Rizikové keše důsledně likvidujte!

Rizikové keše důsledně likvidujte!
Geocache Měsíční šachta v podzemí Motolského potoka.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

V případě tragické nehody ve stoce Motolského potoka vidím velký problém v tom, že se geocache umisťují bez ohledu na pravidla geocachingu i platné zákony do interiérů různých objektů, kam je vstup zakázán, jako jsou důlní díla, lomy, stoky, kanalizace, vodárenské objekty, inženýrské sítě, opuštěné stavby, tovární komíny a podobně.

Jak na to

Podle mého názoru oba utonulé hledače zabili zřizovatelé pod přezdívkami Sh@ne a Barrandoffská dynastie a jsou za to úmrtí trestně odpovědní, protože tyto čtyři účastníky hry geocaching vlákali do nebezpečné stoky Motolského potoka, kam je vstup zakázán, a vystavili tyto účastníky hry nepřijatelnému riziku, jehož výsledkem bylo, že dva účastníci hry utonuli v přívalové vlně.

Zákon o odpovědnosti za přestupky 250/216 Sb., §13, odst.b., čl.4, písm.a,b,c:

(4) Stanoví-li tak zákon, je pachatelem rovněž fyzická osoba, která úmyslně

a) zosnovala nebo řídila spáchání přestupku (organizátor),

b) vzbudila v jiném rozhodnutí spáchat přestupek (návodce), nebo

c) umožnila nebo usnadnila jinému spáchání přestupku (pomocník),

jde-li o dokonaný přestupek nebo jeho pokus, je-li trestný.

Horydoly.cz  Čtěte o Měsíční šachtě

REPORTÁŽ Měsíční šachta, těžká kanálová keš v Praze

ČERNÁ VDOVA Čtyři geokačeři v kanále hazardovali se životem: 2 mrtví a 2 přitopení

Velice často se jedná o provozované objekty (stoky, kanalizace, dopravní stavby, komíny). Podle mého názoru, odpovědnost jednoznačně leží na zřizovateli geocache tzv. ownerovi. Je to obdobné jako umístit geocache do tunelu metra, do železničního tunelu či na vojenskou střelnici a napsat varování (výmluvu), že si hledač musí nastudovat jizdní řád a do tunelu vstoupit, jen když nic nejede nebo, v případě vojenské střelnice, když zrovna neprobíhají ostré střelby (i takové geocache existovaly).

Zprávy o počasí mají v predikci počasí vysokou chybovost a na tyto zprávy a mobilní aplikace se nedá zcela spoléhat, koneckonců podle předpovědi měly být v sobotu bouřky v západních a jihozápadních Čechách.

V návodech zcela chybí poučení aby do stoky Motolského potoka nikdo nevstupoval v letních měsících, kdy bouřky a přívalové deště hrozí obecně. 

Geocaching: Měsíční šachta, Motolský potok, Praha.

Domnívám se, že pokud se podobná událost stane jeskyňářům, horolezcům, vodákům je v tom rozdíl - pro ně je jejich prostředí (jeskyně, hory, voda) a jeho zdolávání cílem a účelem jejich činnosti, kdežto u geocacherů je to hledání geocache a se svým úmrtím nepočítají.

Bohužel geocache jsou stále častěji záměrně umisťovány do nebezpečných objektů kam je vstup zakázán, např. do opuštěných důlních děl. Tyto proti pravidlům i zákonům umístěné geocache jsou přímou příčinou rizikového chování hledačů geocache, kdy vstupují do nebezpečného hazardního prostředí. V případě geocachingu rizika negenerují přímo hráči, ale hlavně zakladatelé geocache i provozovatel serveru, který je publikuje, a tyto nebezpečná místa propagují a lákají širokou veřejnost k jejich návštěvě.

V případě české mutace geocaching.com je třeba, aby naše úřady (popř. americký provozovatel serveru) českou část serveru zablokovaly do doby, než z něj zmizí všechny nebezpečné geocache, které jsou umístěny do objektů, kam je vstup zakázán. Jde zejména o důlní díla, podzemní objekty, stoky a kanalizaci, opuštěné stavby atp.

Vyzývám všechny ty, kteří se pohybují v terénu (outdooru), aby náhodně nalezené geocache na rizikových místech důsledně likvidovali a informovali jejich autora (ownera) o jeho protiprávním jednání, které generuje nepřijatelné riziko.

Zároveň tím neříkám, že by se měl geocaching zakázat jako takový. Jen stačí při zakládání geocache dodržovat pravidla geocachingu a užívat zdravý rozum.

