzete nasbirat stovky kesi a mit zkusenoti s jejich hledanim ale to z vas bohuzel stale jeste nedela horolezce, speleology, potapece, atd.

Vzhledem k tomu ze tato vase zabava ma byt z principu pristupna sirokemu okoli, meli by jste tomu prizpusobit i podminky a umisteni schranek, uz jsem to psal jednou a opakuji - souhlas s autorem, schranky na podobnych mistech likvidujte a nahlasujte, stejne jako byste zakryli nebo ohlasili otevreny kanal ci pozar.. 

 • Autor Martin
 • Datum a čas 16.6.2018 00:43
Reaguj
Jednoduchá záměna

Prosím vás všechny, aby jste na obsah článku dále nereagovali. Nemá smysl podporovat lidi jako je autor toho článku, kteří se naprosto nestydí přiživovat se na lidském neštěstí. Někdo umřel, proč se tedy nezaradovat a nepřihrát si vlastní grafomanskou polívčičku. Jeho neznalost celé problematiky (například návrh na posílání schránky na jeden z mnoha kačerských spolků (proč zrovna tenhle?)), ze všech listingových služeb zjevně slyšel pouze o geocaching.com (kde tedy zrovna pokud je keška na místě, kam je opravdu vstup zakázán, tak je po uvědomění reviewera archivace (ale zase jen na stránce geocaching.com velmi rychlá) jasně ukazuje na hlavní důvod toho všeho - sebeprezentace. Fuj.

Reaguj
Celkem 100 příspěvků v diskuzi


Jak těžká je moje keš?

Jak těžká je moje keš?

Poklady, neboli keše, v globální navigační hře geocaching jsou rozmístěné po celé zeměkouli. Jenže ne každá keška je dostupná pro každého. K některým pokladům se dostane i vozíčkář nebo matka s kočárkem, jiné zvládnou... celý článek

Divočina na přechodu Králického Sněžníku

Trip na Glungezer Hütte aneb Nevyměknem!

registrovat

BOOKING.com Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí a apartmány. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Klaudyánova mapa - výstava Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy 23.5.-31.12. 31.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 4.-6.1. 4.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 10.-13.1. 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 10.-13.1. 10.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 12.-20.1. 12.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 13.-15.1. 13.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 16.-19.1. 16.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 17.-20.1. 17.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 19.-27.1. 19.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 24.-27.1. 24.1.

Diskuse

Výběr Ondra, 16.12.2018 19:25, 1 příspěvek
Kolečkáče Bunfa, 16.12.2018 18:44, 5 příspěvků
Krásné výlety Hely, 16.12.2018 16:23, 1 příspěvek
Posílení imunity Karolina, 14.12.2018 10:15, 9 příspěvků
Posílení imunity Pišišvor, 13.12.2018 19:00, 9 příspěvků
doporuceni david, 13.12.2018 13:18, 17 příspěvků
odkud Ivo, 13.12.2018 12:13, 7 příspěvků
Posílení imunity Adéla, 13.12.2018 9:26, 9 příspěvků
ekolobezka david, 12.12.2018 16:35, 9 příspěvků
Špindl Lukas B., 12.12.2018 13:34, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Proti zlodějům vánočních ... Horydoly , 16.12.2018 19:27
Advent a vánoční svátky v... Horydoly , 15.12.2018 13:32
Propojení lyžařských areá... Horydoly , 15.12.2018 0:29
Ryby Horydoly , 14.12.2018 17:38
Ještěd dnes začíná zimní ... Horydoly , 14.12.2018 16:26
Pod stromeček pobyt v Mar... Horydoly , 14.12.2018 14:53
Drážďany 4.-6.1. 2019 Náb... Horydoly , 14.12.2018 14:47
Třetina k Vánocům dostane... Horydoly , 14.12.2018 14:41