Skialp, freeride, Krkonoše

Skialp, freeride, Krkonoše
Sněžka. Severní svahy protéká říčka Lomniczka a lyžaři se probíjejí zarostlými svahy..
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Hledám lidi, kteří jezdí na skialpech/freeridech v Krkonoších. Dělám výzkum o adrenalinových sportech v Krkonoších. Cílem je navrhnout efektivnější systém pravidel pohybu v těchto horách.

Kdo má co říci k ježdění volným terénem v Krkonoších, dejte mi prosím vědět na e-mail zahradnikovas@gmail.com

Smyslem výzkumu je pomoci řešit spor mezi skialpinisty - freeridery - snowkitisty a vyznavači dalších podobných aktivit a Správou Krkonošského národního parku.

Jde o to, zda, kde a jak v Krkonoších jezdit mimo značené cesty.

Hledám skialpinisty, freeridery a další, kdo se v zimě pohybují ve volném terénu v Krkonoších, ochotné zúčastnit se focus group (skupinový rozhovor, něco jako kulatý stůl), zaměřeného na hledání možností dohody se Správou Krkonošského národního parku.

K čemu je to dobré

1) Dáme dohromady přesnější údaje o tom, co je vlastně to, co skialpinisty a další do Krkonoš láká, jak si v terénu počínají, kdo do Krkonoš na skialpy/freeride jezdí, jak nastavit pravidla, aby byla pro skialpinisty přijatelnější.

To je důležité pro posouzení různých variant řešení. Doposud to nikdo přesně neví, a proto končí návrhy na řešení situace (například povolit ježdění ve volném terénu na vybraných lokalitách) na tom, že není jasné, k čemu by taková řešení vlastně vedla. Zda by například skialpinisté, kteří se prý obvykle vyhýbají přelidněným místům, takové profláknuté lokality vůbec využívali.

2) Ti, kdo jezdí v zimě volným terénem, nejsou v České republice nijak organizovaní. To komplikuje diskusi o jejich možnostech v Krkonoších, protože není s kým jednat.

Ze setkání by mohlo vzejít ucelenější stanovisko a případně by mohla vykrystalizovat skupina lidí ochotných se účastnit dalšího jednání.

Co by to obnášelo

Jedno zhruba dvouhodinové setkání šesti až dvanácti lidí, které by proběhlo v Praze nebo v Krkonoších, podle možností zúčastněných. V případě zájmu by pokračovaly další konzultace při dolaďování návrhů řešení.

Kdo výzkum organizuje

Jedná se o diplomovou práci na Katedře psychologie Filozofické fakulty UK v Praze. Kontakt: Šárka Zahradníková, katedra psychologie, FF UK, zahradnikovas@gmail.com

Booking.com

Poznámky Horydoly

Dovolujeme si připomenout, že tyto věci jsou dávno jasné:

Skialpinisté a freerideři v Krkonoších jezdí tam, kde jezdili už první průkopníci lyžování od Rösslera-Ořovského, přes Buchara až po Kauschku. Jsou to svahy a túry, kde se volně jezdilo až do 70. let minulého století. Dnes také, ale pod hrozbou pokuty.

Snowkiteři využívají plochy, které byly využívány mezi světovými válkami jako letiště pro kluzáky. Například okolí Luční boudy a vrchlabské letiště.

Skialpinisté mají své oficiální zastoupení v Českém horolezeckém svazu, jehož jsou členy. Dokonce mají ve svazu i svoji sekci, kterou vede komise skialpinismu tradičního a závodního.

Ohledně sporů s ochranou přírody jsou jasné postoje lyžařů i ochránců. První by chtěli lyžovat všude, druzí zakázali všechny lokality mimo značené cesty.

Podobný problém mají i horolezci. Nejlepší ledopády v Česku jsou zakázané od 90. let minulého století (Labská jáma, Labský důl, Studniční hora, Úpská jáma).

Do diskuse jsou důležité dvě věci:

a) Krkonoše byly od středověku holé kopce bez porostu. Dnešní smrky a kosodřevina jsou uměle nasázené plantáže, někdy z předminulého století. Do středověku rostl na úbočích a v údolích bukový les, který byl odtěžen. Podle IUCN se nejedná o národní park, ale maximálně tak chráněnou krajinnou oblast. Je tam jen několik málo opravdu vzácných lokalit (část Labského dolu, Sněžné jámy, část Obřího dolu...)

b) Ochránci přírody varují, že by lyžaři a snowboardisté mohli poškodit přírodu, ale zatím neprokázali ani jeden konkrétní případ.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v obnově cvičení po náročném cvičení. Zjistěte, jak můžete přispět k rychlejší regeneraci, minimalizaci bolesti svalů a růstu svalové hmoty.... celý článek

Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

RADY DO OBCHODU Reproduktory Dali Sonik nahradily od letošního roku modelovou řadu Oberon. Pro mnoho příznivců kvalitní hudby nastává okamžik rozhodnutí: koupím raději stacionárním hi-fi zážitek Sonik nebo mobilní komfort v podobně
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Gotika v Česku není okázalá ani teatrální. Je tichá, těžká a často nedořečená. Temnota nevychází jen z legend, ale hlavně z reálného využití těchto míst - jako pevností, pohřebišť, věznic nebo nástrojů moci.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Freeride World Tour Gruzie, Tetnuldi 22.-28.2. 22.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 27.2.-15.3. 27.2.
Caravan, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 28.2.
Blinduro zima Slapy Horská kola 28.2.
Na kole do Moskvy - diashow Zvičina, Raisova chata Přednáší Ivo Janečka 28.2. 18:00
Byla to jatky - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 29.7.-1.3. 1.3.

Diskuse

??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 26.2.2026 16:36, 2 příspěvky
??? Honza, 26.2.2026 16:17, 2 příspěvky
Inu kdo válčí, nesportuje Horydoly, 26.2.2026 10:16, 5 příspěvků
Jesenické stezky 2026 Honza, 26.2.2026 9:56, 19 příspěvků
Inu Honza, 26.2.2026 8:50, 5 příspěvků
Kdo si koupil vstupenky? PK, 25.2.2026 17:56, 1 příspěvek
Oficialni Medialni inform... Apuka, 25.2.2026 14:22, 9 příspěvků
Inu Honza, 25.2.2026 12:38, 1 příspěvek
Správný počin Haluz, 25.2.2026 0:54, 2 příspěvky
Souhlas s KT Climber, 24.2.2026 17:10, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00