Demontáž geocache 

Aby se geocache na rizikovém místě zlikvidovala, nemusí se nutně fyzicky zničit, stačí geocache demontovat. Dále je třeba oznámit do USA v angličtině na email contact@geocaching.com skutečnosti, které vedly k demontáži geocache a požádat o vymazání ze systému, popř. požádat o zablokování zřizovatele (owner).

Na české revizory geocache (reviewer) se nemá smysl obracet, ti jsou spolutvůrci tohoto neudržitelného stavu v České republice, na výzvy nereagují popř. mlží. Vlastní schránku pak odeslat na adresu: Česká asociace geocachingu, z.s. Šikmá 234, Horoměřice, PSČ 25262.

Rizikové geocache tedy nelikvidovat ale demontovat.

Riziková místa

Antropogenní objekty: důlní díla, podzemní objekty, kanalizace, studny, hrany a paty opuštěných lomů, provozované lomy a doly, staticky narušené stavby a objekty, chatrné komíny a stožáry, místa v těsné blízkosti vedení vysokého napětí, výpusti vodních děl, hluboké výkopy, atd.

Přírodní nestabilní objekty: zvětralé a rozrušené skalní hrany, kde hrozí zřícení geocachera i skalního okraje, uschlé stromy a vetché větve ve velkých výškách či na hranách skal a svahů. V jeskyních, suťových jeskyních, pod skalami kde probíhá řícení, hluboké bažiny, kde je možné utonout atp.

Geocaching: Měsíční šachta, Motolský potok, Praha.

Poznámka redakce Horydoly: 

Smrtelné úrazy při geocachingu nejsou příliš časté. Z hlediska statistiky se jedné o zanedbatelné číslo. Oproti běžné turistice je geocaching velmi bezpečná zábava na pomezí hry, sportu a pobytu v přírodě. Známé je úmrtí na kešce Urban Legends v Praze, která je umístěna v dutém mostním pilíři. Tehdy se ovšem s největší pravděpodobností jednalo o sebevraždu. Hodně se mluvilo také o kolapsu na vrchu Ostrý v Jizerských horách. Postaršímu muži při výstupu do strmého kopce selhal organismus. Podobný problém měla potápěčka, která se utopila poblíž podvodní keše Po dně staré řeky  Zřejmě první obětí geocachingu v Česku byl před 13 lety mladík, který se zřítil ze skály v Motole v Praze.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

likvidace všeho co není moje.

Tento článek mohl napsat pouze dement. Na stránkách GC je jasně napsáno že je třeba aby lovec dbal na bezpečnost. Pokud někdo někam vleze a nedbá na povětrnostní podmínky tak za to může pouze sám. 

Jiný úhel pohledu: Lyžař na sjezdovce zabil jiného účastníka. je třeba zrušit sjezdovku a lámat všem lyže aby se to již neopakovalo. Viník je provozovatelem takto nebezpečné sjezdovky. 

Pokud je to keš s terénem 5 tzn. potřeba nějakých pomůcek a já tam půjdu bez jakéhokoliv jištění tak za to co se mi stane mohu pouze sám. vzhledem k tomu že je spousta takových horlivců co ničí vše, tak spousta ownerů dává své keše na nejnepřístupnější místa aby keš vydržela co nejdéle. Geocaching je pro všechny co nechtějí jen sedět na zadku a krafat. Pokud tady radíte likvidovat keše protože to nehrajete, budou keše pouze ve skalách a na stromech. Už to nebude pro všechny ale jen pro horolezce a "takyhorolezce" a budou se množit smrtelné nehody. 

Reaguj
Vyjádření mluvčího PČR

Pro info, je to od 24:20

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/218452801100617

Je tam i vyjádření od mluvčího Policie ČR. Vstup zakázaný není!

 • Autor Franta
 • Datum a čas 18.6.2018 10:20
Reaguj
Pribil

"... vyzývám všechny ty, kteří se pohybují v terénu (outdooru), aby NÁHODNĚ nalezené keše..." Stačí umět číst. 

Smyslem geocachingu je najít krabičku podle GPS souřadnic. Jsou keše pro rodiny s dětmi, jsou i keše spíše pro dobrodruhy. Včera se mě někdo ptal, jestli je to nějak rozlišené. Nějaké další rozlišení kromě hvězdiček by možná nebylo od věci.

 • Autor Kamil
 • Datum a čas 17.6.2018 18:20
Reaguj
Pribil

Ahoj, dovolim si treti posledni reakci-prispevek,

nemyslim si, ze by ta vyzva byla myslena obecne ve smyslu "hledaci vsech zemi spojte se a lezte do nebezpecnych mist likvidovat schranky". Ja to chapu tak ze je to vyzva prave tem "zkusenejsim" v danem oboru, tedy jeskynarum, horolezcum, potapecum atd. aby zakrocili pokud najdou podobnou schranku v miste ktere prave ze sve zkusenosti a prozretelnosti vyhodnoti jako potencialne nebezpecne, samozrejme ze v dnesni dobe se za "experta na vsechno" povazuje kde kdo, a zde skutecne racionalne uznavam ze je to nedomyslene, to ano.

 

+jeste bych drobne zareagoval k tomu ze "Některé keše prostě pro širokou veřejnost nejsou." sice se to snazim chapat z vaseho "keskarskecho" pohledu, nicmene z pohledu meho je princip takovy, ze takovy clovek vetsinou proste nema potrebu podobne misto navstevovat kvuli "hledani schranky", resp. z opacne strany vzato - byl jsem jak v motolskem p. (s kamaradem fotit) tak v botici(prave s hledaci jako "doprovod") a ani jedno z mist bych fakt nepovazoval za nejak "zasadne exklusivni" a to ani z pohledu technickeho, ani historickeho, natoz ve smyslu nejakeho "fyzickeho-sportovniho vykonu" - cili tohle uvedene tvrzeni bohuzel defacto popira smysl vasi "hry" kterou timto nechci nijak dehonestovat ani kritizovat - kdo si hraje nezlobi, a je urcite lepsi kdyz lidi hledaji kese nez aby tloustli u monitoru a televizi, ale proste vseho s mirou :-(

 • Autor Martin
 • Datum a čas 17.6.2018 17:51
Reaguj
Pribil

Pokad nekdo se vypravi na kes s tim ,ze ted hned si ji odlovim a neprectu si ani poradne listing, tak samozrejme si nikdo z takovych lovcu neprecte upozorneni, ktere je u kazde kese. 

Viz: http://antonio.cz/gc/podzemi

A to ze nabada aby tam sli a likvidovali kese nabada sam aby se stalo nestesti, protoze nikdo nebude znat pravidla a nebezpeci pro vstup. Mel by se nad sebou zamyslet.

 • Autor David
 • Datum a čas 17.6.2018 09:58
Reaguj
Poznámka

To je přece známý vylhaný článek od Petra Kolocha, člena ČSS 7-01 Orcus Bohumín, už ho pro podobné udávání jeskyňářů z ČSS vyloučili. A bylo to přesně naopak, byli tam legálně se závodním dolu a nadávali tam na kešky a Cílka, proč v médiích zvou lidi jako je Petr Kolouch na podobná nebezpečná místa. Kvůli ledům revize důlních děl skončila v hospodě. 

 • Autor Žebračka
 • Datum a čas 16.6.2018 20:21
Reaguj
Poznámka

Aby jsme mu nevyčítali? Jakým právem má co poučovat ostatní zrovna tenhle hrdina, co ohrožoval životy druhých v Žebračce?

https://www.okoun.cz/boards/podzemi?contextId=1064402072

 • Autor Karel
 • Datum a čas 16.6.2018 18:56
Reaguj
Blaboly

Owner vylakal.... Muze byt rad, ze na nej neni uvaleno trestni oznameni... Chodte likvidivat kesky.... Vypnout geocaching.com.

No, kdyz teda pominu uplny nesmysly, ze owner vylakal dospele drzitele obcanky i ridicaku, kteri maji v hlave mozek a maji za sebe odpovednost, tudiz za jejich podceneni situace tezko muze nest zodpovednost, tak o co autorovi jde? Ze tak najednou, pricemz mel moznost o rizikovych kesich placat uz delsi dobu, nejsou to prvni obeti.

Naopak laka vsechny, tedy i zacinajici a nezkusene kacery, aby vyrazili na likvidaci techto kesi, takze az novacek poleze bez jisteni na strom nebo na skalu a zbuchne, lisknete si jednu zleva zprava, pane Pribile.

A pozadavek vypnout stranku geocachingu... To opravdu myslite vazne? Zkuste v zahranici premluvit vlastniky stranek o ferratach, o paraglidingu, wingsuitingu nebo ,obycejne, turistice a dalsich aktivitach, kde zemre nepomerne vice lidi a ktere lide delaji zcela dobrovolne a pri plnem vedomi. Vysmeji se vam, tak jako zde.

Reaguj
Ochraňte Martina Přibila před ním samotným!

Některé keše prostě pro širokou veřejnost nejsou. Jsou pro lidi s vybavením, fyzickou zdatností, případně se na ně chodí v doprovodu někoho zkušeného. V jinem článku od stejného autora se píše, že na keších v Motolském potoce je na každé z nich jen 500 nálezů. To svědčí o tom, že tam chodí pouze zájemci o tyto specifické keše. Ta věta, že owner místo zrušení keše posílá děti do kanalizace, se mi taky nelíbí.

 • Autor Kamil
 • Datum a čas 16.6.2018 09:05
Reaguj
Ochraňte Martina Přibila před ním samotným!

At je Maca jakejkoliv(znam ho a uznavam ze uplne normalni neni) zde ma NAPROSTOU PRAVDU, a kazdy kdo obhajuje opacny nazor je proste magor potencialne nebezpecny svemu okoli.. Proboha vzdyt autor teto "kesky" muze byt defacto rad ze na nej nebylo podano tr.o pro obecne ohrozeni

pokud vazeni geocacheri chcete lezt do podobnych mist, meli by jste mit zkratka alespon minimalni prehled co tam muzete ocekavat. Tim netvrdim ze mezi vami nejsou lide znali (napr. speleologove - viz tento konkretni pripad) ale velka spousta z vas, nadsencu, si evidentne ani neuvedomuje jakou silu ma proud vody v kombinaci s omezenym prostorem at uz zde u jeste pomerne mirumilovneho a co do chovani docela odhadnutelneho podzemniho potoka, nebo treba pres zavaly a polozavaly mocne hucici stare dedicne stoly. Muzete nasbirat stovky kesi a mit zkusenoti s jejich hledanim ale to z vas bohuzel stale jeste nedela horolezce, speleology, potapece, atd.

Vzhledem k tomu ze tato vase zabava ma byt z principu pristupna sirokemu okoli, meli by jste tomu prizpusobit i podminky a umisteni schranek, uz jsem to psal jednou a opakuji - souhlas s autorem, schranky na podobnych mistech likvidujte a nahlasujte, stejne jako byste zakryli nebo ohlasili otevreny kanal ci pozar.. 

 • Autor Martin
 • Datum a čas 16.6.2018 00:43
Reaguj
Celkem 101 příspěvků v diskuzi


Siebengebirge pěšky přes pět kopců

Siebengebirge pěšky přes pět kopců

Zítra jdu na procházku do Siebengebirge. A víš, že jsou tam kopce? Vím, na to jsme v Česku zvyklí. Letos jsme byl u pětitisícovek v Kyrgyzstánu. Tak to jo, přeju hezký výlet, ale dej... celý článek

Co Jaroslav Foglar v Prokopském údolí neviděl

Memorial Chodoveckého vodopádu aneb jak se mění keš

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Poslední lyžařskou keš jsme ulovili v Aussois

Poslední lyžařskou keš jsme ulovili v Aussois

Konec zimní sezony ve skiareálech je nevyhnutelný. Na začátku května končí sjezdovkové lyžování v celé Evropě. Poslední cache na sjezdovkách jsme ulovili za obskurních podmínek ve francouzském Aussois.
Co Jaroslav Foglar v Prokopském údolí neviděl

Co Jaroslav Foglar v Prokopském údolí neviděl

Prokopské údolí na okraji Prahy bylo prvním cílem výletů legendárního skautského oddílu Dvojka Jaroslava Foglara. Prošel jsem okruh, kam Jestřáb vodil skupinu svých chlapců. Poprvé tam byli před 99 lety. 
Siebengebirge pěšky přes pět kopců

Siebengebirge pěšky přes pět kopců

Zítra jdu na procházku do Siebengebirge. A víš, že jsou tam kopce? Vím, na to jsme v Česku zvyklí. Letos jsme byl u pětitisícovek v Kyrgyzstánu. Tak to jo, přeju hezký výlet, ale dej

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Bike Festival - veletrh Polsko, Gdaňsk 6.-7.5. 6.5.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 8.-10.5. Horské technologie 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 8.-12.5. 8.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 7.-9.6. 7.6.

Diskuse

Napad Petr, 25.4.2019 14:57, 1 příspěvek
Krem Hana, 24.4.2019 13:53, 4 příspěvky
Ostrovy Hikerka, 24.4.2019 13:26, 1 příspěvek
Sportovní výkonnost Vojtech, 24.4.2019 12:07, 4 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 24.4.2019 11:23, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:11, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:09, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 9 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Papež František Horydoly , 25.4.2019 19:03
Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44